متخصصان سم زدایی در مراكز ترك اعتیاد سازمان بهزیستی و دانشگاه علوم پزشكی اصفهان نسبت به عوارض فروش داروهای ترك اعتیاد توسط برخی عطاری‌ها و مراكز غیر مجاز هشدار دادند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از ایرنا ، رئیس مركز علوم‌وتحقیقات رفتاری استان اصفهان گفت: تركیبات گیاهی و عرقی بیشتر داروهای گیاهی مشخص نیست و به دلیل نداشتن تناسب در میزان و زمان مصرف داروها،مصرف‌كنندگان را دچار مسمومیت داروئی، سرگیجه انسداد رگ ، بیماریهای تنفسی ، قلبی و عروقی می‌كند.

دكتر “عباس عطاری ” افزود:دراین بین‌برخی عطاری‌ها بدون مطالعه و آگاهی درباره سابقه بیماری فرد معتاد اقدام به تجویز دارو برای ترك اعتیاد می‌كنند و این در حالی است كه این دسته از داروها كه مشخص نیست از چه موادی تشكیل شده است، می‌تواند برای افرادی كه بیماری ندارند، نیز مشكل‌ساز باشد.

وی بااشاره به منطقی نبودن دلایل مراجعه‌كنندگان به عطاری‌ها اظهار داشت:
بسیاری‌ازمراجعه‌كنندگان كه اغلب قشر بازاری و جوانان هستند، عنوان می‌كنند كه بخاطر ترس، طولانی بودن مدت درمان، مشكلات كمبود دارو و عوارض دارویی در مراكز ترك اعتیاد، ترجیح می‌دهند به عطاری‌ها مراجعه كنند.

عطاری بیان داشت: پیش از این كمبود قرصهای مخصوص ترك اعتیاد، موجب شده بود كه‌معتادان را برای ترك به عطاری‌ها و مراكز غیر مجاز كشانده شوند، اما در سال جاری این مشكل مرتفع شده و لازم است كه خانواده‌ها حتما به مراكز تعیین شده مراجعه كنند.

رئیس مركز علوم و تحقیقات رفتاری استان اصفهان گفت: همه بر این باورند كه ترك كامل یا ‪ ۱۰۰‬درصد اعتیاد بر عهده پزشك و دارو است در حالی كه این چنین نیست و مراكز درمان تنها ‪۱۰‬درصد كار را می‌توانند انجام دهند.

به گفته وی، اگر اقدامات درمانی هماهنگ صورت نگیرد نه تنها ترك اعتیاد ‪ ۱۰‬درصدی هم صورت نمی‌گیرد،بلكه صددرصد باید منتظرافزایش و بازگشت معتادان به اعتیاد باشیم.

همچنین متخصص سم زدایی و ترك اعتیاد پزشكی قانونی استان اصفهان مهمترین مشكل مراكزترك اعتیادرانبود همكاری خانواده و خود فرد معتاد عنوان كرد.

دكتر “تقی كریم زاده” به ایرنا افزود: برخی از آنها برای ترك سریع به عطاری‌ها و مواد ناخالص و تقلبی ترك اعتیاد از جمله متادون (‪(Metadon‬ آمپولهای تزریقی، بوپرنورفین ( ‪ ، (BopreNorphin‬تم چیزك (‪(Tam. gizak‬ ،كلوندی(‪ Celonethy)‬وفلورازكوم (‪ (Florazcome‬كه‌ازمرزهای برخی از كشورهای همجوار وارد می‌شود، رو می‌آورند.

وی بابیان‌این كه‌هزینه‌تهیه‌این داروهای تقلبی‪ ۲۰۰‬تا یك میلیون تومان است تاكید كرد: این آمپولها در ابتدای مداوا ،مصرف‌كننده را در حال ترك نگه می‌دارد اما بعد از مدتی او را بیش از گذشته معتاد می‌كند.

این پزشك در مورد ترك اعتیاد با داروهای گیاهی گفت: مراجعه كنندگانی را داشته‌ایم كه‌از داروهای گیاهی استفاده كرده‌اند و درپی آن مبتلا به سردردهای مزمن شده‌اند.

تقی آبادی به خبرنگار ایرنا خاطرنشان كرد: مغازه‌های ” گیاه داروئی” با داشتن مجوز از وزارت بهداشت و درمان می‌توانند گیاهان داروئی مورد تائید وزارتخانه رابه‌فروش برسانند وازسوی همین مركز مورد بازرسی قرار می‌گیرند ولی عطاریها خارج از این چرخه هستند.

وی كه‌خود مدیریك مركز اعتیاد درسطح شهر اصفهان است، گفت : میانگین سن مراجعه‌كنندگان به مراكز ترك اعتیاد ‪ ۲۳‬سال به بالا است كه ‪ ۷۰‬درصد آنها به تریاك و بقیه به حشیش، هروئین و بعضا مواد تزریقی كه درمان بسیار سخت و طولانی را در پیش دارند، معتاد هستند.

این كارشناس شرط موفقیت ‪ ۱۰۰‬درصدی ترك اعتیاد راابتدا همكاری فرد معتاد خانواده و در نهایت اجتماع عنوان كرد و افزود: نبود هر كدام مانع از ترك اعتیاد می‌شود.