دوستان گرامی توجه

پنجشنبه 22 فروردین 1392 05:44 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 
با توضیح اینکه بنده همیشه در خدمت شما هستم ولی برخی از سوالات شما تکراری است و خوندن کامنت جوابهایی که برای سایر دوستان نوشتم می تونه به شما کمک کنه پس قبل از هر کاری کامنت ها رو بخونید شاید جواب سایر سوالاتتون رو هم بگیرید .

با تشکر

آخرین ویرایش: - -

 

ازدواج با فرد معتاد

سه شنبه 20 فروردین 1392 05:10 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 

ازدواج با معتادان ترك كرده


همه افراد در انتخاب همسر مۆلفه های بسیاری برای خود در نظر می گیرند كه برخی در بین همه یكسان و برخی مختص خود فرد هستند. یكی از مهمترین معیارهای مشترك، آگاهی از سابقه و وضعیت گذشته و فعلی جسمی و روانی فرد مقابل است.

ترک اعتیاد

گاهی برخی ادعا می كنند كه گذشته هر فردی مربوط به خودش بوده و ما كاری به گذشته اش نداریم. آنچه مهم است این است كه این فرد در حال حاضر چه شخصیتی دارد. ازدواج با فرد ترك كرده هم جزء همین شرایط می باشد. گاه حتی برخی وقتی متوجه می شوند كه فرد مقابلشان قبلاً معتاد بوده و ترك كرده است بسیار از غیرت و شجاعت وی خوششان آمده و زبان به تحسینش می گشایند و حتی از او به عنوان همسری مناسب و قوی برای زندگی یاد می كنند.

قطعا نظر این گروه در مورد شجاعت و غیرت فرد ترك كرده كاملاً درست است اما اینكه این افراد تنها به صرف قدرت ترك كردن برای ازدواج هم مناسب هستند اصلاً درست نیست. زیرا این افراد لذت مصرف مواد اعتیادزا را چشیده اند و خاطره این لذت برای همیشه در ذهنشان باقی است. از آنجایی هم كه انسان ها مدام به دنبال لذت و تفریح و تنوع و فرار از مشكلات هستند هر آن ممكن است كه این افراد پس از برخورد با مشكلات و سختی های كوچك و بزرگ زندگی مشترك به حالت قبلی و اعتیادشان باز گردند. در واقع در چنین اشخاصی احتمال مصرف مواد اعتیادزا در آینده بسیار بیشتر از افراد عادی و سالمی است كه لذت حاصل از این مواد را تجربه نكرده اند.

در ازدواج با فرد ترك كرده حتماً حتماً از مشورت یك مشاور خوب بهره برده و تحت نظر وی مراحل آشنایی و تصمیم را طی نمایید

پس آیا نباید با فردی كه ترك كرده ازدواج كرد؟

ما سعی نداریم در اینجا شما را به ازدواج یا عدم ازدواج با افراد ترك كرده توصیه کنیم اما برای اینكه در این زمینه انتخاب درست تری داشته باشید برخی نكات را به شما گوشزد خواهیم کرد:

1.در ازدواج با فرد ترك كرده حتماً حتماً از مشورت یك مشاور خوب بهره برده و تحت نظر وی مراحل آشنایی و تصمیم را طی نمایید.

2.از پاسخ مثبت دادن به خواستگاری كه كمتر از یك سال از ترك وی می گذرد خودداری نمایید. زیرا ترك این افراد هنوز صد در صد نبوده و احتمال بازگشتشان بسیار زیاد است.

3.متاسفانه اعتیاد به همراه خود بی هدفی و بی برنامگی، بدخلقی و پرخاشگری و هزار و یك مشكل دیگر برای فرد معتاد به ارمغان می آورد. به همین دلیل سعی كنید در دوران آشنایی با فردی كه مدعی ترك است حتما بر روی مسائلی چون اخلاق، مهارت‌های زندگی(كنترل خشم، ‌استرس، همدلی.....)، هدفمندی، مسئولیت پذیری و... توجه خاصی مبذول داشته و تمام این خصوصیات را در وی مورد ارزیابی قرار دهید.

اكرم اشرفی نژاد

بخش کلوب ازدواج تبیانبرچسب ها: فرد معتاد و ازدواج ، اعتماد در ازدواج با فرد معتاد ، حق ازدواج برای فرد معتاد ، پاکی و امید به عدم لغزش در فرد معتاد ، عشق و اعتیاد ،
آخرین ویرایش: سه شنبه 20 فروردین 1392 05:06 ب.ظ

 

آدرس مراکز ترک اعتیاد بهزیستی استان البرز

دوشنبه 19 فروردین 1392 05:41 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 
 • آرین
  تلفن: 0261-6530423-6534764      
  كرج ـ فردیس ـ فلكه چهارم ـ خ 18 متری‌غربی ـ پلاك 6
 • آمار
  تلفن: 2750909 – 0261      
  خ طالقانی جنوبی – بعد از م هفت تیر – بین چهارراه كارخانه قند و چهارراه مصباح – ساختمان بانك كشاورزی – ط 2 – واحد 5
 • حیات نو (كرج)
  تلفن: 0261-4452201,2      
  كرج – جهانشهر – م شهید مدنی – خ بقایی – پ 12 جنوبی
 • خانة سلامت و بهبودی ایرانیان
  تلفن: 261-4603017      
  حصارك كرج – خ المهدی – جنب سازمان – ك اول درب دوم جنوبی پ 152
 • دكتر فیروزنیا
  تلفن: 0261-4432764      
  كرج ـ خ طالقانی شمالی ـ قبل از میدان آزادگان ـ شماره 20
 • یاس
  تلفن: 0261-4582972-4583945      
  كرج ـ 45 متری گلشهر ـ ایستگاه یاس ـ نبش كوچه ناصر ترابی ـ طبقه بالای گلفروشی لیندا

 


آخرین ویرایش: دوشنبه 19 فروردین 1392 04:45 ب.ظ

 

فرار از خاطرات دوران مصرف برای جلوگیری از وسوسه

دوشنبه 19 فروردین 1392 04:58 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 

بهترین راه برای فراموش کردن یک مقطع زمانی از زندگی با همه

خاطرات خوب و بد چیست؟

  ابتدا بهتر بود علت و دلیل فراموش کردن یک مقطع زمانی از زندگی خود را مطرح می کردید و اثراتی که در خاطر و ذهن و بطور کلی سیستم روانی شما داشته را توضیح می دادید. به طور کلی خاطراتی که در ذهن ثبت شده است چه شیرین و تلخ منشأ بسیاری رفتارهای آینده می شود در بعضی مواقع این خاطرات بسیار مفید و سبب حفظ جان افراد می شوند.
بسیاری از خاطرات دوران کودکی منشأ رفتارهای دوره های بعدی هستند که بصورت ناهشیار در شخصیت انسان وجود دارند. چه بسا پدر و مادر هایی که به دلیل خاطرات گذشته رفتارهای خوبی با خود و فرزندانشان ندارند و خود نیز نمی دانند که به دلیل آسیب های دوران کودکی است.

چند راه برای فراموش کردن خاطرات:

1. دیدن نقاط مثبت آن خاطره و تقویت آن با نوشتن و یاد آوری کردن و پررنگ کردن هر خاطره ای هر چند بد می تواند نقطه مثبتی داشته باشد و یا درس عبرت و یک هشیاری و آگاهی برای آینده باشد.
2. جایگزنی افکار منفی با افکار مثبت این کار کار ساده ای نیست به دلیل اینکه یک تمرکز بسیار قوی می خواهد:
مراحل: معمولاً انسان ها از خاطرات خوب خود در صورت (سلامت روان) لذت برده و از خاطرات منفی فرار می کنند. هر فردی خاطرات منفی خود را که باعث یاد آوری و احساس ناخوشایند می شود را می شناسد. با توجه به مقدمه مذکور افراد باید تمرین کنند که هنگام هجوم خاطرات بد و منفی گذشته یکی از کارهای زیر را انجام دهند و هرروز آن را تمرین کنند:
الف) عدم پرورش افکار منفی و تغییر موقعیت فیزیکی و قطع سریع افکار
ب) فریاد زدن واژه بس کن بصورت ذهنی باز خورد منفی افکار و ایجاد حالت تنبیه برای افکار که آمار ورود به ذهن را به شدت کاهش می دهند.
ج) جایگزین فکر منفی با مثبت
د) اهمیت ندادن و عدم دقت به افکار منفی
3. از بین بردن تمام آثار بیرونی از آن خاطره و یا پنهان کردن آن حتی عدم عبور از مکانی که آن خاطره را زنده کند تا مدتی
4. برای اینکه بتوانید قدرت تمرکز شما و اینکه بتوانید به راحتی تمرکز و توجه خود را از فکر و خاطره منفی به خاطره مثبت انتقال دهید باید این مهارت را تمرین و آموزش ببینید:
ابتدا یک تابلو نقاشی یا یک شمع روشن را در یک ساعتی که آرام هستید و سرتان خلوت هست، جلوی خود قرار دهید بعد دقیقاً آنچه را که می بینید روی دفترچه بنویسید از تمام جزییات حتی نوع درختی که بطور مثال در تابلو می بینید این کار را هر روز نیم ساعت تا یک ساعت تمرین کنید تا مهارت کنترل ذهن را یاد بگیریید و از این مهارت برای کنترل فکر هر موقع که بخواهید استفاده کنید.
آخرین ویرایش: دوشنبه 19 فروردین 1392 05:01 ب.ظ

 

فواید درمان نگهدارنده متادون

دوشنبه 19 فروردین 1392 04:54 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 
 •  آیا  درمان نگهدارنده با متادون واقعا یک جایگزینی ساده قرص با مواد مخدر است یا به نوعی خصوصیات یک درمان واقعی را دارد؟
 • اگر قرار است ماده ای را جایگزین ماده ای دیگر کنیم چگونه می توان آن را درمان نامید؟
 • دوستان من می گویند ما تریاكی یا كراكی هستیم و تو قرصی هستی و این قرص ها خیلی بدتر از مواد است؟!

یکی از بحث برانگیزترین درمان هایی که در مورد درمان اعتیاد مطرح شده است  درمان نگهدارنده با متادون است و چون متادون خود یک مخدر است این شبهه برای افراد ایجاد می شود که پزشک به جای اینکه مرا ترک بدهد و کاری کند که من ماده ای را مصرف نکنم مرا قرصی کرده است لذا بسیاری از افراد زیر بار این درمان نمی روند.

این افراد در واقع شناخت درستی از بیماری وابستگی به مواد ندارند.

 آنها به اعتیاد تنها به عنوان مصرف یک ماده نگاه میکنند در حالی که اعتیاد یا وابستگی به یک ماده تنها عادت به مصرف یک ماده نیست و فرد معتاد بعد از مدتی مصرف دیدگاهش نسبت به دنیا تغییر می کند و همه چیز را از منظر نشئگی و خماری می بیند. توانایی خود را برای لذت بردن از زندگی از دست می دهد و روابطش با افراد سالم از بین می رود و روابط جدیدی را با افراد سطح پایین تر فرهنگی و اجتماعی برقرار می کند و فرهنگ خاص آنها را پیدا می کند و نوع کلامش عوض می شود و برای تامین هزینه مواد مصرفی دست به اعمال خلاف میزند.

خلاصه کلام اینکه اعتیاد تمام زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و رفتارش را عوض می کند به گونه ای کسی رغبت مراوده با آنها را پیدا نمی کند و حتی پزشکان نیز از آنها پرهیز می کنند و از کنار آنها می گذرند.

پس ما با مصرف یک ماده سرو کار نداریم بلکه با یک سری رفتارهای منفی اعتیادی سروکار داریم که  باید آنها را اصلاح کنیم و به همین دلیل اعتیاد یک بیماری مزمن و عود کننده است که نیاز به درمان طولانی مدت دارد.

باز به همین دلیل برای افرادی با ملاک های خاص ، درمان نگهدارنده با متادون توصیه می شود که مزیت های زیادی نسبت به ادامه مصرف دارد .

1. عرضه ارزان   : به دلیل ارزان بودن درمان با متادون فرد مجبور به مصرف مواد گران قیمت و صرف هزینه های خانمان برانداز و احیانا دزدی نیست.

2. عرضه خوراکی و غیرتزریقی : به دلیل عدم  مصرف تزریقی  احتمال بسیاری از بیماری های مسری نظیر هپاتیت ایدز و مشکلات قلبی و ... کم می شود.

3. خالص و بهداشتی : بسیاری از موادی  که معتادان مصرف می کنند ناخالصی های زیادی دارد که هر کدام ضررهای خاص خود را دارد در حالی که داروی متادون در کارخانه و تحت شرایط استریل تهیه می شود و هیچ گونه ناخالصی ندارد.

4. اثر ملایم و بطئی : بسیاری از موادی که توسط افراد معتاد مصرف می شوند سریعا وارد بدن می شوند و سریع نیز خارج می شوند برای همین افراد تغییرات سریع خلقی پیدا می کنند که بسیار شدید بوده و برای  اطرافیان قابل قبول نیست و نمی توانند چرت زدن یا پرحرفی بیمار را تحمل کنند در حالی که متادون به آرامی وارد بدن شده و به آرامی خارج می شود لذا تغییرات خلقی زیادی ندارند و رفتارهای آنها  معمولی تر می شود.

5. عرضه در مراکز سالم و توسط اشخاص درمانگر: این مزیت باعث عدم برخورد فرد با محیط های آلوده و افراد ناباب می گردد در نتیجه فرد در معرض ریسک کمتری از نظر درگیری و قانون شکنی و تبعات ناشی از آن قرار می گیرد و با افرادی نظیر پزشک و روانشناسان و پرستاران برخورد دارد که احترام او را نگه داشته و با او به مهربانی برخورد می کنند.

6. تهیه مواد از راه قانونی و تحت نظارت دولت :  در درمان با متادون فرد مواد جایگزین را از راه کاملا قانونی تهیه می کند و مصرف او کاملا تحت کنترل است و نیازی به نقض قانون ندارد.

7. نظارت دقیق بر مصرف : بسیاری از مصرف کننده مواد غیر قانونی بر اثر مصرف بیش از اندازه دچار مسمومیت می شوند و جان خود را از دست می دهند در حالی که  در زمان درمان با  متادون احتمال مسمومیت به دلیل نظارت پزشک بسیار کم و بعید است. از طرف دیگر نظارت دقیق باعث می شود فرد از نظر مصرف مواد دیگر تحت پایش قرار گیرد و امکان مصرف مواد دیگر نیز کمتر می شود.

 

منفعت های درمان نگهدارنده

1. فرد دیگر نیازی به تهیه پول مواد مخدر ندارد و در نتیجه بزهکاری برای تهیه پول مواد کاهش یافته  و در نهایت رفاه خانواده افزایش می یابد.

2. کنترل علائم ترک مواد باعث می شود که فرد ثبات روانی و رفتاری داشته باشد و کاهش پرخاشگری باعث تغییر مثبت شخصیتی و بهبود می شود.

3. حذف مسئله تزریق : احتمال انتقال ویروس HIV  که عامل بیماری AIDS است با تزریق مواد مخدر و استفاده از سرنگ مشترک 68% است که  عامل مهمی در گسترش این بیماری است و این افراد ویروس این بیماری را به همسر و شریک جنسی خود منتقل می کنند  که با مصرف متادون این احتمال صفر می شود . اگر حتی هیچ یک از فایده های درمان با متادون را قبول نکنیم ، همین یک فایده درمان با متادون را توجیه می کند.

4. کاهش پرداخت پول به دلالان مواد: با وارد شدن هر فرد وابسته به مواد مخدر به درما ن نگهدارنده با متادون  یک مشتری از چرخه مصرف مواد خارج می شود که طبیعتا به ضرر دلالان مواد  و کاهش سود آنها است.

5. کاهش مسمومیت و در نتیجه مرگ و میر از مواد مخدر : در صورتی  متادون تحت نظارت تیم درمانگر مصرف شود احتمال مسمومیت و مرگ و میر ناشی از مصرف مواد مخدر کاهش می یابد.

6. مشارکت بالا در درمان : نسبت به سایر درمان ها بیماران ماندگاری بیشتری در درمان دارند و عملا در درمان موفق تر هستند که نشان دهنده اثر بخشی درمان است.

7. جلب همکاری خانواده : به دلیل مدت زمان طولانی درمان و ماندگاری فرد بیمار در درمان و احتمال کم مصرف مواد در هنگام درمان ، اعتماد و امید خانواده به درمان بیشتر شده و امکان همراهی خانواده در جهت بازسازی شرایط اجتماعی و فردی و روانی به طور صحیح  بالا می رود.

8. کاهش انگ معتاد بر بیماران وابسته به مواد مخدر : وقتی که  بیمار در درمان قرار می گیرد نگاه جامعه نسبت به او  کم کم عوض می شود و  به او به جای مجرم به دیده یک فرد نیازمند کمک نگاه می کنند.

9. تماس طولانی با درمانگران: فراموش نکنیم که افراد وابسته به مواد به دلیل مصرفشان با افراد مجرم سرو کار خواهند داشت و فرصتی برای برقراری یک رابطه محترمانه اجتماعی  ندارد لذا در طول درمان با متادون می توانند برقراری روابط سالم را تجربه کنند و یاد بگیرند.

10. کاهش عوارض مواد ناخالص افزوده شده به مواد مخدر: دلالان مواد مخدر با هر بار معامله مواد مخدر ناخالصیهایی به مواد می افزایند که طبیعتا عوارض آنها به مصرف کننده مواد تحمیل می شود. درمان با متادون فرد را از عوارض این ناخالصی ها و بیماریهای ناشی از آن می رهاند.

11. درمان با متادون آمادگی روانی برای جدایی دائم  فرد را  از مواد مخدر ایجاد می كند .درمان با متادون به فرد كمك می كند برای مدت های طولانی از اعتیاد و رفتار اعتیادی و عوارض اجتماعی اعتیاد به دور باشد و بتواندبه بازسازی ساختار روانی  و  اجتماعی خود بپردازد در نتیجه امکان ترک نهایی و جداشدن از مواد مخدر با بهبود وضعیت زندگی فرد و ثبات یافتن زندگی بیشتر می شود.


آخرین ویرایش: - -

 

پرس و جو در مورد اعتیاد

دوشنبه 19 فروردین 1392 04:52 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 

م مهر 1390 2:28 بعد از ظهر

گاهی مسیر جاده به بن بست میرود
گاهی تمام حادثه از دست میرود
                                                گاهی همان کسی که دم از عقل میزند                                               
در راه هوشیاری خود مست می رود

ترک برای فردا دیر است .

از امروز شروع کنید


  

هیچ بن بستی وجود ندارد ،

 یا راهی خواهم یافت یا راهی خواهم ساخت .


(مسافر میثم) جناب آقای مهندس دژاكام ،لطقآ مختصری از سیستم تولید مواد شبه افیونی و ایكس بودن آن برایمان بگوئید .

(مهندس دژاكام)اول اینكه سیستم تولید مواد شبه فیونی یا همان ایكس یك فرضیه و یك تئوریست ، هرچند كه من 100% به آن معتقد هستم ولی باز هم یك فرضیه است تا دانشمندان روی آن كار كنند و به نتایجی برسند و آن را تأیید كنند . سیستم ایكس می گوید فرماندهی كل بدن ، در قسمت مغز است كه اگر فرامینِ آن درست باشد تمام قسمت های بدن كارشان را درست انجام می دهند و اگر فرمان هایی كه از مغز می آید ناقص باشد باعث ایجاد بیماری می كند و اگر بتوانیم آن فرمان ها را كه اشكال دارند درستشان كنیم بیماری را درمان كرده ایم و و به این دلیل آن را ایكس نامگذاری كرده ام كه هنوز آنطور كه باید شناخته نشده است .

_ انسان در مورد ناشناخته های سیستم ایكس تا كجا می تواند پیش برود ؟

یكسری مطالب سیستم ایكس برای انسان روشن شده است ولی خیلی از مطالب دیگر آن هنوز روشن نشده است . چون قسمت زیادی از آن مجهول مانده است اسم آن را ایكس نامگذاری كرده ام ، اما اینكه انسان تا كجای آن می تواند پیش برود را فقط خدا می داند یعنی تا آنجایی كه به ذهنِ من می رسد فكر نمی كنم انسان بتواند همه آن را روشن كند .

_سیستم ایكس از خودش تولید دارد یا ترشح ؟

شما اصلآ به تولید یا ترشح اش كاری نداشته باشید به این نگاه كنید كه سیستم ایكس یكسری فرمان هایی را صادر می كند و برای اینكه منظورم را خوب متوجه شوید مثالی برایتان می آورم ، نمی خواهم به جنگ تبدیلش كنم ولی شما فرض كنید یك مركز ستاد فرماندهیست كه این مركز ، فرمان هایی به تمام یگان های خودش صادر می كند و به آنها اطلاع می دهد كه این اطلاع یا توسط تلفن است یا توسط رمز یا با بی سیم و یا با نوشته . مهم این است این فرمان ها درست صادر شوند و فرقی نمی كند كه مكتوب باشند یا غیر مكتوب . اگر فرامین غلط ارسال شوند ایجاد مشكل می شوند .

_سیستم ایكس در كجای بدن قرار دارد و دیگر اینكه چه ارتباطی با اعتیاد دارد ؟

  قسمت عمدة آن در مغز قرار داردو در غدد درون ریز بدن و اعتیاد این سیستم را خراب می كند . مواد مخدر در قسمت ستاد فرماندهی رخنه ایجاد می كند و باعث ایجاد اختلال می شود .

_(همسفر سمانه) تخریب سیستم ایكس در خانواده های افراد مصرف كننده مواد مخدر به چه شكل است ؟

در قسمت خانواده ها سیستم ایكس ممكن است در 2 موضوع مشكل داشته باشد :

1_ ژنتیكی ، كه از مادر متولد می شوند سیستمشان مشكل داشته باشند

2_ استرس ، تحت افكار منفی ، نا امیدی ، ترس و یكسری مسائل دیگر كه آنها باعث تخریب سیستمشان می شوند .

_آیا این فرضیه صحیح است كه فردی كه میل به مصرف مواد مخدر دارد این به دلیل وجود نیاز در درونش است و این احساس نیاز از عدم كاركرد درست سیستم ایكس اش است ؟

 این 100% نه ولی یكی از عواملی است كه فرد مصرف كننده می شود چون یك نفر تریاك را می كشد و خیلی برایش لذت دارد و یك نفر دیگر همان تریاك را می كشد ولی هیچ لذتی نمی برد و این نیست كه هر كسی كه مواد مخدر را مصرف كند جذب می شود .

_ پس برای بازسازی سیستم ایكس نامزدین اعتیاد (مصرف كنندگان تفننی) هم روش DST اعمال می كنید ؟

ممكن است چون نامزدین اگر سیستمشان خراب هم نبوده با مصرف كردن مواد مخدر آن را خرابش كرده اند و برای درمان آنها باید ببینیم چه میزان تخریب دارند  .

_(همسفر سمانه) مسافران با روش DST سیستم ایكس خودشان را بازسازی می كنند ، از بازسازی سیستم ایكس در گروه خانواده در كنگره 60 برایمان بگوئید .

ببینید این مسأله مثل تیغ دو لبه است ، باید خیلی روی این قضیه احتیاط كرد و گرنه فردا هر كسی می آید و می گوید سیستم ایكس ام خراب است و می خواهم سفر كنم اما همسفران با آموزش گرفتن و افكار مثبت و جهان بینی خیلی می توانند سیستم ایكس خودشان را بازسازی كنند.

_ سیستم ایكس فقط با مصرف مواد مخدر تخریب می گردد؟

خیر ، با استرس ، افكار منفی ، الكل ، قرص ها و دارهای روانگردان هم تخریب می شود حتی با یعضی از داروها البته اگر با تجویز و دوز خاصی مصرف نشوند .

_ در كنگره 60 دوره درمانیِ فردی كه 30 سال تخریب مواد مخدر دارد با فردی كه یك سال تخریب دارد یكی است (میانگین یازده ماه) آیا اینها نباید برحسب میزان تخریبشان طول دوره درمانشان هم تفاوت داشته باشد ؟

من مثالی برای شما می گویم تا روشن شوید . یك زن در طول 30 سال 10 بچه به دنیا می آورد و یك زن دیگر دفعه اولش است ، آیا می شود دوره بارداری برای آن یكی 3 ماه بشود و برای این یكی 9 ماه؟ قطعآ خیر ! همه تقریبآ اندازه ثابتی دارند ، حالا این موضوع هم همین است كه وقتی سیستم ایكس خراب شد فرقی نمی كند ، آب كه از سر گذشت چه یك نی ، چه صد نی .

_علائم سیستم ایكس بازسازی شده در مسافران كنگره 60 چیست ؟

یكی تعادل در قسمت جسم ، روان و جهان بینی باید مشاهده شود و دیگر اینكه اگر آزمایش خون بدهد باید 90% از پارامترهای آزمایش خون اش بطور كلی خوب شده باشد .

_ روش درمان اعتیاد و داروی مصرفی در كنگره 60 چیست ؟

روش درمانی DST  (كاهش تدریجی پله ای) و داروی درمانی آن هم اپیوم (تریاك خوراكی) و OT (شربت تریاك ) است كه از نظر ما OT  بهتر است .

_ جناب مهندس دژاكام از شما ممنونیم به خاطر لطفی كه نسبت به ما داشتید و وقت خود را در اختیارمان قرار دادید .

خواهش می كنم خداحافظ

و در پایان جناب مهندس دژاكام با درخواست ما مبنی بر گفت و گویی دیگر با موضوع OT در آینده ای نزدیك ابراز مساعدت كردند كه از این بابت هم از ایشان صمیمانه قدردانیم .

با تشكر

طراحان سؤالات و پرسشگران : دو بال پرواز (مسافر میثم و همسفر سمانه)

منبع : وبلاگ دو بال پرواز


آخرین ویرایش: - -

 

خانواده و اهمیت آن در درمان اعتیاد

دوشنبه 19 فروردین 1392 04:50 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 

نقش خانواده در ادامه بیماری اعتیاد و  وابستگی به مواد چیست؟

گرچه به نظر میرسد همه انسان ها مسئول اعمال و سلامت خود هستند ولی در مورد وابستگی به مواد و اعتیاد مسئله اندكی پیچیده تر است بدین معنی كه فرد معتاد صرفا یك مصرف كننده نیست كه هر وقت خواست ماده ای را مصرف كند و هر وقت نخواست آن را كنار بگذارد.

در واقع مجموعه ای از عوامل جسمی،ذهنی،روانی،خانوادگی،اجتماعی،اقتصادی،فرهنگی و ... فرد را به این سمت سوق می دهند كه معمولا همه آنها در نگاه اول  مورد توجه قرار نمی گیرند و روند درمان را تحت تاثیر قرار می دهند و البته خود اعتیاد و فرد وابسته به مواد نیز بر عوامل بالا تاثیر میگذارند و خانواده و جامعه را به واكنش های خاص وادار می كند لذا اخیراً بر رفتار خانواده ونقش آنها بر ادامه اعتیاد فرد تاكید شده است و البته سوالی كه اغلب پدر و مادرها وهمسران می پرسند این است كه در مقابل فرد وابسته به  مواد چه رفتاری نشان بدهیم كه فرد مجدداً مصرف مواد را شروع نكند پاسخ به این سوال اندكی مشكل است و راهنمایی ها بستگی به شرایط فرد و خانواده اش دارد و شاید پاسخ به اینكه چه كار هایی را نباید انجام داد راحت تر باشد.

در همین مورد تعاریف  جدیدی مطرح شده است كه یكی از آنها " هم وابستگی "‌  (codependence یا  codependency) میباشد و متخصصین از آن به عنوان " خانواده معتاد ساز " نیز یاد می كنند.

 این اصطلاح برای نشان دادن الگوهای رفتاری اعضای خانواده است که شدیداً تحت تاثیر عضو دیگری قرار می گیرند که ماده ای را مصرف می کند که یک نمونه آن می تواند این گونه باشد که پدر خانواده وبرادران فرد بیمار وقتی از مصرف مواد توسط برادرشان آگاهی می یابند سر او می ریزند واو را می زنند واز خانه بیرون می کنند و طردش می کنند یا خواسته های او را برآورده نمی کنند واو احساس تبعیض می کند و در نتیجه بیشتر به مواد پناه می برد.

اختیاردادن  ( Enabling ) اولین و مورد توافق ترین مشخصه "هم وابستگی"  (codependence) است که در آن اعضای خانواده فکر می کنند کمترین کنترل را روی توانمندسازی افراد برای مصرف مواد دارند و آن هم به خاطر فشار اجتماعی روی افراد حمایت گر خانواده  مثل همسر و مادر است که از اعضای دیگر خانواده حمایت می کنند یا ممکن است وابستگی های بین فردی بیمار گونه بین افراد خانواده وجود داشته باشد که یک نفر از فرد معتاد حمایت می کند .که هر دوی این رفتارها واحساس ها باعث می شود که در مقابل تغییر رفتار اعتیادی مقاومت ایجاد شود.

برای نمونه  مادر یکی از معتادان را می توان مثال زد که رخت می شست تا خرج اعتیاد پسرخود را بدهد مبادا اینكه او به دزدی یا عمل خلاف دیگر كشیده شود یا خانواده ای که زن کار می کرد که مبادا شوهرش خمار شود و داد و فریاد راه بیاندازد و در آپارتمان آبروریزی شود و پدر و مادر زن بفهمند که شوهر وابستگی به مواد دارد.

خصوصیت دیگر "هم وابستگی "   (codependence) این است که افراد خانواده تمایل ندارند که اعتیاد را به عنوان یک بیماری بپذیرند و اعضای خانواده آنچنان رفتار می کنند که رفتار مصرف مواد یک عمل اختیاری و خواسته  است و مصرف کننده به الکل یا مواد دیگر بیش از اعضای خانواده اهمیت می دهد واین برداشت  باعث می شود که آنها احساس عصبانیت ،شکست یا طرد شدن کنند.

 علاوه بر این احساسها ، افراد خانواده احساس گناه یا افسردگی می کنند  چون فرد وابسته به مواد وقتی از طرف خانواده این انتظار می بیند که باید خود را کنترل کند سعی می کند عدم کنترل خودش را در مصرف مواد انکار کند و توجهات را از مصرف خودش به سمت دیگران معطوف كند و مسئولیت این مصرف را به گردن سایر اعضاء خانواده بیاندازد  و مخصوصاً به گردن کسانی می اندازند که تمایل به پذیرش این مسئولیت دارند.

خصوصیت دیگر "هم وابستگی" ، "انکار"  است:
اعضای خانواده همانند مصرف کننده ها به گونه ای رفتار می کنند که مواد مشکلات آشکاری برای آنها ایجاد کرده است و نه اینكه مصرف ماده واقعاً خود یک مشکل است واین یک نوع وارد شدن در حالت انکار است.

وبه خاطر همین انکار، فرد وابسته به مواد و افراد فامیل  "هم وابسته" تمایل به پذیرش مداخله خارجی درمانی را ندارد و آن را به عنوان نیاز نمی بیند و با وجود شکست های مکرر ، نیروی بیشتری را به کار می گیرند تا آرامش را حفظ کند و وقتی این تلاش اضافی با شکست مواجه می شود، آنها شکستها را بیشتر به خودشان نسبت می دهند تا به روند بیماری فرد وابسته به مواد و به خاطر همین عصبانی می شوند واعتماد به نفسشان کاهش می یابد و افسرده می شوند.

 درمانگر در جریان درمان سعی می كند این ساز و كارهای مخرب را در خانواده شناخته، به تدریج آنها را اصلاح نماید.

 

نویسنده: کارشناس ارشد روانشناسی بالینی اسماعیل فقیهی

 


آخرین ویرایش: - -

 

ماتریکس یا روش ترک شیشه

دوشنبه 19 فروردین 1392 04:48 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 

بنام خداوند پروانه ها

مقدمه ای برای شروع درمان به شیوه ماتریکس

درما ن اعتیاد به شیشه تنها از طریق درمان مشاوره ای و درمان علامتی امکان پذیر است درمان مشاوره ای یعنی بیمار باید هفته ای 2 تا 3 جلسه تحت مشاوره قرار بگیرد و از این طریق هم درباره بیماری خود به اطلاعات صحیح و جامعی دست پیدا کند و هم مهارت هایی را آموزش ببیند که قبلا فاقد آنها بوده است . مجهز شدن به انواع مهارتها ی روانی، اجتماعی، به  بیمار کمک می کند تا برانگیزاننده ها و کلاٌ شرایط پر خطر را شناسایی کرده و برای جلوگیری از وسوسه راهکارهای مقابله ای را یاد بگیرد . مهارتهای جلوگیری از وسوسه و راهکارهای مقابله با وسوسه در درمان شیشه شاید از مهمترین راهکارها در درمان  باشد.

درمان علامتی شامل ، درمان علائمی است که در بیمار بعد از ترک مصرف شیشه ظاهر می شود. علائمی مانند انواع تیکها، بیقراری، اضطراب، افسردگی ، سردرد ، اختلال خواب و ...... که توسط روانپزشک با تجویز حداقل دارو  کنترل  می شود تا هم بیمار از پتانسیل خود برای استفاده نماید و هم مشکلات بیمار خللی در درمان ایجاد ننماید.

درمان به شیوه ماتریکس ، درمانی روانشناختی همراه با مداخلات ظریف و شامل جلسات متعدد مشاوره برای بیمار و خانواده است که هم بیمار و هم خانواده را در پیمودن مسیر درمان یاری می دهد . ماتریکس شامل یک تعهد درمانی برای بیمار و خانواده است که طی آن بیمار و خانواده اش متعهد می شوند که در جلسات حاضر شده و درمانهای رفتاری، شناختی، و ..... , و همینطور تستهای هفتگی را که روانشناس و روانپزشک در نظر گرفته اند را انجام دهند . جلسات ماتریکس از 12 تا 20 جلسه در نظر گرفته می شود .

دو هفته اول بعد از قطع مصرف، زمان  ظهور علایم  روانی ترک محسوب می شود  در ترک مواد محرک بویژه شیبشه  علایم بیشتر روانی است و علایم جسمانی کمتر دیده می شود . علائمی روانی مانند پرخوابی، کلافگی، بی رمقی، بی حوصلگی ، وسوسه،  تحمل پایین ، تحریک پذیری، عصبانیت و ...  را  بیمار در دو هفته  آغازین درمان   تجربه می نماید. بعد از دو هفته اول وضعیت و شرایط  عمومی بیمار بهتر  می گردد و بیمار در این مرحله واجد احساس کاذب بهبودی می شود ، حتی خانواده نیز این  تغییرات را حس کرده و گاهی در این مرحله بیمار و خانواده از روند درمان خارج می شوند و به اشتباه فکر می کنند که دیگر نیازی به ادامه ندارند. این احساس بهبودی در انتهای هفته چهارم از بین میی رود . چهار هفته اول اصطلاحاٌ مرحله ماه عسل  نامیده  می شود.

بعد از ماه اول و با شروع هفته پنجم بیمار دچار علائم ناخوشایندی می شود که این علائم بسته به مقدار مصرف و طول مدت مصرف و نوع مصرف متفاوت است این مرحله دیوار نام دارد که مدت آن تقریبا 3 تا 5 ماه طول می کشد . بیماران زیادی در این مرحله از درمان خارج شده  و بیماریشان بازگشت می کند. اما بیمارانی که مواد مصرف نکرده و به پرهیز خود ادامه داده اند به مغز خود فرصت بهبودی داده و کم کم علائم وسوسه و دیگر علائم روانی از بین می رود و حال بیمار رو به بهبودی می رود و توانا یی بیمار برای حفظ پاکی خود هر روز بیشتر می گردد.

در این جلسه که مقدمه ای است برای شروع جلسات درباره مفهوم درست اعیتاد با بیمار و خانواده صحبت می کنیم و در همین جلسه سعی می کنیم با مصاحبه انگیزشی نگرش خانواده را درباره اعتیاد، معتاد و مواد مخدر و آسیبهای وارد شده به مغز  تغییر و یا اصلاح کنیم و قرار نیست نظر شخصی خودمان  را به بیمار و خانواده اش تحمیل نماییم و در همین مرحله نخست درباره درمان به روش ماتریکس و جلسات درمان و هزینه درمان برای آنها توضیحاتی می دهیم و سپس بعد از اعلام رضایت خانواده و بیمارو امضای فرمهای مخصوص درمان ، منشی کیلینیک  برنامه جلسات مشاوره را تنظیم کرده و به رویت بیمار و خانواده می رساند. و جلسه بعدی که اولین جلسه محسوب می شود در واقع درمان قع درمان آغاز می گردد.


برگرفته از سایت http://addiction2011.blogfa.com


آخرین ویرایش: - -

 

ترامادول چیست و اعتیاد به آن چگونه است ؟

چهارشنبه 14 فروردین 1392 03:24 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 

ترامادول چیست و اعتیاد به آن چگونه است ؟

سوء مصرف داروهای مرفین‌دار و داروهایی که جایگزین مواد مخدر بصورت آگاهانه و غیر آگاهانه مدت‌ها است که در همه جای دنیا بخصوص کشور ما متداول به یک معضل تبدیل شده است. داروهایی مثل ترامادول که وابستگی‌شان کمتر از مواد مخدر دیگر نیست و از طرفی به علت آن که از مواد شیمیایی مصنوعی تهیه شده دارای عوارض جانبی بیشتری نسبت به مواد مخدر است. در این بین معتادان به علت عدم آگاهی و شناخت این داروها گاهی با هدف ترک مواد مخدر به سمت مصرف آن می‌روند و در واقع از چاله به چاه می‌افتند.

 ترامادول که با نامهای تجاری ترامد و بایومادول نیز شناخته می شوند یک داروی مسکن شبه تریاک است و یک نوع اپیوئید به حساب می آید . این دارو برای تسکین دردهای متوسط تا شدید تجویز می شود .که باعث افزایش آزادسازی سروتونین می شود و خاصیت تسکین درد در ترامادول حدود 10 برابر ضعیف تر از مرفین است ولی نباید فراموش کردکه ترامادول حالت سرخوشی برابر با مرفین ایجاد می کند که جهت تسکین درد چندان نا خواسته نمی باشد .

اعتیاد به تراماول : موجب وابستگی روانی و جسمی شبیه اعتیاد به تریاک می گردد . با قطع ناگهانی دارو علایم اضطراب ، تعریق ، بی خوابی و تهوع و لرز ، اسهال ، درد عضلانی و سندرم بی قراری، ترس و بیقراری ، گر گرفتگی و گزگز پیش می آورد .ترامادول بعلت خاصیت سرخوشی به شدت مورد سوءمصرف قرار می گیرد .

بنابر گزارشات متقاضیان دریافت ترامادول اکثراً از قشر نوجوان و جوان هستند. یک بسته قرص 10 عددی ترامادول50، 400 تومان و ترامادول 100، 500 تومان است. بنابر گزارش پزشک داروخانه‌ای که تمایل نداشت نامش ذکر شود از هر 100 نفری که به داروخانه مراجعه می‌کنند 70 نفر تقاضای دریافت ترامادول دارد که 40 نفر آن‌ها از قشر نوجوانان مدرسه‌های راهنمایی و یا دبیرستان هستند.

بر اساس آمار بررسی شده از تیر ماه 1381 تا پایان مهر 1382 تعداد 162 مورد گزارش عارضه دارویی مربوطه به ترامادول از 49 شهرستان مختلف به مرکز ثبت عوارض جانبی ایران (ADR) ارسال شده است. سوزش سینه، تنگی نفس شدید، افت فشار خون و حتی مرگ در اثر تزریق در مجموعه گزارشات دیده می‌شود. (اگر چه ارتباط موارد مرگ گزارش شده با مصرف ترامادول به اثبات نرسیده است) این عوارض در هر دو نوع داروهای خارجی و تولید داخلی به یک میزان گزارش شده است. بر اساس گزارش فوق ترامادول ترکیبی صناعی است که به عنوان ضد درد (شبیه به داروهای مخدریا اپیوئیدی) کاربرد دارد. اشکال دارویی آن که در بازار دارویی ایران موجود است به صورت قرص و کپسول 50 و 10 میلی‌گرمی و آمپول 100 میلی‌گرم در هر میلی لیتر می‌باشد. این دارو در درمان دردهای نسبتاً شدید حاد یا مزمن از قبیل دردهای بعد از عمل جراحی و یا دردهای سرطانی توسط پزشکان تجویز می‌شود. با توجه به اینکه این دارو از گروه ضد درد مخدر است اثرات وابستگی و عوارضی شبیه به داروهای مخدر از قبیل سرگیجه، خواب آلودگی، یبوست، تعریق، خارش و در مواردی نادر کاهش فعالیت سیستم تنفس در بدن ایجاد می‌کند و در نتیجه با قطع ناگهانی ترامادول بعد از مصرف طولانی مدت آن، علایم ترک مورفین در بدن مانند بی‌خوابی، تحریک پذیری، تشنج، لرزش، تهوع، استفراغ، درد عضلات و شکم و ... (علایم Withdrawal) ظاهر می‌گردد. در پایان این گزارش با توجه به مصرف خود سرانه و به منظور کاهش مصرف بی‌رویه این فراورده دارویی نکاتی ذکر شده است که با هم می‌خوانیم. از مصرف خودسرانه دارو به دلیل ایجاد وابستگی بعد از مصرف و تمایل به مصرف مجدد دارو، جداً خودداری شود. این دارو باید فقط با تجویز پزشک مصرف شود. از تجویز ترامادول برای دردهای خفیف تا متوسط «مانند سر دردهای معمولی، دردهای عضلانی، سرماخوردگی و موارد مشابه آن» خودداری شود و این دارو فقط در دردهای متوسط تا شدید با نظر پزشک قابل مصرف است. ایمنی و اثر بخشی مصرف ترامادول در کودکان زیر 16 سال ثابت نشده است و مصرف آن در این گروه سنی توصیه نمی‌گردد و در افراد مسن نیز باید با احتیاط مصرف شود، واکنش‌های آنافیلاکتیک کشنده و سایر واکنش‌های ازدیاد حساسیت مانند خارش، کهیر برونکواسپاسم و آنژیوادم ممکن است بروز نماید و در بیماران با سابقه حساسیت به کدئین و سایر اپیدئیدهامصرف این دارو توصیه نمی‌شود، با توجه به بروز علایم شبیه به ترک مخدرها، از قطع ناگهانی دارو بعد از مصرف طولانی مدت آن خودداری شود، در صورت بروز خواب آلودگی شدید، سرگیجه و ضعف عضلانی شدید حتماً با پزشک معالج مشورت نمایید.


آخرین ویرایش: چهارشنبه 14 فروردین 1392 02:40 ب.ظ

 

بوپرنورفین

چهارشنبه 14 فروردین 1392 02:41 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 

بوپرنورفین
(نام تجاری: Buprenex)

گروه دارویی: آگونیست مخدر
گروه درمانی: ضد درد (مخدر)
شکل دارویی: آمپول
مصرف در دوران حاملگی: گروه C

موارد مصرف: تسکین درد های شدید , قبل از بیهوشی , کنترل و برگرداندن مهار تنفسی ناشی از فنتانیل در بیهوشی
میزان مصرف: 0.3 میلی گرم عضلانی یا وریدی ( آهسته تزریق شود) و 6 ساعت بعد در صورت نیاز تکرار شود.
موارد مانع: حساسیت شدید دارویی

عوارض جانبی: سرگیجه , سردرد , کاهش فشار خون , تهوع , تعریق و بالا رفتن فشار خون
توجهات: احتمال بروز محال سیستم تنفسی وجود دارد.
آموزش: احتمال سرگیجه وجود دارد . فیزیو تراپی قفسه سینه و انجام تنفس عمیق و یا سرفه ها در صورت استفاده بیهوشی بعد از عمل برای بیمار ضروری است.
شرایط نگهداری: در دمای کمتر از 30 درجه نگهداری شود.در محفظه های محکم و به دور از نور نگهداری شود.

آخرین ویرایش: چهارشنبه 14 فروردین 1392 02:40 ب.ظ

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic