عوارض قرص ترك اعتیاد بوپرنورفین

چهارشنبه 30 شهریور 1390 12:02 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 
Gadid تدوین پروتکل درمان اعتیاد با «پوپرنورفین»برای اولین بار
تدوین پروتکل درمان اعتیاد با «پوپرنورفین»برای اولین بار
مدیرکل درمان، بازپروری و حرفه‌آموزی ستاد مبارزه با مواد مخدر از تدوین پروتکل درمانی ترک اعتیاد با داروی نگهدارنده «بوپرنورفین» برای اولین بار در کشور خبر داد و گفت: این اقدام در راستای کاهش هرچه بیشتر آسیب‌های ناشی از اعتیاد تزریقی در کشور انجام می‌شود.
مدیرکل درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر خبرداد:
تدوین پروتکل درمان اعتیاد با «پوپرنورفین»برای اولین بار
برنامه‌ریزی برای 3برابر کردن استفاده از این دارو درکشور
مدیرکل درمان، بازپروری و حرفه‌آموزی ستاد مبارزه با مواد مخدر از تدوین پروتکل درمانی ترک اعتیاد با داروی نگهدارنده «بوپرنورفین» برای اولین بار در کشور خبر داد و گفت: این اقدام در راستای کاهش هرچه بیشتر آسیب‌های ناشی از اعتیاد تزریقی در کشور انجام می‌شود.
سعید صفاتیان در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در این باره اظهار کرد: با توجه به عوارض کمتر و ماندگاری بالا در درمان با داروی نگهدارنده «بوپرنورفین»، در صدد گسترش سه برابری استفاده از این دارو در حوزه درمان اعتیاد هستیم که این اقدام با تدوین پروتکل درمانی درمان اعتیاد با این دارو، قابل اجرا خواهد بود.
وی با تاکید بر این که ما در حوزه درمان اعتیاد باید به سمت استفاده از داروهایی حرکت کنیم که عوارض و وابستگی کمتری در فرد معتاد ایجاد کند و ماندگاری بیشتری برای ادامه زندگی سالم و بدون اعتیاد برای وی داشته باشد، یکی از شاخص‌ترین این داروها را «بوپرنورفین» خواند و خاطرنشان کرد: باید سطح آگاهی پزشکان و درمان شوندگان را نسبت به مزایای این دارو ارتقا دهیم.
مدیرکل درمان، بازپروری و حرفه‌آموزی ستاد مبارزه با مواد مخدر از افزایش میزان تولید این دارو در کشور در راستای سه برابر کردن استفاده از آن در حوزه درمان اعتیاد خبر داد و گفت: در کنار این روش درمانی، از سایر روش‌های درمانی نظیر درمان با شربت تریاک، متادون و غیره به ترک کامل معتادان برسیم.
وی همچنین با بیان این که ایران برخلاف سایر کشورها که معتادان را در درمان با متادون نگه می‌دارند، در زمینه قطع مصرف متادون و ترک کامل اعتیاد پس از گذراندن دوره درمان با داروهای نگهدارنده نیز اقدام می‌کند، یادآور شد: توسعه روش‌های درمان نگهدارنده معتادان تزریقی از جمله درمان با متادون و بوپرونورفین در کاهش آسیب‌های ناشی از اعتیاد تزریقی در کشور بسیار موثر بوده است و این روند به طور قطع ادامه پیدا خواهد کرد.

آخرین ویرایش: - -

 

انواع داروهای محرک و روان گردان وعوارض انها

پنجشنبه 17 شهریور 1390 04:28 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 


داروهای روان گردان داروهای محرك دستگاه عصبی هستند كه خاصیت توهم زایی دارند این داروها اعتیاد جسمانی به همراه ندارند و فقط وابستگی روانی ایجاد می كنند همچنین عارضه تحمل دارویی نیز در مصرف این مواد وجود دارد یعنی فرد در دفعات مصرف بعدی باید از دوز بالاتری استفاده نماید. این داروها به گروههای عمده تقسیم بندی می شوند كه عبارتنداز:

1) كند سازها یا مسكن ها: شامل الكل(اتانول)، باربیتورات ها، آرام بخش های خفیف و ...

2) مواد افیونی یا داروهای مخدر: شامل تریاك و مشتقاتش مانند كدئین، هروئین، مرفین و متادون

3) محرك ها: شامل آمفتامین ها، بنزدرین، كوكائین، كافئین و ...

4) داروهای توهم زا: شامل ال اس دی، مسكالین ، پی سی پی و ...

5) شاهدانگان: شامل ماری جوانا و حشیش

 تعدادی از مواد روان گردان كه مصرف آنها رایج است :

 

 

آمفتامین  

آمفتامین نوعی ماده مخدر است كه معمولاً به صورت پودر یا قرص قابل حل و یا بلعیدنی مورد استفاده قرار می گیرد و جزء مواد مخدر هیجان آور یا مهیج ها هستند كه پس از مصرف احساس انرژی به مصرف كننده دست می دهد و احساس ضعف و گرسنگی را در او سركوب و پنهان می كند و بهمین دلیل بیشتر از سوی افرادی مورد استفاده قرار می گیرند كه قصد دارند وزن خود را بكاهند.  

نیترات های باتیل و امیل

نیترات های امیل و باتیل از نظر تركیب شیمیایی مشابه هستند هر دو مایعاتی زردرنگ و شفاف هستند و در صورتی كه تازه باشند بوی شیرینی می دهند و در بطری ها به فروش می رسد گازی گه از این مایع متصاعد می شود احساس سرمستی و نشاط و آرامش در حدود 5 دقیقه به مصرف كننده دست می دهد اما پس از مصرف عوارضی نظیر سردرد و سرگیجه به سراغ مصرف كننده می آید و جزء هیجان آورها هستند.

باربیتوریت یا خواب آورها  

این مواد به افراد كمك می كند كه فرد آرام بگیرد و بخواب برود و این مواد بصورت كپسول های حاوی پودر به فروش می رسند افرادی كه این مواد را مصرف می كنند اغلب آن را در كنار مواد پریشان كننده نظیر الكل استفاده می كنند و استفاده بیش از حد مرگ آور است و در صورت تركیب با الكل یقیناً مرگبار است.  

حشیش  

حشیش، ماده مخدری است كه بیشترین مصرف را در دنیا دارد و به شكلهای مختلف از جمله جامد، گیاهی و روغنی یافت می شود. انواع مختلف این ماده مخدر تنوع در قدرت و نحوة مصرف را به همراه دارد. این ماده مخدر در سیگار و پیپ و حتی در چای و بیسكویت جاسازی و استفاده می شود. حشیش به ویژه نوع گیاهی آن باعث گیجی و سردرگمی شده و احساس آشفتگی و كلافگی به مصرف كننده دست می دهد و جزء توهم زاها دسته بندی می شود فراموشی به سراغ مصرف كننده آورده و این توهم را برای او ایجاد می كند كه زمان به كندی در حال گذران است.  

كوكائین

این ماده مخدر با عنوان یك گیاه كوكا  در امریكای جنوبی كشت می شود. این ماده نیز مانند مواد مخدر آمفتامین در دسته مهیج ها یا هیجان آورها تقسیم بندی می شود و به صورت استنشاقی ،محلول در آب یا حتی به صورت تزریقی مورد استفاده قرار می گیرد و باعث افزایش آرامش روحی و بالا رفتن انرژی و دست دادن نوعی اعتماد روانی می شود.

اكستازی

اكستازی تركیبی از مواد مخدر آمفتامین و اسید "ال ای دی" است كه نام علمی آن "متیلن دی اكسی- متامفتامین" یا "ام دی ام ای" است و تا سال 1980 در انگلستان به عنوان یك داروی عمومی و مجاز مورد استفاده قرار می گرفت. این ماده در گروه هیجان زاها دسته بندی می شود و مصرف زیاد اكستازی و تركیب آن با حركات موزون و رقص در هوای گرم و بسته باعث بروز سكته قلبی در مصرف كنندگان می شود زیرا باعث كاهش اكسیژن خون می شود و مصرف آن با مشروبات الكلی نیز مرگبار است. و در شكلهای مختلف قرص، یا كپسول با پوشش متنوع به فروش می رسد. مصرف كنندگان بلافاصله پس از استفاده از اكستازی احساس بی حالی و بیماری كرده و دائم  دهانشان خشك می شود اما پس از گذشت چند دقیقه احساس  سرمستی و نشاط و راحتی كرده و احساس نزدیكی بیشتر با اطرافیان و دوستان می كنند استفاده از این دارو باعث ایجاد حس عصبانیت، پرخاشگری، اضطراب و توهم می شود. در صورت مصرف مكرر می تواند به اعصاب بدن كه از مغز و نخاع به همه جای بدن گسترش یافته اند آسیب جدی وارد كند.  

ال اس دی  

ال اس دی یك مادة بسیار قوی است و بر حس دیداری و شنیداری تغییراتی ایجاد می كند این تغییرات ممكن است شامل بدشكل كردن، عجیب غریب كردن یا حتی زیبا جلوه دادن تصاویر و صداها شود. حتی ممكن است هنگام استفاده از آن فرد دچار اضطراب، سردرگمی و نگرانی شود به ویژه اگر در مكانی غریب و نا آشنا مورد استعمال قرار گیرد این ماده پس ز مصرف باعث ایجاد تییراتی در حالت یزیكی بدن نمی شود اما تأثی منف آن ب وح و وان به حدی است كه فد پس از مصرف در صورت رانندگی حمً حثه ای مرگبار را رقم خواهد زد چرا كه تأثیر آن از 6 تا 12 ساعت به روی فرد مانده و قابلیت تصمیم گیری را از فرد سلب می كند.

استروئیدها

این مواد داروهای هورمونی هستند كه بصورت تزریقی در عضلات مورد استفاده قرار
می گیرند این داروها اغلب مورد مصرف وزنه برداران و بدن سازان به منظور تقویت عضلات قرار می گیرد این دارو باعث افزایش سرعت تمرین و یادگیری شده و به مصرف كننده احساس خوشایندی را القا می كند و جزء مهیج ها هستند. استفاده مكرر از این دارو باعث آسیب رساندن به كبد و كلیه ها می شود. همچنین باعث تغییر صدا و رشد موهای زائد در زنان می گردد این دارو اگر با انسولین تركیب و تزریق شود و حتی استفاده مشترك از سوزن تزریق می تواند بسیار مهلك باشد.

كراك

كراك نوعی هروئین است كه تا حد امكان اشباع شده یعنی یك گرم كراك از 10 تا 100 گرم هروئین بدست آمده است و اعتیاد به آن نسبت به هروئین بسیار شدیدتر و ترك آن بسیار مشكل تر است این ماده برخلاف هروئین، تریاك و حشیش و ... بو ندارد و مصرف آن بسیار آسان تر است آنچنانکه یك یا دو دقیقه پس از مصرف آن در یك محیط بسته و كوچك نیز كسی متوجه نخواهد شد و این ماده باعث ایجاد توهم می گردد و بسیار مرگبار است.


آخرین ویرایش: جمعه 17 شهریور 1391 12:24 ق.ظ

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic