آشنایی با هروئین

سه شنبه 31 مرداد 1391 01:21 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 
هرویین یک داروی خطرناک و غیرقانونی است که پتانسیل بالای اعتیاد دارد

 

هرویین به خانواده داروهای شبه افیونی (اوپیوییدها) تعلق دارد. این خانواده دارویی شامل داروهای مانند مرفین و کدیین است، که مشتقات طبیعی تریاک محسوب می شوند؛ و نیز شبه افیونی های "صناعی" از جمله شامل دمرول و متادون که به طور شیمیایی ساخته می شوند. هرویین یک شبه افیونی "نیمه صناعی" است؛ هرویین با پردازش شیمیایی از مرفین ساخته می شود و دارای اثر قدرتمندتر و فوری تری از آن است. هرویین در مغز به مرفین تبدیل می شود.

هنگامی که هرویین برای اولین بار در انتهای قرن نوزدهم عرضه شد، به عنوان یک مسکن و مهارکننده سرفه تبلیغ می شد. در اوایل قرن بیستم خطرات هرویین شناسایی شد. قوانینی در اروپا و آمریکا برای محدود کردن تولید، توزیع و استفاده از آن تدوین شد.

برای مثال در انگلیس دکترها می توانند در مواردی هرویین را برای درد شدید تجویز کنند. این درمان تنها برای بیمارانی که دچار بیماری لاعلاج هستند، قابل تجویز است.

در انگلیس، هلند و سوییس شمار اندکی از معتادان به هرویین که به درمان های دیگر پاسخ نمی دهند، در برنامه های نگهدارنده به دقت تحت نظارت هرویین را با نسخه دریافت می کنند.

● هرویین از کجا می آید؟

اغلب هرویین جهان در آسیا و آمریکای لاتین تولید می شود که خشخاش در آنها کشت می شود. مرفین در آزمایشگاه های نزدیک این مزارع از صمغ تریاک استخراج می شود، و بعد در آزمایشگاه های درون یا مجاور کشور تولیدکننده به هرویین بدل می شود.

● هرویین به چه شکلی است؟

هرویین در شکل خالص به صورتی پودر بلوری سفید و تلخ مزه ای است که در آب حل می شود. هنگامی که هرویین در خیابان فروخته می شود، بسته به فرآیند تولید و اینکه چه موادی به آن اضافه شده باشد، رنگ و قوام متفاوتی پیدا می کند.

هرویین خیابانی ممکن است به شکل پودری سفید، یک ماده قهوه ای دانه دانه یا یک صمغ تیره چسبنده قهوه ای تیره باشد. خلوص هرویین خیابانی از بسته ای به بسته ای دیگر متفاوت است، و ممکن است از دو تا 98 درصد متفاوت باشد.

برخی افزودنی ها مانند شکر، نشاسته یا شیر خشک برای افزایش وزن جنس هنگام خرده فروشی به کار می روند و سایر داروها ممکن است برای افزایش اثرات هرویین به آن افزوده شوند. کینین ممکن است برای تقلید مزه تلخ هرویین به آن اضافه شود تا تعیین خلوص آن را با چشیدن مشکل کند.

● هرویین چگونه استفاده می شود؟

رایج ترین راه های مصرف هرویین اینها هستند:

ـ تزریق به داخل ورید، یا به داخل عضله یا زیر پوست.

ـ بالا کشیدن از راه بینی. در این روش گرد هرویین از راه مجاری بینی استنشاق می شود.

ـ استنشاق یا دودکردن -در این روش هرویین را روری یک زرورق آلومینیومی حرارت می دهند و بعد دود و بخار حاصل را با یک لوله استنشاق می کنند.

معتادان به هرویین ممکن است روش تزریق را انتخاب کنند، زیرا این روش بیشترین و فوری ترین اثر را با کمترین مقدار دارو ایجاد می کند. افرادی که به هرویین وابسته هستند، ممکن است دو تا چهار بار در روز آن را تزریق کنند. هنگامی که هرویین با خلوص بالا در دست است یا در مورد مصرف کنندگان گاهگاهی که ترجیح می دهند، تزریق انجام ندهند، با احتمال بیشتر هرویین با بالاکشیدن از راه بینی یا دود کردن مصرف می شود.

● مصرف هرویین چه احساسی ایچاد می کند؟

تاثیری که هرویین یا هر داروی روانگردان غیرمجاز دیگر در فرد ایجاد می کند. بسته به عوامل مختلفی دارد، از جمله:

ـ سن فرد.

ـ مقدار ماده مصرفی و تناوب مصرف آن.

ـ روشی که فرد دارو را مصرف می کنند.

ـ محیطی که در آن هستید.

این که آیا فرد دچار بیماری جسمی یا روانی قبلی هست یا نه.

اینکه فرد الکل یا سایر داروهای غیرمجاز یا مجاز را مصرف کرده باشد.

هنگامی که هرویین به داخل ورید تزریق می شود، باعث اوج گیری حالتی از سرشوخی (rush) می شود. این اثر پس از هفت تا هشت ثانیه احساس می شود، و از 45 ثانیه تا چند دقیقه به طول می انجامد. این اثر در صورتی که هرویین از بینی بالا کشیده شود یا دود شود، اینقدر شدید نیست.

به دنبال این سرخوشی شدید اولیه، دوره ای از تسکین و آرامش به دنبال می آید (being on the node) که ممکن است تا یکساعت به طول انجامد. هنگامی که هرویین زیرپوست یا داخل عضله تزریق می شود، این اثر با آهستگی بیشتر در طول پنج تا هشت دقیقه رخ می دهد.

کسانی که به تازگی مصرف هرویین را آغاز کرده اند، ممکن است دچار تهوع و استفراغ شوند. اثرات مطلوبی که مصرف کننده به دنبال آنهاست شامل جدایی از درد جسمی و عاطفی و احساس خوشی است. سایر اثرات شامل کندشدن تنفس، تنگ شدن مردمک ها، خارش و عرق کردن. مصرف مرتب هرویین به یبوست، از دست دادن میل جنسی، و متوقف شدن یا نامنظم شدن چرخه قاعدگی.

مصرف هرویین باعث تغییراتی در خلق و رفتار می شود. افرادی که به هرویین وابسته هستند، ممکن است بعد از مصرف هرویین سربه راه و مطیع شوند، و در حین دوره دوری از هرویین تحریک پذیر و پرخاشگر می شوند.

● تاثیر هرویین چقدر طول می کشد؟

اثرات هرویین بدون توجه به نحوه استفاده آن، بسته به میزان مصرفی، به طور معمول سه تا پنج ساعت طول می کشد.

افرادی که وابسته به هرویین هستند، باید هر شش تا 12 ساعت هرویین مصرف کنند، تا از بروز نشانه های ترک جلوگیری کند. علایم اولیه شدید هستند، و شامل آبریزش بینی، عطسه کردن، اسهال، استفراغ، بیقراری و اشتیاق مداوم برای هرویین است.

همچنین در هنگام ترک هرویین راست شدن مو های پوست (دانه دانه شدن پوست) و حرکات غیرارادی پا رخ می دهد. علایم ترک هرویین در طول چند روز به اوج خود می رسد و معمولا در پنج تا 10 روز برطرف می شود. سایر علایم ترک شامل بیخوابی، اضطراب و تمنای شدید دارو ممکن است برای مدت بیشتری طول بکشد. ترک هرویین مرگبار نیست، اما ممکن است بسیار ناراحت کننده باشد.

● آیا هرویین خطرناک است؟

بله، استفاده مداوم از هرویین چه به صورت تزریقی، استنشاقی یا دود کردن، می تواند در طول دو تا سه هفته به وابستگی جسمی و روانی منتهی شود.

البته همه افرادی که هرویین را تجربه می کنند، وابسته نمی شوند. برخی افراد تنها به طور گاهگاهی مثلا در آخرهفته ها مصرف می کنند، بدون اینکه دوز مصرفی شان افزایش یابد. ما با مصرف مداوم هرویین، تحمل نسبت به اثرات دارو به وجود می آید، و هرویین بیشتر و بیشتری برای رسیدن به اثر مطلوب لازم است. مصرف مداوم مقادیر فزاینده هرویین نهایتا به وابستگی ختم می شود.

هنگامی که وابستگی به هرویین تثبیت شد، متوقف کردن مصرف آن ممکن است بسیار مشکل باشد. افرادی که برای مدت طولانی از هرویین استفاده کرده اند، ممکن است اظهار کنند که دیگر از از این دارو لذتی نمی برند. آنها تنها برای اجتنناب از علایم ترک و کنترل تمنای شدید برای دارو به مصرف هرویین ادامه می دهند.

تمنا برای هرویین ممکن است تا مدت ها پس از قطع مصرف آن باقی بماند، عود کند، یا به مصرف دوباره هرویین منجر شود، و اجتناب از دارو را مشکل کند.

● اثرات درازمدت هرویین چیست؟

وابستگی به هرویین، و عوارض پزشکی، اجتماعی و قانونی که از مصرف هرویین ناشی می شود، ممکن است برای زندگی افراد مصرف کننده آن، مصیبت بار باشد.

پژوهش ها با استفاده از اسکن های مغزی نشان داده است که مصرف درازمدت و مدواوم هرویین به تغییراتی در نحوه عمل مغز می انجامد. در حالیکه اثر این تغییرات به درستی درک نشده است، این پژوهش نشان داده است که ممکن است ماه ها یا سال ها پس از قطع مصرف هرویین به طول بینجامد تا مغز به کارکرد طبیعی اش بازگردد.

درمان نگهدارنده متادون، که از بروز علایم ترک هرویین جلوگیری می کند و تمنا برای آن را کاهش می دهد یا برطرف می کند، موثرترین درمان در دسترس در حال حاضر برای درمان وابستگی به هرویین است
آخرین ویرایش: سه شنبه 31 مرداد 1391 03:13 ب.ظ

 

مضرات سیگار کشیدن

جمعه 27 مرداد 1391 10:36 ق.ظنویسنده : مریم بهشتی

 

مضرات سیگار کشیدن


افراد سیگاری نه تنها سـلامـتـی خـود را در مـعـرض انــواع بیماری‌های خطرناك
قرار می‌دهـنـد، بـلـكه بـاعث رنجش و آزرده‌خاطر شدن اطرافیانشان می‌گردند.
متأسفانه امـروزه برخی افراد سیـگار كـشـیـدن را نشانـه بلـوغ و یـا حتی
«كلاس» خود محسوب می‌كنند و با پـك زدن‌های آنچنانی سعی در خودنمایی و
فخرفروشی دارند.
عوارض و صدمات ناشی از استعمال سیگار تقریـبـاً بـرای همگی ما آشكار و معلوم
است امـا در ایـن بـخـش بـه 22 دلیل مهم برای ترك سیگار اشاره می‌كنیم:
1 - ظاهر آراسته تر با حذف لكه‌های روی انگشتان و دندانهایتان.
2 - حذف بوی بد دهان ناشی از كشیدن سیگار و تنفس راحت تر.
3 - حذف بوی سیگار از لباس، مو، و بـدنـتـان و تـمـام وسـایـلـی كه با آنها
سروكار دارید.
4 - پیشگیری از پیدایش چین و چروك زودرس در پوست صورتتان.
5 - حذف مشكلات تنفسی از قبیل: خس خس حین تنفس، سرفه ، برونشیت مزمن، و از
همه مهمتر سرطان ریه.
6 - بازیافت دوباره حس بویایی و چـشایی كـه بـر اثر استعمال سیگار از
حساسیتشان كاسته شده است. دوباره طعم واقعی غذایتان را احساس خواهید كرد.
7 - احساس سرزندگی و شادابی دوباره در زندگی، افزایش قوای جسمانی.
8 - خواب بهتر و راحت تر.
9 - كاهش خطرات بیماری‌های قلبی ، نـفـخ، فـشـارخـون بـال ا، تـپـش قـلـب،
زخـم مـعده ، برگشت اسید معده، سرطان دهان و تعداد بیشماری از سرطان‌های
گوناگون .
10 - كاهش بیش از 50 بیماری و عارضه‌های گوناگون.
11 - دوباره كنترل رفتار خود را به دست خواهید آورید و با رهایی از زنـدان
اعـتـیـاد بـار دیگر حس آزادی را باز پس خواهید گرفت.
12 - كاهش خطر آسیب رسیدن به نوزاد در زنان باردار.
13 - افزایش طول عمر (افرادی كه به طور مستمر سیگار می‌كشند به طور متوسط 16
سال از عمر خود را از دست می‌دهند.)
14 - فراهم آوردن یك محیط سالم و سلامت برای كودكان وتمام افرادی كه با آنان
زندگی می‌كنید.
15 - الگوی مناسبی برای فرزندانتان خواهید بود .
16 - حذف هـزیـنـه‌های خرید سیگار كه قابل توجه بوده و می‌توان آن را صرف
امور بهتری كرد.
17 - رهایی از صدها ماده سمی و سرطان زای موجود در سیگار.
18 - تردد و مسافرت به وسیله قطار، هواپیما و اتوبـوس بـرای شـما و دیـگر
افراد سهل تر و دلپذیرتر خواهد شد.
19 - دیگر در محل كارتان مجبور نیستید برای سیگار كشیدن از اتاق خارج شوید!
20- بـا تـرك ایـن عـادت نـادرسـت اعـتـمـاد بـه نـفس خود را افزایش دهید و
به اراده خودتان ببالید.
21 - از دنبال جا سیگاری گشتن خلاصی می‌یابید.
22 - از آن مهمتر دیگر نیازی به مطالعه دوباره این مقاله نخواهید داشت!

آخرین ویرایش: پنجشنبه 26 مرداد 1391 05:48 ب.ظ

 

LAAM چیست ؟

پنجشنبه 26 مرداد 1391 12:25 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 
LAAM

نزدیک به متادون، مصنوعی و ترکیب بطرف چپ alphacetylmethadol، یا LAAM (ORLMM ®)، مدت زمان طولانی تر هم عمل (از 48 تا 72 ساعت) نسبت به متادون، امکان کاهش در فرکانس استفاده است. در سال 1994، آن را به عنوان یک برنامه درمانی برای اعتیاد به مواد مخدر به تصویب رسید. متادون و LAAM هر دو دارای پتانسیل بالا سوء استفاده است. پذیرش آنها به عنوان دارو درمان مواد مخدر بر توانایی خود را به جایگزین برای هروئین، مدت زمان طولانی عمل، و حالت خود را از تجویز خوراکی منتج شده است.  


مپریدین

معرفی شده به عنوان ضد درد در 1930s، مپریدین اثر که مشابه هستند، ولی نه یکسان، به مورفین (مدت زمان کوتاه تر از عمل و کاهش اقدامات ضد سرفه و ضد اسهال). در حال حاضر از آن است که قبل از بیهوشی و تسکین متوسط ​​تا شدید درد، به خصوص در زنان و موقعیت های بعد از عمل استفاده می شود. مپریدین در قرص، شربت و فرم تزریقی تحت نام عمومی و با نام تجاری (Mepergan Demerol ®، ®، و غیره) برنامه آماده سازی II در دسترس است. آنالوگ چند مپریدین مخفیانه تولید شده است. در طول سنتز مخفی MPPP آنالوگ، نوروتوکسیک محصول (MPTP ها) تولید شده بود. تعدادی از افرادی که مصرف آماده سازی MPPP-MPTP را دچار سندرم پارکینسون غیر قابل برگشت مانند. بعدها معلوم شد که MPTP نورون ها همان کسانی که آسیب دیده در سندرم پارکینسون مانند را از بین می برد. بعدها معلوم شد در که MPTP از بین می برد و نورونهای همان کسانی که آسیب دیده در بیماری Parkinsons.


Meprobamate

Meprobamate به عنوان یک عامل ضد اضطراب در سال 1955 معرفی شد و تجویز می شود در درجه اول برای درمان اضطراب، تنش و اسپاسم های عضلانی همراه است. بیش از 50 تن سالانه در ایالات متحده تحت نام عمومی آن و نام تجاری مانند Miltown ® و Equanil ® توزیع شده است. شروع آن و مدت زمان عمل شبیه به باربیتورات ها اثر متوسط ​​هستند، با این حال دوزهای درمانی meprobamate، آرام بخشی و سمیت کمتر از باربیتورات ها تولید. استفاده بیش از حد میتواند به وابستگی جسمی و روانی منجر شود. Carisoprodol (سوما ®)، شل کننده عضلات اسکلتی، متابولیزه به meprobamate. این تبدیل ممکن است برای برخی از خواص مرتبط با carisoprodol و به احتمال زیاد منجر به سوء استفاده از آن را تشکیل می دهند.


Methcathinone

Methcathinone، در خیابان ها به عنوان شناخته شده "گربه" آنالوگ ساختاری متامفتامین و cathinone است،. مخفیانه ساخته شده است، methcathinone تقریبا به طور انحصاری در آب و بسیار پایدار شکل نمک هیدروکلراید قابل حل به فروش می رسد. این است که اغلب snorted، هر چند می توان آن را می شود به صورت شفاهی و با مخلوط کردن آن را با یک نوشیدنی گرفته شده یا رقیق شده در آب و تزریق به صورت داخل وریدی است. Methcathinone معادل پتانسیل سوء استفاده را به متامفتامین و تولید فعالیت شبه آمفتامینی است. این برنامه من از CSA در سال 1993 قرار داده شد.
آخرین ویرایش: پنجشنبه 26 مرداد 1391 05:47 ب.ظ

 

گزارشی از جدیدترین موادمخدر توهم زا ؛ مراقب مخدرهای تازه به دوران رسیده باشید

سه شنبه 17 مرداد 1391 11:58 ق.ظنویسنده : مریم بهشتی

 
گزارشی از جدیدترین موادمخدر توهم زا ؛
مراقب مخدرهای تازه به دوران رسیده باشید

 


نام: پان. نام خانوادگی: پراگ - شهرت: پان عربی، پان اسفناج، گوتكا، راجا، تایتانیك، ملوان شجاع، هیرو و... در مجموع همان آدامسپودر و پاستیل تحت عنوان خوشبو كننده دهان. تركیبات: ماده اولیه آن ناس است كه مخلوطی از تنباكو، آهك و خاكستر بوده و با افزودن انواعی از اسانس و رنگ در اشكال مختلف فروخته می شود. در بعضی از انواع نیز مواد خطرناكی مانند كربنات منیزیم، سرب و ارسنیك دیده می شود. مكان: شهرهای مرز شرقی كشور، خراسان و بخشهایی از آذربایجان، شاید هم در همین نزدیكی...
* نگاهی به مخدرهای تازه به دوران رسیده!
مواد مخدر امروزه به عنوان یكی از پر سودترین تجارت های غیرقانونی در جهان به شمار می رود. گردش مالی سالانه آن بین هزار و 500 تا 2 هزار میلیارد دلار برآورد شده است، همسایگی ایران با افغانستان و افزایش كشت خشخاش در این كشور تهدیدی جدی برای ایران است، به طوری كه افزایش تعداد معتادان و گسترش كشت خشخاش تا سطح 6 هزار و 100 تن در افغانستان از برنامه ریزیهای خارجی برای افزایش میزان اعتیاد در این منطقه حكایت دارد.
تریاك، هروئین، حشیش، اعضای جدیدی در خانواده مواد مخدر به شمار نمی روند قدمتشان شاید بیش از هزاران سال باشد. كارشناسان و مسؤولان مبارزه با مواد مخدر تلاش خود را برای كاستن میزان معتادان و اعتیاد به این مواد انجام می دادند كه ناگهان ماده جدیدی به نام كراك، فتنه بزرگی در میان خانواده مخدرها ایجاد كرد.
كراك از همان هروئین قدیمی گرفته می شد، اما این بار دیگر نمی شد آن را در گروه مخدرها قرار داد، زیرا خلوص بالای آن مصرف كننده را با حال و هوای جدیدی رو به رو می كرد. روانگردان های جدید با نامهای تجاری متفاوت!
با رواج مصرف كراك در میان جوانان و نوجوانان و پیدا كردن مشتریانی حتی در میان سالخوردگان، بتدریج انواع متعددی از مخدرها با اشكال و نامهای مختلف در گوشه و كنار بازار این اجناس به چشم می خورد. گروهی در خانواده روان گردانها قرار گرفتند و گروهی نیز با میزان خلوص بالاتر توانستند جای پای خود را در میان مخدرها باز كنند. از همین جا بود كه كم كم ماده ای جدید با ظاهری موجه دست به دست میان افراد چرخیده می شد. نامش «پان پراگ پود» خوشبو، خوشرنگ و زرق و برق دار.
قیمت زیادی نداشت، 50 و حداكثر 300 تومان به راحتی در بازار و دكه های روزنامه فروشی و... پیدا می شد. دیگر از بوی بد تریاك و دود و بساط و... هم خبری نبود. پدر و مادرها تفاوت آن را از قرصهای درمانی تشخیص نمی دادند. شادی كاذب، گیجی و به هم خوردن تعادل رفتاری و همچنین وابستگی جسمی و روانی از عوارض زودهنگام مصرف آن به شمار می رود، این در حالی است كه در درازمدت می تواند آسیبهای جدی به مغز، دستگاه تنفسی و قلب و عروق وارد كند. از همه اینها گذشته به دلیل تحریك مخاط دهان، از عوامل مستعدكننده سرطانهای زبان، حنجره و دهان به شمار می آید.
* «پان» از كجا آمده است؟
«پان پراگ» ماده غلیظ سرخ رنگ و دست سازی است كه از برگ درخت مخصوصی ساخته می شود. یكی از مواد پر مصرف رایج در پاكستان در كنار «جاآلیا»، «كوتكا» و «دینودر» است. شیوع مصرف این محصولات جویدنی بین جوانان پاكستانی در حال افزایش است. در فرهنگ هندی ها از «پان» به عنوان یك ماده خوشبوكننده و تمیزكننده دندانها استفاده می شود. این مواد از سوی دست فروشان به دو روش فروخته می شود. نوع طبیعی آن كه روی برگهای درختان مخصوص در میان عسل و دیگر مواد معطر پیچیده شده تا یكباره در دهان قرار گیرد و دقایقی بعد تفاله های آن به همراه بزاق قرمز رنگ دهان از سوی مصرف كننده خارج شود، نوع دیگر آن در بسته های كوچك آلومینیومی قرار دارد كه ضرر و آسیب زیادی به دهان، دندان و لثه وارد می كند.
در افغانستان و پاكستان این مواد كه حاوی مقداری «ناس» است به مدت پانزده دقیقه در زیرزبان قرار گرفته و تفاله آن دور ریخته می شود پس از شادی كوتاه مدت، سرگیجه، عدم تعادل و آثار تخریبی روی سیستم اعصاب برجای می گذارد.
گفته می شود این ماده خوشبو و خوشرنگ ماده جدیدی نیست و همان MDMA ها بودند كه شركت مرگ آسمان در سال 1912 آنها را برای درمان بیماران روانی ساخته بود، اما چهل سال بعد در آمریكا ممنوع اعلام شد.
*هوشیار باشید!
به گفته یكی از كارشناسان مبارزه با موادمخدر، «پان» از برگ سبز تنباكوی افغان ها تهیه می شود. برگ سبز تنباكو به نسبت خاصی با آهك تركیب شده و پس از آمیختگی با بزاق دهان، نیكوتین تنباكو را آزاد و تولید انرژی می كند.
گرمای حاصل از این واكنش تصور اشتباه انرژی زایی را در افراد ایجاد كرده و تقاضای مصرف مجدد را پدید می آورد. بدین ترتیب فرد به مصرف ماده معتاد می شود آهك موجود در این ماده، بیش از هر نقطه ای به لثه و دیگر قسمتهای دهان و دندان آسیب می رساند، اما با گذشت زمان این ماده دیگر نیازهای روحی و جسمی فرد را تأمین نمی كند، به همین دلیل فرد معتاد رفته رفته به طرف مواد سنگین تری می رود.
اصغر باقریان به خانواده ها هشدار می دهد، گاه موادی در قالب خوشبوكننده و در بسته های كوچك مانند سماق یا نمكهای رستورانی عرضه می شود. این ماده با ظاهری فریبنده و خوشبو افراد بویژه دانش آموزان را هدف قرار داده است. این بسته های كوچك اغلب حاوی سه عدد از این ماده به شكل پاستیل است و توانایی بدن، میزان و روش مصرف آن در بروز عوارض ظاهری نقش مهمی دارد. این مواد در شكل پودر و با طعم نعناع و موارد مشابه نیز عرضه می شود.
* رواج آدامسهای مخدر
جانشین معاون مبارزه با مواد مخدر پلیس خراسان رضوی چندی پیش نیز نسبت به توزیع این ماده مخدر جدید هشدار داد، «پان پراگ» با ظاهری كاملا متفاوت به عنوان ماده مخدر به كشور وارد شده است و دسترسی به آن بسیار راحت است.
سرهنگ گل محمدی اضافه می كند: طبق دستورالعملی كه از سوی مركز مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی ابلاغ شده است، روند حساس سازی موضوع و ارائه هشدار به سازمانهای مختلف بخصوص آموزش و پرورش و نهادهای آموزش عالی در حال پیگیری است تا از رواج آن جلوگیری شود.
* هند، مقام دوم سرطان دهان در دنیا
از سوی دیگر دكتر محمدرضا جهانی، جانشین دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز با اشاره به اینكه این ماده از سال گذشته از كشورهای هند، پاكستان و افغانستان وارد كشور شده است تصریح می كند: در بررسی های انجام شده از سوی مركز بهزیستی استان سیستان و بلوچستان، از انواع «پان» كه در سطح این استان جمع آوری شده، شش نوع آن حاوی مواد مخدر افیونی نیز بوده است.
وی اضافه می كند: هندوستان به دلیل مصرف زیاد این ماده، مقام دوم سرطان دهان در دنیا را دارد.
دكتر محمود توكلی، مدیر اجرایی مركز تحقیقات اعتیاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی نیز در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به تحقیقات انجام شده در خصوص اعتیاد و تغییر نوع مصرف مواد مخدر از انتشار این ماده جدید در میان افراد كم سن و سال اظهار نگرانی می كند.
وی می گوید: براساس آخرین تحقیقات انجام شده در سال 86 با نام طرح ملی برابر تقریبی معتادان در كشور كه به سفارش ستاد مبارزه با مواد مخدر صورت گرفت، مشخص شد، در حالی كه شیوع اعتیاد در سال 86 نسبت به سالهای قبل از آن افزایش نیافته است اما متأسفانه شدت اعتیاد از تریاك و هروئین به سمت مواد خطرناكی از جمله كراك تغییر داشته است. به گونه ای كه مصرف تریاك به 60 درصد و كراك به 40 درصد رسیده است كه آمار ناگواری به شمار می رود، زیرا سن مصرف آن پایین است و همه وابستگی بیشتری به مصرف ایجاد می كند.
به گفته این كارشناس مصرف كنندگان كراك نیز افراد بین 20 تا 25 سال هستند كه به نظر می رسد این ماده جدید تحت عنوان آدامس یا پاستیل با تركیبات خطرناك مشتریان كم سن تری را جذب می كند.
وی به خانواده ها هشدار می دهد تا نسبت به آخرین و جدیدترین انواع مواد مخدر اطلاعات كافی به دست آورند، زیرا در صورت اعتیاد و ایجاد وابستگی به این مواد توهم زا، آثار و عوارض بسیار بدی در انتظار مصرف كننده است. از این رو دقت لازم را داشته و در خصوص مواد خوراكی مشكوك تحقیقات بیشتری انجام دهند.دكتر توكلی می افزاید: آدامسها و یا پاستیلهای «پان پراگ» مخدرهای سبكی هستند كه به اصطلاح به آنها ورودی گفته می شود، زیرا بتدریج فرد را به سمت مواد سنگین تر سوق داده و دریچه ای به دنیای خطرناكترین مخدرهای توهم زا می گشایند.

  


آخرین ویرایش: - -

 

در آمدی بر سرمایه اجتماعی (social capital) و امنیت اجتماعی(social security)

چهارشنبه 11 مرداد 1391 05:53 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 

2.     وضعیت سرمایه ی اجتماعی در حال حاضر در ایران چگونه است؟

3.   مددکاری اجتماعی در احیاء و افزایش سرمایه ی اجتماعی و در نتیجه افزایش ضریب امنیت اجتماعی از چه جایگاهی برخوردار است؟ اصطلاح سرمایه ی اجتماعی قبل از سال 1916 ، در مقاله ای توسط هانی فان(HaniFan) از دانشگاه ویرجینینیای غربی مطرح شد، اما از سال 1980 به بعد مفهوم سرمایه ی اجتماعی به طور اختصاصی وارد ادبیات علوم اجتماعی، به خصوص جامعه شناسی شد که در شکل اولیه اش ابتدا توسط جاکوبز(Jacobs)، بوردیو(Bourdieu)، پاسرون((Passeron، و لوری(Loury)، مطرح و بعدها توسط کسانی چون کلمن(Coleman)، بارت(Burt)، پرتز(Portes)و فوکویاما(Fukuyama بسط و گسترش پیدا کرد(159 ، 1998 ، Wood cock)).

از سرمایه اجتماعی تعاریف مختلفی ارائه گردیده است ولی به طور خلاصه سرمایه ی اجتماعی مجموعه ی معینی از ارزشها و هنجارهای غیررسمی است که اعضای گروهی که همکاری در میانشان مجاز است، در آن سهیم هستند و یا سرمایه ی اجتماعی پدیده ای است که حاصل تاثیر نهادهای اجتماعی، روابط انسانی و هنجارها بر روی کمیت و کیفیت  تعاملات اجتماعی است( بابک جهانی1999). سرمایه اجتماعی یکی از فاکتورهایی است که نقش بسیار مهمی در امنیت اجتماعی یک جامعه دارد و امروزه این سرمایه، نقشی بسیار مهمتر از سرمایه ی فیزیکی و انسانی در جوامع ایجاد می کند و در غیاب سرمایه ی اجتماعی، سایر سرمایه ها  اثر بخشی خود را از دست می دهند. لذا بدون سرمایه ی اجتماعی، پیمودن راههای توسعه و تکامل فرهنگی، اقتصادی، و امنیتی هموار و دشوار می شود. بدون شک فرسایش سرمایه ی اجتماعی در ایران یکی از دغدغه های اصلی ما در دهه ی 80 خواهد بود. هر قدر در جامعه ای ارزش ها، هنجارهای اجتماعی و تعهدات متقابل میان افراد استحکام یابد، انحرافات اجتماعی مثل طلاق، اعتیاد، جرم، خودکشی و .....  کاهش خواهد یافت. در غیر این صورت و با فروپاشی سرمایه ی اجتماعی، جامعه دچار ضعف، بی نظمی و در نهایت آنومی( Anomi) درسطح گسترده خواهد شد و امنیت اجتماعی آن به خطر خواهد افتاد. سرمایه ی اجتماعی سه رکن اساسی و بسیار مهم دارد که تامین کننده ی امنیت اجتماعی است.

1.                 اعتماد اجتماعی

2.                 مشارکت اجتماعی

3.                 ارزش های مشترک.

    اگر در بین ملت اعتماد اجتماعی کاهش پیدا کند- اعتماد که نسبت به هویت و جایگاه مشترک در بین افراد یک جامعه مطرح است- آن ملت روند رو به زوال را طی خواهد کرد. همین طور ارزش های واحد می تواند به انسجام اجتماعی کمک کند و در نتیجه نظم اجتماعی که زیر بنای امنیت اجتماعی است، فراهم شود. ضمن انکه امنیت در همه ی زمینه ها بدون مشارکت و همیاری مردم و اقشار مختلف جامعه امکان پذیر نمی باشد.

لذا فقدان یا کاهش سرمایه ی اجتماعی منجربه بروز معضلات، بحران ها و تعارضات متعدد اجتماعی می شود. این تعارضات اشکال مختلف و متنوعی دارد ولی شکل قالب آن افزایش مسائل اجتماعی از قبیل اعتیاد، خودکشی و ...... است. در ایران نیز این آسیب به خصوص در چند سال اخیر سیر صعودی را طی کرده است، به طوری که بنا برگزارش دفتر امور آسیب دیدگان سازمان بهزیستی کشور، هرساله با رشد 15 درصدی آسیب های اجتماعی مواجه بوده ایم. بدین ترتیب می توان دریافت که میزان سرمایه اجتماعی در جامعه ایران سیر نزولی را طی می کند و چنانچه اقدامی در جهت احیای این سرمایه انجام نگیرد، بدون شک در سال های آتی با بحران انواع نابسامانی های رفتاری و اجتماعی روبرو خواهیم بود که همگی در شکل گیری بحران امنیت اجتماعی دخیلند. حال این سوال پیش می آید که احیای سرمایه ی اجتماعی توسط چه کسانی و با چه رویکردی صورت خواهد گرفت؟ به عبارت دیگر چه اشخاص و سازمان هایی می توانند در تولید و تقویت مجدد این سرمایه در کشور نقش داشته باشند؟ بدون شک پاسخ به این سوال از دیدگاه صاحبنظران متفاوت خواهد بود، اما چیزی که مسلم است همگی به نقش مددکاران اجتماعی به عنوان اشخاص حرفه ای و جایگاه رشته ی مددکاری اهمیت ویژه ای قائلند. به طوری که این اشخاص به عنوان مصلحان اجتماعی می توانند در لایه ها و ساختارهای مختلف جامعه ایفای نقش نمایند. فلسفه ی پیدایش و شکل گیری مددکاری اجتماعی از یک طرف مبارزه با بی عدالتی، نابرابری و تبعیض در سطح جامعه و از طرف دیگر فراهم کردن بستر مشارکت برای همه افراد جامعه به خصوص اقشار پایین جامعه در زمینه های مختلف، پاسداری از ارزش ها و هنجارهای اجتماعی و همچنین ایجاد اعتماد اجتماعی دربین گروه های مختلف جامعه است و با توجه به سطوحکاری مددکاران اجتماعی- فردی، گروهی، جامعه ای در قادرسازی و توانمند سازی افراد و اقشار مستضعف و آسیب دیده ی جامعه( دختران فراری، کودکان خیابانی، زنان ویژه و خشونت دیده، معتادین و .....)، نقش مددکاران اجتماعی در تولید و تقویت سرمایه ی اجتماعی و در نتیجه امنیت اجتماعی- امنیت عینی و امنیت ذهنی- بیش از سایر رشته ها و حرفه های دیگری باشد. لذا توجه به حفظ سرمایه ی اجتماعی(مشارکت اجتماعی، اعتماد اجتماعی و ارزش های مشترک) به عنوان یکی از متغیرهای تاثیر گذار در امنیت اجتماعی و همچنین به کارگیری اشخاص و افراد حرفه ای همچون مددکاران اجتماعی، مشاوران، روانشناسان و جامعه شناسان در کاهش آسیب اجتماعی که نتیجه ی آن افزایش ضریب امنیت اجتماعی است به عنوان راه حل پیشنهاد می گردد.

نویسنده ی مقاله: یوسف امینی

کارشناس ارشد مددکاری اجتماعی

مدرس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شوشتر 


آخرین ویرایش: چهارشنبه 11 مرداد 1391 12:07 ب.ظ

 

آشنایی با کروکودیل

پنجشنبه 5 مرداد 1391 03:28 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 
«كروكودیل» عنوان مخدر جدیدی است كه بنابر گزارش‌های غیررسمی وارد بازار مصرف كشور شده است هرچند مقامات رسمی نیز این موضوع را شنیده‌اند اما آنرا هنوز به طور قطعی تایید و یا رد نمی‌كنند.

مخدر «كروكودیل» كه مصرف آن به عنوان ماده اعتیاد آور جدیدی در جهان بخصوص «روسیه» گسترش یافته، در قاره اروپا كشف شده است.

ماده مخدر كروكودیل از تركیب "قرص كدئین" با "بنزین"، "تینر"، "ید"، "اسید كلریدریك" یا همان "جوهر نمك" و "فسفر قرمز" تولید می‌شود.

این ماده مخدر كشنده به عنوان جایگزینی برای «هروئین» تبدیل شده و قیمت آن به مراتب پایین‌تر از این ماده مخدر (هروئین) است، اما به دلیل مواد خطرناكی كه در آن وجود دارد، از هروئین كشنده‌تر است.ماده مخدر كروكودیل كه از سال 2002 میلادی در دو منطقه سیبری و خاور دور شناخته شده، در سال‌های اخیر افزایش چمشگیری در این كشور داشته است، به طوری كه تا سال 2011 میلادی حدود 100 هزار نفر در روسیه به این ماده مخدر اعتیاد یافته‌اند.

بررسی افراد معتاد به این ماده مخدر نشان داده است كه مخدر كروكودیل باعث می‌شود تا "پوست بدن" به رنگ سبز درآید و پس از مدتی گوشت بدن به طور كامل پوسیده شده و از بین برود.

تولیدكنندگان این ماده مخدر، از بنزین به عنوان ماده حلال و از سایر مواد تركیبی به عنوان واكنش دهنده استفاده می‌كنند تا قرص دارویی كدوئین به این ماده مخدر تبدیل شود.

مهمترین دلیل گسترش تولید و توزیع این ماده مخدر در روسیه، دسترسی آسان افرد به قرص كدوئین بدون نیاز به نسخه پزشك، گزارش شده است.

مركز كنترل مواد مخدر روسیه اعلام كرده‌ است كه در سه ماه نخست سال 2011 میلادی حدود 65 میلیون دوز از این ماده مخدر در این كشور كشف و توقیف شده است.

ستاد مبارزه با مواد مخدر ورود مخدر «كروكودیل» به بازار را شنیده، اما نه تایید می‌كند و نه رد
علی علی‌اكبریان ـ مدیركل مقابله با عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر ـ در گفت‌وگو با ایسنا، درباره ورود و مصرف مخدر جدید «كروكودیل» به كشور این گونه اظهار نظر كرد كه "ورود این مخدر به كشور را نه تائید می‌كنیم و نه رد".

وی تاكید كرد: شنیده‌ایم چنین مخدری وارد بازار شده، اما وجود آن را نه تائید می‌كنیم و نه رد و این موضوع در دست بررسی و تحقیق است.

علی‌اكبریان افزود: شنیده‌ایم این مخدر جدید از دسته آمفتامین‌هاست، اما اینكه از كجا وارد كشور شده و آیا صحت دارد یا خیر؟ در دست بررسی است و بزودی جزئیات آن را اطلاع‌رسانی خواهیم كرد.

گزارش‌های غیر رسمی از مصرف ماده مخدر جدید كروكودیل را دریافت كرده‌ایم
همچنین فرید براتی‌سده ـ مدیركل پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی كشور ـ با اعلام دریافت گزارش‌های غیررسمی از مصرف ماده مخدر جدید كروكودیل، گفت: هنوز از مراكز درمانی اعتیاد سازمان بهزیستی گزارش رسمی در این زمینه دریافت نكرده‌ایم.

وی با بیان اینكه مواد جدید مخدر، همان مشتقات تركیبی از مواد مخدر صنعتی و دیگر تركیبات هستند، عنوان كرد: سیستم مافیای مواد مخدر به سمت ایجاد تركیبات جدید مخدر سوق یافته‌اند.

براتی سده در مورد مشتقات و مواد تركیبی موجود در مخدر كروكودیل گفت: كروكودیل تركیبی از مواد مخدر با مواد فرار است و جزو روانگردان‌ها محسوب می‌شود كه این روانگردان‌ كاركردی خطرناك‌تر و تخریبی‌تر از دیگر مخدرها دارد؛ مشكلات بیشتری ایجاد می‌كند، لذا درمان آن به مراتب دشوارتر است.مدیركل پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی كشور در ادامه با تاكید بر لزوم آگاهی بخشی جدی در بحث پیشگیری از اعتیاد عنوان كرد: مافیای مواد مخدر با این عنوان شروع به توزیع این مواد می‌كنند كه این مواد مشكلی ایجاد نمی‌كنند و اعتیادآور نیستند و بدین ترتیب به جذب افراد برای مصرف اقدام می‌كنند.

براتی در پایان خاطرنشان كرد: لازم است، رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما در این زمینه فعالتر ظاهر شوند و روند آگاهی‌رسانی به جوانان و خانواده‌هایشان پررنگ‌تر باشد.

علی‌رغم اینكه مسوولان مربوطه نیز ورود این ماده مخدر جدید به بازار مصرف ایران را شنیده‌اند، اما به نظر می‌رسد مسوولان ذی‌ربط، اطلاع‌رسانی دقیق در این باره را منوط به مراجعه مصرف‌كنندگان بیمار ناشی از مصرف مخدر كروكودیل به مراكز درمانی ترك اعتیاد می‌دانند تا در مورد عواقب آن به صورت شفاف صحبت كنند.


آخرین ویرایش: - -

 

مصرف کننده ماده مخدر کروکودیل بیش از یک سال زنده نمی ماند:

پنجشنبه 5 مرداد 1391 03:27 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 
مصرف کننده ماده مخدر کروکودیل بیش از یک سال زنده نمی ماند:


 
کروکودیل جدیدترین ماده مخدری است که 20 برابر قوی تر از ماده مخدر مورفین و پنج برابر قوی تر از ماده مخدر هرویین است و معتادان به این مواد یک سال بیشتر زنده نمی مانند.

احمد رضا مفتخری روانپزشک در گفت و گو با ایرنا درباره این ماده مخدر افزود: این ماده مخدر بسیار خطرناک در درون سلول های بدن افراد معتاد به صورت عمقی نفوذ می کند و باعث به وجود آمدن زخم در بدن فرد می شود.
وی اظهار داشت: همه افرادی که از این ماده مخدر استفاده می کنند در کمتر از یک سال جان خود را از دست می دهند، زیرا این ماده مخدر از ترکیب ضد درد، تینر، اسید، فسفر و در برخی از موارد بنزین تولید می شود.

مفتخری ادامه داد: کروکودیل از مشتقات مورفین و بسیار اعتیاد آور است و روش مصرف و شکل این ماده و عوارض آن بسیار مشابه ماده مخدر کراک است.

وی تصریح کرد این ماده مخدر به سادگی از تینر و قرص کدئین تهیه شده و در محل تزریق در داخل رگ پوست پس از مدتی به رنگ سبز در می آید و مصرف کننده کروکودیل پوستش شروع به پوسیدن و زخم شدن می کند.
همچنین آقای فتح آبادی در روز چهارشنبه۰۹/۰۹/ ۹۰
در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود: بتازگی مواردی از وجود ماده اعتیاد آور و مرگ آفرین 'كروكودیل' در كشور گزارش شده كه هوشیاری و آگاهی مردم در پرهیز از مصرف آن و اطلاع به مسوولان مربوطه در صورت مشاهده را می طلبد
.

وی توضیح داد: ماده مخدر 'كروكودیل' در درون بدن افراد معتاد به صورت عمقی نفوذ كرده و موجب بروز زخم هایی شبیه به قانقاریا می شود.

قائم مقام كمیته فرهنگی و پیشگیری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مركزی اظهار كرد: عوارض مصرف ماده مخدر كروكودیل شباهت زیادی به آثار كراك دارد و تركیبات به كار رفته در آن بسیار اعتیادآور بوده و در خوشبینانه ترین حالت حداكثر طول عمر معتاد پس از مصرف سه سال است.

فتح آبادی اضافه كرد: این ماده مخدر حاوی مواد ضد درد(كدئین)، تینر نقاشی، اسید، فسفر و برخی مواد بنزین است كه با عنوان ' دسومرفین' شهرت دارد.

وی نئشگی سریع و سهولت استفاده را ویژگی بارز این ماده مخدر تزریقی عنوان كرد و گفت: پوست معتاد پس از تزریق این ماده سبز رنگ شده و به همین دلیل به نام تجاری كروكودیل شهرت دارد.

مدیركل امور اجتماعی استانداری مركزی بیان كرد: این ماده مخدر مشابه كراك مصرف تدخینی نیز دارد و مصرف تزریقی آن منجر به آسیب بافتهای بدن و سیاه شدن اندام می شود و پس از یك سال مصرف كننده را از پا در می آورد.

فتح آبادی خاطرنشان كرد: با توجه به اینكه هیچ گریزی از عوارض این ماده مخدر خطرناك پس از مصرف نیست آگاهی رسانی به جامعه و تقویت اقدامات پیشگیرانه در این حوزه بسیار مهم است.

وی، از دستگاه های آموزشی و تربیتی و رسانه ها درخواست كرد تا اطلاعات لازم پیشگیرانه را در خصوص این ماده مخدر مرگبار و ویژگی ها و عوارض آن بیان كنند
منبع:سلامت نیوز.و خبرنگاری ایرنا


آخرین ویرایش: - -

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic