عوارض سوء مصرف داروی «ترامادول» خطرناک‌تر از تریاک است

شنبه 8 مهر 1391 10:38 ق.ظنویسنده : مریم بهشتی

 


متخصص بیماری‌های اعصاب وروان با ابراز تاسف از این که مواد مخدر صنعتی و قرص‌های روانگردان به سهولت در دسترس جوان‌ها قرار دارد، گفت: استفاده از مواد مخدر صنعتی و قرص‌های روانگردان به علت قیمت پایین و تغلیظ با هرویین موجب آسیب‌های شدید جسمی و روحی مصرف‌کنندگان می‌شود.

متخصص بیماری‌های اعصاب و روان:
عوارض سوء مصرف داروی «ترامادول» خطرناک‌تر از تریاک است
سوء مصرف«ترامادول» به مدت سه روز به آسیب‌ جبران‌ناپذیر مغز منجر می‌شود


متخصص بیماری‌های اعصاب وروان با ابراز تاسف از این که مواد مخدر صنعتی و قرص‌های روانگردان به سهولت در دسترس جوان‌ها قرار دارد، گفت: استفاده از مواد مخدر صنعتی و قرص‌های روانگردان به علت قیمت پایین و تغلیظ با هرویین موجب آسیب‌های شدید جسمی و روحی مصرف‌کنندگان می‌شود.

دکتر علیرضا حاج سید جوادی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با اشاره به اهمیت آشنایی مردم و پزشکان باعوارض داروی ترامادول و قرص‌های روانگردان افزود: شایع‌ترین نوع این قرص‌ها از نوع محرک و توهم زایی به نام اکستازی از گروه متامفتامین‌هاست که 45 دقیقه پس از استفاده از این قرص‌ها، علایم آن بروز کرده و سه تا شش ساعت پس از مصرف آثارش در بدن باقی می‌ماند.

وی با اشاره به عوارض خطرناک مصرف قرص‌های روانگردان، گفت: با مصرف این قرص‌ها، فرد دچار توهم بینایی و شنوایی شده و در ادراکات و حواس پنجگانه وی اختلاتی ایجاد می‌شود. همچنین افزایش فشارخون و بالا رفتن درجه حرارت بدن باعث فشار به اعصاب و قلب شده و منجر به سکته های قلبی و مغزی می‌شود.

وی در ادامه به خطرات سوء مصرف داروی ترامادول اشاره کرد وگفت: سوء مصرف این دارو عوارضی خطرناکتر از تریاک دارد.

حاج سید جوادی بیان داشت: این دارو در اثر مصرف بدون دستور پزشک اعتیاد آور و تشنج زا بوده که در بعضی موارد سم زدایی بسیار مشکل انجام می‌شود.

این متخصص بیماری‌های اعصاب وروان به مشکل بودن سم زدایی در این افراد اشاره کرد و گفت: بسیاری از مردم و حتی پزشکان نیز از عوارض خطرناک ترامادول آگاهی کاملی ندارند.

وی در خصوص استفاده از داروهای روانگردان به ایسنا گفت: فرد حتی با یک بار استفاده از این دارو معتاد شده و اگر به مدت سه روز استفاده کند، دچار آسیب‌های ماندگار مغزی می‌شود.

به گفته این متخصص، استفاده پیاپی این دارو باعث تخریب سلول‌های مغزی و ایجاد سندروم بی انگیزگی در فرد شده و از بعد روانی مشکلات جدی را به دنبال خواهد داشت.

«
اظهارات افراد خارج از دبیرخانه ستاد، مندرج در سایت الزاماً به معنای موضع رسمی ستاد مبارزه با موادمخدر نمی باشد


آخرین ویرایش: - -

 

دروازه های ورود به مصرف مواد مخدر......

سه شنبه 4 مهر 1391 03:51 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 

درمانگر اعتیاد: سیگار دروازه ورود به مصرف مواد مخدر است

تهران - یك درمانگر اعتیاد گفت: والدین اگر مصرف سیگار جوانان خود را قبول می كنند باید آمادگی برای اعتیاد وی به مواد خطرناكتر را داشته باشند زیرا سیگار دروازه ورود به مصرف مواد مخدر است.

1391/03/21 - 14:40

' محمد رضا داودی ' روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: والدین باید به عوامل یاد شده هوشیار باشند و از جوانان خود مراقبت بیشتری كنند.

وی تصریح كرد نیمی از خانواده‌های ایرانی پنج‌ سال دیرتر، از اعتیاد فرزندان خود مطلع می‌شوند.

داودی افزود: متاسفانه افراد سودجو، مواد مخدر و روانگردان را با عناوینی از جمله اعتیادآور نیست، شادی آور است و همچنین حافظه را تقویت می‌كند، به بازار عرضه می كنند.

وی با بیان اینكه والدین باید درباره اعتیاد و خطرهای آن صریح و بی پرده با نوجوان خود حرف بزنند، اظهار داشت: بسیاری از نوجوانان، اعتیاد را در منزل دوستانشان آغاز می كنند.

این روانپزشك با اشاره به علامت های احتمالی مصرف مواد در میان جوانان، گفت: غیبت مكرر از كار و مدرسه، تغییرات ناگهانی در رفتار و خلق و خو، آشفتگی و بی توجهی به وضع ظاهر، جای زخم یا اثر سوزن روی ساعد یا بازو، كاهش وزن و از دست دادن اشتها، قرض كردن مكرر پول و مصرف مكرر داروهای مسكن و آرام بخش از نشانه های مصرف مواد مخدر است.


آخرین ویرایش: دوشنبه 3 مهر 1391 06:05 ب.ظ

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic