آگاهی عوارض مصرف بلند مدت داروهای ترک اعتیاد

پنجشنبه 10 اسفند 1391 02:18 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 

عوارض داروهای ترك اعتیاد در برابر اعتیاد مواد ناچیز استمحمدباقر صابری زفرقندی*:عوارض مختلف اعتیاد به مواد مخدر چنان مخرب و شدید است كه عوارض داروهای ترك اعتیاد در قبال آن ناچیز است. مشكلات افراد مصرف‌كننده مواد طیف وسیعی از عوارض جسمی، روانی و اجتماعی است و با توجه به تنوع زیاد مصرف‌كنندگان مواد از جنبه‌های سنی، جنسی، اشتغال، تاهل، برخورداری از حمایت خانواده، وضع معیشت و سكونت، بر اساس نیاز هر بیمار توسط درمانگران آموزش دیده، درمان آنها تعیین و اجرا می‌شود. 

 

در بین انواع رویكردهای درمانی نگهدارنده و پرهیز مدار علاوه بر رژیم‌های درمانی و دارویی دیگر، سم زدایی انجام می‌شوند، و داروی متادون و شربت اپیوم نیز داروهایی هستند كه استفاده از آنها برای درمان نگهدارنده در كشور تایید و معیارهای افراد واجد شرایط برای درمان با هریك از این داروها در پروتكل‌های مربوطه عنوان شده است.

 

پزشكان درمانگر باید بنابر اصولی كه در دوره‌های آموزشی ویژه آموخته‌اند، بیمار را ارزیابی و بهترین رویكرد و رژیم درمانی را برای وی تعیین كنند؛ البته باید توجه داشت درمان دارویی، مداخلات روانشناختی و اقدامات حمایتی سه راس اصلی مثلث درمان اعتیاد را تشكیل می‌دهند كه ضعف هركدام منجر به عود زودرس می‌شود.

 

ساده‌ترین داروها نیز حداقلی از عوارض را به دنبال دارند و این پزشك و بیمار هستند كه باید در تعامل با یكدیگر و در نظر گرفتن عوارض احتمالی درمان، بهترین تصمیم را اتخاذ كنند.  ممكن است رژیم‌ها و اشكال دارویی مختلف عوارض متفاوتی داشته باشند كه این عوارض با مدیریت صحیح درمانگران در توجیه و همراه ساختن بیماران به حداقل می‌رسد، ضمن آن‌كه همواره باید تلاش شود تا با مطالعه و پژوهش بی‌وقفه عوارض داروها را به حداقل و تاثیر آنها را به حداكثر برسانیم كه ظرفیت‌های این امر در كشور وجود دارد.

 

عوارض مختلف اعتیاد به مواد مخدر چنان مخرب و شدید است كه عوارض داروهای اعتیاد در قبال آن ناچیز است و اگر درمانگران، بیماران و خانواده‌های آنها علاوه بر درمان دارویی به مداخلات روانشناختی مانند اقدامات راغب‌سازی و پیشگیری از عود نیز توجه كافی داشته باشند، ماندگاری بیماران در درمان افزایش خواهد یافت. همچنین بیمارانی باید برای درمان نگهدارنده انتخاب شوند كه عوارض اعتیاد آنها به حدی رسیده كه ادامه مصرف برای آنها بسیار پرعارضه شده است.

 

تلاش دستگاه‌های اجرایی و ستادی این است كه با حذف حاشیه‌های غیردرمانی از مراكزدرمان اعتیاد، فضای امن و بی‌دغدغه را برای ارایه درمان‌های استاندارد توسط درمانگران فراهم كنند و راه را بر سودجویی برخی افراد سودجو ببندند كه این رویكرد با وجود ایجاد محدودیت‌ها، ناگزیر در نهایت، ارتقای سلامت بیماران و جامعه را به دنبال خواهد داشت.

 

براساس گزارش نماینده وزارت بهداشت در كمیته درمان ستاد، قوانین جاری حق تعرفه‌گذاری در درمان را با وزارت بهداشت می‌داند و در همین راستا در برنامه پنجم نیز اختیار تعرفه‌گذاری در درمان از سازمان نظام پزشكی نیز به وزارت بهداشت محول شده، لذا تعرفه درمان اعتیاد نیز از این قاعده مستثنی نیست و هر گونه ابلاغ تعرفه درمانی جز وزارت بهداشت غیرقانونی است و دستگاه‌های مربوطه بر عملكرد این بخش نظارت خواهند داشت.

 

* مدیركل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با موادمخدر

 

 


آخرین ویرایش: - -

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic