وابستگی به کوکائین چیست؟

یکشنبه 27 فروردین 1391 05:29 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 


وابستگی به کوکائین چیست؟وابستگی به كوكائین به معنی داشتن نیاز عاطفی, روانشناختی و در مواردی جسمانی شدید به مصرف آن است.
وابستگی فقط به مداخله منفی دارو در زندگی محدود نمی شود بلكه به مصرف دارو برای مدت زمان طولانی تر اشاره دارد.
كوكائین دارویی است كه از برگهای گیاه كوكا _ كه در آمریكای جنوبی می روید _ ساخته می شود. كوكائین یك محرك است و موجب شادی افراطی, افزایش فعالیت جسمانی, خواب آلودگی و افزایش انرژی می گردد. كوكائین همچنین موجب افزایش فشار خون و تند شدن آهنگ تنفس می شود. در مقادیر بالا كوكائین موجب تشنج می گردد. كراك, شكل ارزان قیمتی از كوكائین است و اخیراً مصرف آن شایع شده و سوء مصرف كوكائین را تبدیل به یك معضل فراگیر نموده است. زنان باردار كه كوكائین مصرف می كنند خطر بالایی برای سقط جنین دارند. كودكان متولد شده از مادران معتاد به كوكائین نیز به هنگام تولد معتاد هستند.
این نوزادان وحشت زده بوده و قادر به پاسخ دهی مناسب به افراد نمی باشند. علاوه بر این, آنها فرآیند دردناك محرومیت از كوكائین را تجربه می كنند. بعضی از افراد در مقایسه با دیگران حساسیت بیشتری نسبت به كوكائین دارند. مقادیر بسیار كم كوكائین نیز می تواند برای افراد حساس به آن كشنده باشد.
وابستگی به كوكائین قابل درمان است, اگرچه مستلزم فرآیندی طولانی مدت است. بخش مهمی از برنامه درمان, قرار گرفتن در محیطهای غیر آلوده و جاهایی است كه كوكائین در آنجاها یافت نمی شود.
● چگونه وابستگی به كوكائین ایجاد می شود؟
كوكائین به شدت بعضی از مواد شیمیایی مغز را كه خلق و عواطف را تغییر می دهند, تحت تاثیر قرار می دهد. در آغاز احساس لذت, افزایش نیرو و افزایش عزت نفس ایجاد می شود. همچنین ممكن است كاهش اضطراب و مهارتهای اجتماعی تجربه گردد.
علاوه بر این, رفتار جنسی را تغییر می دهد. در مقادیر كم كوكائین میل جنسی را افزایش و ارگاسم و نعوظ را آسان تر می كند. در مقادیر بالا كوكائین تخیل‌های جنسی پرخاشگرانه را افزایش و عملكرد جنسی را كاهش می دهد. در بعضی از استفاده كنندگان میل جنسی افزیش می یابد اما توانایی نعوظ و ارگاسم كاهش می یابد.
به هر حال, كوكائین مانع از ذخیره مواد شیمیایی تولید كننده این احساس ها در مغز می گردد. به دلیل فقدان این مواد شیمیایی, احساس افسردگی ایجاد می شود. در نتیجه معتادین به جستجوی كوكائین و احساسهای خوب ناشی از آن می پردازند.
با پیشرفت اعتیاد, شخص مبتلا معمولاً از دوستان و اعضای خانواده دوری كرده و زمان بیشتری را با سایر معتادین سپری می كند. بعدها, شخص شغل خود را از دست داده و به صورت كامل منزوی می گردد. بحران‌ها و مشكلات خانوادگی از قبیل طلاق و مشكلات مالی نیز اتفاق می افتد.
● نشانه های وابستگی كدامند؟
اگر كوكائین برای مدت زمانی طولانی مصرف شود ایجاد تحریك پذیری و افسردگی می كند. شخص نمی تواند بخوابد. اشتها از بین می رود و شخص نمی تواند از زندگی لذت ببرد. همچنین ممكن است علائم زیر ایجاد شود.
▪ از بین رفتن میل جنسی
▪ عمل بدون هدف
▪ فقدان جهت یابی
▪ هذیان های گزند و آسیب (پارانوئیدی)
▪ در بعضی از موارد تجربه كردن توهم (به عنوان مثال دیدن چیزهایی كه وجود خارجی ندارند یا احساس چیزهایی از قبیل حشره در زیر پوست)
● سایر نشانه های وابستگی به كوكائین عبارتند از:
▪ مصرف دارو در تمام روز
▪ مشكل داشتن در فعالیتهای اجتماعی و كار از قبیل از دست دادن شغل, دعوا كردن و از دست دادن دوستان
▪ دوره هایی از مصرف افراطی
▪ ناتوانی در كاهش یا توقف مصرف كوكائین
● وقتی مصرف كوكائین متوقف شده و سطوح خونی آن كاهش می یابد, گفته می شود كه فرد در حالت سقوط قرار گرفته است. عوارض احتمالی این مرحله عبارت هستند از:
▪ افسردگی
▪ افكار خودكشی
▪ كاهش سطح فعالیت
▪ خستگی
▪ خواب آلودگی
▪ افزایش اشتیاق به كوكائین
● وابستگی به كوكائین چگونه تشخیص داده می شود؟
برای تشخیص وابستگی به كوكائین پزشك نشانه ها را بررسی و شخص را ارزیابی می كند. علاوه بر این پزشك دستور بررسی ادرار را می دهد چون كوكائین ساعتها پس از مصرف در ادرار دیده می شود.
● چگونه وابستگی به كوكائین درمان می شود؟
▪ معمولاً دكتر در وهله اول عوارض وابستگی به كوكائین را درمان می كند. عوارض وابستگی به كوكائین عبارتند از:
▪ تاثیرات قلبی, شامل حمله قلبی, اغتشاش در ضربان قلب و فشار خون بالا
▪ تاثیرات بر سیستم عصبی شامل صدمه ها و تشنج ها
برای موفق بودن درمان, شخص باید ترك كوكائین را بخواهد. بخش مهمی از درمان كه به خود شخص مربوط می باشد زندگی در محیطهای سالم از نظر دارو (اجتناب از محیطهای آلوده به دارو) می باشد.
درمان وابستگی به كوكائین دراز مدت و مداوم است. مبتلایان می توانند به گروه‌های خودیاری (از قبیل كوكائینی های گمنام), گروههای حمایتی و گروه درمانی بپیوندند و یا توسط كلینیك های تخصصی مورد مراقبت قرار گیرند. پزشك و مشاوران در هر نوع برنامه درمانی بطور منظم جهت كمك برای رهایی از كوكائین با معتادین كار می كنند.
علاوه بر این , رجهت حفظ سلامت جسمی عمومی لازم است از غذاهای مناسب, خواب كافی و ورزش منظم استفاده گردد.اگر درمان (سرپایی) مؤثر نبود, بستری شدن الزامی خواهد بود.
● چگونه می توانم از خودم مراقبت كنم؟
بهترین راه كمك به خود ملاقات دكترتان و دریافت برنامه توقف مصرف كوكائین از وی می باشد. اگر بطور مرتب به ملاقات دكتر می روید, انجام دوره كامل درمان تجویز شده از جانب او امری بسیار مهم است.
ایجاد یك شیوه زندگی سالم به شما در قطع مصرف كوكائین كمك خواهد كرد. اعمال زیر را بطور منظم بخشی از زندگی خود قرار دهید.
بطور منظم ورزش كنید (حداقل ۳۰ دقیقه و ۳ بار در هفته), وعده های غذایی منظم داشته و حداقل ۶ تا ۸ ساعت در هر شب بخوابید.
از مصرف الكل خودداری و مصرف كوكائین را كاهش داده و متوقف كنید.
یك نظام حمایتی متشكل از افرادی كه می توانید به راحتی مسایل خود را به آنها بگوئید ایجاد كنید, وقتی مشكلات ورای توانایی شماست از اعضای خانواده یا همكاران تقاضای كمك كنید.
از روشهای كاهش فشار مناسب برای خود از قبیل شركت در فعالیتهای تفریحی و تعطیلات, گوش كردن به موسیقی، ایجاد آرامش و تمرینات تنفسی عمیق استفاده كنید.
نگرشی مثبت را در خود ایجاد و حفظ كنید . باور داشته باشید كه مشكلات رفتنی هستند.
در جستجوی كمك حرفه ای باشید. در مورد رویدادهای اضطراب زای زندگی با درمانگر خود صحبت كنید و برای ایجاد روشهای مثبت مقابله ای از آنها كمك بگیرید.
آخرین ویرایش: - -

 

کوکائین چیست؟

یکشنبه 27 فروردین 1391 05:25 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 
کوکائین چیست؟

کوکائین یكی از اعتیادآورترین و خطرناكترین مواد مورد سوءمصرف است . این ماده از برگ گیاه كوكا كه عمدتاً در آمریكای مركزی و جنوبی میروید به دست می آید. وابستگی روانی به کوکائین ممكن است حتی پس از یك بار مصرف به وجود آید. کوکائین وابستگی جسمی هم ایجاد می كند. درصد خلوص كوكائین از ۹۰ – ۲۰ % فرق می كند. كراك ( crack ) نوعی از كوكا ئین است كه ناخالصی های آن جدا گشته و به شكل بلور سفید رنگ و به شدت اعتیادآور است. امكان بروز رفتارهای خشن به دنبال مصرف آن بسیار بالاست.
▪ نام های رایج:
کوکائین : coke / snow برف / چارلی كراك: راك
▪ راه های مصرف:
شایعترین روش مصرف کوکائین استنشاقی است . امكان تزریق زیرجلدی و داخل وریدی هم وجود دارد. به دلیل كمترشدن اثر آن به دنبال مصرف خوراكی، معمولا ً از این روش استفاده نمی شود. كراك نیز به روش تدخینی مورد مصرف واقع می شود.
▪ آثار مصرف :
آثار مصرف کوکائین بلافاصله ظاهر و ۳۰ تا ۶۰ دقیقه بعد رفع میشود. به همین علت افراد وابسته به کوکائین ممكن است هر نیم تا یك ساعت یك بار برای مصرف مجدد از جمع یا محل كار خارج شوند.
عوارض جسمانی: افزایش فشارخون و ضربان قلب، گشاد شدن مردمك، كاهش اشتها، اختلال درخواب.به دنبال مصرف طولانی كاهش وزن، اختلالات گوارشی، خستگی، نارسایی قلبی و كاهش نیروی جنسی بروز خواهد كرد. چنانچه بیمار به طریق استنشاقی مصرف كند در دراز مدت امكان خونریزی مكرر از بینی و سوراخ شدن تیغه های بینی وجود دارد .
عوارض روانی: سرخوشی، افزایش انرژی، احساس خوب بودن عمومی، توهمات لامسه به صورت احساس خزیدن حشرات زیر پوست، كاهش تمركز و افزایش نیروی جنسی .
به دلیل آثار سریع تدخین و رسیدن سریع کوکائین به مغز به دنبال مصرف كراك علائم بلافاصله ظاهرشده، اما درعرض ۱۲ دقیقه تحلیل می رود.
▪ چگونه كمك كنیم ؟
علائم ترك کوکائین معمولا یك روز تا یك هفته طول می كشد. مصرف كنندگان کوکائین وابستگی روانی شدید پیدا می كنند كه همراه با حس ولع شدید برای مصرف مجدد است . به دنبال ترك افسردگی، خواب آلودگی، تحریك پذیری و گرسنگی بروز خواهد كرد. قطع كردن تدریجی هیچ فایده ای ندارد و قطع كردن سریع به مراتب بهتر است. چنانچه مصرف کوکائین جدی نباشد میشود بدون نیاز به دارو و جایگزینهای مربوطه ترك را انجام داد. باید به مقدار زیادی مایعات (به غیر از الكل) و سه وعده غذای روزانه در رژیم غدایی گنجانده شود. ورزش های آرام بخش كمك كننده اند . باید مصرف كننده را مطمئن كرد كه علائم افسردگی، كسالت و خستگی از عوارض طبیعی قطع کوکائین است و پس از یك هفته قطع خواهد شد. به هرحال برای بیمارانی كه علائم افسردگی شدید به دنبال قطع کوکائین پیدا میكنند شروع داروهای ضد افسردگی مفید خواهد بود. چنانچه جنون ناشی از مصرف کوکائین بروز كند باید به سرویس روانپزشكی ارجاع شود.
▪ سایر اطلاعات:
کوکائین ۸ تا ۶ ساعت پس از مصرف در ادرار قابل تشخیص است.

آخرین ویرایش: - -

 

بروز بیماریهای قلبی و عروقی ، ترس و نداشتن تعادل جسمی از عوارض سوء مصرف شیشه

چهارشنبه 16 فروردین 1391 02:30 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 

بروز بیماریهای قلبی و عروقی ، ترس و نداشتن تعادل جسمی از عوارض سوء مصرف ماده غیر قانونی شیشه به شمار می رود .

 

به گزارش وب دا دانشگاه علوم پزشکی مشهد ، فرمانده انتظامی خراسان رضوی در مراسم افتتاح یازدهمین کنگره بین المللی سم شناسی و مسمومیتها گفت : با اشاره به تبلیغات سوء و باورهای غلط مردمی در ارتباط با اینکه مصرف شیشه اعتیاد نمی‌آورد گفت: در میان مواد مخدر افرادی که به مصرف شیشه اعتیاد دارند بازگشت آنان به جامعه و ترک آنان بسیار اندک است.

بهمن امیری مقدم با اشاره به ترکیبات شیشه اظهار داشت: در شیشه به خاطر ترکیبات شیمیایی که در ساخت آن بکار رفته است زمان و مدت اثر مواد مخدر بر روی فرد طولانی‌تر است که در درازمدت فرد احتیاج به مصرف بیشتر مواد مخدر و به‌ویژه هروئین پیدا می کند .
وی ابتلا به بیماری‌های اعصاب و روان، اختلال در سیستم گردش خون، پوکی مغز، خودکشی،  تحریک پذیری شدید، دروغگویی و توهم، بیکاری، سرقت، طلاق و جرم و جنایت از جمله تبعات مصرف این مواد مخدر عنوان کرد.
فرمانده انتظامی خراسان رضوی با اشاره به اینکه مصرف مواد مخدر یکی از تهدیدات بزرگ دنیا در 15 سال آینده است، افزود: بر این اساس و در دهه آینده به تنهایی نمی‌توان در مقابله با این بلای خانمان‌سوز ایستادگی کرد.
بهمن امیری مقدم همچنین به اقدامات ایران برای مقابله با توسعه مصرف مواد مخدر در کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر و به اذعان کشورهای صاحب‌نظر، ایران در مقابله با مواد مخدر اعم از پیشگیری، درمان و کشفیات یکی از کشورهای موفق دنیا است.
فرمانده انتظامی خراسان رضوی به روند رو به گسترش مصرف شیشه و کریستال در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: ترکیبات شیشه که با اضافه شدن مرفین، تریاک و ترکیبات سمی دیگر همراه است، خطر مرگ و میر و آسیب‌های جسمی، روانی و اجتماعی فراوانی را برای نسل جوان امروز به همراه دارد.
 وی توجه به پیشگیری از مصرف مواد مخدر و همچنین تغییر رویکرد درمان معتادان به جای زندان را دو موضوع مهم برای کاهش تقاضا در دراز مدت و همچنین کنترل و مقابله اصولی با مواد مخدر دانست.
آخرین ویرایش: - -

 

متادون درمانی در اعتیادهای جدید پاسخ نمی‌دهد

چهارشنبه 16 فروردین 1391 02:29 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 


معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی خراسان رضوی از وجود قرص‌های متادون در بازار سیاه دارویی انتقاد کرد.

حسن حاجی‌پور در بازدید از یک کلینیک ترک اعتیاد در شهرستان تربت حیدریه گفت: در حالی که داروی متادون برای کاهش آسیب معتادان پرخطر در نظر گرفته شده و باید در مراکزی که از نهادهای دولتی مجوز دارند به اندازه‌ی کافی توزیع شود ولی متأسفانه این دارو از طرق غیر قانونی به بازار سیاه راه یافته است.

وی تصریح کرد: در حالی که انواع اعتیادهای خطرناک به طور فزاینده‌ای جامعه‌ی جوان را تهدید می‌کند، داروی متادون که عمدتاً برای تغییر نوع و شیوه‌ی مصرف مخدرهای خطرناک در نظر گرفته شده، به جای توزیع در مراکز قانونی، از بازار آزاد سر در می‌آورد.

حاجی‌پور در زمینه‌ی مصرف بالای این دارو در کشور اظهار داشت: اینکه برخی می‌گویند مصرف متادون بالاست به جهت اطلاع نداشتن آنها از اصل مطلب است چون مصرف بالای متادون نشانه‌ی این است که قبلاً مصرف مواد مخدر خطرناک بالا بوده و حالا متادون که عوارض و آسیب‌های کمتری دارد جایگزین آن شده است.

وی هشدار داد: اگر متادون به اندازه‌ی کافی در اختیار مراکز ترک اعتیاد قرار نگیرد معتادان پرخطر دوباره به مصرف مواد روان‌گردان یا تزریقات مخدری روی می‌آورند که این امر آسیب زیادی به جامعه‌ وارد می‌کند.

وی گفت: برخی معتادان که به مواد مخدر سنگین اعتیاد دارند ممکن است به خاطر تأمین هزینه‌ی مصرف، دست به ارتکاب جرایم اجتماعی زده و یا آسیب‌های روانی به خانواده و اطرافیان وارد نمایند و در شرایطی که ترک اعتیاد آنان به سادگی میسر نیست پزشکان و روانپزشکان ابتدا برای کاهش آسیب و تغییر نوع مصرف و شیوه‌ی مصرف مواد مخدر، به آنان متادون می‌دهند که هم ارزان‌تر است و هم عوارض و آسیب‌های کمتری ایجاد می‌کند.

وی یادآور شد: متأسفانه الگوی مصرف مواد مخدر به سمت مواد روان‌گردان تغییر کرده و این یک خطر جدی است که باید با همکاری همه‌ی دستگاه‌ها چاره‌سازی شود زیرا در غیر این صورت، عوارض و تبعات مصرف این مواد، دامان همه‌ی جامعه را خواهد گرفت.

معاون پیشگیری بهزیستی خراسان رضوی تأکید کرد: با تغییر الگوی مصرف به سمت مواد روانگردان صنعتی، متادون درمانی رفته رفته جایگاه خود را از دست می‌دهد زیرا اعتیادهای جدید، درمان دارویی ندارد.

وی اضافه کرد: تنها راه درمان این دسته از معتادین، روش‌های روانپزشکی و روانشناسی است که استمرار و پیگیری زیاد می‌خواهد و مدت‌ها طول می‌کشد تا اثر درمانی آن مشخص شود.

وی گفت: وجود متادون در بازار آزاد سبب می‌شود که معتادین به مواد مخدر صنعتی نیز با تصور اینکه این دارو بر روی آنها تأثیر دارد، به مصرف آن روی بیاورند در حالی که متادون در درمان اعتیاد روانگردان‌ها مؤثر نیست.

 


آخرین ویرایش: - -

 

آمار تکان دهنده مواد مخدر در ایران

سه شنبه 15 فروردین 1391 02:03 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 


آمار تکان دهنده مواد مخدر در ایران
اجتماع > آسیب‌ها  - همشهری آنلاین:
در هر دقیقه دو کیلو مواد مخدر در کشور کشف می‌شود و در هر ساعت 30 فروشنده مواد مخدر و معتاد دستگر می‌شوند.

به گزارش مهر، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر به تازگی از کشف 330 تن ماده مخدر در کشور در 9 ماه  امسال خبر داده است. براساس گفته سردار مویدی بیشتر کشفیات مواد مخدر امسال را مخدرهای سنتی تشکیل می دهد. همچنین تولید مخدرهای صنعتی نیز نسبت به گذشته بسیار افزایش یافته است و آشپزخانه‌های تولید این ماده در کشور فعال هستند. البته پلیس با قدرت شناسایی و انهدام آشپزخانه های تولید شیشه را در دستور کار دارد.

 کشف روزانه 1195 کیلوگرم ماده مخدر در کشور

 براساس اعلام آمار کشفیات مواد مخدر در 9 ماهه امسال روزانه به طور میانگین یکهزار و 192 کیلوگرم مواد مخدر در کشور کشف شده است. این آمارها حاکی از آن است که  ماموران پلیس مبارزه با مواد مخدر و سایر رده های پلیس موفق به کشف هر ساعت 49 کیلوگرم انواع مواد مخدر می شوند. به گفته پلیس، مواد مخدر از طریق مرزهای شرقی وارد و علاوه بر توزیع درکشور از طریق مرزهای غربی کشور به اروپا ترانزیت می شود.

 استانهای رکورددار کشف مواد مخدر

 همچنین در 9 ماهه نخست امسال هفت استان رکورد دار کشف مواد مخدر بوده اند و 80 درصد از کشفیات امسال را به خود اختصاص دادند. در این میان سیستان و بلوچستان به عنوان خط مقدم برخورد با ورود مواد مخدر رکورددار بیشترین میزان کشفیات است و پس از آن فارس، خراسان جنوبی، هرمزگان، یزد، کرمان و خراسان رضوی قرار دارند. البته کشف مواد مخدر در این استانها باعث شده است که میزان کشف در سایر استانها به شدت کاهش یافته و درگیری با قاچاقچیان به مرز منتقل شود.

 کاروان مسلحانه ترانزیت مواد مخدر نداریم

 از سوی دیگر فرمانده نیروی انتظامی رشد قابل توجه میزان کشفیات مواد مخدر نسبت به دهه گذشته را تائید می کند. به عقیده سردار احمدی مقدم امروز دیگر شاهد حضور کاروانهای مسلح اشرار و قاچاقچیان مواد مخدر نیستیم و دیگر کسی جرات حمل مواد مخدر با دوشکا را ندارد.

 به گفته فرمانده ناجا، در حال حاضر انتقال مواد مخدر در قالب جاسازی یا در کانتینرهای ترانزیتی انجام می شود. اما جرایم مرتبط با تجارت مواد مخدر همانند قتل، آدم ربایی و شرارت کاهش چشمگیری یافته است. در گذشته هر فردی به خود اجازه می داد به راحتی بر سر مواد مخدر اقدام به گروگانگیری یا ادم ربایی کرده و طعمه خود را به خارج از کشور انتقال دهد اما دیگر خبری از این اوضاع نیست.

 انهدام 1600 باند تولید و توزیع مواد مخدر

 با توجه به افزایش فعالیت مافیا تولید و توزیع مواد مخدر امسال فعالیت پلیس بر شناسایی و انهدام باندهای تولید و توزیع مواد مخدر متمرکز شد. در این رابطه با اقدامات اطلاعاتی و عملیاتی در 9 ماه نخست امسال هر روز به طور میانگین پنج باند و در مجموع یکهزار و 600 باند شناسایی و متلاشی شده است. این در حالی است که انهدام باندهای مواد مخدر نسبت به مدت مشابه افزایش 6 درصدی را نشان می دهد.

 دستگیری هر ساعت 30 فروشنده و معتاد در کشور

 در همین رابطه سردار مویدی رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر با اشاره به افزایش 15 درصدی معتادان و قاچاقچیان مواد مخدر می گوید: پلیس در هر ساعت نزدیک به 30 قاچاقچی و معتاد را شناسایی و دستگیر می کند به طوریکه در 9 ماه نخست امسال نیز 201 هزار و 500 نفر در ارتباط با مواد مخدر از سوی پلیس شناسایی و دستگیر شدند.


آخرین ویرایش: - -

 

میزان بروز اعتیاد با تحقق سند جامع پیشگیری کاهش می‌یابد

سه شنبه 15 فروردین 1391 01:58 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 

اجتماع > آسیب‌ها
 - مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد‌مخدر گفت: پیش‌بینی می‌شود با تحقق سند جامع پیشگیری اولیه از اعتیاد در طول برنامه پنجم توسعه، شاهد ضربه‌زدن به استراتژی‌های سیستم اعتیاد باشیم و بدین ترتیب میزان بروز اعتیاد کاهش یابد.

حمید صرامی در میزگرد «بررسی روند برنامه‌های پیشگیری از اعتیاد»، هدف از این مطالعه را آشنایی با رویکردهای پیشگیری اولیه از اعتیاد در سطح جامعه جهانی و کشور برشمرد و گفت: براساس الزامات مندرج در پیمان‌ها و کنوانسیون‌های سازمان ملل، اولویت قائل شدن به موضوع پیشگیری اولیه از سوءمصرف مواد، توجه جدی به تقویت نقش مذهب، در نظر گرفتن فرهنگ بومی، توجه به جنسیت افراد، بهره‌گیری از مشارکت‌های مردمی و رسانه‌ها برای ارائه اطلاعات علمی و معتبر، تقدم مبارزه با محرک‌های آمفتامین و متامفتامین، استمرار ضمانت اجرایی برنامه‌ها و لزوم ارزشیابی فعالیت‌ها از جمله مواردی است که موجب مصون‌سازی و واکسیناسیون آحاد سالم و در معرض خطر جامعه خواهد شد.

وی افزود: روند استراتژی‌های عرصه پیشگیری اولیه از  اعتیاد طی 6مرحله از سال‌ 1970 تا 2011 میلادی، حکایت از بلوغ‌یافتگی دانش پیشگیری داشته به‌نحوی که براساس آخرین نسل از رویکردها، استراتژی سیستماتیک شامل اطلاع‌رسانی هدفمند و توانمندسازی روانی و اجتماعی از طریق آموزش مهارت‌های زندگی به‌منظور تقویت دفاعی اجتماعی، توجه به فعالیت‌های جایگزین و درگیر کردن کلیه ارکان و پایبندی از کارسازترین رویکردهابه شمار می‌رود به‌نحوی که یک دلار هزینه در این عرصه در کانون‌های هدف خانواده، مدرسه، دانشگاه، محله و محیط‌های کار از 20 دلار خسارت و هزینه در سایر ابعاد جلوگیری خواهد کرد.

صرامی اظهار داشت: همچنین روند برنامه‌های پیشگیری اولیه از اعتیاد در سطح کشورمان از ابتدای برنامه چهارم توسعه (سال 1384 تاکنون) حکایت از برنامه محوری، دوری از آزمایش و خطا، توجه مسئولان کشور به عرصه پیشگیری و در اولویت قراردادن آن در امر مبارزه، تلاش برای تولید دانش و اندیشه در زمینه پیشگیری، تربیت کادر متخصص در این عرصه و تدوین نقشه راه و ابلاغ سند جامع پیشگیری اولیه از اعتیاد دارد.

وی خاطر نشان ساخت: پیش‌بینی می‌شود با تحقق سند جامع پیشگیری اولیه از اعتیاد در طول برنامه پنجم توسعه، شاهد ضربه‌زدن به استراتژی‌های سیستم اعتیاد خواهیم بود و بدین ترتیب میزان بروز اعتیاد کاهش خواهد یافت.


آخرین ویرایش: - -

 

ماده مخدر جدید در راه بازار ایران ؛‌ مهمترین مواد اعتیادآور در تهران

سه شنبه 15 فروردین 1391 01:54 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 


20 ماده مخدر جدید در راه بازار ایران ؛‌ مهمترین مواد اعتیادآور در تهران
اجتماع > آسیب‌ها  - گروه اجتماعی- زهرا رفیعی:
20ماده مخدر جدید در آینده نزدیک وارد بازار ایران خواهد شد.

مدیرکل پژوهش ستاد مبارزه با مواد‌مخدر با اشاره به اینکه در آینده نزدیک 20 ماده مخدر جدید وارد بازار ایران خواهند شد گفت: با وجود چنین بازار پویایی، درمانگران و پژوهشگران باید برای آن زمان راهکار ارائه دهند و خود را آماده کنند.

امیرحسین یاوری در اختتامیه نهمین جشنواره آثار برتر مکتوب مبارزه با مواد‌مخدر و سوء مصرف آن اظهار داشت: در حال حاضر خرید و فروش مواد‌مخدر تنها مشکل این حوزه نیست و ساخت بی‌وقفه و روزآمدی بازار مواد‌مخدرو چرخش‌های مالی وسیع این حوزه باعث شده تولید‌‌کنندگان با دقت، آینده‌نگری و نوآوری بیشتری به کار ادامه دهند ولی برای مقابله 3 راهکار نابودی بازار، مداخله در درمان و قطع مصرف پیش روی ماست.

وی گفت: کراک، شیشه و تریاک در تهران از مهم‌ترین مواد اعتیادآور است. گسترده بودن علت‌های عود اعتیاد در افراد نشان داده که تنها به وسیله یک پروتکل نمی‌توان به نتیجه موردنظر دست یافت.

در مراسم اختتامیه نهمین جشنواره آثار برتر مکتوب مبارزه با مواد‌مخدر21 اثر برتر مکتوب پژوهشی در زمینه اعتیاد انتخاب شد. اما اینکه این پژوهش‌ها منجر به سیاست‌های به روز و متناسب با بازار پویای مواد‌مخدر باشد موضوعی است که در آینده مشخص خواهد شد. آیا از پیش‌بینی به پیشگیری خواهیم رسید؟

وزیر کشور در جلسه‌‌ای که برای تقدیر از پژوهشگران برپا شده بود قول همکاری و مساعدت مالی داد و در مورد ضرورت نگاه علمی به پدیده مواد‌مخدر گفت: مواد‌مخدر موضوعی چند بعدی است و پژوهش‌های علمی در این حوزه نیز بایستی چند وجهی باشند. راهبرد‌ها و سیاست‌های کلی ستاد مبارزه با مواد‌مخدر با استفاده از این پژوهش‌ها تدوین می‌شود. جلسه‌ای که با نخبگان حوزه مواد‌مخدر برگزار شد مبنای تهیه نقشه علمی و پژوهشی کشور در این حوزه است.

مصطفی محمد نجار با اشاره به بودجه 2 میلیارد تومانی بخش تحقیقات مواد‌مخدر بیان کرد: علم و کاربرد‌های آن نقش فوق‌العاده‌ای را در مبارزه، درمان و پیشگیری از سوء مصرف مواد‌مخدر ایفا کرده‌‌ اما نتایج آن خیلی موفقیت‌آمیز نبوده است. درک همه مفاهیم این حوزه همچنان کار دشوار و غامضی است. الگو‌های مصرف موادمخدر، دائم در حال تغییر است ولی دانش بشری در این زمینه سرعت لازم را ندارد. درمان معتادان نیز هنوز از اثربخشی بالایی برخوردار نیست و میزان عود بالاست.

برخی از افراد مدعی هستند که در درمان توانسته‌اند به رقم‌های 80-70درصد برسند که باید دید از چه روشی استفاده کرده‌اند و آن را گسترش داد و ریشه‌های درمان را یافت. انتظار من از پژوهشگران این است که به نقطه‌ای برسیم که به جای پیشگیری، پیش‌بینی کنیم.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد‌مخدر با اشاره به اینکه تحقیقات در زمینه اعتیاد، بایستی بومی شود گفت: در بخش مبارزه با مواد‌مخدر بایستی خانواده‌ها را توانمند کرد و از آنها در کنار نهاد‌های غیردولتی کمک گرفت.

وی نیاز‌های پژوهشی را در زمینه چگونگی جلوگیری از ورود مواد‌مخدر به کشور و ساخت مواد‌مخدر صنعتی در داخل کشور و میزان شیوع و مصرف مواد در محیط‌های دانشگاهی، صنعتی، فرهنگی، خانوادگی و... دانست.

نسرین سلطان‌خواه معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور نیز در این برنامه با اشاره به اینکه در حوزه فناوری تا‌کنون در دانشگاه‌های کشور دستگاه تشخیص و اندازه‌گیری مواد‌مخدر تولید شده است گفت: ساخت دستگاه ایکس‌ری و دستگاه توزیع متادون به‌صورت خودکار نیز در دستور کار و تصمیم‌گیری نهایی است.

وی پیشنهاد داد تا مسابقه‌ای نیز برای ساخت فناوری‌هایی در زمینه مبارزه با مواد‌مخدر برگزار شود. همچنین بخشی در سایت تازه راه‌اندازی شده اعتیاد پژوهی تعیین شود که افراد و سازمان‌های مختلف نیاز‌های پژوهشی و تجهیزاتی خود را به جامعه دانشگاهی کشور اعلام کنند.


آخرین ویرایش: - -

 

آفتاب: معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اعلام ورود مواد مخدر جدیدی به نام «پان» به بازار گفت: صرف خارجی بودن کالا دلیل بر بی‌خطری آن نیست.

سه شنبه 15 فروردین 1391 01:53 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 


دکتر امام هادی در گفت وگو با ایسنا افزود: بیان اینکه پس از این، اعتیاد به لحاظ علمی «سوء مصرف مواد» خوانده می‌شود، گفت: استفاده از متادون در درمان معتادان به خصوص معتادان تزریقی و اثر بخشی بالای آن به لحاظ علمی گرایش به این گونه آموزش‌ها را بیشتر
مردم باید از مصرف هر ماده جدیدی با بسته‌بندی عجیب و فاقد برچسب وزارت بهداشت، خودداری کنند
کرده است.

وی ادامه داد: از این رو تنها مرکز آموزش در کشور، وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تهران است که با تراکم و انتظار طولانی مدت پزشکان همراه است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این‌که این دانشگاه در آینده‌ای نزدیک اقدام به راه‌اندازی مرکز آموزش «درمان سوء مصرف مواد» می‌کند، تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با توجه به رسالت خود در کمک به سایر نهادها مانند سازمان بهزیستی و سازمان زندان‌ها در درمان سوء‌مصرف مواد با کمک اعضای هیات علمی اقدام به راه‌اندازی مرکز آموزش درمان سوءمصرف مواد کرده است.

وی ابراز امیدواری کرد که با راه‌اندازی این مرکز، پزشکان زبده‌ای در امر درمان سوء مصرف مواد تربیت شوند تا راه برای درمان بهتر معتادان کشور فراهم شود. همچنین زمینه‌ پژوهش و تحقیق در درمان سوء مصرف مواد
صرف خارجی بودن کالا دلیل بر بی‌خطری آن نیست
هموار شود تا در آینده‌ای‌ نه چندان دور شاهد افتتاح مرکز تحقیقات سوء مصرف مواد که نیاز جامعه است، باشیم.

دکتر امام هادی، با بیان اینکه امروزه سودجویان، مواد اعتیادآور را در قالب‌های جدیدی از کشورهای خارجی وارد کشور می‌کنند، خاطرنشان کرد: نزدیک به یک ماه است که آدامس‌هایی به نام «پان» با علائم توهم‌زایی، تحریک کننده و مخدر وارد بازار مصرف شده که بسیار خطرناک هستند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توصیه کرد: مردم باید از مصرف هر ماده جدیدی با بسته‌بندی عجیب و فاقد برچسب وزارت بهداشت، خودداری کنند. همچنین صرف خارجی بودن کالاها دلیلی بر بی‌خطر و سالم بودن آن نیست.
کد مطلب :
آخرین ویرایش: - -

 

حشیش برای خود درمانی

سه شنبه 8 فروردین 1391 09:58 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 

تازه ‌ترین تحقیقات نشان می ‌دهد تعداد قابل ‌توجهی از نوجوانان معتاد به حشیش، از آن به عنوان یک دارو استفاده می ‌‌کنند.

 

بعضی از نوجوانان به خاطر ارضای حس کنجکاوی ‌شان سراغ مواد مخدر می ‌روند، اما تازه ‌ترین تحقیقات نشان می ‌دهد تعداد قابل ‌توجهی از نوجوانان معتاد به حشیش، از آن به عنوان یک دارو استفاده می ‌‌کنند. به گزارش خبرگزاری Health Day News، این تحقیقات نشان داده ‌اند ناراحتی‌ های روانی، مشکلات خواب و احساس درد، شایع ‌ترین مسائلی بوده ‌اند که نوجوانان به خاطرشان سراغ ماری‌ جوانا رفته ‌اند.

 

این مطالعه در دانشگاه کلمبیا انجام شده و نتایج آن در شماره 22 آوریل نشریه پیشگیری، سیاست ‌گذاری و درمان سوء مصرف مواد چاپ شده است. در این مطالعه، با 63 نوجوان معتاد، مصاحبه "عمیق" یا in-depth interviews انجام شد تا علت اصلی روی آوردن آن ها به مواد مخدر مشخص شود.

بررسی ‌های دقیق نشان داد که یک‌ سوم آن ها، به دلیل مشکلات گوناگون قابل ‌درمان، به ماری ‌جوانا روی آورده ‌اند و آن را به عنوان نوعی دارو، خودسرانه انتخاب کرده ‌اند.

در این مطالعه، شایع ‌ترین مشکلات نوجوانان، که آن ها را به سراغ حشیش فرستاده، افسردگی، اضطراب، استرس، بدخوابی، تمرکز ناکافی و احساس درد بوده است.

 

برخی از این نوجوانان به خدمات درمانی دسترسی نداشته ‌اند و به همین علت اقدام به خوددرمانی کرده‌ اند؛ در حالی که عده ‌ای دیگر، از درمان طولانی‌ مدت روان‌ پزشکی یا عوارض جانبی منفی آن، خسته و سرخورده شده و به همین جهت دست از آن کشیده و به سمت حشیش روی آورده ‌اند تا بتوانند خلاصی فوری و بی ‌دردسر از مشکلات شان را تجربه کنند. برای این نوجوانان پیش از آن، داروهایی شامل ریتالین، پروزاک و قرص‌ های خواب‌ آور تجویز شده بود.

البته این نتایج، توجیهی برای معتبر دانستن اعتیاد این نوجوانان نیست؛ اما جنبه دیگری از این تحلیل "اعتیاد بیماری است" را نشان می ‌دهد. شاید اگراین نوجوانان شناخت کافی از بیماری ‌شان داشتند و از درمان استاندارد و اصولی مشکلات شان مطمئن می‌ شدند، دیگر سراغ مواد نمی ‌رفتند.

بعضی از نوجوانان به خاطر ارضای حس کنجکاوی ‌شان سراغ مواد مخدر می ‌روند، اما تازه ‌ترین تحقیقات نشان می ‌دهد تعداد قابل ‌توجهی از نوجوانان معتاد به حشیش، از آن به عنوان یک دارو استفاده می ‌‌کنند.

پیش از این، نتایج تقریبا مشابهی نیز در مورد سیگار به دست آمده بود و محققان دریافته بودند که سیگاری‌ ها،‌ احتمالا همان کسانی هستند که زمینه بیشتری از استرس و عصبانیت را دارند و در واقع برای آرام کردن خود، سراغ سیگار می ‌روند. به همین جهت محققان توصیه کرده بودند که افراد مشتاق ترک سیگار، مهارت‌ های کنترل خشم و عصبانیت را نیز بیاموزند.

در مجموع می ‌توان از این دو مطالعه چنین نتیجه گرفت که برای پیشگیری از اعتیاد به سیگار یا مواد مخدر، و نیز کمک به درمان معتادان، به آن ها،‌ علاوه بر سمی ‌زدایی شیمیایی و رفتاردرمانی، باید به زمینه ‌های روان‌ شناختی مبتلایان نیز اندیشید و در جهت رفع مشکلات آن ها کوشید.

 

این در حالی است که تازه ‌ترین پژوهش‌ ها نشان می ‌دهد حشیش، علاوه بر اعتیاد و مشکلات رفتاری شناخته ‌شده، خطرهای جسمی را نیز به بار می ‌آورد. به عنوان مثال، چند ماه پیش، بررسی‌ های محققان در مرکز تحقیقات پزشکی فردهاچینسون در سیاتل آمریکا، خبر از احتمال وجود رابطه بین مصرف ماری‌ جوانا و سرطان بیضه داده بود.

این مطالعه، بر روی 365 مرد جوان، بین 18 تا 44 ساله، نشان داد که مصرف سیگارهای حاوی حشیش، ماری ‌جوانا، باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان بیضه، تا 70 درصد می ‌شود که رقم بسیار بالایی محسوب می ‌شود.

نتیجه این مطالعه در آخرین شماره نشریه علمی سرطان، وابسته به انجمن بین‌‌المللی سرطان چاپ شده است.

 

حشیش، یکی از پُرمصرف ‌ترین مواد مخدر در سراسر جهان است. ماده ی فعال موجود در مواد مصرفی، دلتا - 9 – تتراهیدروکانابینول(THC) نام دارد که اصلی‌ ترین محل اثر آن در خود مغز است. برخی از قسمت‌ های مغز، گیرنده ‌های بیشتری برای این ماده دارند و بنابراین بعد از مصرف حشیش، بیشتر تحت تاثیر آن قرار می‌ گیرند؛ از جمله مناطقی که مسئول حافظه، احساس رضایت، تفکر، تمرکز و ادراک هستند و هماهنگی حرکات بدن را کنترل می ‌کنند.

 خبر آنلاین - فرنوش صفوی‌ فر

 


آخرین ویرایش: - -

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic