واکسن ضد اعتیاد

یکشنبه 12 شهریور 1391 06:05 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 

تازه‌ترین‌ها درباره مواد مخدر

تولید اولین واکسن ضد اعتیاد به نیکوتین با تاثیر مادام ‌العمر

بسیاری از سیگاری‌ها از مضرات دود کردن سیگار آگاه هستند، اما نمی توانند آن را کنار بگذارند. شاید تزریق یک نوبت از واکسن ضد اعتیاد به نیکوتین بتواند جان آنها و نسل‌های آینده را نجات دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیشگیری نوین، محققان دانشکده پزشکی ویل کورنل موفق به تولید واکسنی شده‌اند که نه‌ تنها می‌تواند به افراد سیگاری کمک کند اعتیادشان به سیگار را کنار بگذارند، بلکه سبب می‌شود افراد دیگر نیز تمایلی به دود کردن سیگار پیدا نکنند. این واکسن بخشی از سلول‌های بدن فرد را به کارخانه تولید پادتنی تبدیل می‌کند که به شکل دائمی نیکوتینی را که وارد خون شده، جذب کرده و مانع از رسیدن آن به مغز و اعتیاد فرد می‌شود. تنها یک بار تزریق این واکسن اثرات بازدارنده مادام‌العمری خواهد داشت.

واکسن‌های متعددی که تا به حال با آنها روبرو شده‌ایم، اغلب به دو روش تولید می‌شوند. یک گروه از آنها واکسن‌های فعال هستند که با انتقال یک ماده خارجی به بدن پاسخ‌های ایمنی را فعال می‌کنند. این گروه از واکسن‌ها به دلیل کوچکی مولکول نیکوتین که باعث می‌شود سیستم ایمنی توان شناسایی آن را نداشته باشد، گزینه مناسبی برای تهیه واکسن نیستند.

گروه دوم، واکسن‌های غیر فعالی هستند که پادتن از پیش‌آماده را به بدن فرد انتقال می‌دهند. تهیه این واکسن‌ها برای جلوگیری از اعتیاد فرد به نیکوتین پیش از این آغاز شده، اما مشکل اینجاست که در آزمون‌های بالینی چندان موفق نبوده‌اند. مصونیت آنها چند هفته ای بوده و ادامه آن مستلزم تکرار تزریق‌ واکسن های گران ‌قیمت است.

واکسن تازه با استفاده از تلاش‌های پیشین و بر پایه نوع سومی از واکسن‌ها تولید شده که پیش از این در درمان بیماری‌های چشمی و حتی از بین بردن تومورها به کار گرفته شده‌اند. این گروه که واکسن‌های ژنتیکی نام دارند، می‌توانند اثری مادام‌العمر داشته باشند.

پژوهشگران دانشکده پزشکی ویل کورنل برای تولید واکسن ضد اعتیاد به نیکوتین، توالی ژنتیکی پادتن نیکوتین مهندسی ژنتیک‌ شده را به دست آورده و آنرا درون AAV یا " ویروس همراه آدنو " قرار داده‌اند که برای بدن بی‌خطر باشد.

اطلاعات دیگری نیز به ویروس انتقال پیدا کرده که باعث می‌شود این واکسن پس از تزریق به سمت هپاتوسیت‌ها یا سلول‌های کبدی حرکت کرده و توالی ژنتیکی پادتن را به هسته این سلول‌ها اضافه کند. در نتیجه هپاتوسیت‌ها آغاز به تولید دائمی این پادتن‌ خواهند کرد و با ورود این ترکیب به خون از ادامه چرخه حرکت نیکوتین در بدن و رسیدن آن به مغز جلوگیری خواهد شد.

با اینکه این واکسن تاکنون تنها در موش‌ها آزمایش شده است، محققان به تاثیر آن امیدوارند. آزمون‌های آنها نشان می‌دهد، در بدن موش‌هایی که این واکسن را دریافت کرده‌اند، همواره حجم قابل‌ توجهی از پادتن وجود دارد و تنها مقدار اندکی از نیکوتین به مغز راه پیدا کرده است.

رونالد جی.کریستال، استاد پزشکی ژنتیکی دانشکده پزشکی ویل کورنل و مدیر این مطالعه می‌گوید:" اگر اثرات مثبت تاثیر این واکسن بر بدن انسان نیز تکرار شود، بهترین گزینه برای ترک سیگار است. آنها پس از تزریق این واکسن، اگر دوباره به سراغ سیگار بروند، دیگر احساس رضایت پیشین را نخواهند داشت و همین باعث می‌شود این عادت را برای همیشه ترک کنند."


آخرین ویرایش: - -

 

تازه‌ترین نتایج وضعیت اعتیاد در ایران اعلام شد

یکشنبه 12 شهریور 1391 06:03 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 

تازه‌ترین نتایج وضعیت اعتیاد در ایران اعلام شد  

آسیب‌ها- همشهری آنلاین:

طبق نتایج آخرین ارزیابی سریع وضعیت اعتیاد در كشور (RSA86) در حال حاضر دامنه اعتیاد 800 هزار تا یك میلیون و 700 هزار نفر را در كشور در بر گرفته است.

به گزارش ایسنا، دكتر حسن رفیعی، رئیس سابق مركز تحقیقات سوءمصرف و وابستگی به مواد مخدر "موسسه داریوش"، یكی از مجریان طرح ارزیابی سریع وضعیت اعتیاد در كشور در سال 86 كه توسط یك گروه پنج نفره با سرپرستی دكتر هومان نارنجی‌ها، كارشناس موسسه داریوش، از سوی موسسه داریوش زیر نظر دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اجرا شده است، با اشاره به این كه برآورد تعداد معتادان كشور، تعیین نیم رخ جمعیتی معتادان و همچنین دستیابی به ویژگی‌های جمعیت پنهان درگیر اعتیاد از اهداف اصلی انجام این تحقیق بود، به استفاده از روش نمونه گیری گلوله برفی یا ماهی نشان‌دار برای ارزیابی وضعیت كنونی اعتیاد در ایران در RSA86 اشاره و اظهار كرد: در این تحقیق هشت هزار پرسشنامه كمی و بیش از یك هزار پرسشنامه كیفی در اختیار حدود 9 هزار نمونه قرار گرفت.

وی با بیان این كه در این تحقیق پنج هزار و 943 معتاد خیابانی تحت پرسش قرار گرفتند، افزود: دو هزار و 105 نفر از این تعداد در سال گذشته دستگیر شده بودند كه از این تعداد نیز 811 نفر به مراكز درمانی دولتی و یك هزار و 117 نفر به مراكز درمانی خصوصی مراجعه كرده بودند

 

 

 

 

 

 

تازه‌ترین نتایج وضعیت اعتیاد در ایران اعلام شد  

 

آسیب‌ها- همشهری آنلاین:

طبق نتایج آخرین ارزیابی سریع وضعیت اعتیاد در كشور (RSA86) در حال حاضر دامنه اعتیاد 800 هزار تا یك میلیون و 700 هزار نفر را در كشور در بر گرفته است.

به گزارش ایسنا، دكتر حسن رفیعی، رئیس سابق مركز تحقیقات سوءمصرف و وابستگی به مواد مخدر "موسسه داریوش"، یكی از مجریان طرح ارزیابی سریع وضعیت اعتیاد در كشور در سال 86 كه توسط یك گروه پنج نفره با سرپرستی دكتر هومان نارنجی‌ها، كارشناس موسسه داریوش، از سوی موسسه داریوش زیر نظر دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اجرا شده است، با اشاره به این كه برآورد تعداد معتادان كشور، تعیین نیم رخ جمعیتی معتادان و همچنین دستیابی به ویژگی‌های جمعیت پنهان درگیر اعتیاد از اهداف اصلی انجام این تحقیق بود، به استفاده از روش نمونه گیری گلوله برفی یا ماهی نشان‌دار برای ارزیابی وضعیت كنونی اعتیاد در ایران در RSA86 اشاره و اظهار كرد: در این تحقیق هشت هزار پرسشنامه كمی و بیش از یك هزار پرسشنامه كیفی در اختیار حدود 9 هزار نمونه قرار گرفت.

 

وی با بیان این كه در این تحقیق پنج هزار و 943 معتاد خیابانی تحت پرسش قرار گرفتند، افزود: دو هزار و 105 نفر از این تعداد در سال گذشته دستگیر شده بودند كه از این تعداد نیز 811 نفر به مراكز درمانی دولتی و یك هزار و 117 نفر به مراكز درمانی خصوصی مراجعه كرده بودند.

 

5 درصد معتادان كشور زن هستند

 

رییس سابق موسسه داریوش با اشاره به این كه سال گذشته در كل كشور 289 هزار و 957 نفر به جرم مصرف مواد مخدر زندانی شده و 190 هزار و 852 نفر نیز در سراسر كشور به مراكز درمانی دولتی مراجعه كرده بودند در ادامه به نتایج به دست آمده از تحقیق RSA86 اشاره و اعلام كرد: طبق نتایج این تحقیق هم اكنون پنج درصد معتادان كشور زن هستند كه این تعداد نسبت به RSA انجام شده در سال 83 دو درصد كاهش داشته است.

 

وی با اشاره به این كه RSA86 اساسا در شهرهای اصلی كشور با مقایسه 10 اقلیم انجام شده است، افزود: 93 درصد معتادان شهری ایران طبق نتایج این تحقیق، بیش از یك سال در شهر به سر برده و روستایی تبار نیستند.

 

رفیعی با اشاره به تحول مثبت در تركیب سنی معتادان بیان كرد: جمعیت زیر 20 سال و 20 تا 24 سال معتادان در مقایسه با سال 83 از كاهش مطلوبی برخوردار بوده و به ترتیب از پنج به سه و از 17 به 15 درصد كاهش یافته است.

 

وی با تاكید بر این كه میانگین سنی معتادان نیز در مقایسه با سال 83 افزایش یافته است خاطر نشان كرد:‌ نتایج این تحقیق نشان داد كه نگرانی از كاهش سن اعتیاد چندان موضوعیت ندارد، زیرا حداقل در فاصله سال‌های 83 تا 86 سن اعتیاد در كشور كاهش نداشته است.

 

میانگین درآمد معتادان 360 هزار تومان در ماه است

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در ادامه به وضعیت تحصیلات و تاهل معتادان كشور نیز اشاره و عنوان كرد: 70 درصد معتادان كشور زیردیپلم هستند كه این نتیجه نسبت به سال 83 چندان تغییری نداشته است؛ علاوه بر این وضعیت تاهل معتادان نیز نسبت به RSA گذشته با تغییر چندانی روبرو نیست.

 

وی با اشاره به این كه 20 درصد معتادان كشور در حال حاضر در مسكن شخصی، 25 درصد در مسكن استیجاری و 42 درصد در منزل پدری زندگی می‌كنند، اعلام كرد: طبق نتایج این تحقیق متوسط درآمد ماهانه معتادان 360 هزار تومان در ماه است كه 160 هزار تومان از این درآمد به طور متوسط صرف اجاره بهای مسكن می‌شود.

 

30 درصد از معتادان كشور فاقد شغل هستند

 

رفیعی با اشاره به تركیب شغلی معتادان نیز گفت: درصد قابل توجهی از معتادان كشور كارگر هستند.

 

وی با اشاره به این كه در مجموع 30 درصد از معتادان فاقد شغل هستند، بیان كرد: از این تعداد 70 درصد بیكار و بقیه خانه‌دار یا بازنشسته هستند.

 

رییس سابق موسسه داریوش همچنین اعلام كرد: 9 درصد از معتادان كشور اعلام كردند كه اعتیاد عامل اصلی بیكاری آن‌ها بوده و 12 درصد نیز اعلام كردند كه از پیش از آغاز اعتیاد خود بیكار بوده‌اند.

 

16 درصد معتادان از طریق خرید و فروش و حمل مواد ارتزاق می‌كنند

 

رفیعی در ادامه به نحوه تامین مخارج زندگی معتادان نیز طبق نتایج RSA اشاره كرد و با بیان این كه شمار قابل توجهی از معتادان دارای مشاغل قابل توجه هستند، اعلام كرد: 16 درصد از معتادان از طریق خرید و فروش و حمل مواد كسب روزی می‌كنند كه این امر نشان می‌دهد، برای كاهش عرضه مواد مخدر، برخورد با معتادان مقرون به صرفه نیست و به جای مقابله با خرده فروشان مواد باید با دانه درشت‌ها مبارزه كرد.

 

44/5 درصد معتادان هروئین و كراك مصرف می‌كنند

 

مجری طرح RSA86 در ادامه با تاكید بر این كه تقریبا همه معتادان كشور مبتلا به مصرف سیگار نیز هستند در ادامه به ماده مصرفی كنونی توسط معتادان اشاره و اظهار كرد: متاسفانه مصرف كراك ایرانی (حاصل از هروئین ناخالص) و هروئین در كشور افزایش یافته و باید حساسیت نسبت به این موضوع افزایش یابد.

 

وی با اشاره به این كه در سال 83 در مجموع 20 درصد از نمونه شش هزار نفری تحقیق ارزیابی وضعیت اعتیاد در كشور مبتلا به مصرف هروئین بوده‌اند، اعلام كرد: طبق نتایج86RSA در حال حاضر جمعیت مصرف كنندگان كراك و هروئین در مجموع 5/44 درصد است.

 

 4درصد معتادان مبتلا به مصرف نورجیزك و شیشه هستند

 

رفیعی همچنین با بیان این كه متاسفانه مصرف موادی مانند نورجیزك و شیشه كه در سال 83 وجود نداشته، در حال حاضر به چهار درصد رسیده است اضافه كرد: خوشبختانه مصرف حشیش از 9 به دو درصد و مصرف اكستاسی از 5/1 به 4/0 درصد كاهش یافته است.

 

روش‌های كم خطر مصرف مواد مخدر كاهش یافته است

 

 رییس سابق موسسه داریوش در ادامه اعلام كرد: متاسفانه روش‌های كم خطرتر مصرف مواد مانند روش‌های دخانی از 65 به 57 درصد كاهش و تزریق مواد مخدر از 12 به 18 درصد افزایش یافته است.

 

38 درصد معتادان هروئین را تزریق می‌كنند

 

رفیعی با اعلام این كه 90 درصد مبتلایان به مصرف حشیش این ماده را به صورت دخانی مصرف می‌كنند، تاكید كرد: 38 درصد مصرف كنندگان هروئین این ماده را تزریق می‌كنند و متاسفانه تزریق كراك ایرانی نیز 20 درصد معتادان كشور را مبتلا كرده است.

 

رییس سابق موسسه داریوش همچنین با اشاره به جمع آوری داده‌های تحقیق RSA در خرداد ماه 86 تصریح كرد: اخیرا یعنی در دو ماه گذشته به دلیل گران شدن قیمت كراك، مصرف تزریقی این ماده بسیار افزایش داشته و لذا اگر داده‌ها در مورد وضعیت مصرف كراك در كشور بعد از تابستان جمع آوری می‌شد، قطعا این درصد افزایش نیز داشت.

 

20 درصد معتادان شیشه را تزریق می‌كنند

 

رفیعی با اشاره به این كه 20 درصد معتادان شیشه را به صورت تزریقی مصرف می‌كنند، ادامه داد: خوشبختانه مصرف قرص‌های روان گردان به ویژه اكستاسی به صورت تزریقی تا به حال مشاهده نشده است.

 

معتادان از یك هزار تا 5 میلیون تومان در ماه صرف اعتیاد می‌كنند

 

وی در ادامه به گنجاندن بررسی وضعیت اقتصاد اعتیاد در كشور در RSA86 نیز اشاره و اعلام كرد: در مجموع معتادان كشور از یك هزار تا 5 میلیون تومان در ماه صرف اعتیاد می‌كنند كه این رقم به طور متوسط به 182 هزار تومان در ماه می‌رسد.

 

رییس سابق موسسه داریوش همچنین به افزایش سوءمصرف دارو در كشور اشاره كرد و گفت: مصرف داروهایی مانند ترامادول و دیازپام در جمعیت معتادان به شدت افزایش یافته، به طوری كه 35 درصد معتادان كشور ترامادول مصرف می‌كنند كه این امر نشان دهنده فقدان نظارت كافی بر داروخانه‌هاست.

 

10 درصد اعتیاد كشور از محل كار آغاز می‌شود

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی به ارزیابی اولین مكان‌های مصرف مواد مخدر در تحقیق RSA86 نیز اشاره كرد و با بیان این كه 10 درصد اعتیاد كشور از محل كار آغاز می‌شود در ادامه به موقعیت‌های اولین مصرف مواد مخدر نیز اشاره و اظهار كرد: مطابق با نتایج تحقیق RSA همچنان شروع مصرف در جمع و مهمانی‌های دوستانه اولین رتبه آغاز مصرف مواد مخدر در موقعیت‌های مختلف را به خود اختصاص داده است.

 

وی با اشاره به این كه طبق نتایج این تحقیق، اولین پیشنهاددهندگان مصرف مواد مخدر، دوستان معتادان هستند در ادامه مشكلات خانوادگی و بیكاری را از عمده‌ترین علل آغاز مصرف مواد مخدر برشمرد و یادآور شد: البته در پرسشنامه‌های RSA86 رقم قابل توجهی از معتادان نیز در پاسخ به این سوال كه چه عاملی موجب اعتیاد شما شد، گزینه هیچ، یعنی بی ارتباط با محرك‌های بیرونی را انتخاب كرده‌اند كه این امر نیز به شدت نیازمند توجه است.

 

مصرف مواد مخدر به دلیل درد، مشكل جنسی و مصرف تفریحی تغییری نیافته است

 

مجری طرح ارزیابی سریع وضعیت اعتیاد در كشور در سال 86 به مهم‌ترین دلیل مصرف مواد مخدر نیز اشاره و اعلام كرد: طبق نتایج این تحقیق، كنجكاوی، كسب لذت و مشكلات روانی به ترتیب عمده ترین دلایل مصرف مواد مخدر هستند كه البته متاسفانه آغاز مصرف این مواد، به دلایلی مانند كاهش درد، مشكلات جنسی و مصارف تفریحی نیز تغییر چندانی نیافته كه به پیشگیری از این علل نیز باید توجه شود.

 

مصرف مواد به بهانه سرخوشی كاهش یافته است

 

رفیعی همچنین با تاكید بر این كه روایی، پایایی و یا به عبارتی اعتبار پرسشنامه‌های مورد استفاده در این تحقیق نسبت به RSAهای گذشته به میزان قابل توجهی افزایش یافته و نحوه پرسشگری از معتادان بهبود یافته است، اعلام كرد: در سال 83، 39 درصد معتادان اعلام كردند كه تنها به دلیل سرخوشی به مصرف مواد مخدر روی آورده‌اند كه این آمار به شدت غیرمترقبه و قابل توجه بود. اما در RSA امسال به پرسشگران تاكید شد كه آغاز مصرف به دلیل سرخوشی را با دقت هرچه بیشتر از مصاحبه شوندگان مورد پرسش قرار دهند كه خوشبختانه با افزایش دقت در پرسش، آغاز مصرف مواد مخدر تنها به دلیل سرخوشی از 39 به 22 درصد در جمعیت معتادان كشور كاهش یافته است كه این آمار به نسبت سال 83 قابل اعتمادتر است.

 

تزریق مواد بیش از یك سوم جمعیت معتادان كشور را درگیر كرده است

 

رییس سابق موسسه داریوش در ادامه با اشاره به این كه روش غالب مصرف مواد مخدر در 18 درصد معتادان كشور تزریق است، به طوری كه 26 درصد معتادان در سال گذشته تنها از طریق تزریق مواد مخدر مصرف كرده‌اند، بیان كرد: هفت درصد معتادان كشور تزریق مشترك دارند كه این آمار در سال گذشته 25 درصد بوده و بدین ترتیب مجموع تزریق مشترك و تزریق در جمعیت معتادان كشور نشان می‌دهد كه تزریق مواد مخدر بیش از یك سوم جمعیت معتادان كشور را درگیر كرده است.

 

13 درصد معتادان زیر 20 سال اولین بار تزریق می‌كنند

 

رفیعی همچنین با اشاره به علت اولین تزریق گفت: لذت بیشتر و دستیابی به اثر سریع‌تر مواد مخدر بالاترین درصد اولین علت تزریق را به خود اختصاص داده است.

 

وی به سن اولین تزریق مواد مخدر در كشور اشاره و اعلام كرد: تعداد افرادی كه اولین بار در سنین زیر 20 سال و بین 20 تا 24 سال تزریق مواد مخدر را آغاز كرده اند از 16 به 13 و از 35 به 32 درصد كاهش یافته است.

 

این كارشناس با اشاره به موقعیت اولین تزریق نیز گفت: همچنان جمع دوستان، اولین رتبه آغاز تزریق مواد مخدر را به خود اختصاص می‌دهد.

 

16 درصد معتادان سرنگ غیراستریل مصرف می‌كنند

 

رییس سابق موسسه داریوش با اشاره به این كه 84 درصد معتادان سرنگ استریل مصرف می‌كنند، اعلام كرد: اغلب معتادان تزریق مواد مخدر را به صورت تنها انجام می‌دهند، اما متاسفانه تزریق مواد همراه با دوستان نیز رقم قابل توجهی را به خود اختصاص می‌دهد.

 

وی همچنین افزود: خوشبختانه شمار معتادانی كه سرنگ خود را نه قرض می‌دهند و نه قرض می‌گیرند، از 57 به 60 درصد افزایش یافته است.

 

رفیعی ادامه داد: دسترسی نداشتن به سرنگ نیز اولین علت تزریق مشترك مواد مخدر محسوب می‌شود.

 

اوردوز مواد مخدر 5 درصد افزایش یافته است

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با اشاره به این كه تزریق در دست، همچنان اولین محل تزریق در معتادان كشور محسوب می‌شود، اضافه كرد: متاسفانه سابقه اوردز یا مسمومیت ناشی از مواد مخدر از 36 به 41 درصد افزایش یافته است.

 

دستگیری معتادان 5 درصد كاهش داشته است

 

وی در ادامه با اعلام این كه دستگیری معتادان خوشبختانه از 43 به 38 درصد كاهش یافته است، تاكید كرد: اقدام به درمان از 60 به 75 درصد افزایش یافته است.

 

رییس سابق موسسه داریوش با اشاره به این كه 50 درصد معتادان اقدام به درمان را از خانه آغاز می‌كنند، به ارزیابی روش‌های درمان اعتیاد نیز در RSA86 اشاره و اظهار كرد: بیش از نیمی از معتادان بدون مراجعه به مراكز درمانی، از طریق سقوط آزاد اعتیاد خود را ترك می‌كنند.

 

وی افزود: 45 درصد از سهم درمانی را مراكز خصوصی درمان به خود اختصاص می‌دهند.

 

5 درصد از گردش مالی كشور صرف اعتیاد می‌شود

 

رفیعی در ادامه به هزینه‌ای كه صرف مواد مخدر در كشور می‌شود، نیز اشاره و بیان كرد: 15 درصد از درآمد نفتی كشور در شرایط عادی و پنج درصد از این درآمد در شرایط استثنایی، یعنی حدود پنج درصد از گردش مالی كشور صرف خرید، فروش و مصرف مواد مخدر می‌شود.

 

وی با تاكید بر این كه علیرغم كاهش شیوع مواد مخدر، شدت اعتیاد نیز افزایش یافته است، خاطر نشان كرد: متاسفانه بودجه اعتیاد در كشور در مقایسه با هزینه‌ای كه سالانه صرف اعتیاد می‌شود، قابل توجه نیست.

 

ماهانه 214 هزار تومان صرف خرید شیشه از سوی معتادان می‌شود

 

در ادامه این مراسم، دكتر هومان نارنجی‌ها، كارشناس موسسه داریوش، نیز با اشاره به این كه در حال حاضر ماده غالب مصرفی در كشور هنوز تریاك است در ادامه به انجام RSA86 به استفاده از نشان‌دار كردن معتادان و دستیابی به جمعیت نمونه از طریق معتادان خیابانی اشاره و بیان كرد: با توجه به این كه طبق نتایج RSA86 كنجكاوی و سرخوشی، عمده علت آغاز مصرف مواد مخدر محسوب می‌شود، باید به گسترش پیشگیری در این زمینه بیش از پیش توجه كرد.

 

وی با اعلام این كه در حال حاضر میانگین میزان مصرف ماهانه كراك در كشور 31 گرم در ماه یا روزانه یك گرم است، اعلام كرد: ماهانه به طور متوسط 237 هزار تومان صرف خرید كراك در كشور می‌شود.

 

نارنجی‌ها هزینه پرداختی از سوی معتادان برای خرید ماهانه 81 گرم سوخته را به طور متوسط 170 هزار تومان برشمرد و با بیان این كه 5/4 درصد معتادان در مجموع شیره تریاك و شیره سوخته مصرف می‌كنند، تاكید كرد: متاسفانه همان طور كه مواد اعتیاد آور و مخدر پرخطرتر می‌شوند، هزینه مصرفی برای آن‌ها نیز افزایش می‌یابد، به طوری كه برای مثال معتادان مبتلا به مصرف شیشه ماهانه 214 هزار تومان برای خرید متوسط 9 گرم مواد می‌پردازند.

 

وی در ادامه با اشاره به این كه معتادان ماهانه 223 هزار تومان برای خرید 148 آمپول دو هزار تومانی نورجیزك می‌پردازند، میزان هزینه ماهانه مصرفی برای الكل را به طور متوسط 60 هزار تومان خواند و بیان كرد: طبق آخرین نتایج به دست آمده از تحقیق RSA دامنه اعتیاد كشور همچنان 800 هزار تا یك میلیون و 700 هزار نفر است كه از این تعداد 190 هزار معتاد تزریقی هستند.

 

5 درصد معتادان كشور كارتن خواب هستند

 

تامین سرنگ بر اساس برنامه‌های جاری ستاد از 80 درصد باقی‌مانده تزریق مشترك پیشگیری می‌كند

 

وی با بیان این كه پنج درصد معتادان كشور كارتن خواب و بی خانمان هستند، بر افزایش شدت اعتیاد به دلیل تغییر الگوی مصرف مواد مخدر از دخانی به تزریق تاكید و تصریح كرد: تامین سرنگ بر اساس برنامه‌های جاری ستاد از 80 درصد باقی‌مانده تزریق مشترك پیشگیری می‌كند.

 

نارنجی‌ها در ادامه با بیان این كه حدود 15 هزار معتاد یا 75 درصد معتادان در حال حاضر تحت درمان قرار دارند، افزود: خوشبختانه به دلیل شرایط فرهنگی سقف اعتیاد در كشور افزایش نمی‌یابد و نباید در این مورد سیاه‌نمایی شود.

 

كارشناس موسسه داریوش همچنین با اعلام این كه در حال جمع‌آوری معتادان تفننی از طریق نتایج تحقیق RSA هستیم، اعلام كرد: معتقد نیستیم كه آمار افراد آمار تفننی بیش از افراد معتاد است اما در هر صورت باید بررسی شود.

 

درمان از طریق عطاری‌ها و كپسول‌های دست ساز افزایش یافته است

 

كارشناس موسسه داریوش در ادامه با تاكید بر این كه وظیفه آموزش و پرورش در مورد ارتقای وضعیت تحصیلی كشور نیز یكی از موثرترین الگوهای پیشگیرانه در كاهش جمعیت معتادان محسوب می‌شود، اعلام كرد: بیش از 70 درصد معتادان زیردیپلم و سیكل هستند كه این امر نشان می‌دهد، هرچه افراد از تحصیلات دور می‌شوند، گرایش به اعتیاد آن‌ها نیز افزایش می‌یابد.

 

وی همچنین به افزایش برخی روش‌های غیرمجاز درمانی از طریق عطاری‌ها یا كپسول‌های دست ساز نیز اشاره كرد و با بیان این كه درمان از طریق داروهای گیاهی و كپسول‌های دست ساز به ترتیب به 23 و 18 درصد رسیده است، افزود: از روش‌های درمان غیرعلمی اعتیاد باید فرصت زدایی و روش‌های درمان غیرنسخه‌ای مانند خانواده‌ درمانی و گروه درمانی افزایش یابد.

 

نارنجی‌ها درصد معتادان تحت پوشش درمان نگهدارنده با متادون را نیز 2/12 درصد و سم زدایی با متادون را 7/33 درصد خواند و اعلام كرد: بیش از 20 درصد از سهم درمان به تشكل‌های مردمی مربوط می‌شود.

 

متراژ خانه معتادان 125 متر به طور متوسط

 

كارشناس موسسه داریوش به آمار قابل توجه متراژ متوسط خانه معتادان یعنی 125 متر اشاره كرد و در ادامه سن آغاز مصرف معتادان را نیز بیان كرد و گفت: طبق نتایج RSA83 میانگین سن آغاز مصرف معتادان 22 تا 24 سال بوده است كه البته این میانگین سن در RSA86 مشخص نشده است.

 

وی با بیان این كه حدود 70 درصد معتادان مصرف سیگار و الكل را زیر 19 سال آغاز كرده‌اند، طبق نتایج RSA86 سیگار و الكل را دروازه ورود اعتیاد كشور برشمرد.

 


آخرین ویرایش: - -

 

پرخاشگری در شیشه ای ها

یکشنبه 12 شهریور 1391 05:17 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 

نتایج یک مطالعه نشان می دهد که بین اعتیاد به مواد مخدر و بروز خشونت‌های خانوادگی، خشونت‌های اجتماعی منجر به قتل و جرح، آسیب‌های روانی و جسمانی علیه زنان و کودکان، بروز ناهنجاری‌های اخلاقی و جرایم اجتماعی و کاهش احساس امنیت شهروندان رابطه معناداری وجود دارد.

نتایج این مطالعه نشان داد که بین اعتیاد به مواد مخدر و بروز خشونت‌های خانوادگی، خشونت‌های اجتماعی منجر به قتل و جرح، آسیب‌های روانی و جسمانی علیه زنان و کودکان، بروز ناهنجاری‌های اخلاقی و جرایم اجتماعی و کاهش احساس امنیت شهروندان رابطه معناداری وجود دارد. 

عامل مستقیم 68 درصد از طلاق ها وابستگی یکی از زوجین به مواد مخدر است و در این رابطه نقش مردان با 88 درصد، بیشتر از زنان گزارش شده.

یک پژوهشگر حوزه اعتیاد گفت: طبق پژوهش‌های انجام شده رفتارهای خشونت‌آمیز در معتادان به مواد مخدر صنعتی در فاصله زمانی بین 6 ماه تا یکسال پس از شروع وابستگی افراد آغاز می‌شود در حالیکه در معتادان به مواد مخدر سنتی این فاصله زمانی بین 1 تا 3 سال پس از وابستگی شروع می شود.

کورش محمدی در نشست علمی - پژوهشی که با عنوان «بررسی رابطه بین اعتیاد به مواد مخدر با خشونت و کاهش احساس امنیت شهروندان» در مجموعه فرهنگی شقایق برگزار شد، با بیان اینکه اعتیاد به مواد مخدر همچون مانعی در نیل به توسعه یافتگی جوامع است، گفت: اکثر طلاق‌های ثبت شده به دلیل اعتیاد است و شصت درصد از فضای زندان‌های کشور را معتادان اشغال کرده‌اند.

تجاوز و روسپیگری از عواقب اعتیاد

این پژوهشگر حوزه اعتیاد افزود: براساس شواهد موجود در سال‌های اخیر در کنار رشد سوء مصرف مواد مخدر، مفاسد اخلاقی همچون تجاوز به عنف، مزاحمت‌های ناموسی، روسپیگری آشکار و نهان در حواشی شهرها، زنان و دختران فراری، زورگیری، دین‌گریزی و اسلام‌ستیزی، تشکیل خانه‌های فحشا و ... بروز کرده و جزء تخلفات مجرمان محسوب شده است.

محمدی با بیان اینکه پژوهشی در سال 1390 با هدف بررسی رابطه بین اعتیاد به مواد مخدر با خشونت و کاهش احساس امنیت شهروندان توسط تیم پژوهشی انجمن آسیب‌شناسی اجتماعی ایرانیان در 8 استان کشور انجام شد، گفت: نمونه مورد مطالعه شامل 400 خانواده دارای حداقل یک نفر معتاد که با روش نمونه‌گیری از طریق مراکز درمان اعتیاد و کمپ‌های اجتماع محور و 1600 نفر از شهروندان که با روش تصادفی ساده از بین شهروندان عادی در 8 مرکز استان انتخاب شدند، بود.

وی افزود: نتایج این مطالعه نشان داد که بین اعتیاد به مواد مخدر و بروز خشونت‌های خانوادگی، خشونت‌های اجتماعی منجر به قتل و جرح، آسیب‌های روانی و جسمانی علیه زنان و کودکان، بروز ناهنجاری‌های اخلاقی و جرایم اجتماعی و کاهش احساس امنیت شهروندان رابطه معناداری وجود دارد.

وی ادامه داد: نتایج این مطالعه در 8 مرکز استان نشان داد که 84 درصد خانواده‌های مورد مطالعه از زمان ابتلا به اعتیاد فرد معتاد، تا زمان انجام این مطالعه حداقل یکبار در معرض خشونت‌‌های کلامی، عاطفی، جنسی و اقتصادی مرتبط با سوء مصرف مواد قرار داشته و 43 درصد آنها، حداقل یکبار در این مدت با خشونت‌های فیزیکی جدی، تهدیدکننده و حقوقی و 10 درصد مابقی با خشونت‌های منجر به آسیب‌های جسمانی و جرح بدنی مواجه بوده‌ و علاوه بر این 1/1 درصد خانواده‌های مورد مطالعه، خشونت‌های منجر به قتل‌های خانوادگی را تجربه کرده‌اند.

این پژوهشگر حوزه اعتیاد اظهار داشت: این نتایج همچنین نشان داد که عامل مستقیم 68 درصد از موارد طلاق در گروه نمونه، وابستگی یکی از زوجین به مواد مخدر است و در این رابطه نقش مردان با 88 درصد، بیشتر از زنان گزارش شده است.

مواد مخدر عامل نا امنی جامعه

محمدی با بیان اینکه در این پژوهش به بررسی اثرات سوء مصرف مواد مخدر بر خشونت و امنیت اجتماعی طبق ویژگی‌های افراد و نوع ماده مخدر مصرفی آنان پرداخته شد، افزود: شواهد بدست آمده حاکی از آن است که میزان تحصیلات و سطح درآمد افراد معتاد رابطه معناداری با بروز خشونت و هنجارپذیری آنان دارد و بر این اساس معتادان بی‌سواد یا دارای تحصیلات پائین نسبت به معتادان با تحصیلات بالا از خشونت اجتماعی بیشتری برخوردارند.

وی ادامه داد: همچنین معتادان به مواد مخدر صنعتی شیشه بیشترین موارد بروز خشونت و آسیب رساندن به دیگران و خود را در فضای خانه و محیط بیرون از خانه نسبت به سایر معتادان به مواد مخدر سنتی دارا می‌باشند.

این پژوهشگر حوزه اعتیاد یادآور شد: از مجموع بررسی‌های بعمل آمده در خانواده‌های مورد مطالعه چنین استنباط می‌شود که رفتارهای خشونت‌آمیز در معتادان به مواد مخدر صنعتی در فاصله زمانی بین 6 ماه تا یکسال پس از شروع وابستگی افراد آغاز می‌شود در حالیکه در معتادان به مواد مخدر سنتی این فاصله زمانی بین 1 تا 3 سال پس از وابستگی اعلام شده است.

محمدی بیان داشت: نکته اساسی در نتایج حاصله این است که میزان بروز خشونت و رفتارهای آسیب‌رسان در معتادان به مواد مخدر صنعتی با افزایش سن اعتیاد افراد به اوج خود می‌رسد در حالیکه در معتادان به مواد مخدر سنتی با افت مواجه می‌شود.

وی گفت: نتایج این مطالعه نشان داد که در خانواده‌هایی که دارای حداقل یک فرد معتاد هستند، بیشترین قربانیان رفتارهای خشونت‌آمیز ناشی از سوء مصرف مواد مخدر، زنان با فراوانی 58 درصد و کودکان با فراوانی 36 درصد هستند و در محیط خانواده‌؛ معتادان با سن بالای 45 سال از رفتارهای خشونت آمیز کمتری نسبت به معتادان جوان تر با سن زیر 45 سال برخوردارند و بیشترین بروز رفتارهای خشونت آمیز، در جوانان گروه سنی 25 -16 سال رخ می‌دهد.

محمدی افزود: در این مطالعه پیرامون احساس امنیت اجتماعی شهروندان و رابطه آن با اعتیاد به مواد مخدر تحقیقاتی به عمل آمد و از نتایج بدست آمده اینگونه استنباط می‌شود که 59 درصد شهروندان وقوع جرایم مرتبط با مواد مخدر و اعتیاد را عامل ناامنی جامعه می‌دانند و 68 درصد آنان اعتیاد به مواد مخدر را یک بستر مناسب برای وقوع جرایم اجتماعی و ترویج بی‌هنجاری در جامعه قلمداد می‌کنند.

به گزارش خبرآنلاین،وی ادامه داد: همچنین 53 درصد از شهروندان مورد مطالعه خشونت های خانوادگی و آسیب های اجتماعی ناشی از سوء مصرف مواد مخدر همچون طلاق، دختران فراری، سرقت و زورگیری و... را به عنوان عوامل مهم در کاهش احساس امنیت خود معرفی کردند.
آخرین ویرایش: یکشنبه 12 شهریور 1391 12:22 ق.ظ

 

اعتیاد و انزوای اجتماعی

یکشنبه 12 شهریور 1391 03:59 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 

کودکانی که تحت زورگویی همسالان خود قرار می‌گیرند با احتمال بیشتری در معرض بروز مشکل در بخش‌های دیگر زندگی خود خواهند بود. محققان اخیراً دریافته‌اند حداقل سه فاکتور در رفتار کودکان وجود دارد که باعث انزوای اجتماعی در آنها می‌شود و این فاکتورها ناتوانی کودک در انتخاب و یا پاسخ دادن به تعاملات غیرکلامی دوستان را شامل می‌شود. آمار نشان می‌دهد بین ۱۰ تا ۱۳ درصد کودکان در سنین مدرسه طرد شدن از طرف دوستان را تجربه می‌کنند.

 


زورگویی به کودکان و انزوای اجتماعی علاوه بر مشکلات روانی احتمال کسب نمرات پائین، اخراج شدن از مدرسه و اعتیاد به مواد مخدر را افزایش می‌دهد.


به گفته محققان، مهارت‌های اجتماعی کودک طی بازی به دست آمده و اثرات آن بعدها در زندگی او ظاهر خواهد شد.

 

 

زمان‌های بازی ساختار نیافته یا بازی‌هایی که بدون نظارت و راهنمایی بزرگسالان انجام می‌گیرد، همان لحظاتی است که کودک سبک رفتار بزرگسالان و نحوه برقراری ارتباط به روش بزرگسالان را تجربه می‌کند.کودکانی که از نظر اجتماعی مشکل دارند، حداقل در سه گستره دیگر تعاملات غیرکلامی مانند دریافت نشانه‌های غیرکلامی، درک معانی اجتماعی آنها و ارائه راه‌حل برای حل مشاجرات اجتماعی نیز با چالش روبه‌رو می‌شوند.


برای مثال گاهی کودک قادر به درک معنای تکان دادن پا و ... به نشانه بی‌صبری و ... نیست. دوستی با یک یا دو دوست فرصت تمرین مهارت‌های اجتماعی مورد نیاز کودک را برایش فراهم می‌کند.

 

 

در این میان کمک والدین، معلم و سایر بزرگسالان نیز نقش مؤثری دارد. آنها باید به جای واکنش نشان دادن با رفتارهایی مانند خشم، خجالت و ... در برابر کودک، به او مهارت‌های اجتماعی را بیاموزند.

 


برای آموزش این مهارت‌ها توجه به نکات زیر ضروری است:

 

شرح اتفاق رخ داده باید بدون قضاوت قبلی از کودک پرسیده شود.

 

 

از کودک خواسته شود تا اشتباهش را بیان کند (زیرا گاهی کودکان بدون آن‌که از نقش خود در یک رویداد مطلع باشند، شاهد عکس‌العمل اطرافیان هستند).

 

 

به جای سرزنش کودک برای درک و تعیین اشتباهات و ... باید سؤالاتی از او پرسیده شود تا به او در درک اشتباهش کمک کند.

 

با بیان یک داستان مشابه و خیالی به کودک کمک شود تا گزینه و راه‌حل درست را انتخاب کند.

 

 

به کودک تکالیف اجتماعی داده شود تا او نیز برای کسب این مهارت‌ها تمرین کند. برای مثال باید به کودک گفت: «حالا که فهمیدی اگر اسباب‌بازی‌هایت را به دیگران بدهی چه اهمیتی دارد، فردا این کار را تمرین کن و نتیجه‌اش را برایم تعریف کن »

 

 

 


آخرین ویرایش: یکشنبه 12 شهریور 1391 12:20 ق.ظ

 

كم‌تر از 20 درصد درمان معتادان موفق است

سه شنبه 7 شهریور 1391 04:54 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 

در نشست هم‌اندیشی پژوهشگران اعتیاد مطرح شد
كم‌تر از 20 درصد درمان معتادان موفق است

خبرگزاری فارس: یك محقق در ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: مطالعات نشان می‌دهد بین 10تا 20 درصد درمان معتادان در یك دوره یك ساله موفقیت‌آمیز است.

خبرگزاری فارس: كم‌تر از 20 درصد درمان معتادان موفق است

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، حامد اختیاری‌ محقق و مسئول آزمایشگاه ارزیابی شناختی دانشگاه علوم پزشكی تهران امروز در ارائه گزارش خود با عنوان «ارزیابی روان‌شناختی و رفتاری معتادان به مواد افیونی در ایران، تجارب داخلی و ابزارهای كارآزمایی شده و آینده درمان»، در نشست هفتگی هم‌اندیشی پژوهشگران اعتیاد ستاد مبارزه با مواد مخدر، افزود: سوالات زیادی وجود دارد كه اگر به آن‌ها پاسخ دهیم احتمالاً در درمان و كنترل این بیماری موفق‌تر خواهیم بود. وی اضافه كرد: مهم‌ترین این پرسش‌ها این است كه آیا برخی از افراد نسبت به اعتیاد مستعدترند، آیا می‌شود استعداد افراد به اعتیاد را نمره‌گذاری كرد، چه اختلال‌هایی در عملكرد مغز موجب اعتیاد می‌شود و اعتیاد چه اختلال‌هایی در مغز به وجود می‌آورد و چه مقدار از این اختلال‌ها ماندگار هستند. وی گفت: در زمان حاضر موفقیت در یك دوره یك ساله درمان اعتیاد در كشور ما بین 10 تا 20 درصد است به همین علت باید با پاسخ به این پرسش‌ها به دنبال روش‌های كارآمدتری برای درمان و پیشگیری از اعتیاد دست یابیم. وی افزود: مطالعات نشان می‌دهد كه اعتیاد یك بیماری نیست بلكه مجموعه‌ای از بیماری‌های مختلف روحی و جسمی است بنابراین در پیشگیری و درمان آن باید به تمام این بیماری‌ها و جنبه‌های مختلف آن توجه كرد. وی اضافه كرد: در صورتی كه بتوانیم به شیوع هر یك از بیماری‌هایی كه در بروز اعتیاد دخیلند پی ببریم می‌توانیم آینده اعتیاد را در كشور پیش‌بینی كنیم و برای كنترل آن برنامه‌ریزی كنیم. اختیاری گفت: تحقیقات مفصلی كه در آمریكا انجام شده است نشان داد سیستم احساسی انسان زودتر از سیستم ذهنی به محرك‌ها پاسخ می‌دهد و این حس‌ها فرد را به سمت گزینه عملكرد احساسی سوق می‌دهد، نتیجه این تحقیقات ابزاری را برای سنجش عملكرد احساسی و ذهنی افراد به دست آورد كه به نام Gambling task معرفی شد. با استفاده از این ابزار می‌توان آسیب‌های مغزی افراد را قبل یا بعد از اعتیاد سنجید. وی با معرفی این ابزار جدید سنجش گفت: تحقیقات نشان داد كه عملكرد احساسی در اطراف ناحیه روده‌ای انسان اتفاق می‌افتد و محل فرمان آن در مغز در ناحیه میانی و تحتانی مغز است كه اگر آسیب دیده باشد موجب اختلال شناختی فرد می‌شود و هر چقدر این آسیب بیش‌تر باشد امكان درمان بیمار با روش‌های مختلف درمانی سخت‌تر می‌شود.


آخرین ویرایش: یکشنبه 5 شهریور 1391 03:57 ب.ظ

 

بی توجهی به عدم نگهداری و جمع آوری صحیح معتادان پر خطر

یکشنبه 5 شهریور 1391 12:57 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 


O      صابری زفرقندی با تاکید بر اینکه باید هشدار کارشناسان را جدی بگیریم، می گوید: "اگر موضوع جمع‌آوری معتادان بدون رعایت دقیق دستورالعمل باشد، همچنانکه در سال‌های گذشته نیز شاهد بوده‌ایم نه تنها کمکی به کاهش اعتیاد و حتی کاهش تعداد معتادان پرخطر نخواهد کرد بلکه می‌تواند اثرات معکوسی را هم به دنبال داشته باشد.       "
یه گفته این مقام مسئول: "از جمله عوارض و خطرات غیرقابل جبران در جمع‌آوری معتادان پرخطر در یک فضای محدود و نگهداری آنها برای مدت طولانی، اشاعه عفونت‌هایی همچون ایدز و انواع هپاتیت خواهد بود که در این صورت نظام سلامت کشور برای کنترل سرعت گسترش این عفونت‌ها یا درمان بیماران مبتلا‌ باید هزینه‌های بالایی را بپردازد."

            زنان و اعتیاد: حلقه های گسترش ایدز

O      توجه به گسترش ایدز و بیماریهای عفونی به خاطر جمع شدن معتادان زیر یک سقف، پای ضلع سوم ماجرا را نیز به میان می کشد. زنان بیمار، به عنوان یکی از اصلی ترین عوامل شیوع بیماری هایی مانند ایدز و هپاتیت (به دلیل امکان انتقال از طریق ارتباطات جنسی)، هنگامی که مشکل اعتیاد نیز داشته باشند، به مهمترین عامل انتقال بیماریهای عفونی تبدیل می شوند.

O      در سالهای گذشته هشدارهایی از افزایش ابتلای زنان به اعتیاد در جامعه شنیده شده، مثلا اعلام افزایش زنان معتاد در خوزستان، زنگها را تنها برای یکی  دو روز به صدا درآورد.

حتی هشدارهای برخی از مقامات سیاسی و قضایی مانند رئیس دیوان عالی کشور درباره افزایش 40 برابری مصرف مواد مخدر در میان جوانان نیز تنها چند ساعتی در سایتها و خبرگزاریها ماند و پس از آن، دوباره همه چیز فراموش شد تا پلیس پایتخت اعلام کند با قدرت، برنامه جمع آوری معتادان  پرخطر و لامکان را اجرا می کند.

O      از جمله رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا، یکی دو ماه پیش گزارش داد که 1800 معتاد و کارتن خواب پرخطر را دستگیر کرده اند، ولی این چنین که مسئولان  ستاد مبارزه با مواد مخدر می گویند، این کارها، نتیجه معکوس دارد.

O      دستگیری بدون درمان، یعنی چند برابر کردن مشکلات

O      واقعیت این است که اصلاحیه جدید قانون مبارزه با مواد مخدر، در ماده 16 به دولت تکلیف کرده معتادان به مواد مخدر و روان‌گردان و متجاهر به اعتیاد را با دستور مقام قضایی از یک تا 3 ماه در مراکز دولتی و مجاز درمان نگهداری کنند.

قتل های خانوادگی توسط معتادان"

هر از گاهی می شنویم یا در خبرها می خوانیم که یک معتاد به شیشه یک یا چند تن از اعضای خانواده اش را به طرز فجیعی به قتل رسانده است. در پی افزایش اینگونه جنایات خانوادگی همه می پرسند چرا «شیشه» جرم و جنایت را از بیرون منزل به درون حریم خانوادگی می کشاند و باید چه اقداماتی برای جلوگیری از چنین جرائمی انجام داد و چگونه از افزایش آمار معتادان جلوگیری کرد؟ 

قاضی محمدحسین شاملو رئیس دادگاه کیفری استان می گوید: درباره قتل هایی که تحت تاثیر مواد روانگردان انجام می شود، به جهت اینکه جامعه مبتلابه آن شده هر روز با نمونه هایی از این حوادث تلخ روبرو می شویم. علت وقوع این جرم ها در ابتدا به قانونگذاران مربوط می شود که هیچ مجازاتی را برای مصرف کنندگان شیشه و روانگردان در نظر نگرفته بودند اما در قانون جدید مجازاتی را که برای هروئین در نظر گرفته می شد، برای مواد روانگردان نیز پیش بینی کرده اند. تاکنون تحت تاثیر اینگونه مواد صنعتی تعدادی از افراد خانواده ها قربانی شده اند و حتی خود مصرف کنندگان را به ورطه نابودی    کشانده و باعث از هم پاشیدگی خانواده ها هم شده است.


آخرین ویرایش: یکشنبه 5 شهریور 1391 03:56 ب.ظ

 

 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic