فواید درمان نگهدارنده متادون

دوشنبه 19 فروردین 1392 04:54 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 
  •  آیا  درمان نگهدارنده با متادون واقعا یک جایگزینی ساده قرص با مواد مخدر است یا به نوعی خصوصیات یک درمان واقعی را دارد؟
  • اگر قرار است ماده ای را جایگزین ماده ای دیگر کنیم چگونه می توان آن را درمان نامید؟
  • دوستان من می گویند ما تریاكی یا كراكی هستیم و تو قرصی هستی و این قرص ها خیلی بدتر از مواد است؟!

یکی از بحث برانگیزترین درمان هایی که در مورد درمان اعتیاد مطرح شده است  درمان نگهدارنده با متادون است و چون متادون خود یک مخدر است این شبهه برای افراد ایجاد می شود که پزشک به جای اینکه مرا ترک بدهد و کاری کند که من ماده ای را مصرف نکنم مرا قرصی کرده است لذا بسیاری از افراد زیر بار این درمان نمی روند.

این افراد در واقع شناخت درستی از بیماری وابستگی به مواد ندارند.

 آنها به اعتیاد تنها به عنوان مصرف یک ماده نگاه میکنند در حالی که اعتیاد یا وابستگی به یک ماده تنها عادت به مصرف یک ماده نیست و فرد معتاد بعد از مدتی مصرف دیدگاهش نسبت به دنیا تغییر می کند و همه چیز را از منظر نشئگی و خماری می بیند. توانایی خود را برای لذت بردن از زندگی از دست می دهد و روابطش با افراد سالم از بین می رود و روابط جدیدی را با افراد سطح پایین تر فرهنگی و اجتماعی برقرار می کند و فرهنگ خاص آنها را پیدا می کند و نوع کلامش عوض می شود و برای تامین هزینه مواد مصرفی دست به اعمال خلاف میزند.

خلاصه کلام اینکه اعتیاد تمام زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و رفتارش را عوض می کند به گونه ای کسی رغبت مراوده با آنها را پیدا نمی کند و حتی پزشکان نیز از آنها پرهیز می کنند و از کنار آنها می گذرند.

پس ما با مصرف یک ماده سرو کار نداریم بلکه با یک سری رفتارهای منفی اعتیادی سروکار داریم که  باید آنها را اصلاح کنیم و به همین دلیل اعتیاد یک بیماری مزمن و عود کننده است که نیاز به درمان طولانی مدت دارد.

باز به همین دلیل برای افرادی با ملاک های خاص ، درمان نگهدارنده با متادون توصیه می شود که مزیت های زیادی نسبت به ادامه مصرف دارد .

1. عرضه ارزان   : به دلیل ارزان بودن درمان با متادون فرد مجبور به مصرف مواد گران قیمت و صرف هزینه های خانمان برانداز و احیانا دزدی نیست.

2. عرضه خوراکی و غیرتزریقی : به دلیل عدم  مصرف تزریقی  احتمال بسیاری از بیماری های مسری نظیر هپاتیت ایدز و مشکلات قلبی و ... کم می شود.

3. خالص و بهداشتی : بسیاری از موادی  که معتادان مصرف می کنند ناخالصی های زیادی دارد که هر کدام ضررهای خاص خود را دارد در حالی که داروی متادون در کارخانه و تحت شرایط استریل تهیه می شود و هیچ گونه ناخالصی ندارد.

4. اثر ملایم و بطئی : بسیاری از موادی که توسط افراد معتاد مصرف می شوند سریعا وارد بدن می شوند و سریع نیز خارج می شوند برای همین افراد تغییرات سریع خلقی پیدا می کنند که بسیار شدید بوده و برای  اطرافیان قابل قبول نیست و نمی توانند چرت زدن یا پرحرفی بیمار را تحمل کنند در حالی که متادون به آرامی وارد بدن شده و به آرامی خارج می شود لذا تغییرات خلقی زیادی ندارند و رفتارهای آنها  معمولی تر می شود.

5. عرضه در مراکز سالم و توسط اشخاص درمانگر: این مزیت باعث عدم برخورد فرد با محیط های آلوده و افراد ناباب می گردد در نتیجه فرد در معرض ریسک کمتری از نظر درگیری و قانون شکنی و تبعات ناشی از آن قرار می گیرد و با افرادی نظیر پزشک و روانشناسان و پرستاران برخورد دارد که احترام او را نگه داشته و با او به مهربانی برخورد می کنند.

6. تهیه مواد از راه قانونی و تحت نظارت دولت :  در درمان با متادون فرد مواد جایگزین را از راه کاملا قانونی تهیه می کند و مصرف او کاملا تحت کنترل است و نیازی به نقض قانون ندارد.

7. نظارت دقیق بر مصرف : بسیاری از مصرف کننده مواد غیر قانونی بر اثر مصرف بیش از اندازه دچار مسمومیت می شوند و جان خود را از دست می دهند در حالی که  در زمان درمان با  متادون احتمال مسمومیت به دلیل نظارت پزشک بسیار کم و بعید است. از طرف دیگر نظارت دقیق باعث می شود فرد از نظر مصرف مواد دیگر تحت پایش قرار گیرد و امکان مصرف مواد دیگر نیز کمتر می شود.

 

منفعت های درمان نگهدارنده

1. فرد دیگر نیازی به تهیه پول مواد مخدر ندارد و در نتیجه بزهکاری برای تهیه پول مواد کاهش یافته  و در نهایت رفاه خانواده افزایش می یابد.

2. کنترل علائم ترک مواد باعث می شود که فرد ثبات روانی و رفتاری داشته باشد و کاهش پرخاشگری باعث تغییر مثبت شخصیتی و بهبود می شود.

3. حذف مسئله تزریق : احتمال انتقال ویروس HIV  که عامل بیماری AIDS است با تزریق مواد مخدر و استفاده از سرنگ مشترک 68% است که  عامل مهمی در گسترش این بیماری است و این افراد ویروس این بیماری را به همسر و شریک جنسی خود منتقل می کنند  که با مصرف متادون این احتمال صفر می شود . اگر حتی هیچ یک از فایده های درمان با متادون را قبول نکنیم ، همین یک فایده درمان با متادون را توجیه می کند.

4. کاهش پرداخت پول به دلالان مواد: با وارد شدن هر فرد وابسته به مواد مخدر به درما ن نگهدارنده با متادون  یک مشتری از چرخه مصرف مواد خارج می شود که طبیعتا به ضرر دلالان مواد  و کاهش سود آنها است.

5. کاهش مسمومیت و در نتیجه مرگ و میر از مواد مخدر : در صورتی  متادون تحت نظارت تیم درمانگر مصرف شود احتمال مسمومیت و مرگ و میر ناشی از مصرف مواد مخدر کاهش می یابد.

6. مشارکت بالا در درمان : نسبت به سایر درمان ها بیماران ماندگاری بیشتری در درمان دارند و عملا در درمان موفق تر هستند که نشان دهنده اثر بخشی درمان است.

7. جلب همکاری خانواده : به دلیل مدت زمان طولانی درمان و ماندگاری فرد بیمار در درمان و احتمال کم مصرف مواد در هنگام درمان ، اعتماد و امید خانواده به درمان بیشتر شده و امکان همراهی خانواده در جهت بازسازی شرایط اجتماعی و فردی و روانی به طور صحیح  بالا می رود.

8. کاهش انگ معتاد بر بیماران وابسته به مواد مخدر : وقتی که  بیمار در درمان قرار می گیرد نگاه جامعه نسبت به او  کم کم عوض می شود و  به او به جای مجرم به دیده یک فرد نیازمند کمک نگاه می کنند.

9. تماس طولانی با درمانگران: فراموش نکنیم که افراد وابسته به مواد به دلیل مصرفشان با افراد مجرم سرو کار خواهند داشت و فرصتی برای برقراری یک رابطه محترمانه اجتماعی  ندارد لذا در طول درمان با متادون می توانند برقراری روابط سالم را تجربه کنند و یاد بگیرند.

10. کاهش عوارض مواد ناخالص افزوده شده به مواد مخدر: دلالان مواد مخدر با هر بار معامله مواد مخدر ناخالصیهایی به مواد می افزایند که طبیعتا عوارض آنها به مصرف کننده مواد تحمیل می شود. درمان با متادون فرد را از عوارض این ناخالصی ها و بیماریهای ناشی از آن می رهاند.

11. درمان با متادون آمادگی روانی برای جدایی دائم  فرد را  از مواد مخدر ایجاد می كند .درمان با متادون به فرد كمك می كند برای مدت های طولانی از اعتیاد و رفتار اعتیادی و عوارض اجتماعی اعتیاد به دور باشد و بتواندبه بازسازی ساختار روانی  و  اجتماعی خود بپردازد در نتیجه امکان ترک نهایی و جداشدن از مواد مخدر با بهبود وضعیت زندگی فرد و ثبات یافتن زندگی بیشتر می شود.


آخرین ویرایش: - -

 
یکشنبه 24 مرداد 1395 02:47 ب.ظ
این چه حرفایی که بافتی مگه هر کی تو ایران مصرف میکنه بد بخت و کارتون خوابه عزیزم اول یه ذره تحقیق کن بعد بنویس انهایی که اصلا رنگ تزیق را ندیدن و فقط با وافور تریاک کشیدن و حالا بدلایل شخصی برای ترک به گفته پزشگان به متادون رو اوردند و الان پنج ساله که متادون مصرف میکنند و همچنین خواستار پایان مصرف متادن هستند اما امکان قطع وابستگی نیست را چه جوابی داری
این ادما حد اقل ده ها نفر نیاز به ایشان دارند و هیچ وقت تنها نبودند ووووو
یکشنبه 24 مرداد 1395 02:47 ب.ظ
این چه حرفایی که بافتی مگه هر کی تو ایران مصرف میکنه بد بخت و کارتون خوابه عزیزم اول یه ذره تحقیق کن بعد بنویس انهایی که اصلا رنگ تزیق را ندیدن و فقط با وافور تریاک کشیدن و حالا بدلایل شخصی برای ترک به گفته پزشگان به متادون رو اوردند و الان پنج ساله که متادون مصرف میکنند و همچنین خواستار پایان مصرف متادن هستند اما امکان قطع وابستگی نیست را چه جوابی داری
این ادما حد اقل ده ها نفر نیاز به ایشان دارند و هیچ وقت تنها نبودند ووووو
دوشنبه 28 تیر 1395 11:31 ق.ظ
سلام برادر خواهر متادون نخور اگه واقعا قصد ترک مواد داری فقط راهش کمپ رفتنه یه جای خوب پیدا کنید برید یه دوره دو دوره که لازمه رو بگذرونید و پاک بشیدتحت هیچ شرایطی متادون درمانی نکنیدچون به مرور با اون مواد قبلی هم استفاده میکنید و دیگهترک موادخیلی خیلی سخت تر میشه اول شما قصد و میل ترک مواد رو داشته باش بعد برو فقط فقط یه کمپ خوب زندگی بدون مواد بسیار زیبا و لذت بخش هست برگرد به زندگی
سه شنبه 24 آذر 1394 12:09 ق.ظ
عالی بود مطالب شما رو در کلینیک ارائه دادم سپاس
شنبه 3 مرداد 1394 05:20 ق.ظ
منظورم این است که مشکله اصلیه شما خوده اعتیاد نیست بلکه بوجود اورنده این سیستم در زندگیه شما چیزه دیگریست احتمالا مراجعه به یه روانشناس البته که هیپنوزور هم باسند بسیار کمک میکند البته نباید بدنباله افکاره ماورایی باشید یا فک کنید یک هیپنوزور باید چشمانی عجیب داشته باشد مهم آن است که شما نیاز به ان را حس کرده وخود را رها کنید در دنیای خلسه تا ضمیره شما راه را بیابد وراه رفته را نه عوض بلکه همان مسیر را اصلاح کند مثله بستن یا باز کردنه شیشه اتومبیل درهنگامه سرما وگرما شما نیازی به عوض کردنه هیچ راهی ندا ید یا بازگشت این افکاره خود را اصلاح کنید بسیار مهم وتمامه زندگیه شماست این کلمات در حقیقت من خودم هیپنوزور هستم اما چون مدرکه دولتی ندارم هرگز اقدام نمیکنم به درمان اما مهم این است که واژگانه ذهنی را با هنرهیک هیپنوزور تغییره همراه با مسیر دهید تاکید میکنم هیچ بازگشتی نداریم همه چیز رو به جلوست حتی رسیدن به رهاییخداوند یاریت کند تا در مسیر اصلاحاته ذهنی را پیدا کنی
شنبه 3 مرداد 1394 05:11 ق.ظ
محسن جانم که در بیمارستان کار میکنی مشکل اصلیه شما که شمارا به این نوع اعتیاد کشانده چیزه دیگریست که باید صرفه زمان وهزینه کنیدتا شناسایی شود مشکله روانی از دورانه بچگی میباشد احتمالا
دوشنبه 31 فروردین 1394 12:17 ق.ظ
باسلام
بنده به عنوانه یکی از کسانی که تجربه چندبار ترک که چه عرض کنم,جایگزین کردن متادون,با موادرا دارم فهمیدم که متادون خطرناک ترین مواد مخدراست واین دارو فقط برایه افرادمعتادبه تزریق است واین داروکاره دولت هاراراحت کرده که معتادانه پرخطرنداشته باشن,واین داروشده عامله درامدبسیاری ازجمله پزشکان,که خداوندمیداندکه بسیاریشون هیچ دلسوزی ندارندوفقط جنبه مادی ان برایشان مهم است,خودم دوسال متادون استفاده می کردم ودکترماهانه به من میداد وپولش را می گرفت حتی یک بارهم به من نگفت که نمی خواهی کمش کنی,درمان شی,من برایه این دوسال به پنج شش مرکز رفتم همشون قصدشون پول بود نه درمان وحتی دوتاشون علاوه برپذیرش,مثله عطاری ها به صورت غیرقانونی متادون ازاد می فروختن وروزانه خدامی داندچقدر متادونی که دولتی به قیمت ناچیزمی خریدن,چه درامدی کسب می کردن,چون فروختن ازاد متادون غیرقانونی است
ومراکزدیگراین کارراحداقل نمی کردن,وکسانی که
حتی معتادنبودن می امدن وبرایه مسایل جنسی می خریدن وکم کم معتادش می شدن,دوستان این ماده مخدر عوارض غیرقابل بازگشت داره ماننده ازدست رفتن کبد وکلیه,وافسردگی شدید بعدازچندماه,وکسی زیادنتوانسته این ماده مخدر خطرناک رادر مقداربالا ترک گندچراکه تاشش ماه طول می کشدتا خماری این ماده شیمیایی به ظاهر برایه ترک اعتیادازبین بره ان هم خماریه به شدت بدتروطولانی تراز خوده موادتان,من که ماده مصرفیم تریاک بود بافریب خوردن حرف هایه دکترهایه سودجواین زمونه,به این مواداعتیاد پیدا کردم,چاق وسفید شدم ولی چه فایده که باز از خوده تریاک توانستم این ماده را ترک کنم دوستان,به مطلبی که درهمین وب درمورد تریاک وکنگره شصت است توجه کنید,واقعن مادهای کم
خطرتروسودمندتروکم عارضه ترازخوده تریاک برایه ترک اعتیادنیست,خداراشکرمن تونستم بدین گونه ترک اعتیاد کامل داشته باشم ونه جایگزین به مواد خطرناک تر که خدا دچارتان نکنه
شنبه 10 اسفند 1392 09:40 ب.ظ
با سلام و خسته نباشد.بنده تقزیبا به مدت یک سال بطور مداوم متادون مصرف کردم.تقریبا روزی 10 میلی گرم.بعد از قطع مصرف به طور مرتب آزمایش خون میدم،با اینکه 5 ماه از قطع مصرفم میکذره هنوز آزمایشم مثبته.من هیچ قرص یا ماده دیگری هم مصرف نکردم.چنین چیزی طبیعیه؟خواهش میکنم راهنماییم کنین.این مسئله تاثیر بسیار بدی تو زندگیم گذاشته.خیلی ممنون
شنبه 10 اسفند 1392 09:20 ب.ظ
با سلام و خسته نباشد.بنده تقزیبا به مدت یک سال بطور مداوم متادون مصرف کردم.تقریبا روزی 10 میلی گرم.بعد از قطع مصرف به طور مرتب آزمایش خون میدم،با اینکه 5 ماه از قطع مصرفم میکذره هنوز آزمایشم مثبته.من هیچ قرص یا ماده دیگری هم مصرف نکردم.چنین چیزی طبیعیه؟خواهش میکنم راهنماییم کنین.این مسئله تاثیر بسیار بدی تو زندگیم گذاشته.خیلی ممنون
یکشنبه 24 آذر 1392 02:53 ب.ظ
بله یه چیزهایی هست که مصرفش جواب ازماشی زو منفی نشون میده
دوشنبه 24 تیر 1392 08:38 ق.ظ
سلام ، من یک پدرم. پسرم آدم بسیار باهوش امّا مغرور است که بعد از یک مدّت چندساله باوابستگی بمواد صنعتی، شروع ب خوددرمانی نمود.که رفتار ناراحت کننده ای داشت. تا اینکه تصمیم گرفتیم از روش درمان مراکز دولتی بهره مندشویم. حدود 6 ماه است که تحت درمان است و با توجّه با اینکه سرگرم شغلی شده تغییر رفتار مثبتش مارو امید وار کرده.امّا گاهی مشکوک میزند. پرسش این است که : آیا امکان استفاده از موادّی هست که اثر مواد مصرفی درآزمایش را منفی نشان دهد؟ باسپاس از توجّه و محبت شما.

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic