منظور از داروهای آگونیست چیست؟

یکشنبه 31 اردیبهشت 1391 03:20 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 


داروهای آگونیست‎ افیونی، موادی هستند كه همانند مواد افیونی طبیعی (تریاك) و نیمه صناعی (هروئین)  برگیرندة مو μ) ( اپیوئیدی اثر می‎گذارند. متادون و لوو آلفا استیل متادول یا لوومتادیل (LAAM) آگونیست خالص گیرندة مو هستند. بوپرنورفین كه آگونیست نسبی گیرندة مو و آنتاگونیست نسبی گیرندة كاپا است نیز در این دسته قرار دارد. از دیگر داروهای این دسته می‎توان به سولفات مورفین و تنتور اپیوم (TO) اشاره نمود.


آخرین ویرایش: یکشنبه 31 اردیبهشت 1391 05:50 ب.ظ

 

اعتیاد مهم ترین عامل طلاق در كشور است

شنبه 30 اردیبهشت 1391 05:19 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 

پژوهشگر حوزه اعتیاد گفت: اغلب طلاق‌های ثبت شده به دلیل اعتیاد است و 60 درصد از فضای زندان‌های كشور را معتادان اشغال كرده‌اند
به گزارش جوان امروز به نقل از ایرنا ، 'كوروش محمدی ' افزود: براساس شواهد موجود در سال‌های اخیر در كنار رشد سوء مصرف مواد مخدر، خشونت ناشی از سوء مصرف مواد مخدر نیز افزایش داشته است.
محمدی با بیان اینكه تیم پژوهشی انجمن آسیب شناسی اجتماعی ایرانیان با هدف بررسی رابطه بین اعتیاد به مواد مخدر با خشونت و كاهش احساس امنیت شهروندان، پژوهشی در سال 1390 در هشت استان كشور انجام داده است، افزود: جمعیت آماری نمونه مورد مطالعه شامل 400 خانواده دارای حداقل یك نفر معتاد بوده است.
وی افزود: نتایج این مطالعه نشان می دهد كه بین اعتیاد به مواد مخدر و بروز خشونت‌های خانوادگی، خشونت‌های اجتماعی منجر به قتل و جرح، آسیب‌های روانی، جسمانی علیه زنان و كودكان، بروز ناهنجاری‌های اخلاقی، جرایم اجتماعی و كاهش احساس امنیت شهروندان رابطه معناداری وجود دارد.
محمدی تصریح كرد بر اساس نتایج این تحقیق، 84 درصد خانواده‌های مورد مطالعه از زمان ابتلا به اعتیاد فرد معتاد، تا زمان انجام این مطالعه حداقل یكبار در معرض خشونت‌‌های كلامی، عاطفی، جنسی و اقتصادی مرتبط با سوء مصرف مواد قرار داشته و 43 درصد آنها، حداقل یكبار در این مدت با خشونت‌های فیزیكی جدی، تهدیدكننده و حقوقی و 10 درصد بقیه با خشونت‌های منجر به آسیب‌های جسمانی و جرح بدنی مواجه بودند.
وی خاطرنشان كرد 1/1 درصد خانواده‌های مورد مطالعه نیز خشونت‌های منجر به قتل‌های خانوادگی را تجربه كرده‌اند.
این پژوهشگر حوزه اعتیاد اظهار داشت: این نتایج همچنین نشان داد كه عامل مستقیم 68درصد از موارد طلاق در گروه نمونه، وابستگی یكی از زوجین به مواد مخدر است و در این رابطه نقش مردان با 88 درصد، بیشتر از زنان گزارش شده است

آخرین ویرایش: - -

 

نالترکسون Naltrexone

شنبه 30 اردیبهشت 1391 05:09 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 


امروزه مصرف کنندگان مواد مخدر ، برای درمان خود به هر کلینیک یا مرکز بیمارستانی که مراجعه کنند ، اولین واژه‌ای که برای درمان اعتیاد خود می‌شنوند واژه سم زدایی است. در حال حاضر علوم پزشکی مربوط به درمان بیماری اعتیاد در سراسر دنیا معتقدند بیماری اعتیاد مسومیت مزمن ناشی از مصرف مواد مخدر است و برای درمان آن ابتدا به ساکن بایستی بیمار سم زدایی شده و اثرات مواد مخدر یا سم از جسم بیمار خارج و پاک سازی شود و سپس مراحل بعدی درمان یا درمان نگهدارنده طی شود.
این نظریه از سوی کنگره 60 کاملاً مردود است . کنگره 60 معتقد است بیماری اعتیاد مسمومیت مزمن نیست بلکه جایگزینی مزمن است ( جهت کسب اطلاعات در این خصوص می توانید به مقاله علمی سم نزدایی یا اعتیاد درمان و راهکارهای مناسب ، نوشته مهندس حسین دژاکام ، در همین سایت مراجعه کنید.)
انجام عمل سم زدایی داروهای مخصوص خود را دارد که در اصطلاح پزشکی به آن‌ها آنتاگونیست گفته می‌شود و مهمترین آن‌ها نالوکسان و نالترکسون می‌باشد . آنتا گونیست یعنی ضد مرفین و یا درروهایی که اثرات مرفین و یا مواد هم خانواده آن را خنثی می کنند. آنتا گونیست‌ها از تغییراتی که در ساختمان مولکولی داروهای آگونیست یا هم خانواده و موافق مواد مخدر نظیر مرفین ایجاد می‌شود ، به دست می‌آیند . به عنوان مثال نالورفین که یک داروی آنتا گونیست می‌باشد ازتغییراتی که بر روی مرفین انجام می شود ، ساخته می شود.
نالترکسون نیز ازتغییر بر روی دارویی به نام اکسی مرفن Oxymorphone به دست می‌آید. نالترکسون برای اولین بار در سال 1963 ساخته شد .
داروهای آنتا گونیست مستقیماً روی مواد مخدر و اثرات آن ها تاثیری ندارند ، عملکرد این داروها به این صورت است که از طریق اتصال به گیرنده های عصبی مرفین و یا مواد مشابه آن ، از جذب و یا اتصال مرفین یا مواد نظیر آن به گیرنده های عصبی نظیر( مو )جلوگیری می کنند . در این حالت هر مقدار مواد مخدر مصرف و وارد بدن شود هیچ گونه تاثیری نخواهد داشت. یا خیلی ساده بگوییم ، هر قدر شخص مواد مصرف می کند نشئه نمی‌شود.
این گفته ، که نالترکسون باعث ایجاد تنفر نسبت به مواد مخدر و مصرف آن می شود ، حقیقت ندارد. نالترکسون هرگز چنین کاری نمی‌کند . تنها تاثیر آن این است که شخص مصرف کننده اطمینان دارد که هر قدر مواد مصرف کند نشئه نمی شود و از سوی دیگر همزمانی مصرف نالترکسون و مواد مخدر می تواند خطرناک و حتی منجر به مرگ شود. اطمینان از نشئه نشدن و همچنین ترس از مصرف مواد همزمان با نالترکسون باعث می شود موقتاً کمی از میل به مصرف مواد را در شخص کاهش دهد و این کاهش میل از اثرات فارماکولوژیک نالترکسون نمی باشد. این مسئله به عنوان یک عامل مهم در مان اعتیاد و عدم مصرف مواد مخدر مطرح نیست زیرا هر زمان که مصرف نالترکسون قطع شود دوباره میل به مصرف مواد مخدر وجود خواهد داشت حتی به مراتب بیشتر از قبل.
زمانی که اثر نالترکسون در بدن وجود دارد ، اگر شخص مواد مصرف کند به دلیل عدم جذب مرفین توسط گیرنده ها ، سطح مرفین در خون بالا رفته و می تواند منجر به وضعیت خطرناک شود.
کنگره 60 معتقد است درمان اعتیاد زمانی به وقوع می پیوندد که ساختارهای تخریب شده جسم به وسیله اعتیاد ، یعنی سیستم تولید کننده مواد شبه افیونی راه اندازی کامل شده باشد. روان به تعادل رسیده باشد و تفکرات و دیدگاه های شخص یا جهان بینی او نیز به تعادل رسیده باشد. زمانی که شخص به درمان رسیده باشد نسبت به مواد مخدر هیچ‌گونه عشق و یا دوست داشتن و یا نفرتی ندارد زیرا نفرت داشتن نسبت به مواد مخدر نشان دهنده یک عشق سرکوب شده است که در لایه‌های درونی هنوز وجود دارد و زمانی قطعاً به سطح خواهد آمد.
بنابراین نالترکسون نه تنها هیچ کمکی به درمان اعتیاد نمی کند بلکه شخص را در وضعیت بسیار بدی قرار می دهد که قطعاً روزی تحمل او به سر خواهد آمد و به مصرف مواد برگشت می کند. نالترکسون همانگونه که از اتصال مرفین و مواد مشابه آن به گیرنده‌ها جلوگیری می کند از جذب مواد شبه افیونی تولید شده در بدن نیز جلوگیری می کند و در زمان مصرف نالترکسون شخص دائماً در حال خماری مزمن می‌باشد.
تفاوت نالوکسان با نالترکسون این است که نالوکسان به شکل تزریق استفاده می شود و طول عمر آن در بدن کوتاه است اما نالترکسون به شکل کپسول خوراکی است و ماندگاری آن در بدن طولانی می‌باشد و اثرات آن تا 72 ساعت پس از آخرین مصرف وجود دارد.
نالترکسون اخیراً برای اعتیاد به الکل یا الکلیسم نیز استفاده می‌شود و از طریق مسدود کردن گیرنده‌ها باعث می‌شود مصرف الکل نیز اثری بر روی جسم نداشته باشد. از کاربردهای مفید نالوکسان یا نالترکسون می‌توانیم به استفاده از آن ها در زمان مصرف بش از حد مواد مخدر یا به اصطلاح
( اوردوز) که می تواند منجر به مرگ شود ، اشاره کنیم . در این حالت برای کاهش و یا از بین بردن اثر مواد مخدرنالکسون و یا نالترکسون می‌تواند بسیار مفید و نجات بخش باشد.
عوارض مصرف نالترکسون در دراز مدت عبارتند از : لرزش ، یبوست ، سرفه ، گرفتگی صدا و بینی ، مشکلات سینوس‌ها ، سرگیجه ، تپش قلب ، تحریک پذیری ، گلودرد ،اختلال در ادرار مثل احتباس ادرار و تکرر ادرار ، تشنگی زیاد و همچنین توهم .
مرداب غمگین
6
مدیر تالار: <br />اهدای عضو<br />دانستنی های پزشکی<br />اعتیاد<br />

 


آخرین ویرایش: - -

 

آنتاگونیست ها ......

یکشنبه 24 اردیبهشت 1391 03:18 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 
آنتاگونیست (به انگلیسی: Antagonist) در فارماکولوژی و بیوشیمی کاربرد دارد و نوعی لیگاند و ماده‌شیمیایی قابل پیوند با گیرندهٔ‌سلولی و یا گونه‌ای دارو است که در سلول با اتصال به گیرنده‌های آن سلول عمل پیوند لیگاند-گیرنده را انجام داده ولی باعث هیچ‌گونه پاسخ و واکنش از سوی سلول نمی‌شود. آنتاگونیست در فارماکولوژی تقلیدکننده عمل یک آگونیست در سلول است ولی با مسدود کردن محل اتصال(سایت‌ فعال) مانع از اتصال و عمل آگونیست می‌گردد یا به اصطلاح عمل را انجام می‌دهد ولی تأثیر نمی‌کند.[۱][۲] آنچه که با وجود آنتاگونیست در یک سلول رخ می‌دهد بسته به نوع پیوند اایجاد شده با گیرنده ممکن است قابل بازگشت و یا غیر قابل بازگشت باشد٬ اما غالباً تأثیر آنتاگونیست‌های مرتبط با اعصاب بدلیل اخلال در روند پیامرسانی عصبی می‌تواند در پاره‌ای موارد منجر به مسمومیت و یا مرگ گردد.[

گیرنده

نوشتار اصلی: گیرنده (بیوشیمی)
گیرنده‌های سلولی نوعی پروتئین هستند که در پیوند با لیگاند مربوط به خود(مانند هورمون‌ها و انتقال دهنده‌های عصبی) و یا یک ماده خارجی(مانند داروها و یا مادهٔ مخدر) فعال یا غیر فعال شده که هوده و تأثیر آن٬ تحریک و یا مهار یک واکنش بیولوژیکی از طرف سلول٬ خواهدبود.

فارماکودینامیک

گیرنده‌های زیستی‌سلولی دارای محل‌های ویژه‌ای بنام سایت فعال هستند که بخاطر شکل خاصی که دارند فقط قابلیت پیوند با موادی مرتبط(لیگاند مربوطه) را پیدا می‌کنند که پس از پیوند٬ واکنش انجام شونده منجر به پاسخی دیگر می‌شود(باز شدن یک کانال غشایی و یا تولید یک ماده‌شیمیایی). حال اگر ماده‌ای بتواند با تقلید قسمتی از بدنه پروتئینی لیگاند٬ در سایت فعال قرار گیرد ولی بخاطر نقص و کمبود ساختاری ادامه روند مختل شود(مثلاً کانال باز نشده و یا ماده‌مورد نیاز تولید نشود) و همچنین بخاطر اشغال سایت از پیوند آگونیست هم جلوگیری کند٬ بخشی از واکنش‌های سلولی موردنیاز بدن حذف می‌گردد. از این خاصیت در فارماکولوژی برای درمان برخی نارسایی‌ها و یا بیماری‌ها می‌توان استفاده نمود.[۵] گاهی برخی سموم(مثلاً سم نیش مار) با بلوک کردن یک گیرنده باعث مختل شدن سوخت‌وساز سلولی شده و می‌تواند خطر مرگ را نیز بدنبال داشته‌باشد.

انواع

 • آنتاگونیست رقابتی: هنگامیکه افزایش غلظت یك آنتاگونیست می‌تواند پاسخ به غلظتهای ثابت یك آگونیست را مهار كند.( مثلاً برخی شل‌كننده عضلات بعنوان آنتاگونیست رقابتی میتوانند٬ اثر آگونیست استیل كولین را خنثی کنند)
 • آنتاگونیست غیررقابتی: وقتی حتی افزایش غلظت آگونیست نتواند آنتاگونیست غلبه كند و درهرحال آنتاگونیست به بلوک گیرنده ادامه دهد.
 • آگونیست ناقص: اگر یک آگونیست با نشستن بر سایت فعال٬ عمل مطلوب را بطور ناقص انجام دهد یعنی کمتر از آن‌چه یک آگونیست کامل میتوانست در سلول ایجاد کند.

انتخابی و غیر انتخابی

هنگامی‌که در مورد آگونیست و یا آنتاگونیست بر روی گیرنده‌ها سخن گفته می‌شود باید به یاد داشته باشیم که خود گیرنده‌ها دارای انواعی مختلف (مانند آلفا یک و آلفا دو و غیره) هستند. اگر یک دارو پس از ورود به بدن تمامی گیرنده‌های هم‌نام(مثلا آلفا) را به‌کار بیاندازد یک آگونیست (یا آنتاگونیست) غیرانتخابی٬ و اگر با ورود به بدن تنها یک رده ویژه از یک گیرنده(مثلا آلفا دو) را تحریک کند٬ آن آگونیست (و یا آنتاگونیست) انتخابی(اختصاصی) نام دارد. در فارماکولوژی این دو مبحث انتخابی و غیر انتخابی بسیار مهم هستند. چراکه گاهی یک داروی راه انداز گیرنده و یا بلوک کننده آن به صورت غیر انتخابی می‌تواند با تأثیر مثبت بر یک سلول و یا اندام همزمان بر گیرنده مشابه در سلول و یا اندام دیگر اثری منفی ایجاد کند.

آخرین ویرایش: - -

 

راه تازه‌ای برای مقابله با اعتیاد به کوکائین

شنبه 23 اردیبهشت 1391 10:56 ق.ظنویسنده : مریم بهشتی

 


دو مطالعه مستقل در مورد اعتیاد به کوکائین که در موشهای آزمایشگاهی
صورت گرفته نشان می‌دهد می‌توان با پاک کردن حافظه‌هایی که با مصرف
کوکائین در ارتباطند و خاطره آن را تداعی می‌کنند، چرخه وابستگی و اعتیاد
به این ماده را در هم شکست.

دراین روش مداوا در کار آن دسته از مجاری ارتباط میان نرونها یا
سلولهای مغزی که خاطره مصرف کوکائین را در خود ضبط کرده‌اند اختلال ایجاد
می شود.

اهمیت دو بررسی اخیر در آن است که برای نخستین بار نشان می‌دهد امکان
پاکسازی خاطره‌های مربوط به مصرف کوکائین و نیاز به مصرف دوباره آن وجود
دارد.

درگذشته دانشمندان این نکته را مورد تحقیق قرار داده بودند که می‌توان برخی از حافظه‌ها را در ذهن افراد پاکسازی کرد.

اما اعتقاد عمومی در میان پژوهشگران بر آن بود که پاکسازی حافظه‌های
مربوط به اعتیاد به مواد مخدر امکان پذیر نیست زیرا اطلاعات مربوط به این
نوع مواد به نحوی سخت و بنیادی در سلولهای حافظه جایگیر می‌شوند.

به نوشته نشریه علمی “نیورون” جاناتن لی و همکارانش از دانشگاه کمبریج
یک گروه از موشهای آزمایشگاهی را به گونه‌ای شرطی کردند که به محض روشن
شدن یک چراغ خاطره مصرف کوکائین در ذهنشان زنده می‌شد و نیاز به مصرف
دوباره آن پیدا می‌کردند.

در مرحله بعدی این محققان با تزریق بخشهایی از مولکول دی ان آ که راه
عمل یک پروتئین خاص به نام “زیف ‪ “۲۱۶‬را مسدود می‌کند، از تجدید خاطره
نیاز به ماده مخدر حتی پس از روشن شدن چراغ، جلوگیری به‌عمل آوردند.

به این ترتیب این موشهای معتاد، عملا به کلی اعتیاد خود را از یاد بردند.

در بررسی دوم که به وسیله جان مارشال و همکارانش از دانشگاه کالیفرنیا
واقع در ایروین به انجام رسید، این محققان موشهای آزمایشگاهی را
به‌گونه‌ای تربیت کردند که راه مخزنی که در آن کوکائین موجود بود یاد
گرفته بودند و هر بار که احساس نیاز به این مواد می‌کردند سری به مخزن
می‌زدند.

این پژوهشگران با استفاده از یک مجموعه از داروها یک مجرای زیست-شیمیایی خاص موسوم به “ارک ‪ “ERK‬را در مغز این موشها مسدود کردند.

در عمل مشاهده شد که مسدود شدن این مجرا مانع از اعاده خاطرات مربوط به
نیاز به ماده مخدر می‌شود و به این ترتیب موشها به کلی از صرافت مخزن
کوکائین افتادند.آخرین ویرایش: شنبه 23 اردیبهشت 1391 11:33 ق.ظ

 

آگهی استخدام .....................

پنجشنبه 21 اردیبهشت 1391 03:30 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 
مرکز درمانی جهت تکمیل کادر خود نیازمند پرسنل ذیل با مدرک دانشگاهی می باشد:

1- روانشناس بالینی


2- پرستار یا بهیار


3- کارشناس مامایی


لطفاً در صورت تمایل به استخدام پیامی حاوی نوع تخصص و مدرک تحصیلی و شماره تلفن به ایمیل بنده ارسال نمایید.


maryam136581@ymail.com
آخرین ویرایش: چهارشنبه 20 اردیبهشت 1391 05:05 ب.ظ

 

علل و پیامدهای اجتماعی اعتیاد

چهارشنبه 20 اردیبهشت 1391 05:11 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 
اعتیاد به مواد مخدّر یکی از شایع ترین آسیب های اجتماعی جهان معاصر و از جمله ایران است، به گونه ای که اگر ادعا شود اعتیاد به مواد مخدّر یکی از بحران های اصلی دنیای کنونی است و به صورت یک معضل جهانی روز درآمده، اغراقی صورت نگرفته است.صفحه آخر بعدى
۲
۱

علل و پیامدهای اجتماعی اعتیاداعتیاد به مواد مخدّر یکی از شایع ترین آسیب های اجتماعی جهان معاصر و از جمله ایران است، به گونه ای که اگر ادعا شود اعتیاد به مواد مخدّر یکی از بحران های اصلی دنیای کنونی است و به صورت یک معضل جهانی روز درآمده، اغراقی صورت نگرفته است.

مسأله به قدری واضح است که همه مسؤولان و متخصصان مبارزه با اعتیاد بر این ادعا توافق دارند. دکتر کلمن، پزشک و نویسنده انگلیسی، در این باره می نویسد: «نسل حاضر بیش از هر نسل دیگر در تاریخ بشریت، زندگی خود را زهرآگین و مسموم نموده است.»[۱]

وسعت مصرف این مواد سمّی در عصر اخیر، به اندازه ای است که یکی از سم شناسان معروف دنیا به نام لودوینگ معتقد است: «اگر غذا را مستثنا کنیم، هیچ ماده ای در روی زمین نیست که به اندازه مواد مخدّر این چنین آسان وارد زندگی ملت ها شده باشد.»[۲]

مصرف مواد مخدّر با توجه به آمار و ارقام موجود، به ویژه از سوی نسل جوان، به حدّی است که شنیدن آن برای هر انسان منصف و با وجدانی دردناک و آزاردهنده است. بی اعتنا بودن نسبت به این معضل اجتماعی به یقین آسیب های جبران ناپذیر و پیامدهای ویران گری برای خانواده ها، کشورها و جامعه جهانی به دنبال خواهد داشت.بنابراین، هر یک از ما به عنوان عضوی از این جامعه، وظیفه داریم در راه مقابله با این مشکل اجتماعی و بیماری قرن، به طور جدّی وارد میدان شویم و در حدّ توان خود گامی برداریم.

دکتر ویلیام بولین، مدیر آموزشکده جلوگیری از سوء مصرف مواد مخدّر در امریکا می گوید: «بیش از یک چهارم مرگومیرها در امریکا زودرس و ناشی از اعتیاد به یکی از مواد مخدّر می باشد; چنان که مصرف این مواد سالانه جان یک میلیون امریکایی را می گیرد.»[۳]

آمارها نشان می دهند که امروزه ۲۱۸ میلیون نفر معتاد در سطح دنیا وجود دارند[۴] و در ایران، بیش از دو میلیون نفر بدان مبتلا شده اند. با اندکی تأمّل، در آمار معتادان در ایران، به خوبی روشن می شود که تعداد افراد درگیر با این مشکل به مراتب، از این بیش ترند; زیرا اگر هر یک از این معتادان دارای ۵ نفر از بستگان درجه اول باشند که شامل پدر، مادر، برادر، همسر و فرزند است، در نتیجه قریب ۱۲ میلیون نفر از این آسیب اجتماعی رنج می برند. این افراد درگیر با مسأله اعتیاد کسانی هستند که یا در صدد معرفی معتاد به مراکز بازپروری و یا جلب رضایت طلب کاری و شاکیانی هستند که اموالشان توسط این افراد مورد سرقت قرار گرفته است یا در حال سرکشی به زندان ها یا مراجعه به مراکز قضایی برای طلاق و متارکه اند.

هزینه اقتصادی، که از سوی دولت برای مقابله با این معضل اجتماعی پرداخت می گردد، میزان قابل توجهی است. دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدّر بودجه اختصاص داده شده به این ستاد را در سال جاری ۶۰۰ میلیارد ریال اعلام کرده که نسبت به سال گذشته سه برابر شده است.[۵]

طبق براوردهای صورت گرفته، خسارت های اقتصادی ناشی از سوء مصرف و قاچاق مواد مخدّر در ایران، براساس محاسبه ای که در سال ۱۳۷۳ صورت گرفته، بالغ بر ۴۸۰ میلیارد تومان است که این میزان در هر سال رو به افزایش است. این رقم در حال حاضر، بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان در سال تخمین زده می شود. این مقدار تنها شامل هزینه های قابل محاسبه از قبیل دستگیری ها، رزمایش ها، محاکمه ها، نگه داری و هزینه های بازپروری معتادان، هزینه های انسداد مرزها و مانند آن می باشد.[۶]

در حالی که اگر بخواهیم همه هزینه های جانبی آن را حساب کنیم و بر مقدار قبلی بیفزاییم، میزان هزینه به مراتب بیش تر می شود; چنان که رئیس سازمان بهزیستی کشور می گوید: «معتادان سالانه ۲۷۰۰ تا ۳۳۰۰ میلیارد تومان به اقتصاد کشور لطمه می زنند.»[۷]

همچنین هزینه مصرف مواد مخدّر توسط معتادان در ایران، مقدار قابل توجهی است; زیرا اگر هزینه آن را برای هر معتاد تا ۳۰۰ تومان تخمین بزنیم و آن را در تعداد معتادان ـ یعنی دو میلیون نفر ـ ضرب کنیم، رقم بسیار بالایی به دست می آید و این به معنای دود کردن و به هدر دادن بخش عظیمی از سرمایه مادی و قدرت اقتصادی این مملکت است، در صورتی که با این مقدار سرمایه، سالانه می توان کارهای زیادی در زمینه احداث مدرسه، دانشگاه، بیمارستان و همچنین ایجاد اشتغال و آبادانی این مرز و بوم انجام داد.

قابل توجه است که این مقدار هزینه فقط مربوط به بخش هزینه مادی مسأله اعتیاد است، در حالی که بخش مهم تر آن از دست دادن سرمایه های انسانی است; افرادی که می توانند نیرو و توان خویش را در جهت عمران و پیشرفت کشور به کار گیرند و در سازندگی آن سهم بسزایی داشته باشند. از میان نیروهای مخلص و فداکار مبارزه با مواد مخدّر، تاکنون ۳۳۰۰ نفر به شهادت رسیده اند.[۸] (در تاریخ ۱۱/۴/۷۷ ـ قریب سه سال قبل ـ یادبود قریب ۲۵۰۰ شهید امر مبارزه با قاچاق به همراه امحاء ۵ تن انواع مواد مخدّر برگزار گردید.) به علاوه، چند برابر این میزان، زخمی و معلول داشته ایم. امروزه بخش معظم زندانیان کشور ما را مجرمان مواد مخدّر تشکیل می دهد. آمارها نشان می دهند که قریب ۶۰% از فضای زندان های کشور ما را معتادان و مجرمان مرتبط با مواد مخدّر اشغال کرده اند. در نتیجه، فضای کافی برای سایر مجرمان از قبیل قاتلان، سارقان، افرار شرور و سایر هنجارشکنان وجود ندارد. این مسأله می تواند سبب ناامنی و ایجاد رعب و وحشت در جامعه شود.[۹] براساس اظهارنظر دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدّر، تنها در سال ۱۳۷۹، ۳۰۰ هزار نفر در ارتباط با مواد مخدّر دست گیر شده اند که این رقم در سال گذشته به ۳۹۰ هزار نفر رسیده است.[۱۰] مطابق آماری که توسط مسؤولین مربوطه نسبت به سطح کل ایران یا نسبت به بعضی از شهرهای ایران بیان شده، از بین تمام جرایم اعلام شده، اعتیاد در صدر قرار دارد. یکی از مسؤولان سازمان زندان ها در این باره می گوید: «از ۱۶۲ هزار زندانی موجود در زندان های کشور، ۹۲۵۰۰ نفر مربوط به جرایم اعتیاد و مواد مخدّر است.»[۱۱]

همچنین فرمانده نیروی انتظامی همدان تعداد دست گیرشدگان مرتبط با مواد مخدّر را در سال ۱۳۸۰، ۱۱۸۷۱ نفر اعلام کرده است.[۱۲]

یکی از شاخص هایی که می توان برای شناخت فراوانی یک جرم در یک جامعه از آن استفاده کرد، آمار مربوط به زندانیان در ارتباط با آن جرم است. همان گونه که از آمار قبلی استفاده می شود، بیش از نیمی از جرایم در سطح کشور ما مربوط به مواد مخدّر می باشد. اگر طبق آمار موجود از بعضی شهرها، سرقت را از بین جرایم دیگر از جهت فراوانی در رتبه دوم قرار دهیم، اختلاف فاحشی بین فروانی جرم مواد مخدّر و سرقت مشاهده می کنیم.

اطلاعات به دست آمده از جرایم ۵ ساله (۷۲، ۷۳، ۷۴، ۷۵، ۷۶) در زندان های استان بوشهر، نشان می دهند علی رغم وجود نوسان و تغییراتی در میزان جرایم، همه آن ها به طور نسبی، طی سال های ۷۲ تا ۷۶ افزایش یافته اند، اما در مورد جرایم مواد مخدّر، این افزایش چشم گیر بوده و بدون تغییر، سال به سال زیادتر شده اند. محاسبات نشان می دهند که ۵/۲۳ درصد از آمار جرایم ۵ ساله استان، مربوط به جرم مواد مخدّر است; یعنی تقریباً از هر ۴ نفر زندانی، جرم یکی از آن ها مواد مخدّر است و با بررسی اطلاعات به دست آمده درباره دامنه سنّی زندانیان، معلوم می شود به طور نسبی، متوسط ۸۵ درصد مجرمان، زیر ۴۵ سال سن دارند و فقط ۱۵ درصد آن ها دارای بالای ۴۵ سال سن می باشند.[۱۳] این نسبت در جدول شماره ۴ قابل مشاهده است.

همچنین براساس آمار ارائه شده توسط معاونت طرح و برنامه و بودجه نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، مجموع انواع مواد مخدّر کشف شده توسط نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در استان های کشور در سال ۱۳۷۰ (۳۹۷۶۲ کیلوگرم) و در سال ۱۳۷۱ (۶۵۹۴۲ کیلوگرم) و در سال ۱۳۷۲ (۹۰۱۰۳ کیلوگرم) بوده است که در نمودار زیر به تصویر کشیده شده است.

همان گونه که مشاهده می شود، نسبت میزان کشف برخی از این مواد از سال ۱۳۷۰ تا سال ۱۳۷۲ تقریباً دو برابر شده است که این امر نیز می تواند افزایش چشم گیر استعمال و خرید و فروش این مواد را در جامعه ایران نشان دهد.[۱۴]

نکته قابل تأمّل این که جرم مواد مخدّر با جرایم دیگر مثل سرقت، قتل و شرارت تفاوت اساسی دارد و همین تفاوت موجب می شود که به درستی نتوان میزان واقعی فراوانی اعتیاد را همانند فراوانی جرایم دیگر در آمار و ارقام منعکس نمود. از این رو، همیشه آمار اعلام شده کم تر از آمار واقعی و موجود در جامعه است. تفاوت در این است که قربانیان اعتیاد مانند خود معتاد، همسر، فرزندان و حتی بستگان نزدیک وی کم تر راضی می شوند که معتاد به نیروی انتظامی معرفی شود، در حالی که قربانیان جرایم دیگر با تمام توان، تلاش می کنند تا مجرم را شناسایی کرده، او را به نیروی انتظامی معرفی کنند تا بتوانند ضرر و زیان حاصل از آن جرم را از مجرم دریافت نمایند و همین امر دلالت می کند که فراوانی جرم مواد مخدّر در سطح جامعه در واقع امر، به مراتب بیش تر از فراوانی سایر جرم هاست.

از سوی دیگر، مصرف نادرست مواد مخدّر توسط معتادان و عدم رعایت مسائل بهداشتی توسط آن ها و استفاده از سرنگ های مشترک و آلوده منشأ بروز انواع بیماری های مسری از قبیل ایدز، سل، هیپاتیت و مانند آن در بین آنان و اعضای خانواده شان و بلکه در کل جامعه گردیده و موجب به خطر انداختن سلامت همه افراد شده است.

بنابراین، روشن می شود که اعتیاد به مواد مخدّر یک آسیب اجتماعی است که افراد زیادی از جامعه ما را آلوده کرده و با شتاب چشم گیری در حال پیش روی است و در این پیش روی، هر یک از مرزهای سن، جنس و شغل و طبقه را در هم شکسته، افرادشان را قربانی خویش کرده است.


آخرین ویرایش: - -

 

روند علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی مطلوب نیست

چهارشنبه 20 اردیبهشت 1391 04:15 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 سلامت نیوز :  سیدرضا تابعی ظهر امروز در حاشیه پنجمین جشنواره آموزشی شهید مطهری در جمع خبرنگاران در مورد طرح‌های ارائه شده با عنوان «فرآیند برتر» در این جشنواره اظهار داشت: همایش‌ها و جشنواره‌ها نیز با محوریت دانشجویان برگزار شود به دلیل اینکه دانشجویان افکار جدید دارند و مسئولان دانشگاه تنها نقش هدایتی را ایفا کنند.

تابعی خاطرنشان کرد: روند علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی مطلوب نیست.وی با اشاره به تاریخچه تاسیس دانشگاه علوم پزشکی کشور در سال 1313 تصریح کرد: علم پزشکی در کشور به دلیل وارداتی بودن موفق نبود و بخشی از مشکلات پزشکی به دلیل کمبود پزشک است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ تابعی با بیان اینکه در طی 20 سال گذشته اقدامات مناسبی برای توسعه پزشکی انجام شد، افزود: اما موفقیت‌های پزشکی کشور چشمگیر نیست.مدیر گروه اخلاق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز تاکید کرد: تحول بنیادین زمانی در دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد که از دانشجویان به خوبی بهره‌برداری کنند.تابعی بیان داشت: دانشجویان با علاقه و انگیزه در سطح دانشگاه‌ها حضور می‌یابند، ولی بسیاری از مسئولان دانشگاه این موضوع را جدی نمی‌گیرند.وی تاکید کرد: زمانی می‌توانیم اعلام کنیم که موفقیت در سطح دانشگاه‌ها ایجاد شد که همایش‌ها و جشنواره‌های ما با محوریت دانشجویان برگزار شود.مدیر گروه اخلاق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز خاطر نشان کرد: برگزاری همایش‌ها و جشنواره‌ها نیز با محوریت دانشجویان برگزار شود به دلیل اینکه دانشجویان افکار ناب و نویی دارند و مسئولان دانشگاه تنها نقش هدایتی را ایفا کنند.


آخرین ویرایش: چهارشنبه 20 اردیبهشت 1391 10:21 ق.ظ

 

بیش از 70 درصد از موارد اعتیاد زنان در جامعه ایرانی، رد پای مردان مشاهده می‌شود

سه شنبه 19 اردیبهشت 1391 10:38 ق.ظنویسنده : مریم بهشتی

 


بیش از 70 درصد از موارد اعتیاد زنان در جامعه ایرانی، رد پای مردان مشاهده می‌شود؛ رد پایی که با توجه به بیشتر بودن امکانات درمانی مردان معتاد نسبت به زنان معتاد و بسیاری مسائل دیگر از جمله «تابو»های شایع در جامعه و «انگ»ی که از اعتیاد بر پیشانی زنان معتاد می‌خورد، روز به روز در سایه غفلت مسوولان و جامعه از مسائل اعتیاد زنان، عمق بیشتری پیدا می‌کند.

اما آنجا که سخن از «انگ اعتیاد زنان» به زبان می‌آید، به ذهن رسیدن واژه‌هایی چون «زوال»، «بی‌حیثیتی»، «بی‌آبرویی»، «تن‌فروشی»، «رسوایی» و «سرخوردگی» و بسیاری واژه‌های تلخ دیگر، اجتناب‌ناپذیر است و این انگ برای زنانی که از معضل اعتیاد در رنجند، در حالی هنوز در جامعه ما پررنگ باقی مانده است که به گفته رئیس انجمن مبارزه با آسیب‌های رفتاری، ترس از «بدنامی به این ننگ» و تبعات اجتماعی آن، سهم 80 درصدی روبه رشد فقدان تمایل به ترک در زنان معتاد را به خود اختصاص داده است.

در این بین، به گفته بسیاری کارشناسان، زنان عمدتا در پی شکست تلاش‌های مکرر برای نجات همسران معتاد خود، خواسته یا ناخواسته، تن به آلودگی‌و انگ و ننگ اعتیاد می‌سپارند.

متاسفانه تعداد قابل توجهی از زنان معتاد، مورد سوءاستفاده یا خشونت جنسی قرار می‌گیرند و این در حالی است که کمترین توجه به کاهش آسیب زنان معتاد در جامعه اعمال می‌شود.

زنان معتاد در حالی درگیر ناهنجاری اعتیاد می‌شوند که بر اساس یک پژوهش میدانی انجام شده، عامل اعتیاد بیش از 70 درصد زنان معتاد، همسران معتاد در بیشتر موارد، یا خانواده‌های معتاد در موارد کمتر (عمدتا پدر یا برادر معتاد) هستند و این همه موارد نیز در حالی است که کاهش آسیب اعتیاد در زنان، بر خلاف همه اقدامات درمانی و کاهش آسیب انجام شده برای مردان معتاد، هرگز به معنای واقعی در جامعه تحقق نیافته است.

از آنجا که مردان معتاد برای مصرف راحت‌تر مواد اعتیادآور، همسران خود را نیز وادار به مصرف این مواد می‌کنند، بیش از سایرین، در معرض خطر اعتیاد قرار دارند، خاطرنشان می‌کند: علیرغم اهمیت ویژه اعتیاد زنان و تاثیر شدید منفی آن بر بنیان جامعه و خانواده، ‌متاسفانه هنوز هیچ برنامه منسجمی برای درمان زنان معتاد جامعه در دستور کار قرار نگرفته است.

انگ اجتماعی اعتیاد، زنان معتاد را به حاشیه رانده است، آنگونه که زنان معتاد برای فرار از این انگ، کمتر به مراکز درمانی مراجعه کرده و اغلب اعتیاد خود را پنهان می‌کنند.

90 درصد معتادان زن، حداقل یک‌بار مورد سوءاستفاده و خشونت جنسی همسر یا تجاوز غیرهمسر قرار می‌گیرند. او این نکته را نیز بیان می‌کند که بر اساس نتایج ارزیابی اعتیاد، کمتر از 10 درصد مجموع مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی اعتیاد، زنان معتاد هستند و بنابراین توسعه مراکز درمان اعتیاد و مراکز گذری کاهش آسیب اعتیاد ویژه زنان که تعداد آنها در کل کشور انگشت‌شمار است، ضروری است.

طبق آخرین یافته‌های به دست آمده از ارزیابی وضعیت اعتیاد در کشور، پنج تا شش درصد معتادان کشور، زن هستند که با احتساب جمعیت پایه حداکثر یک میلیون و 200 هزار نفری برای معتادان رسمی کشور، این تعداد به 60 هزار نفر می‌رسد. وی به‌‌رغم اینکه آمار زنان معتاد در ایران را کمتر از شمار زنان معتاد در کشورهای صنعتی می‌داند، معتقد است که همین آمار نیز، با توجه به اهمیت جایگاه زنان در فرهنگ و جامعه ما، توجه خاص می‌طلبد. مجری طرح ارزیابی وضعیت اعتیاد در کشور البته این موضوع را نیز خاطرنشان می‌کند که بر خلاف کمتر بودن آمار زنان معتاد نسبت به مردان معتاد، نسبت زنان معتاد تحت درمان(پنج درصد مجموع معتادان تحت درمان)، بسیار کمتر از مردان است که این مساله برای جامعه نگران‌کننده به نظر می‌رسد و البته یکی از مهم‌ترین علل کمتر بودن شاخص مراجعه زنان معتاد به مراکز درمان نسبت به مردان معتاد، «تابو»های جامعه در این زمینه و «انگ» و «ننگ»ی که در مورد اعتیاد زنان بر جامعه حاکم است، به شمار می‌رود.

 آمار زنان معتاد نیز که بگذریم، بررسی مجموع آسیب‌هایی که به تبع اعتیاد به زنان معتاد وارد می‌شود، حائز اهمیت است و از جمله این آسیب‌ها می‌توان به کمبود مراکز درمان و کاهش آسیب ویژه زنان معتاد، متمرکز بودن برنامه‌های درمانی برای معتادان مرد، فقدان حساسیت درباره اعتیاد زنان، کمبود حمایت از خانواده و دوستان برای ترک و در نهایت درگیری با مسائلی همچون نگهداری فرزند و... اشاره کرد که البته در کنار این موارد، خطر «سقوط اخلاقی» نیز گنجانده می‌شود.

اعتیاد زنان در جامعه ما به‌‌رغم ابتلای درصد کمی از جمعیت، غیر قابل انکار است و مسوولان نمی‌توانند با سرپوش گذاشتن بر چنین مساله‌ای از زیر بار مسوولیت سنگینی که در مورد پیشگیری یا کنترل اعتیاد زنان جامعه ما بر عهده آنها است، شانه خالی کنند. در عین حال، اهمیت جایگاه زن در جامعه و نقش محوری آن در کانون خانواده نیز امری غیرقابل انکار است و بنابراین با توجه به این دو نکته مهم، انتظار می‌رود که مسوولان امر توجه هر چه بیشتر و جدی‌تری به لزوم انجام اقدامات موثر پیشگیرانه در حوزه اعتیاد زنان و اعمال سیاست‌های موثرتر در زمینه کاهش آسیب و درمان زنان معتاد که گام اول آن، توسعه مراکز درمانی ویژه این افراد است، نشان دهند.

آخرین ویرایش: - -

 

باورهای اشتباه درباره عوارض واثرات موادمخدر

سه شنبه 19 اردیبهشت 1391 10:38 ق.ظنویسنده : مریم بهشتی

 


1-    مصرف مواد برای درمان بیماریها مناسب است1؟

2-    مصرف مواد فکررا باز می کند !؟

3-    مصرف مواد باعث خلاقیت می شود!؟

4-     مصرف مواد باعث تجارب عرفانی می شود!؟

5-    مصرف مواد باعث افزایش قوای جنسی می شود!؟

6-    مصرف تریاک باعث جوان ماندن می شود!؟

7-    تریاک نوشدارو است!؟

8-    تریاک هردردی را درمان می کند.!؟

9-    تریاک خاصیتهای عجیبی دارد.!؟

10- حشیش اعتیاد آورنیست.!؟( به یادداشته باشید که حشیش اعتیادآور است و هم وابستگی روانی و هم وابستگی جسمی ایجاد میکندو توهم زاست وباعث جنون هم می شود.!؟

 باورهای اشتباه درمورد درمان اعیتاد

1- ترک اعتیاد یعنی بیمارشدن ومردن .!؟

2- اعتیاد درمان ندارد.!؟

3- اعتیاد غیرقابل درمان است.!؟

4- تنهاراه درمان معتادان ، کشتن آنهاست.!؟

5- معتادان ننگ جامعه هستندوباید آنهارا از متن جامعه دورکرد.!؟

6- فردی که چندبار ترک کرد دوباره مواد مصرف می کند ،غیرقابل درمان است.!؟

7- کسی که هروئین مصرف می کند غیرقابل درمان است.!؟

باتوجه به این باورهای اشتباه به طورخلاصه میتوان گفت: اعتیادبیماری پیچیده ای است که دارای علتهای مختلف زیستی،روانی، اجتماعی،فرهنگی وسیاسی است.این بیماری فراتر از یک عادت مانند ناخن جویدن یا چای نوشیدن است.ماهیت این بیماری به گونه ای است که فرد نمیتواند میزان ومقدارماده مصرفی را کنترل کند.به دلیل اساس و زیربنای زیستی وبدنی اعتیادوهمچنین           ساختارهای خاص مغزی که درگیر اعتیار هستنددربعضی موارد حتی یک بارمصرف یک ماده    می تواند باعث وابستگی واعتیاد فرد شود.موادی که مورد مصرف وسوء مصرف قرارمی گیرند فراتر ازمواد مخدر است و شامل مواد بسیار متفاوت دیگری هم میشود.

باورهای شایع در مورد شخصیت معتادان

1-    معتادان افرادی بی سواد واز اقشار پایین جانعه هستند!؟

2-    معتادان افراد بی ایمانی هستند!؟

3-    معتادان افراد لاابالی وبی مسئولیتی هستند!؟

4-    معتادان افراد ضعیفی هستند!؟

5-    معتادان افراد بی اراده ای هستند!؟

6-    معتاد را باید از جامعه حذف کرد!؟

7-    همه معتادان به ایدز مبتلا هستند!؟

معتادان و افرادی که دچار مصرف ، سوء مصرف ووابستگی به مواد شده انددر همه اقشار و گروههای مختلف دیده می شوند. حقیقت این است که اعتیاد بیماری پیچیده ای است وعلل مختلف ، شخصیتی، خانوادگی، روانی واجتماعی و... دارد تصور آن که مصرف مواد فقط درنتیجه نداشتن ایمان ، اراده ، شخصیت قوی ، بی سوادی ، فقر و... ایجاد می شود اشتباه است. این نوع نگرش فقط ساده انگاری نسبت به پدیده ای بسیار پیچیده است و جز جریحه دارکردن احساسات افراد میتلا به این بیماری و خانواده های آنها هیچ فایده ای دیگری ندارد.

باورهای اشتباه درمورد درمان اعیتاد

1- ترک اعتیاد یعنی بیمارشدن ومردن .!؟

2- اعتیاد درمان ندارد.!؟

3- اعتیاد غیرقابل درمان است.!؟

4- تنهاراه درمان معتادان ، کشتن آنهاست.!؟

5- معتادان ننگ جامعه هستندوباید آنهارا از متن جامعه دورکرد.!؟

6- فردی که چندبار ترک کرد دوباره مواد مصرف می کند ،غیرقابل درمان است.!؟

7- کسی که هروئین مصرف می کند غیرقابل درمان است.!؟

باورهای اشتباه درمورد عوارض و اثرات مواد مخدر

10-  مصرف مواد برای درمان بیماریها مناسب است!؟

11-  مصرف مواد فکررا باز می کند !؟

12-  مصرف مواد باعث خلاقیت می شود!؟

13-   مصرف مواد باعث تجارب عرفانی می شود!؟

14-  مصرف مواد باعث افزایش قوای جنسی می شود!؟

15-  مصرف تریاک باعث جوان ماندن می شود!؟

16-  تریاک نوشدارو است!؟

17-  تریاک هردردی را درمان می کند.!؟

18-  تریاک خاصیتهای عجیبی دارد.!؟

10- حشیش اعتیاد آورنیست.!؟( به یادداشته باشید که حشیش اعتیادآور است و هم وابستگی روانی و هم وابستگی جسمی ایجاد میکندو توهم زاست وباعث جنون هم می شود.!؟

است.ماهیت این بیماری به گونه ای است که فرد نمیتواند میزان ومقدارماده مصرفی را کنترل کند.به دلیل اساس وزیربنای زیستی وبدنی اعتیادوهمچنین ساختارهای خاص مغزی که درگیر اعتیار هستنددربعضی موارد حتی یک بارمصرف یک ماده میتواند باعث وابستگی واعتیاد فرد شود.موادی که مورد مصرف وسوء مصرف قرارمی گیرند فراتر ازمواد مخدر است و شامل مواد بسیار متفاوت دیگری هم میشود.                                                                       
آخرین ویرایش: - -

 

روند اعتیاد دانش آموزان به دخانیات ادامه دارد ؛ آقا اجازه، ما متهمیم !

یکشنبه 17 اردیبهشت 1391 04:23 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 


خبرگزاری انتخاب :

همه ساله با آغاز سال تحصیلی میلیونها دانش آموز روانه كلاسهای درس می شوند و برگ جدیدی از زندگی خودشان را در زیر چتر حمایتی نظام آموزشی آغاز می كنند.


دانش آموزان در فضای تحصیلی و آموزشی مدارس موظف به رعایت یك سری ضوابط و مقررات از جمله نكشیدن سیگار و دخانیات در فضای مدرسه و كلاس هستند، اما واقعیت این است كه بسیاری از دانش آموزان در دوران تحصیل، كشیدن تفننی سیگار را تجربه می كنند.


به گفته كارشناسان جامعه شناسی و آسیبهای اجتماعی، ابتلا به كشیدن سیگار دریچه اصلی ورود افراد به دنیای بزهكاری و ناهنجاریهای اخلاقی و اجتماعی است و به دلیل ارزانی و در دسترس بودن این ماده دخانی و عدم فرهنگ سازی لازم برای پرهیز از سیگار هنوز آن چنان كه لازم است، نتوانسته ایم زمینه های ابتلای دانش آموزان را به سیگار از میان ببریم...


دانش آموزان نصیحت نمی پذیرند
دكتر جلال الدین ستوده، روان شناس و كارشناس اجتماعی در گفتگو با گزارشگر ما اظهار می دارد: واقعیت این است كه دانش آموزان برای پذیرفتن نصیحتهای اخلاقی و اجتماعی اولیا و مربیان خودشان، انگیزه ندارند و رفتن به راهی كه دوستان و همكلاسیهایشان در آن گام نهاده اند، برایشان راحت تر از پذیرش پند و اندرز است.


وی می افزاید: در حوزه آموزش و پرورش و فضاهای آموزشی كشور، ما بزرگترین فرصتهای طلایی تعلیم و تربیت دانش آموزان را به دلیل نداشتن برنامه ریزی لازم از دست می دهیم و به همین دلیل روز به روز بر تعداد دانش آموزانی كه به سمت اعتیاد و یا كشیدن سیگار رو می آورند و سلامتی خود و جامعه شان را به خطر می اندازند، افزایش می یابد.


این استاد دانشگاه تصریح می كند: دانش آموزان از امر و نهی مستقیم بیزارند، به همین دلیل لازم است با الگوسازیهای شایسته و كارآمد و تشویق دانش آموزان موفق و مثبت، به صورت ناخودآگاه دانش آموزان در معرض خطر را به سمت اصلاح و بهبود اجتماعی سوق دهیم و با نظام مند كردن آموزشهای غیرمستقیم مانند بهره گیری از رسانه های سمعی و بصری و حتی برگزاری اردوهای تفریحی و علمی متنوع در جهت نهادینه كردن مثبت گرایی دانش آموزان و متوجه كردن آنان به الگوهای متناسب اجتماعی و اخلاقی گامهای اثربخش و بلندی برداریم.


متهمی به نام والدین!
غلامحسین عمرانی، قاضی دادگاههای عمومی و خانواده در گفتگو با گزارشگر ما اظهار می دارد: گرچه در بحث اعتیاد، بزهكاری و روی آوری دانش آموزان به دخانیات و مواد اعتیاد آور، مدارس و رسانه های گروهی می توانند نقش بازدارنده ای ایفا نمایند، اما براساس یافته های پژوهشی پدران و مادران مهمترین نقش را در بازداری كودكان از اعتیاد و دخانیات برعهده دارند و باید برای واكسینه كردن كودكان و نوجوانان خودشان در مقابل این پدیده های خانمان برانداز اقدامهای مؤثر و كاربردی در برنامه تربیت فرزندانشان بگنجانند.


وی همچنین تصریح می كند: از سوی دیگر در صورتی كه مدیران و مسؤولان وزارت آموزش و پرورش درباره به كارگیری معلمان سیگاری تجدیدنظر نكنند، نمی توانیم درباره اثربخشی تربیتهای پدر و مادر دانش آموزان چندان امیدوار باشیم! زیرا دانش آموزان با دیدن معلمان یا مدیران سیگاری در محیط آموزشی نسبت به قبح این عمل دچار شك و تردید شده و همچنین تردید، آغاز ورود آنان به دنیای پرخطر دخانیات، اعتیاد و بالاخره آسیبهای اجتماعی بعدی خواهد بود.


اتاق دود در مجاورت كلاس درس!
مسعود نیكوعقیده، عضو انجمن اولیا و مربیان یكی از دبیرستانها در گفتگو با گزارشگر ما می گوید: متأسفانه درباره پیشگیری از اعتیاد یا سیگار كشیدن دانش آموزان هیچ گونه برنامه مدون علمی وجود ندارد و به عنوان مثال زمانی كه در دبیرستان یك اتاق در كنار كلاسهای درس برای سیگار كشیدن معلمان و كادر آموزشی اختصاص می یابد، چگونه می توان انتظار داشت دانش آموزان با دیدن این منظره نسبت به سیگار و دخانیات تنفر داشته باشند؟


وی می افزاید: در پاسخ اعتراض والدین نسبت به سیگار كشیدن معلمان برای جلوگیری از الگوپذیری دانش آموزان، مسؤولان آموزش و پرورش اظهار می دارند: در این زمینه نمی توانیم اقدام خاصی انجام دهیم و باید با وضع موجود كنار بیاییم، این در حالی است كه قانون ممنوعیت استعمال دخانیات در كشور تصویب و اجرایی شده است.


استعمال سیگار در مدارس هم ممنوع است
در همین ارتباط دكتر خدیجه محصلی، كارشناس مسؤول دبیرخانه كشوری كنترل و مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت به گزارشگر ما اظهار می دارد: قانون جامع كنترل و مبارزه با دخانیات و مواد دخانی توسط مجلس شورای اسلامی تصویب گردیده و ممنوع بودن استعمال دخانیات در ادارات و اماكن عمومی طی دو سال اخیر به همه ادارات و نهادهای دولتی از جمله وزارت آموزش و پرورش ابلاغ شده و به دلیل قانون بودن برای همه افراد از جمله معلمان یا مدیران مدارس لازم الاجرا می باشد.
وی در توضیح گفته هایش تصریح می كند: براساس قانون جامع كنترل و پیشگیری از استعمال دخانیات، مجازاتها و شاخصهای بازدارنده ای مانند اخطار كتبی بدون درج در پرونده، اخطار كتبی با درج در پرونده و بالاخره جریمه و كسر حقوق از جمله مواردی اند كه می توان به این وسیله مصرف دخانیات را در ادارات و نهادهای عمومی و اماكن كنترل و در نهایت حذف نمود.


دكتر محصلی فرهنگ سازی برای جلوگیری از تمایل دانش آموزان به دخانیات را یكی از راههای مقابله با دخانیات می داند و اظهار می دارد: در این ارتباط مراكز مشاوره آگاه سازی دانش آموزان و والدین درباره مضرات سیگار و كمك به افراد مبتلا برای ترك دخانیات در دانشگاههای علوم پزشكی سراسر كشور و شعبه های آن در همه شهرها مستقر شده اند كه آماده اطلاع رسانی برای جلوگیری از ورود دانش آموزان به آسیبهای اجتماعی جانبی است.


كارشناس ستاد كنترل و مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت در پایان گفته هایش عنوان می كند: این ستاد با همكاری نهادها و ادارات مختلف از جمله وزارت آموزش و پرورش برای كاهش تقاضای دخانیات و در نهایت امنیت بخشی به والدین در جهت جلوگیری از ابتلای دانش آموزان به دخانیات تلاش می كند كه ممنوعیت عرضه قلیان در اماكن عمومی، ممنوع شدن فروش سیگار به نوجوانان و جلوگیری از عرضه مواد دخانی توسط باجه های مطبوعاتی و فرهنگی از جمله تلاشهای همكاران ما در این ستاد است، اما در این فرآیند نیاز مبرمی به همكاری والدین داریم.


دكتر ضیاءالدینی، مدیركل دفتر پیشگیری از آسیبهای اجتماعی وزارت آموزش و پرورش نیز در گفتگو با گزارشگر ما اظهار می دارد: برای اثبات آمارهای ارائه شده درباره اعتیاد و یا استعمال دخانیات دانش آموزان باید مدرك علمی و مستند ارائه شود.


آمارهای اعتیاد در دانش آموزان سند علمی ندارد
وی می افزاید: همه ارقام و آماری كه تاكنون درباره میزان ابتلای دانش آموزان به ایدز، اعتیاد و یا كشیدن سیگار توسط دانش آموزان منتشر شده از سوی وزارت آموزش و پرورش مردود اعلام گردیده و اصولاً این نوع آمارها سند علمی ندارند.
مدیركل سلامت و پیشگیری از آسیبهای اجتماعی وزارت آموزش و پرورش همچنین خاطرنشان می كند: مدرك علمی و قانونی درباره اعتیاد، گرفتن آزمایش و تست اعتیاد است كه ما امكان انجام این نوع آزمایشها را برای همه دانش آموزان نداریم و از نظر حقوقی و قانونی نمی توانیم بدون در اختیار داشتن نتیجه آزمایشها نسبت به اعتیاد یا ایدز دانش آموزان اظهارنظر نماییم.


این مقام مسؤول در وزارت آموزش و پرورش تصریح می كند: البته در صورتی كه والدین برای رفع مشكل دخانیات یا اعتیاد دانش آموزان تعامل لازم را با مدارس داشته باشند، می توانیم به نتایج بهتری در این زمینه برسیم و دفتر پیشگیری از آسیبهای اجتماعی آماده همكاری با اولیا و مدارس در این فرآیند می باشد.


آمارهای منتشر شده دروغ است
محمدباقر پیشنمازی، معاون پرورشی وزیر آموزش و پرورش در جمع خبرنگاران به گزارشگر قدس اظهار می دارد: وقتی كسی یا نهادی در رسانه ها اعلام می كند چندین هزار دانش آموز معتاد داریم، باید براساس اسناد و مدارك قانونی و آماری این رقم را اثبات كند وگرنه اعلام این گونه آمارها دروغ و به جز تشویش اذهان عمومی و ایجاد نگرانی برای والدین دانش آموزان نتیجه دیگری در برنخواهد داشت.


این مقام مسؤول در نظام آموزشی كشور همچنین خاطرنشان می كند: دانش آموزان زمان كمی را از ساعات شبانه روز در محیطهای آموزشی به سر می برند، به همین دلیل لازم است خانواده ها برای نظارت مستمر بر گذران اوقات غیر درسی فرزندانشان برنامه های مؤثرتری را مدنظر داشته باشند.
پیشنمازی اضافه می كند: مدیران و مربیان مدارس فقط در محدوده فضای آموزشی می توانند بر رفتار محصلان نظارت كنند، در صورتی كه براساس تحقیقات انجام شده بیشترین بزهكاری و نابهنجاریهای اجتماعی دانش آموزان در فاصله بین خانه و مدرسه اتفاق می افتد و رفع این مشكل به كار فرهنگی و همكاری رسانه ها با خانواده ها و مدارس برای ایجاد مصونیت دانش آموزان در مقابل سقوط در ورطه های غیراخلاقی و اجتماعی نیاز دارد.


مراقب الگوپذیری دانش آموزان باشیم
وی در ادامه با ذكر مثالی یادآور می شود: وقتی دانش آموز مشاهده می كند پدرش همراه با یك فرد دیگر در بهترین ساعتهای گذران عمر و زندگی شان سیگار می كشند و از این كار احساس رضایت و خرسندی دارند، مسلماً این احساس رضایت و این عمل ناپسند هر دو به صورت یكسان در ضمیر پاك و نقش پذیر او حك می شود، بنابراین باید بشدت مراقب الگوپذیری فرزندان و دانش آموزان از خود و محیط اطراف باشیم.


معاون امور پرورشی و تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش درباره جغرافیای اعتیاد و استعمال دخانیات دانش آموزان اظهار می دارد: البته در صورتی كه دانش آموزی برای یك بار و از روی حس كنجكاوی سیگار بكشد، نباید او را معتاد یا سیگاری بنامیم، اما درباره مناطقی كه بیشتر امكان ابتلای دانش آموزان به دخانیات وجود دارد، باید به فرهنگ مناطق توجه شود؛ یعنی دقیقاً در استانها و شهرستانهایی كه بزرگسالان بیشتر به سیگار روی آورده اند، اعتیاد و دخانیات چندان امر مذمومی محسوب نمی شود. دانش آموزان این مناطق هم امكان ورود به این پدیده های خطرناك و آسیب دیدن از دخانیات را بیشتر دارند.


به همین دلیل لازم است پدران و مادران و نیز مربیان دانش آموزان با آگاه سازی دانش آموزان در محیط مدرسه و خانه از یك سو و رسانه های گروهی و نیروی انتظامی از سوی دیگر برای امنیت بخشی به دانش آموزان و جلوگیری از ابتلای آنان به آسیبهای اجتماعی جلوگیری كنند.
 


برچسب ها: روند اعتیاد در دانش آموزان ، دانش آموزان معتاد ، اعتیاد و مدرسه ، آموز و پرورش و اعتیاد ،
آخرین ویرایش: یکشنبه 17 اردیبهشت 1391 04:55 ب.ظ

 

اعتیاد و خانواده

شنبه 16 اردیبهشت 1391 06:34 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 


اعتیاد و خانواده●اعتیاد و خانواده
بیشترین تأثیر مخرب اعتیاد بر اركان خانواده وارد می آید، همانطوری كه مؤثرترین عامل پیشگیری از اعتیاد نیز نهاد خانواده است.
توصیه پیشگیرانه به والدین
۱. درباره مواد اعتیادآور (علل و عوامل مؤثر در مصرف مواد، خطرات، عوارض و علائم آن) اطلاعات كافی كسب كنید.
۲. مهارت‏های تربیتی خود را افزیش دهید.
۳. الگوی مناسبی برای فرزندان خود باشید و هرگز بر خلاف گفته خود عمل ننمائید.
۴. فضایی ایجاد كنید كه فرزندانتان در آن احساس آرامش كنند.
۵. به صحبت‏های فرزندانتان خوب گوش كنید. با لبخند، تكان دادن سر و استفاده از جملات مثبت نظیر «چقدر جالب»، «من این را نمی‏دانستم» و ... آنها را به گفتن بیشتر تشویق كنید.
۶. شرایطی ایجاد كنید كه شما را محرم اسرار خود بدانند.
۷. از فرزندانتان انتظار نداشته باشید آرزوهای برآورد نشده شما را تحقق بخشند.
۸. از قبل، خود را برای پاسخگویی به سئوالات كنجكاوانه فرزندانتان آماده نمائید.
ممكن است روزی از شما بپرسند كه آیا تاكنون مواد مصرف كرده ‏اید؟ این فرصت خوبی است كه علت عدم مصرف خود را به زبان سال‏های جوانی به آنها منتقل كنید، یا اگر احیاناً قبلاً مصرف كرده ا‏ید علت گرایش خود به مواد و سپس كنار گذاشتن آن را به ایشان بگوئید و اینكه حالا چرا می‏خواهید ایشان اشتباه شما را تكرار نكنند. بیاد داشته باشید كه نباید مسائل را بیش از اندازه تشریح كنید مبادا كنجكاوی آنها برانگیخته شود.
۹. با تقویت قدرت اعتماد به نفس، تصمیم‏ گیری و از بین بردن افسردگی وكم رویی فرزندان، آنها را در برابر شرایط آسیب‏ زا مقاوم سازید.
۱۰. راه مقاومت و پایداری در برابر فشار همسالان را در خصوص مصرف موادمخدر به فرزندانتان بیاموزید تا از «نه» گفتن به آنها نهراسند.
۱۱. موانع رابردارید. به فرزندانتان انگیزه داده و از آنها حمایت كنید.
۱۲. وقت بیشتری را با فرزندانتان صرف كنید. با آنان به رستوران، پارك، كوه، سینما و ... بروید. باتفاق آنان به موسیقی گوش دهید و از همه مهمتر به آنان ابراز عشق كنید و بگویید كه دوستشان دارید.
۱۳. سعی كنید حتی آهنگ صدایتان ملایم و دوستانه باشد.
۱۴. مواضع خود را برابر سیگار، موادمخدر و الكل مشخص نموده، صریحاً آنرا به زبان بیاورید.
۱۵. عقاید خود را به زور به آنها تحمیل نكنید.
۱۶. نظم و قانون مناسب و سازنده مشخصی در خانواده برقرار سازید و برای سرپیچی از آن تنبیهات مناسبی در نظر بگیرید و قاطعانه آنرا به مرحله اجرا در آورید.
۱۷. سعی كنید در ساعات غذا خوردن همه اعضاء خانواده را دور هم جمع كنید.
۱۸. فرزندان خود را قبل از رسیدن به سنین بحرانی نسبت به مضرات و عواقب ویرانگر مصرف موادمخدر آگاه سازید.
۱۹. آنان را بیش از اندازه و بطور اغراق‏ آمیز نترسانید.
۲۰. از چگونگی دوست‏یابی و معاشرت فرزندان خود با دیگران آگاه باشید. با والدین دوستانشان ارتباط برقرار كنید. در صورتی كه به منزل دوستشان رفتند حتماً از حضور والدین ایشان در منزل مطمئن شوید و به حضور سایر اعضاء خانواده اكتفا نكنید.
۲۱. به نحوه خرج كردن پول توسط فرزندانتان اهمیت بدهید.
۲۲. برای اوقات فراغت آنان برنامه ‏ریزی كنید. همواره آنان رابه مطالعه، ورزش و تفریحات سالم ترغیب نمائید و زمینه این امور را برایشان فراهم كنید.
۲۳. زمان مناسبی را به گفتگو اختصاص دهید. چرا كه فرزند شما ارزش نصایحتان را با ارزش زمانی كه به آن اختصاص داده ا‏ید می ‏سنجد.
۲۴. راهنمایی‏های خود را از طریق مربیان و دبیرانشان به آنها منتقل كنید. جوانان باورها و ارزش‏های خود را دارند. طبیعتاً اگر والدین بهترین نصایح را هم بگویند ممكن است آنها را نپذیرند. شنیدن نصایح شما از زبان مربیان و دبیرانشان تأثیر بیشتری بر آنها می ‏گذارد.
۲۵. بین فرزندانتان تبعیض قائل نشوید.
۲۶. تفكر انتقادی را كه از ویژگی‏های دوران بلوغ و نوجوانی است، در فرزندان خود سركوب نكنید.
۲۷. آنان را به رعایت اصول مذهبی و انجام فرائض دینی تشویق كنید.
۲۸. در انجام فعالیت‏های منطقی به فرزندان خود استقلال و آزادی بدهید.
۲۹. در رفتارهای خود بیشتر دقت كنید. ممكن است با تمسخر یك معتاد و یا صحبت كردن با لحن افراد معتاد پیامی نادرست به فرزندتان منتقل كنید.
۳۰. اگر می‏خواهید مانع پویایی و رشد جسم و روان فرزندانتان نشوید، از انتقاد غیرسازنده، تمسخر و شرمنده كردن آنان مخصوصاً درمقابل دیگران جداً بپرهیزید.
۳۱. فرزندانتان را به خاطر رفتارهای مثبت آنان تشویق كنید.
۳۲. در موقعیت‏های بحرانی، فشارها و تنش‏های روحی، راهنما و همراه فرزندان خود باشید.
۳۳. هرگز فضای خانه را متشنج ننموده و از مشاجره و بحث‏های بیهوده بپرهیزید.
۳۴. مسئولیت و تكلیفی به فرزندان خود بدهید كه با توان آنان متناسب باشد.
۳۵. در روابط خود با فرزندانتان همواره صادق و مهربان باشید.
۳۶. از تنها گذاشتن فرزندان خود در منزل، بویژه هنگامی كه به مسافرت یا میهمانی می‏روید جداً خودداری نمائید.
۳۷. به حس ششم خود توجه كنید. هر گاه در درون خود احساس كردید كه مشكل خاصی وجود دارد حتماً آنرا جدی بگیرید.
۳۸. در صورت شك و تردید، وسائل شخصی و لباسهای فرزندانتان را مخفیانه بازرسی نمائید.
۳۹. ترحم به معتادین محله ‏تان را خیانت به فرزندان خود بدانید.
۴۰. همواره در نظر داشته باشید كه خانواده‏ ها در زمینه پیشگیری از اعتیاد نقش بسیار مؤثرتری در مقایسه با نیروی انتظامی و سایر سازمان‏های مسئول بر عهده دارند.
۴۱. رعایت بسیاری از نكات مذكور منحصر به والدین نبوده بلكه سایر اعضاء خانواده بویژه برادران و خواهران بزرگتر را نیز در برمی ‏گیرد و چه بسا تاثیرپذیری جوانان و نوجوانان از آنها در بسیاری از موارد بیش از پدر و مادر باشد.
●توصیه پیشگیرانه (دوستانه) به جوانان ونوجوانان
۱. خطرات و عوارض مصرف مواد اعتیاد‏آور را خوب بشناس.
۲. به هر كس كه به تو مواد تعارف كرد محكم و قاطع بگو «نه» اینكه ما بتوانیم به دوست خودمون «نه» بگیم خودش یك هنر است. افراد خوش فكر هر تعارفی كه مخالف سلامتی شونه براحتی رد می‌كنن.
۳. جوابهایی از قبل برای اصرار زیاد اطرافیانت آماده كن. پیشاپیش به این جمله ‏ها فكر كن «خیلی كیف داره» ، «شنگول میشی» ، «سرحال میشی» و اگر كمی تردید كنی میگن: «بچه ننه‏ ای» ، «‌ترسویی» ، «اول تجربــــه كن بعد بگو بده» ، «هنوز مرد نشدی»، «پس چرا فلانی كشید و معتاد نشد ؟ و …
۴. موادمخدر را حتی یك بار هم امتحان نكن. هیچكس توی دنیا نمی‏تونه به تو اطمینان بده كه یكبار مصرف كردن معتادت نمی‏كنه. اصلاً مگه معتادی وجود داره كه بخاطر معتاد شدن مصرف مواد را شروع كرده باشه؟ پس این همه معتاد از كجا اومدن؟!!! یا دوست داری پریدن از طبقه بیستم یك ساختمان یا لمس كردن سیم‏های بدون روكش برق را حتی برای یك بار هم امتحان كنی؟
۵. یادت باشه كه كشیدن سیگار مقدمه ا‏یه برای اسارت در چنگال اعتیاد به موادمخدر.
۶. از رفت و آمد در مكان‏های آلوده و دوستی با افراد مشكوك پرهیز كن.
۷. از دوستی با افرادی كه اختلاف سنی اونا با تو زیاده خودداری كن.
۸. مواد اعتیادآور سم كشنده ا‏یه كه اثراتش به تدریج ظاهر می‏شه.
۹. به صحبت‏های پدر و مادرت كه خیرخواه‏ترین دوستان تو هستن اطمینان كن. ارتباطت را با اونا محكم كن.
۱۰. اعتقادات و پایبندی مذهبی خودتو تقویت كن.
۱۱. با مطالعه، ورزش و تفریحات سالم برای اوقات فراغت خودت برنامه ‏ریزی كن.
۱۲. اونی كه موادمخدر رو به جوونا معرفی می‏كنه، چهره ‏اش فرقی با دیگران نداره. پس دوستان و نزدیكان خودتو خوب بشناس.
۱۳. بعضی‏ها فكر می‏كنن با بقیه فرق دارن و هر وقت كه اراده كنن می‌تونن مصرف مواد رو كنار بگذارن، در حالی كه این طرز تفكر منجر به اعتیاد می‏شه.
۱۴. به هنگام سختی و ناراحتی با پدر و مادر و یا یك بزرگتر مطمئن و قابل اعتماد مشورت كن.
۱۵. اگه نمی‌تونی حرفتو به اونا بزنی مشاورین نیروی انتظامی با جان و دل حرفهای تو رو می‏شنون و كمكت می‏كنن


خبرگزاری ایسنا


آخرین ویرایش: - -

 

نشانه های اعتیاد به مواد مخدر

شنبه 16 اردیبهشت 1391 06:32 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 

نشانه های اعتیاد به مواد مخدراعتیاد یک حالت روانی و گاهی جسمی ناشی از تاثیرات دارو روی یک موجود زنده است که رفتار و واکنش های خاصی به همراه دارد و همیشه با یک کشش مفرط برای مصرف دائمی یا دوره ای همراه است به طوری که شخص بتواند آثار درمانی آن ماده را تجربه کند یا ناراحتی های ناشی از عدم آن را در خود از بین ببرد.
● انواع مواد مخدر
ـ الکل: یکی از پر مصرف ترین مواد روان گردان الکل است که همه ساله تعداد زیادی را به امراض مختلف و جنون مبتلا می سازد.
ـ تریاک: تریاک آثار مخرب زیادی دارد، مواد موجود در تریاک و دود آن بر قشر مغز تاثیرات سست کننده دارد و فعالیت های نخاعی را تشدید می کند.
ـ مرفین: خوردن ۵ درصد گرم یا تزریق دو درصد گرم آن در شخص سالم ایجاد مسمومیت می کند و سبب مرگ وی می شود.
ـ کوکائین: باعث تخریب قوای جسمانی می شود.
ـ هروئین: این ماده در بین جوانان بیشتر مصرف می شود.
ـ سیگار: آثار شوم خود را بعد از طی مراحل اولیه در استعمال کنندگان می گذارد و هر ساله بر تعداد قربانیان خود می افزاید.
کسانی که قلب، ریه، معده، عروق مجازی و تنفسی و دیگر اعضای بدن خود را به خطر انداخته و با این مسمویت تدریجی کم کم جسم خود را به سم آلوده می کنند و به مرور در عمق بیماری های خود فرو می روند، متوجه نمی شوند که تا چه اندازه سلامتی خود را به خطر انداخته و تغییراتی در بافت ها و اعضای بدنشان به وجود آورده اند.
ارتباط بین استعمال دخانیات و سرطان گلو و ریه کاملا روشن شده است و مهم ترین علت بروز سرطان حنجره و مری استعمال دخانیات و مصرف الکل است.
● علایم فرد معتاد به مواد مخدر:
لاغر شدن، پر حرفی، تغییر رنگ چهره و لب ها، گوشه گیری، تغییرات کلی در رفتار و خلق و خوی .معتادان به علت فراهم کردن هزینه های سنگین مواد مخدر، از ادامه تحصیل باز می مانند و بیشتر آن ها تا دوره ابتدایی درس می خوانند و تن به هر کاری می دهند و شغل ثابتی نیز ندارند.
● علل گرایش به سیگار و مواد مخدر
ناراحتی عصبی، مسائل اجتماعی، دوستان ناباب، مشکلات خانوادگی، عدم آگاهی از مضرات سیگار و عدم آگاهی از مسائل مذهبی.
● موثرترین روش های مبارزه با اعتیاد
جلوگیری از عرضه و تولید سیگار، ایجاد مراکز تفریحی، مراقبت های خانوادگی، اقدامات اجتماعی، مطالعه ورزشی، سرگرمی علمی و مهارت نه گفتن را بیاموزیم (در برابر پیشنهاد به مصرف مواد مخدر) تا از اعتیاد و ایدز در امان بمانیم.
خانواده در پی ریزی سعادت و تامین سلامت جسمی و روانی پرورش قوای عقلانی و روانی دارای نقش اساسی است.
سیگار و هفت سین آن را بشناسید: سرفه، سردرد، سرگیجه، سقط جنین، سکته، سرطان و سیه بختی
ـ خرید سیگار برابر است با فروش تندرستی
ـ تعارف سیگار برابر است با بدخواهی آشکار
ـ کشیدن سیگار برابر است با سوزاندن عمر و سرمایه
ـ اعتیاد برابر است با دام استعمار برای یک ملت به خصوص جوانان
ـ بدون سیگار برابر است با زندگی زیبا و سالم
ـ فرار از دام اعتیاد اراده می خواهد و بس!
ـ با ورزش به جنگ اعتیاد بروید.

آخرین ویرایش: - -

 

بررسی علل گرایش نوجوانان به مصرف مواد مخدر

جمعه 15 اردیبهشت 1391 09:31 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 

براساس آخرین پژوهش به عمل آمده در کشور، بیش از 85 درصد مردم پس از فقر و بیکاری، اعتیاد و مواد مخدر را به عنوان سومین مشکل و آسیب اجتماعی کشور مطرح کرده اند. اعتیاد به مواد مخدر را می توان یکی از معضلات بهداشتی، روانی و اجتماعی جهان امروز به حساب آورد. اعتیاد به داروهای مجاز و غیرمجاز در چند دهه گذشته بسیار فراگیر شده و حاکی از بروز یک مشکل جدی در سلامت جسمی، روانی و اجتماعی است8-2.
به طور کلی امروزه جهان با سه روش در حال مبارزه با امر مواد مخدر است؛ 1- مبارزه با عرضه مواد مخدر 2- فعالیت های پیشگیرانه در راستای کاهش تقاضا 3- درمان معتادان.
اگرچه مبارزه با تولید و عرضه مواد مخدر بسیار ضروری است اما به تنهایی راه حل مناسب و اثربخشی نیست زیرا تا زمانی که تقاضا برای مواد وجود داشته باشد عرضه را نمی توان خیلی پایین آورد. بنابراین مقابله با عرضه در کنار درمان معتادان به مواد مخدر و مهم تر از آن اجرای سیاست های پیشگیرانه برای کاهش تقاضا سه ضلع مثلث مبارزه با مواد مخدر را تشکیل می دهند.پیشگیری
پیشگیری در لغت به معنای جلوگیری از وقوع یک اتفاق است. از منظر بهداشتی، پیشگیری عبارت است از مداخله یی مثبت و اندیشمندانه برای مقابله با شرایط مضر، قبل از اینکه منجر به اختلال یا ناتوانی شود. به عبارت دیگر پیشگیری از اعتیاد عبارت است از به کارگیری اقداماتی که احتمال ابتلای افراد به اعتیاد را کاهش دهد و همین طور افزایش عواملی که افراد را از سوءمصرف مواد مخدر محافظت کند.
اکثر ما این جمله را که «پیشگیری مقدم بر درمان است» بارها از زبان کارشناسان مختلف شنیده ایم. جدا از مسائل و مشکلات روحی روانی که برای یک فرد معتاد و خانواده وی به وجود می آید، خسارت های بسیاری نیز به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر جامعه تحمیل می شود از آنجا که حتی یک بار تجربه سوءمصرف مواد مخدر ممکن است در آینده به اعتیاد منجر شود، بنابراین ضرورت توجه ویژه به امر پیشگیری در نوجوانان را دو چندان می کند. بنابر این تحقیق دوره نوجوانی به عنوان فصل مهمی از زندگی مورد بررسی قرار گرفته است. اهمیت این موضوع زمانی بیشتر می شود که بدانیم معمولاً افراد از این دوره به اعمال بزهکاری، خاصه استعمال مواد مخدر دست می زنند. همچنان که الکایند معتقد است؛«نوجوان به علت داشتن پنداره های افسانه یی درباره توانمندی های خود به دام اعتیاد گرفتار می شود.»نوجوانی
شروع نوجوانی با بلوغ همراه است. نوجوانی یک دوره انتقال از کودکی به بزرگسالی است که با تغییرات عمده جسمانی، شناختی اخلاقی و اجتماعی همراه است و غالباً از 12-11 سالگی شروع و در بسیاری از جوامع صنعتی حدود 20-18 سالگی خاتمه می یابد. از نظر جسمانی در این دوره قد به سرعت افزایش می یابد به طوری که این دوره را دوره لباس های کوتاه نامیده اند. از نظر شناختی نوجوانی زمان بروز تفکر انتزاعی و دوره دستیابی به هویت شخصی، جنسی، اجتماعی و حرفه یی است. نظریه پردازانی چون استانلی هال، زیگموند فروید و آنا فروید دوران نوجوانی را به عنوان مرحله یی از توفان و فشار تلقی می کنند که به دلیل تغییرات مهم و اساسی در برابر اختلالات رفتاری و ذهنی آسیب پذیری بیشتری دارند.
از آنجایی که حساس ترین دوران زندگی از نظر ابتلا به سوءمصرف مواد مخدر در دوره بلوغ و نوجوانی است، لذا توجه ویژه به این دوره و طراحی برنامه های پیشگیرانه مناسب برای این گروه سنی کاملاً حیاتی به نظر می رسد. برای برنامه ریزی و ایجاد راهکارهای موثر در پیشگیری از اعتیاد، علاوه بر شناخت علل و عوامل موثر در شروع مصرف و تدوین راه های مقابله با آنها بایستی با شناخت نیازها و به کارگیری استراتژی مناسب در جهت تقویت توانایی ها و پتانسیل های اجتماعی گام برداشت. برای این منظور لازم است استراتژی خود را روی دو محور تضعیف عوامل خطرساز و تهدیدکننده و تقویت عوامل بازدارنده یا محافظت کننده متمرکز کرد و آنها را روی سه کانون خانواده، مدرسه و جامعه(محله) هدف گذاری کرد.عوامل بازدارنده یا محافظت کننده عبارتند از؛
الف- عوامل فردی، شامل صفات مثبت شخصی ب- باورها و ارزش ها، ج- موقعیت های شغلی و تحصیلی، د- عوامل محیطی- اجتماعی شامل سالم سازی محیط خانواده، حمایت اطرافیان، عدم در دسترس بودن مواد مخدر، گسترش و اشاعه خدمات مشاوره یی و مددکاری و...
عوامل خطرساز یا تهدیدکننده نیز عبارتند از؛
الف- عوامل فردی، ب- نگرش مثبت به مواد مخدر، ج- موقعیت های مخاطره آمیز، د- عامل بین فردی و محیطی، هـ- عامل اجتماعی.
جامعه یا محله
اجرای هر برنامه پیشگیری به شناخت دقیق منطقه، بررسی کامل وضعیت بهداشتی و روان شناختی و بررسی های همه جانبه بستگی دارد تا با این وسیله عوامل موثر بر مصرف مواد آشکار شوند. به عنوان مثال باید شایع ترین نوع ماده مصرفی و گروه سنی افراد در معرض خطر، موقعیت ها و محل های مصرف، باورهای نادرست و عوامل مخاطره آمیز، امکانات و منابع موجود هر جامعه را شناخت و براساس آن مدل فعالیت های پیشگیرانه را تعیین کرد. به عبارتی تجویز یک نسخه برای تمامی محله ها و شهرها کار موثری نمی تواند باشد. بنابراین مسوولان و دست اندرکاران امر باید بدانند با چه طیفی یا چه مصرفی روبه رو هستند و از آنجایی که عوامل متعددی در ایجاد اعتیاد موثرند طرح پیشگیری باید همه جانبه بوده و همه جوانب آن را در برگیرد.
ایجاد مراکز فرهنگی- هنری غنی، در دسترس قرار دادن وسایل و محیط های ورزشی، توسعه تفریحگاه های محلی و فضاهای زیستی کافی همچنین کتابخانه های محلی از مواردی است که نوجوانان و جوانان به آن احتیاج داشته و می تواند نقش عمده یی در جلوگیری از بیکاری و افسردگی و درنهایت آشنایی آنان با مواد مخدر داشته باشد.مدرسه
آگاهی دادن به دانش آموزان در مورد مواد اعتیادآور از طریق کتب درسی و کمک درسی در قالب یک برنامه ریزی مدون از جمله وظایف آموزش و پرورش است که اجرای درست آن اهمیت بسزایی در پیشگیری دارد.
ساختار مدرسه در برنامه های وسیع پیشگیری سهم بسزایی دارد. همراهی مدرسه در برنامه های جامع اجتماعی موجب می شود پیام ها، ارزش ها و نگرش های واحدی به نوجوانان منتقل شود.
در دوره ابتدایی از نظر مشکلات غیراخلاقی ناشی از سن، با معضلات حاد روبه رو نیستیم ولی در دوره راهنمایی توفان خودبزرگ بینی، تحریک حس کنجکاوی، بیداری غریزه جنسی، داشتن آرزوهای دست نیافتنی و غیرقابل دسترس، خیالبافی، رویاپردازی و... آغاز و پیوسته شدیدتر می شود تا اینکه در دوره دبیرستان به اوج خود می رسد که دورانی حساس است و برخورد مناسب با این گروه سنی باید از طرف اولیا و مربیان به صورت حساب شده، محتاطانه و طبق اصول روان شناسی باشد. به طور کلی اهم اقداماتی که مدرسه می تواند برای پیشگیری از سوءمصرف مواد مخدر توسط دانش آموزان انجام دهد که برگزاری جلساتی برای آگاه کردن والدین از خطر اعتیاد به مواد مخدر و چگونگی برخورد با نوجوانان از طریق جزوه های آموزشی و ترغیب آنان جهت ایفای نقش های فعال تر می تواند یکی از این روش ها باشد.
آگاه سازی و آموزش معلمان در برخورد با دانش آموزانی که گرایش به مواد مخدر پیدا کرده اند و گسترش تربیت بدنی و هنر، مراقبت بر افراد آلوده ساکن در حاشیه مدرسه، حمایت از خلاقیت ها و نجات دانش آموزان آلوده به اعتیاد و حمایت از دانش آموزان فقیر، افسرده و منزوی از جمله مواردی است که باید به آنها توجه کرد.
همچنین حمایت از دانش آموزانی که اولیای آنان به جرم قاچاق مواد مخدر یا اعتیاد در زندان ها به سر می برند نیز حائز اهمیت است.خانواده
والدین در قبال فرزندان خود وظایف سنگینی دارند. آنان نباید بین فرزندان خود تبعیض قائل شوند. اصولاً تبعیض در برخورد و رفتار با فرزندان همچون اظهار محبت کردن به یک فرزند و بی اعتنایی به فرزند دیگر و نیز عدم برقراری رابطه دوستانه با همه فرزندان منشاء بسیاری از سرخوردگی ها و لغزش های نوجوانان و جوانان است، که باعث خلاء عاطفی و احیاناً در آینده باعث اعتیاد خواهد شد.
فرزندان بیش از همه از والدین خود تاثیر می پذیرند. الگوهای والدین بسیار قدرتمندتر از تاثیر افراد هم سال است. طی سال های اولیه دوران نوجوانی پیش از آنکه گروه های همسالان وارد صحنه زندگی نوجوان شوند، والدین در شکل گیری اعتقادات بنیادین اخلاقی و شخصیت فردی فرزندان شان نقش عمده یی را ایفا می کنند. حتی تاثیر بد دوستان ناباب نیز قادر نیست شخصیتی را که در خانه و خانواده شکل گرفته است، تغییر دهد.
آگاه سازی والدین یکی از مهمترین بخش های موثر در هر برنامه پیشگیری از اعتیاد است. برخلاف نوجوانان که معمولاً شیوع مصرف را بیش از حد واقعی آن فرض می کنند مطالعات مختلف نشان داده است که همواره والدین میزان شیوع سوءمصرف مواد مخدر را کمتر از میزان واقعی آن تخمین می زنند و در نتیجه خطر آن را نیز احساس نمی کنند و اغلب باور ندارند که این مشکل برای فرزندان آنها نیز ممکن است پیش بیاید. لذا ابتدا والدین باید از خطر اعتیاد آگاه شوند و در مورد پیشگیری از آن احساس مسوولیت کنند.این آگاه سازی باید به طور مکرر از راه های مختلف مانند خواندن کتاب، جزوه، روزنامه، شرکت در جلسات مشاوره، سمینار و پیوستن به تشکیلات والدین انجام شود. آگاه سازی والدین شامل ابعاد مختلفی است که به آنها اشاره می شود؛
- آموزش اطلاعات لازم در مورد مواد و آثار سوءمصرف آن
- افزایش مهارت لازم برای ساختن پیوندهای قوی خانوادگی
- برقراری ارتباط صمیمانه با فرزندان
- بالا بردن اعتماد به نفس فرزندان
- ایجاد سیستم ارزشی قوی
- وضع مقررات واضح در خانواده
- آموزش الگوی خوب بودن
- تشویق فرزندان به فعالیت های سالم و خلاق
- ترغیب به شرکت در تشکیلات والدین
- عدم انکار این تهدید اجتماعی
- به کارگیری شیوه های پیشگیری لازم و آماده سازی فرزندان در زمینه برخورداری از زندگی مناسب و مستقل و عاری از وابستگی به مواد مخدر
- ارائه شیوه های پذیرش و برخورد با مشکلات احساسی و عاطفی و جلوگیری از تاثیر سوء آنها در زندگی فرزندان
- خودداری از رفتارهای تبعیض آمیز، عملکرد عادلانه و ایجاد رابطه صمیمانه با فرزندان و القای یک هدف عالی به آنان.
والدین پس از آگاهی و درک این نکته که تا چه میزان می توانند مانع از گرایش فرزندانشان به مواد مخدر شوند لازم است اصولی را همواره مدنظر قرار داده و آن را اعمال کنند که این اصول عبارتند از؛
1 - آشنا ساختن فرزندان با اصول تربیتی و موازین شرعی
2 - حفظ کرامت فرزندان و احترام به آنها تا صاحب عزت نفس و وجاهت معنوی شوند.
3 - پاسخگویی به نیازهای روانی فرزندان
4 - ایجاد ارتباط کلامی با فرزندان و گسترش فضای همدلی، تا به دل های هم راه یابند و اگر جوان در معرض آسیب قرار گرفت راهی برای ارتباط وجود داشته باشد.
5 - نظارت بر انتخاب دوستان و معاشرت فرزندان
6 - برنامه ریزی برای احیای اوقات فراغت فرزندان
7 - پرورش قوه خلاقیت فرزندان
8 - آموزش مهارت های اجتماعی. مطالعات مختلف نشان داده اند که آموزش مهارت های اجتماعی میزان سوءمصرف مواد مخدر و رفتارهای وابسته به آن مانند پرخاشگری، انزوا، فرار از مدرسه یا خانه و سرقت را کاهش می دهد. برخی از مهارت های اجتماعی که کسب آن در پیشگیری از اعتیاد اهمیت دارند، عبارتند از مهارت های ارتباطی، توانایی اظهارنظر و توانایی گفتن «نه».
9 - ارتباط و دوستی با هم سالانی که مبتلا به سوءمصرف مواد مخدر هستند، یک عامل مستعد کننده قوی برای ابتلای نوجوان به اعتیاد است. تحقیقات نشان داده که در بیش از 60 درصد موارد، اولین مصرف با تعارف دوستان و هم سالان صورت می گیرد. در شروع مصرف، سیگار و حشیش بسیار موثرند، برای خنثی کردن تاثیر نگرش ها و فشارهای دوستان از آموزش مقاومت در مقابل فشار دوستان باید استفاده شود.همانند سایر مشکلات اجتماعی اعتیاد نیز معلول عوامل مختلف شخصیتی، خانوادگی، اجتماعی، محیطی و ژنتیک است. درخصوص عوامل خانوادگی از قبیل روش تربیتی والدین، کیفیت ارتباط بین والدین و فرزندان، نظارت والدین، قوت و گستردگی شبکه خانواده در توسعه مصرف مواد مخدر مطالعات زیادی صورت گرفته است. از هم پاشیدگی خانواده، ارتباط ضعیف خانوادگی، سوءمصرف مواد مخدر و جرم توسط والدین فرزندان، ناهماهنگی در اجرای مقررات و معیارها و نظارت نامناسب عوامل خطرآفرینند که باید از آنها جلوگیری شود.
نتایج بسیاری از مطالعات طولی درخصوص نوجوانان و جوانان تایید می کند که کشیدن سیگار و نوشیدن نوشابه های الکلی در سنین نوجوانی با مصرف مواد مخدر ارتباط مستقیم دارد. بنابراین در طرح پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر باید الکل و سیگار هم منظور شود.
معمولاً شروع مصرف مواد مخدر برای اغلب مصرف کنندگان به سال های مدرسه بازمی گردد، به همین دلیل پیشنهاد می شود با توجه به اهمیت موضوع، مسوولان با طراحی برنامه هایی با هدف پیشگیری از مصرف مواد مخدر در همه سطوح آموزشی بیش از پیش همت گمارند.

   
  

برچسب ها: نوجوانان و مواد مخدر ، علل گرایش نوجوانا به مواد مخدر ،
آخرین ویرایش: جمعه 15 اردیبهشت 1391 09:44 ب.ظ

 

آدرس مراکز ترک اعتیاد بهزیستی تهران

چهارشنبه 13 اردیبهشت 1391 12:40 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 
 • ئین مهر
        
  فرحزاد، ابتدای جاده امامزاده داود، پل صدر کوچه دانا پلاک 280
 • آپادانا
  تلفن: 88754155      
  سهروردی شمالی - جنب مسجد حجت ابن الحسن (ع) - پلاک 184 - طبقه دوم
 • آتیه
  تلفن: 55376537 - 55361514      
  بلوار كشاورز ـ روبروی پارك لاله ـ مجتمع پزشكی لاله ـ شماره 262 ـ طبقه اول غربی
 • آرامش سبز
  تلفن: 33333790      
  خ پیروزی ـ چهارراه پرواز ـ روبروی بانك تجارت ـ پلاك 752 ـ طبقه دوم
 • آرش
  تلفن: 22085010      
  سعادت‌آباد ـ بلوار دریا ـ بعد از چهارراه مجد ـ فاز 7 شهرك‌غرب ـ روبروی صرافها ـ ساختمان داروخانه اویس ـ پلاك 157
 • آریا
  تلفن: 88418454   فکس: 88414601   
  خ مطهری - بعد از تقاطع سهروردی - پلاک 74 - طبقه همکف
 • آفتاب
  تلفن: 777703961      
  تهرانپارس ـ فلكه دوم ـ روبروی فروشگاه رفاه ـ ساختمان بانك اقتصاد نوین ـ طبقه 4 ـ واحد 22
 • آهنگ رهایی شرق
  تلفن: 33519359      
  خیابان ری بین کوچه دردار و آبشار غربی کوچه حمام (سید ابراهیم) پلاک 25
 • احیاء تندرستی
        
  سه راه ورامین – كیلومتر اول جادة ورامین – جنب بانك تجارت
 • اشتری
  تلفن: 55361514-55376537      
  خ ولیعصر جنوبی ـ نرسیده به میدان راه آهن ـ خ مختاری ـ نبش كوچه اشتری پلاك 2
 • باغ آذری شماره 2
        
  مولوی، انتهای خ مادر، خ علی معروف خانی، ک پادرختی پلاک 9
 • بانوان شماره 3
  تلفن: 55157227      
  خ مولوی، میدان محمدیه کوچه اکبری کوچه آقداشی کوچه کربلایی باقر پلاک 15
 • به آفرین
  تلفن: 44111229      
  بلوار آیت الله كاشانی – بعد از شقایق – جنب سازمان برنامه – ابتدای خ لاله – پلاك 7 – ط 2
 • بهجو
  تلفن: 44072945      
  فلكه دوم صادقیه ـ بلوار فردوس ـ روبروی خ مالكی ـ پلاك 238
 • پامنار
  تلفن: 33916404      
  خ 15 خرداد، بعد از پامنار کوچه خلیلی منفرد کوچه صدیق پلاک 38
 • پامنار شماره 1
  تلفن: 33962359      
  خ 15 خرداد، بعد از پامنار کوچه خلیلی مفرد – کوچه صدیق پلاک 38
 • پردیس
  تلفن: 55704427      
  خ قزوین _ خ ابوذر (فلاح سابق) _ روبروی مسجد ابوذر
 • پیام آوران همیاری
  تلفن: 66028036      
  خ هاشمی – بعد از 21 متری جی بین کوچه طاهری و کوهی پلاک 1218
 • تعاونی اعتیاد تهران
  تلفن: 88983628      
  خ مفتح‌شمالی ـ مقابل دانشكده الهیات ـ پلاك 410
 • جمعیت آفتاب
  تلفن: 77639072      
  خ سهروردی جنوبی ـ ساختمان شماره 3
 • دولت آباد
  تلفن: 33755749      
  فلكة اول دولت آباد – خ شهید علی نواز – ایستگاه بورسازی –ك شهید اسماعیل خوش سید – پ 2
 • رازی
  تلفن: 33862391      
  خ افسریه ـ 20 متری مسعودیه ـ ابومسلم خراسانی ـ درمانگاه شبانه‌روزی رازی
 • رازی طب
  تلفن: 88827157      
  میدان هفت تیر ـ خ قائم مقام فراهانی ـ خ مشاهیر ـ كوچه زیبا ـ پلاك 32
 • رها
  تلفن: 22055187-22053935      
  خ ولیعصر ـ بالاتر از میدان ونك ـ نبش كوچه صداقت ـ ساختمان ملت ـ طبقه 6 ـ واحد 9
 • رهایش
  تلفن: 88777955      
  میدان ونك ـ كوچه صیرفی ـ مجتمع اداری ونك ـ واحد 202
 • رهایی شرق شعبه تهرانپارس
  تلفن: 77344733      
  خاک سفید، دوراهی رهبر کوچه سرباز – پلاک 11
 • زنان سرزمین خورشید
  تلفن: 55819991      
  خ شوش، بعد از ایستگاه خ علیزاده جنب پارک حقانی پلاک 3
 • سعادت‌آباد
  تلفن: 22370145      
  سعادت‌آباد ـ بالاتر از میدان كاج ـ نبش خ پنجم ـ پلاك 2 ـ طبقه 3
 • سلامتی
  تلفن: 22505658      
  بزرگراه رسالت ـ چهارراه مجیدیه ـ ضلع شرقی ـ پلاك 177 ـ طبقه سوم ـ واحد 5
 • سیروس
  تلفن: 33962359      
  چهار راه سیروس ـ كوچه برهمه ـ كوچه اسلامی پلاك 9
 • سیمای سبز رهایی
  تلفن: 44444006      
  جنت آباد جنوبی ضلع شمال شرقی میدان چهارباغ پلاک 91
 • شفا
  تلفن: 77701427      
  تهرانپارس – خ حجربن عدی – نرسیده به فلكه دوم نبش خ 166 شرقی – پلاك 241 – واحد 4
 • شمیرانات(فرحزاد)
        
  خیابان فرحزاد اناران کوچه اناران، بن بست یکم پلاک 5
 • شهید خوئینیها
        
  خ رجایی – بازار دوم نازی آباد – به طرف یاخچی آباد – خ شهید گودرزی – كوچة امیری – پلاك 60
 • شهید ذوالفقاری
  تلفن: 66692800      
  بلوار یافت آباد – میدان معلم – خ تختی – بعد از كمیتة امداد
 • شهید فامیلی
  تلفن: 77339383      
  فلكة دوم تهرانپارس – خ جشنواره – ایستگاه هلال احمر (2) – كوچة محمدی
 • شهید ملت دوست
  تلفن: 33905574      
  خ مصطفی خمینی – نرسیده به چهارراه سیروس – روبروی پمپ بنزین
 • صداقت
  تلفن: 66837165      
  خ هاشمی _ نرسیده به جیحون _ نبش كوچه شهید عباسی _ پلاك 1/756
 • فرصت
  تلفن: 66900551      
  خ فرصت‌شیرازی ـ تقاطع دكتر قریب‌ ـ پشت دانشكده دامپزشكی ـ شماره 111
 • كلینیك متادون
  تلفن: 66926032      
  خ انقلاب ـ خ كارگرجنوبی ـ كوچه مهدی زاده ـ پلاك 3 ـ طبقه 4
 • مؤسسه مهرسینا
  تلفن: 77214206      
  نارمك ـ هفت‌حوض ـ خ گلبرگ‌غربی ـ جنب ساختمان پارسیان ـ طبقه 3 شرقی ـ واحد 6
 • مشاهیر
  تلفن: 77556106      
  میدان هفت تیر ـ خ قائم مقام فراهانی ت خ مشاهیر ـ پلاك 31
 • مهرداد
  تلفن: 77639072      
  خ تهرانپارس ـ چهارراه تیرانداز ـ ضلع جنوبی غربی چهارراه ـ پلاك 134
 • موسسه پیام توانبخشی
  تلفن: 66016095 - 66015476      
  بزرگراه شیخ فضل ا... نوری ـ روبروی زیر گذر طرشت ـ نبش خیابان اكبری ـ پلاك 14
 • میلاد
  تلفن: 22505943      
  بزرگراه رسالت ـ بین مجیدیه شمالی و بنی هاشم ـ ساختمان پزشكان 19 ـ طبقه 4
 • نوید
  تلفن: 55655585      
  خ قزوین ـ قلعه‌مرغی ـ خ امامی‌محرم ـ بعداز پارك چمران ـ پلاك 83
 • نوین
  تلفن: 8 – 88985400      
  بلوار كشاورز ـ خ عبداله زاده ـ كوچه رستاك ـ پلاك 12
 • هجرت
  تلفن: 77337788      
  فلكة دوم تهرانپارس – خ جشنواره – ایستگاه هلال احمر (2)
 • کلینیک ترک اعتیاد همراز
  تلفن: 77271299 - 77180348       
  تهران - نارمک -میدان نبوت - ابتدای خ جانبازان غربی - جنب فروشگاه گراد - پلاک 35 - طبقه دوم

آخرین ویرایش: - -

 

تعداد کل صفحات ( 2 ) 1 2
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic