برگرفته از سایت اعتماد... داروهای ترک اعتیاد آزاد و منشا آن

یکشنبه 17 دی 1391 11:41 ق.ظنویسنده : مریم بهشتی

 

دكتر محمدرضا قدیرزاده، درمانگر اعتیاد در گفت وگو با «اعتماد»: یك سوم معتادان تحت درمان به چرخه اعتیاد بازگشتند


نویسنده: امید سلیمی بنی

عكس: اعتماد
عكس: اعتماد

    
     «كارشناس درمان معتادان و پزشك ترك اعتیاد»، این عنوانی است كه دكتر محمدرضا قدیرزاده به خود می دهد و تاكید می كند از مسوولیت دولتی اش در این مصاحبه نام برده نشود و هر آنچه می گوید در مقام یك كارشناس و درمانگر ترك اعتیاد است. او سابقه فعالیت در بهزیستی را هم دارد. معاونت پیشگیری استان تهران و معاونت دانشجویی دانشگاه علوم بهزیستی نیز در سابقه كاری او به چشم می خورد. آنچه باعث شد به سراغ این درمانگر اعتیاد برویم، فراوانی فروش داروهای ترك اعتیاد در پیاده روها و هشدارهای سازمان بهزیستی درباره بازگشت برخی معتادان در حال درمان، به چرخه اعتیاد است، آن هم به خاطر داروهایی كه در بازار آزاد قاچاق فروخته می شود. داروهایی كه به گفته دكتر قدیرزاده، دارای میزان اندكی متادون و دوز بالایی از داروی ترامادول است.قدیرزاده در گفت وگو با «اعتماد» تاكید می كند مشخص نیست این داروها از چه كانالی می گذرد و با بسته بندی و شكل و شمایل و مارك كارخانه های ایرانی و هندی دست به دست می چرخد، ولی او نتیجه می گیرد سوءمصرف این داروها، نتیجه مدیریت اشتباه وزارت بهداشت درباره داروهای ترك اعتیاد است. به گفته وی قطع عرضه قرص متادون، رقیق كردن شربت متادون و رها كردن بیماران به حال خود، موجب شده 25 تا 30 درصد بیمارانی كه در كلینیك های ترك اعتیاد، به درمان مشغول بودند، به چرخه سوء مصرف موادمخدر برگردند.
    
    به نظر می رسد اخیرا بیمارانی كه در حال گذراندن دوره درمان اعتیاد خود هستند، چندان از ترك اعتیاد خود احساس رضایت ندارند، دلیل آن چیست؟
    از حدود سه، چهار ماه پیش میزان سهمیه قرص متادون مراكز خصوصی ترك اعتیاد را كم كردند و به سمت شربت آمدند تا اینكه از مهرماه دانشگاه های علوم پزشكی به طور كلی سهمیه قرص كلینیك های درمان اعتیاد را قطع كردند و به جای آن شربت توزیع شد. كیفیت این شربت با شربت هایی كه در گذشته توزیع می شد، فرق دارد و بیماران می گویند غلظت و میزان دوز موثر آن خیلی كمتر از گذشته شده و در نتیجه خیلی از كلینیك ها مجبور شدند برای اینكه برای بیمار مشكلی پیش نیاید، دوز مصرف بیماران را افزایش دهند. به طور مثال قبلااگر 10 سی سی برای بیمار تجویز می شد و او مشكلی نداشت، باید اكنون به دلیل كیفیت پایین این شربت ها، بیشتر تجویز شود. گاهی این موضوع درمانگر را مجبور می كند دوز داروی مصرفی را تا 40 درصد افزایش دهد و در نتیجه مصرف دارویی بیمار زیادتر می شود.
    
    چرا قطع عرضه قرص متادون در دستور كار وزارت بهداشت قرار گرفت؟
    نمی دانم، همكاران وزارت بهداشت باید به این پرسش، جواب دهند.
    
    ولی اكنون در بازار آزاد،این قرص به راحتی یافت می شود؟
    بله، با وجود اینكه توزیع قرص متادون كم یا قطع شده، ولی شاهد هستیم انواع و اقسام این قرص در بازار آزاد وجود دارد البته به نظر می رسد این قرص ها، ساخت داخل كشور نیستند، ولی كاملاشبیه تولیدات داخل كشور هستند و حتی با مارك و عنوان ایرانی هم عرضه می شوند.
    
    آیا این قرص ها ساخت ایران است؟
    نمی توان با قاطعیت چنین حرفی زد. فروشندگان ادعا می كنند داروهای متادون ساخت هند است، برخی عرضه كنندگان به اسم هندی این دارو را می دهند و گاهی بسته بندی هندی هم دارد. ممكن است هندی باشد ولی با قیمت بسیار گزافی فروخته می شود. برخی نیز هیچ بسته بندی ای ندارند و به صورت فله، در خیابان عرضه می شود.
    این قرص ها در بازار آزاد، عطاری ها، پیاده روهای خیابان ناصرخسرو، به صورت فله یی خارج از پوشش بهداشتی عرضه می شود. مشخص نیست تركیبات این قرص ها چیست، تاریخ تولید، مصرف و انقضای آنها معلوم نیست. هر دانه از این قرص ها هم دو هزار و 500 تا چهار هزار تومان خرید و فروش می شود. قبلادارو در كلینیك با مبلغ بسیار پایینی در اختیار معتادان قرار می گرفت ولی اكنون با این قیمت ها، فرد بیمار كه از لحاظ اقتصادی نیز به شدت آسیب دیده است، مجبور می شود این داروها را به صورت آزاد تهیه كند.
    
    آیا درمانگران توصیه می كنند بیماران این قرص ها را از بازار آزاد تهیه كنند؟
    به هیچ وجه این توصیه را درمانگر نمی كند. مشكلات استفاده از شربت متادون هنوز باقی است ولی باز هم توصیه درمانگران استفاده از داروهای قانونی است. می دانیم شربت متادون حمل و نقل سختی دارد. برای كسانی كه در اداره ها كار می كنند، موقعیت اجتماعی خاص دارند یا افرادی كه خانواده شان خبر ندارند در حال درمان هستند، مشكلات زیادی پیش می آید. برخی افراد، دوز را خودسرانه بالامی برند، بعضا می بینیم مسمومیت های اطفال با شربت متادون به دلیل مصرف اشتباهی دیده می شود. هر چند سخت است، ولی باز هم توصیه می كنیم از این شربت ها استفاده كنند و از قرص های آزاد استفاده نكنند، ولی اتفاقی كه ما شاهد آن هستیم این است كه به خاطر عدم عرضه قرص دولتی در مراكز ترك اعتیاد و كیفیت نامطلوب شربت متادون، بیماران قرص شان را از بازار می گیرند و متاسفانه این روزها با علایم متفاوتی در درمان این بیماران مواجه می شویم.
    
    چه علایمی؟
    به طور عادی درمان اعتیاد با متادون، به عادی كردن واكنش های اجتماعی و عملكردی فرد می انجامد و معمولامشكلات جسمانی و روحی بیماران را بهتر می كند، البته منظور، متادونی است كه استاندارد باشد، ولی در بیمارانی كه اخیرا داروهای خود را از بازار آزاد تهیه می كنند، تغییرات رفتاری زیادی دیده می شود. تغییراتی مانند پرخاشگری، كم حوصلگی، تغییرات خواب، تهوع، سرگیجه: تعریق، افت فشار خون و حتی مشكلات تشنج در بین بیمارانی كه دوز بالای این قرص ها را مصرف می كنند، اتفاق می افتد و كاملابه روند درمان ضربه می زند. بیماری را یك سال، تحت نظر داشتم و نشانه های بهبودی خوبی از خود بروز داده بود و پاك شده بود، ولی هفته گذشته این بیمار به شدت به هم ریخته بود و آسیب دیده بود. دلیل آن را پیگیری كردیم و به تهیه قرص متادون از بازار آزاد رسیدیم.
    
    این قرص ها چه ایرادی دارد؟
    چون فراوانی مشكل در بین بیماران، نگران كننده بود، برخی قرص ها را كه در بازار آزاد موجود است تهیه كردیم و به آزمایشگاه تخصصی پزشكی قانونی دادیم، مسوول آزمایشگاه پزشكی قانونی اعلام كرد در این قرص ها ترامادول با غلظت بسیار بالادیده می شود و مقدار جزیی هم متادون در آن وجود دارد. در حقیقت ماده موثر متادون این داروها بسیار پایین و ماده اصلی آنها ترامادول است.
    
    شما فقط قرص ها را آزمایش كردید؟
    بله، همه نمونه های ما از قرص هایی بوده كه در خیابان به صورت آزاد تهیه كردیم. می دانیم ترامادول به شدت اعتیادآور است و فردی كه برای درمان اعتیاد به مثلاتریاك، به دام ترامادول بیفتد، اعتیاد و مشكلاتش به شدت بیشتر می شود. این موضوع نشان می دهد برنامه پیش بینی شده یی برای شیوع مصرف آن وجود دارد.
    
    شما كه می گویید درمانگران مصرف داروهای بازار آزاد را توصیه نمی كنند، وزارت بهداشت هم كه به این داروها مجوز توزیع نداده، پس چرا بیماران به سراغ این داروها می روند؟
    ببینید، اگر عرصه به دلیل سیاست های اشتباه و سوءمدیریت وزارت بهداشت در توزیع داروهای درمان اعتیاد به معتادان تنگ شود، تمام كسانی كه درگیر بحث درمان اعتیاد هستند به سمت قرص های غیرقانونی می روند، چون مشكل دارند و فكر می كنند این طور مشكل شان حل می شود. علاوه بر آن، بسیاری از كسانی كه معتاد هستند ولی به هر دلیل نمی خواهند از طریق درمان رسمی خود را ترك دهند، خودسرانه این را از بازار آزاد تهیه می كنند و فكر می كنند درمان می شوند، ولی نه تنها درمان نمی شوند، بلكه به ترامادول معتاد می شوند.
    
    آیا این موضوع، روی درمان رسمی و علمی معتادان نیز تاثیر گذاشته است؟
    بله، سوءمدیریت در توزیع داروی ترك اعتیاد باعث شده بیماران از كلینیك ها خارج شوند و سراغ روش های غیرعلمی و غیرقانونی برای ترك بروند. در كلینیك ها علاوه بر تجویز داروی ترك، خدمات دیگری مانند مشاوره های فردی، خانوادگی، گروه درمانی، و تست های ادرار انجام می شد و باعث می شد افراد در روند درمان باقی بمانند، ولی با خارج شدن این افراد از چرخه درمان، نمی توانیم اطمینان داشته باشیم این بیماران درمان می شوند یا نه. واقعیت این است كه با وضعیت فعلی، معتادانی با شخصیت سست تر، به سمت اعتیاد خود برمی گردند، یعنی به جای استفاده از شربت متادون، به سمت مصرف تریاك می روند.
    
    عامل اصلی بازگشت به سوءمصرف مواد مخدر را چه می دانید؟
    كارهایی كه وزارت بهداشت در توزیع شربت و كم كردن مصرف قرص كرده، عامل اصلی است. این كار، باعث شده سوءاستفاده گرها، قاچاقچیان دارو، داروهای تقلبی خود را وارد بازار كنند، بازار داروهای ماهواره یی ترك اعتیاد پررونق شود و بسیاری از بیماران از چرخه درمان خارج شوند و دوباره اعتیاد را شروع كنند.
    
    چه میزان از بیماران، دوباره به چرخه اعتیاد بازگشته اند؟
    حدود 25 تا 30 درصد بیماران كلینیك ها ریزش كرده اند، بیماری كه در حال ترك اعتیاد است و از چرخه درمان خارج شود، بدون دارو نمی ماند: یا برمی گردد و مواد مخدر مصرف می كند، یا داروهای غیرقانونی و تقلبی تهیه می كند و دوباره معتاد می شود. بیماران زیادی را دیده ایم كه به بازار آزاد مراجعه كرده اند تا درمان را به صورت خودسرانه ادامه دهند و دوباره به سوءمصرف قرص ترامادول معتاد شده اند. علاوه بر این، هزینه درمان برای كسانی كه می خواهند از طریق درمان قانونی، اعتیادشان را ترك كنند، بسیار زیادتر شده است.
    
    تبعات اجتماعی مصرف قرص های حاوی ترامادول چیست؟
    اولاهمه زحمتی و سال ها برنامه ریزی ای كه صورت گرفته تا این بیماران مدت ها تحت درمان و پاك باشند، به باد می رود. شخصی كه ترامادول مصرف می كند و وارد اجتماع می شود، گرفتار نخستین عارضه این داروست، یعنی عصبانیت. برخوردهای بین فردی زیاد می شود و افزایش نزاع و درگیری، یكی از نشانه های مصرف ترامادول در جامعه است
    جرم ها و بزهكاری ها زیاد می شود و مجددا چرخه معیوب اعتیاد به وجود می آید. می بینیم كه سیاستگذاری اشتباه و غلط و بدون كارشناسی باعث شده در ابعاد مختلف سلامت جامعه مورد خطر قرار گیرد و هیچ كس نیز پاسخگو نیست.
    
    آیا فكر می كنید تغییر در الگوی مصرف، از طریق فروش داروهای ترك اعتیاد، موضوعی برنامه ریزی شده است؟
    نمی توانم در این باره قطعا اظهارنظر كنم كه تعمدی در كار بوده، ولی سیاستگذاری غلط وزارت بهداشت و سوءمدیریت در توزیع داروهای ترك اعتیاد را بیشتر مقصر می دانم. چرا در حالی كه داروی متادون در انبارها وجود دارد، ولی توزیع انجام نمی شود؟ كارخانه های داخلی توانسته اند به وفور تولید كنند ولی هنوز توزیع انجام نمی شود.
    
آخرین ویرایش: یکشنبه 17 دی 1391 01:13 ب.ظ

 
یکشنبه 17 خرداد 1394 12:09 ق.ظ
سلام من حدود6ساله که متادون مصرف میکنم دقیقاازسال91به اینبرهم قرصهااوشربتاازداخل کارخونه دستکاری شدن وخیلی زیادکیفیتشونوازدست دادن تابه العان من انموقه که جنس جفتشون خوب بود80 میلی میخوردم ولی ازسال91 به اینبر درحدود300 میلی میخورم انگاردارم اب میخورم واقعا دارن بهمون خیانت میکنن من نمیدونم مسولش کیه
جمعه 17 بهمن 1393 07:50 ب.ظ
راست میگه چرا شربت اینقدر گرونه سی سی 300 الی 350 تومن حساب میکنن. کیفیتش هم خیلی پائین هستش خسته شدم از بس خوردم و جواب نگرفتم.ای خدا به ما صبر بده
جمعه 17 بهمن 1393 07:48 ب.ظ
شربت تریاک گرونه؟ رو شیشه زده 17 هزار تومن به ما میدن 75000 تومن اخه چرا اگه من معتاد اینقدر پول داشتم چرا ترک کنم . کسی هم جوابگو نیست......کیفیتش هم خیلی خیلی اشغاله.خانم شما هم اینقدر از این داروی گیاهی تعریف نکن صد مدلش رو خوردم جولب نداده.... روز خوش
چهارشنبه 1 بهمن 1393 08:55 ق.ظ
خانوم ساناز اینقدر تبلیغ داروی گیاهی نکن چون بی فایده هست و برای همه جوابگو نیست !
شربتهای متادون بسیار بسیار بی کیفیت شدن
یکبار میگیری تلخه . یکبار شیرینه . یکبار بو میده یکبار بسیار نشئه میکنه یکبارم انگار یه چیز چسبناک و بی خاصیت خوردی . حالا بماند که بعضی دکترهای سود جو این شربت رو با مایعاتی که خودشون میدونن مخلوط میکنن !
اما کیفیت کارخانه داروپخش هم افتضاهه شده هی باید پول بدیم سی سی 1000 تومن بخریم بریزیمش دور خماری بکشیم .
درمورد قرصهای متادون ازادی که میگن داره فروخته میشه و ترامادولن فکر میکنم خیلی قضاوت تندی شده باشه تعثییرشون کمه و مثل متادونهای دولتی نممیشن . درضمن بعضی از مزاکز به بیمار متادون نمیدن قرصی هست بنام (ارتان) که بسیار نشئگی بدی داره و ایجاد توهم هم میکنه که من دیدم دکترهای اعصاب و روان تجویز میکنن در بیمارستانهای روانی و مغز رو نابود میکنه ! اینم توی بازار امده و کاملا هم ایرانی هست و دست هرکسی هم نیست چون خیلی خطرناکه و عوراضی بدتر از مخدر شیشه داره . این دیگه از کدوم مرکز به داخل بازار نشت کرده ؟ من مردی 50 ساله رو دیدم که پزشکی بنام علیرضا سپیانی این قرض (ارتان) رو بهش داد و طرف کاملا دیوانه شده البته ارتانی که میگم نه اون تری هکزی.... دکترهای اعصاب و روان میدونن جریانش چیه این چطور به بازار و دست فروشنده های نامعتبر و نادان افتاده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ عوارض این قرص ارتان که 20 . 10 و 5 میلی گرمی داره : سردرد شدید نشئگی بالا و مزخرف ایجاد توهم و صدمه شدید به سلولهای مغزی هست چرا این قرص خطرناک باید روانه بازار بشه ؟!
چهارشنبه 28 آبان 1393 04:56 ب.ظ
چرا شربت تا این حد بی کیفیت شوده خیانت در این اندازه.ما شربت و انتخواب کردیم که هم ارزون باشه همه سروکارمون با ساقی نباشه.3 روز پیش 130 سی سی شربت تریاک گرفتم امروز تموم شود. در حالی که اگه این شربته اون اوایل می شود جوابگوی 13 روز من بود

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic