نویسنده

جمعه 10 آذر 1391 01:12 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 

با سلام دوستی سوال کرده بودنند که مصرف داروی بوپرنورفین را سه ماهی ست که شروع کرده اند و می خواهند مصرف دارویی اشان را کم کنند ولی نمی دانند چطور این کار را انجام دهند ؟

دوست عزیز ترک و درمان کار یک ماه و دو ماه نیست اگر هم کسی دو یا سه ماه دارو را مصرف کرد و ادامه مصرف آن را متوقف کرد به فرض اینکه به مصرف دارو از لحاظ جسمانی نیازی ندارد در دراز مدت به علت وسوسه فکری دوباره نیاز به مصرف را پیدا می کند پس سعی کنید برای طولانی مدت در مصرف دارو ها بمانید و کم کم دوز دارویی خود را کاهش دهید که البته این روند نصف کردن قرص ها تا حدودی درست است اما سعی کنید از وعده دارویی مثل شب که اشاره کردید نصف قرص را مصرف می نمایید شروع به کم کردن دارو بفرمایید چون در طی شب فعالیت جسمی شما کمتر است و بیشتر اوقات در خواب سپری می شود همان نصف قرص را به دو نیم تقسیم کنید و نصف نصف را مصرف نماید و تا دو هفته این روند را ادامه دهید و سپس بعد از دو هفته سعی کنید مصرف نصف قرص وعده شب را متوقف کنید و اگر از نظر جسمانی اذیت نشدید یعنی الان وقت کم کردن داروهاست و اگر اذیت شدید ولی شدت آن زیاد نبود و می تونستید تحمل کنید که به همت شما بستگی دارد و البته برای کم کردن وعده صبح هم همین کار را می تونید بکنید ولی با فاصله زمانی طولانی تر . در ضمن سعی کنید حدالمکان دارو خود را در یک وعده مصرف کنید و تقسیم دارو انجام ندهید برای کم کردن داروها در صورتی که نمی تونید آنها را به درستی تقسیم کنید از داروی چهاردهم استفاده منید که هر قرص چهار دهم پنج برابر ضعیف تر از قرص دو میلی است .ولی فراموش نکنید که برای کم کردن داروها شتاب نداشته باشید.

 

دوست دیگری سوال کردنند این داروها چطور می توانند این داروها را با قیمت کمتر از تعرفه کلینیک تهیه کنند دوست عزیز شما می توانید به مراکز بهزیستی و مراکز مثل مرکز ملی مطالعات اعتیاد در میدان قزوین مراجعه کنید که هزیزنه درمان کمتر است ولی سعی کنید که پدرتان را تشویق به ادامه درمان کنید چون ممکن است این اتفاق مجددا بعد از اتمام داروهای داریافتی شما رخ بدهد . در هر شهری که هستید به مرکز بهزیستی  منطقه و شهر خود مراجعه کنید و مراکز دولتی را پیدا کنید . به امید بهبودی همه ی دوستان .


آخرین ویرایش: - -

 
دوشنبه 13 آذر 1391 11:01 ق.ظ
با سلام پدر من 50 سال دارند و معتاد به تریاک هستند میخواهند ترک کنند اما از اینکه برن پیش پزشک احساس شرمندگی میکنند میخواهند با بوپرنورفین ترک کنند و روزی 1 گرم مصرف تریاک دارندبوپرنرفین را با چه دوزی و چه جوری شروع کنند؟
مریم بهشتی
سلام
در بهترین شرایط توصیه من مراجعه به پزشک و تحت نظر بودن و استفاده از روشهای صحیح درمان و مشاوره است که دچار وسوسه و لغزش در درمان نشوند ولی برای شروع قرص بوپرنورفین گزینه کاملاً صحیحی است لطفا‍ در مورد زمانهای مصرف هم برایم بنویسید ولی در شروع استفاده از دارو تا 72 ساعت نباید مصرف مواد داشته باشد تا وقتی که کاملاً اثر مصرف تریاک از بدنشان دفع شود و برای بار اول بهتر است خمار خمار شود و بعد یک عدد قرص را زیر زبانشان بگذارند و بعد از چند دقیقه که اب شد قورت دهند فقط لطفا‍ به موارد زیر توجه کنید :
1- تحت هیچ شرایطی دارو را قبل از خماری در روز اول مصرف نکنند چون اگر تریاک در بدنشان باشد اذیت می شوند و این اذیت شدن بصورت مسمومیت اس .
2- برای مصرف دارو شکم خالی نباشند حتماً قبل ش غذا میل کنند.
3- بعد از مصرف در روزهای ابتدایی تا دوساعت چای میل نکنند و از خوردن سردی جات و نوشابه دوغ . ترشی پرهیز نمایند .

بعد از مصرف اولین قرص تا هر زمانی که اذیت نشدند دوباره استفاده نکنند و تا وقتی که دوباره احساس خماری کردند یک قرص دیگر زیر زبانشان بگذارند و به همین ترتیب ببینید در یک روز 24 ساعت چند عدد قرص زیر زبانی مصرف می کنند مثلا‍ اگر با دو عدد قرص حالشان مساعد بود مصرف روزانه شان همان دو قرص است و اگر هم بیشتر تا سه عدد مشکلی ندارد ولی بیشتر نیازی نیست چون مصرفشان کم است . اگر در روزهای ابتدایی مصرف قرص شان زیاد بود نگران نباشید به مروز زمان مصرف دارو سریعا‍ کاهش پیدا می کند ولی در نهایت توصیه می کنم زیر نظر پزشک این کار را انجام دهید چون بدن هر انسانی مکانیسم عمل خاص خود را دارد و ممکن است در ضمن درمان مشکلی برای بیمار پیش بیاید که پزشک کمک شایانی می تواند به رفع آنان بکند.

البته همه این مسایل در صورت صحت کامل پدرتان صدق می کند اگر ایشان نارحتی قلبی داشته باشند نمی توانند قرص بوپر نورفین مصرف نمایند .

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic