تازه‌ترین نتایج وضعیت اعتیاد در ایران اعلام شد

یکشنبه 12 شهریور 1391 06:03 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 

تازه‌ترین نتایج وضعیت اعتیاد در ایران اعلام شد  

آسیب‌ها- همشهری آنلاین:

طبق نتایج آخرین ارزیابی سریع وضعیت اعتیاد در كشور (RSA86) در حال حاضر دامنه اعتیاد 800 هزار تا یك میلیون و 700 هزار نفر را در كشور در بر گرفته است.

به گزارش ایسنا، دكتر حسن رفیعی، رئیس سابق مركز تحقیقات سوءمصرف و وابستگی به مواد مخدر "موسسه داریوش"، یكی از مجریان طرح ارزیابی سریع وضعیت اعتیاد در كشور در سال 86 كه توسط یك گروه پنج نفره با سرپرستی دكتر هومان نارنجی‌ها، كارشناس موسسه داریوش، از سوی موسسه داریوش زیر نظر دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اجرا شده است، با اشاره به این كه برآورد تعداد معتادان كشور، تعیین نیم رخ جمعیتی معتادان و همچنین دستیابی به ویژگی‌های جمعیت پنهان درگیر اعتیاد از اهداف اصلی انجام این تحقیق بود، به استفاده از روش نمونه گیری گلوله برفی یا ماهی نشان‌دار برای ارزیابی وضعیت كنونی اعتیاد در ایران در RSA86 اشاره و اظهار كرد: در این تحقیق هشت هزار پرسشنامه كمی و بیش از یك هزار پرسشنامه كیفی در اختیار حدود 9 هزار نمونه قرار گرفت.

وی با بیان این كه در این تحقیق پنج هزار و 943 معتاد خیابانی تحت پرسش قرار گرفتند، افزود: دو هزار و 105 نفر از این تعداد در سال گذشته دستگیر شده بودند كه از این تعداد نیز 811 نفر به مراكز درمانی دولتی و یك هزار و 117 نفر به مراكز درمانی خصوصی مراجعه كرده بودند

 

 

 

 

 

 

تازه‌ترین نتایج وضعیت اعتیاد در ایران اعلام شد  

 

آسیب‌ها- همشهری آنلاین:

طبق نتایج آخرین ارزیابی سریع وضعیت اعتیاد در كشور (RSA86) در حال حاضر دامنه اعتیاد 800 هزار تا یك میلیون و 700 هزار نفر را در كشور در بر گرفته است.

به گزارش ایسنا، دكتر حسن رفیعی، رئیس سابق مركز تحقیقات سوءمصرف و وابستگی به مواد مخدر "موسسه داریوش"، یكی از مجریان طرح ارزیابی سریع وضعیت اعتیاد در كشور در سال 86 كه توسط یك گروه پنج نفره با سرپرستی دكتر هومان نارنجی‌ها، كارشناس موسسه داریوش، از سوی موسسه داریوش زیر نظر دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اجرا شده است، با اشاره به این كه برآورد تعداد معتادان كشور، تعیین نیم رخ جمعیتی معتادان و همچنین دستیابی به ویژگی‌های جمعیت پنهان درگیر اعتیاد از اهداف اصلی انجام این تحقیق بود، به استفاده از روش نمونه گیری گلوله برفی یا ماهی نشان‌دار برای ارزیابی وضعیت كنونی اعتیاد در ایران در RSA86 اشاره و اظهار كرد: در این تحقیق هشت هزار پرسشنامه كمی و بیش از یك هزار پرسشنامه كیفی در اختیار حدود 9 هزار نمونه قرار گرفت.

 

وی با بیان این كه در این تحقیق پنج هزار و 943 معتاد خیابانی تحت پرسش قرار گرفتند، افزود: دو هزار و 105 نفر از این تعداد در سال گذشته دستگیر شده بودند كه از این تعداد نیز 811 نفر به مراكز درمانی دولتی و یك هزار و 117 نفر به مراكز درمانی خصوصی مراجعه كرده بودند.

 

5 درصد معتادان كشور زن هستند

 

رییس سابق موسسه داریوش با اشاره به این كه سال گذشته در كل كشور 289 هزار و 957 نفر به جرم مصرف مواد مخدر زندانی شده و 190 هزار و 852 نفر نیز در سراسر كشور به مراكز درمانی دولتی مراجعه كرده بودند در ادامه به نتایج به دست آمده از تحقیق RSA86 اشاره و اعلام كرد: طبق نتایج این تحقیق هم اكنون پنج درصد معتادان كشور زن هستند كه این تعداد نسبت به RSA انجام شده در سال 83 دو درصد كاهش داشته است.

 

وی با اشاره به این كه RSA86 اساسا در شهرهای اصلی كشور با مقایسه 10 اقلیم انجام شده است، افزود: 93 درصد معتادان شهری ایران طبق نتایج این تحقیق، بیش از یك سال در شهر به سر برده و روستایی تبار نیستند.

 

رفیعی با اشاره به تحول مثبت در تركیب سنی معتادان بیان كرد: جمعیت زیر 20 سال و 20 تا 24 سال معتادان در مقایسه با سال 83 از كاهش مطلوبی برخوردار بوده و به ترتیب از پنج به سه و از 17 به 15 درصد كاهش یافته است.

 

وی با تاكید بر این كه میانگین سنی معتادان نیز در مقایسه با سال 83 افزایش یافته است خاطر نشان كرد:‌ نتایج این تحقیق نشان داد كه نگرانی از كاهش سن اعتیاد چندان موضوعیت ندارد، زیرا حداقل در فاصله سال‌های 83 تا 86 سن اعتیاد در كشور كاهش نداشته است.

 

میانگین درآمد معتادان 360 هزار تومان در ماه است

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در ادامه به وضعیت تحصیلات و تاهل معتادان كشور نیز اشاره و عنوان كرد: 70 درصد معتادان كشور زیردیپلم هستند كه این نتیجه نسبت به سال 83 چندان تغییری نداشته است؛ علاوه بر این وضعیت تاهل معتادان نیز نسبت به RSA گذشته با تغییر چندانی روبرو نیست.

 

وی با اشاره به این كه 20 درصد معتادان كشور در حال حاضر در مسكن شخصی، 25 درصد در مسكن استیجاری و 42 درصد در منزل پدری زندگی می‌كنند، اعلام كرد: طبق نتایج این تحقیق متوسط درآمد ماهانه معتادان 360 هزار تومان در ماه است كه 160 هزار تومان از این درآمد به طور متوسط صرف اجاره بهای مسكن می‌شود.

 

30 درصد از معتادان كشور فاقد شغل هستند

 

رفیعی با اشاره به تركیب شغلی معتادان نیز گفت: درصد قابل توجهی از معتادان كشور كارگر هستند.

 

وی با اشاره به این كه در مجموع 30 درصد از معتادان فاقد شغل هستند، بیان كرد: از این تعداد 70 درصد بیكار و بقیه خانه‌دار یا بازنشسته هستند.

 

رییس سابق موسسه داریوش همچنین اعلام كرد: 9 درصد از معتادان كشور اعلام كردند كه اعتیاد عامل اصلی بیكاری آن‌ها بوده و 12 درصد نیز اعلام كردند كه از پیش از آغاز اعتیاد خود بیكار بوده‌اند.

 

16 درصد معتادان از طریق خرید و فروش و حمل مواد ارتزاق می‌كنند

 

رفیعی در ادامه به نحوه تامین مخارج زندگی معتادان نیز طبق نتایج RSA اشاره كرد و با بیان این كه شمار قابل توجهی از معتادان دارای مشاغل قابل توجه هستند، اعلام كرد: 16 درصد از معتادان از طریق خرید و فروش و حمل مواد كسب روزی می‌كنند كه این امر نشان می‌دهد، برای كاهش عرضه مواد مخدر، برخورد با معتادان مقرون به صرفه نیست و به جای مقابله با خرده فروشان مواد باید با دانه درشت‌ها مبارزه كرد.

 

44/5 درصد معتادان هروئین و كراك مصرف می‌كنند

 

مجری طرح RSA86 در ادامه با تاكید بر این كه تقریبا همه معتادان كشور مبتلا به مصرف سیگار نیز هستند در ادامه به ماده مصرفی كنونی توسط معتادان اشاره و اظهار كرد: متاسفانه مصرف كراك ایرانی (حاصل از هروئین ناخالص) و هروئین در كشور افزایش یافته و باید حساسیت نسبت به این موضوع افزایش یابد.

 

وی با اشاره به این كه در سال 83 در مجموع 20 درصد از نمونه شش هزار نفری تحقیق ارزیابی وضعیت اعتیاد در كشور مبتلا به مصرف هروئین بوده‌اند، اعلام كرد: طبق نتایج86RSA در حال حاضر جمعیت مصرف كنندگان كراك و هروئین در مجموع 5/44 درصد است.

 

 4درصد معتادان مبتلا به مصرف نورجیزك و شیشه هستند

 

رفیعی همچنین با بیان این كه متاسفانه مصرف موادی مانند نورجیزك و شیشه كه در سال 83 وجود نداشته، در حال حاضر به چهار درصد رسیده است اضافه كرد: خوشبختانه مصرف حشیش از 9 به دو درصد و مصرف اكستاسی از 5/1 به 4/0 درصد كاهش یافته است.

 

روش‌های كم خطر مصرف مواد مخدر كاهش یافته است

 

 رییس سابق موسسه داریوش در ادامه اعلام كرد: متاسفانه روش‌های كم خطرتر مصرف مواد مانند روش‌های دخانی از 65 به 57 درصد كاهش و تزریق مواد مخدر از 12 به 18 درصد افزایش یافته است.

 

38 درصد معتادان هروئین را تزریق می‌كنند

 

رفیعی با اعلام این كه 90 درصد مبتلایان به مصرف حشیش این ماده را به صورت دخانی مصرف می‌كنند، تاكید كرد: 38 درصد مصرف كنندگان هروئین این ماده را تزریق می‌كنند و متاسفانه تزریق كراك ایرانی نیز 20 درصد معتادان كشور را مبتلا كرده است.

 

رییس سابق موسسه داریوش همچنین با اشاره به جمع آوری داده‌های تحقیق RSA در خرداد ماه 86 تصریح كرد: اخیرا یعنی در دو ماه گذشته به دلیل گران شدن قیمت كراك، مصرف تزریقی این ماده بسیار افزایش داشته و لذا اگر داده‌ها در مورد وضعیت مصرف كراك در كشور بعد از تابستان جمع آوری می‌شد، قطعا این درصد افزایش نیز داشت.

 

20 درصد معتادان شیشه را تزریق می‌كنند

 

رفیعی با اشاره به این كه 20 درصد معتادان شیشه را به صورت تزریقی مصرف می‌كنند، ادامه داد: خوشبختانه مصرف قرص‌های روان گردان به ویژه اكستاسی به صورت تزریقی تا به حال مشاهده نشده است.

 

معتادان از یك هزار تا 5 میلیون تومان در ماه صرف اعتیاد می‌كنند

 

وی در ادامه به گنجاندن بررسی وضعیت اقتصاد اعتیاد در كشور در RSA86 نیز اشاره و اعلام كرد: در مجموع معتادان كشور از یك هزار تا 5 میلیون تومان در ماه صرف اعتیاد می‌كنند كه این رقم به طور متوسط به 182 هزار تومان در ماه می‌رسد.

 

رییس سابق موسسه داریوش همچنین به افزایش سوءمصرف دارو در كشور اشاره كرد و گفت: مصرف داروهایی مانند ترامادول و دیازپام در جمعیت معتادان به شدت افزایش یافته، به طوری كه 35 درصد معتادان كشور ترامادول مصرف می‌كنند كه این امر نشان دهنده فقدان نظارت كافی بر داروخانه‌هاست.

 

10 درصد اعتیاد كشور از محل كار آغاز می‌شود

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی به ارزیابی اولین مكان‌های مصرف مواد مخدر در تحقیق RSA86 نیز اشاره كرد و با بیان این كه 10 درصد اعتیاد كشور از محل كار آغاز می‌شود در ادامه به موقعیت‌های اولین مصرف مواد مخدر نیز اشاره و اظهار كرد: مطابق با نتایج تحقیق RSA همچنان شروع مصرف در جمع و مهمانی‌های دوستانه اولین رتبه آغاز مصرف مواد مخدر در موقعیت‌های مختلف را به خود اختصاص داده است.

 

وی با اشاره به این كه طبق نتایج این تحقیق، اولین پیشنهاددهندگان مصرف مواد مخدر، دوستان معتادان هستند در ادامه مشكلات خانوادگی و بیكاری را از عمده‌ترین علل آغاز مصرف مواد مخدر برشمرد و یادآور شد: البته در پرسشنامه‌های RSA86 رقم قابل توجهی از معتادان نیز در پاسخ به این سوال كه چه عاملی موجب اعتیاد شما شد، گزینه هیچ، یعنی بی ارتباط با محرك‌های بیرونی را انتخاب كرده‌اند كه این امر نیز به شدت نیازمند توجه است.

 

مصرف مواد مخدر به دلیل درد، مشكل جنسی و مصرف تفریحی تغییری نیافته است

 

مجری طرح ارزیابی سریع وضعیت اعتیاد در كشور در سال 86 به مهم‌ترین دلیل مصرف مواد مخدر نیز اشاره و اعلام كرد: طبق نتایج این تحقیق، كنجكاوی، كسب لذت و مشكلات روانی به ترتیب عمده ترین دلایل مصرف مواد مخدر هستند كه البته متاسفانه آغاز مصرف این مواد، به دلایلی مانند كاهش درد، مشكلات جنسی و مصارف تفریحی نیز تغییر چندانی نیافته كه به پیشگیری از این علل نیز باید توجه شود.

 

مصرف مواد به بهانه سرخوشی كاهش یافته است

 

رفیعی همچنین با تاكید بر این كه روایی، پایایی و یا به عبارتی اعتبار پرسشنامه‌های مورد استفاده در این تحقیق نسبت به RSAهای گذشته به میزان قابل توجهی افزایش یافته و نحوه پرسشگری از معتادان بهبود یافته است، اعلام كرد: در سال 83، 39 درصد معتادان اعلام كردند كه تنها به دلیل سرخوشی به مصرف مواد مخدر روی آورده‌اند كه این آمار به شدت غیرمترقبه و قابل توجه بود. اما در RSA امسال به پرسشگران تاكید شد كه آغاز مصرف به دلیل سرخوشی را با دقت هرچه بیشتر از مصاحبه شوندگان مورد پرسش قرار دهند كه خوشبختانه با افزایش دقت در پرسش، آغاز مصرف مواد مخدر تنها به دلیل سرخوشی از 39 به 22 درصد در جمعیت معتادان كشور كاهش یافته است كه این آمار به نسبت سال 83 قابل اعتمادتر است.

 

تزریق مواد بیش از یك سوم جمعیت معتادان كشور را درگیر كرده است

 

رییس سابق موسسه داریوش در ادامه با اشاره به این كه روش غالب مصرف مواد مخدر در 18 درصد معتادان كشور تزریق است، به طوری كه 26 درصد معتادان در سال گذشته تنها از طریق تزریق مواد مخدر مصرف كرده‌اند، بیان كرد: هفت درصد معتادان كشور تزریق مشترك دارند كه این آمار در سال گذشته 25 درصد بوده و بدین ترتیب مجموع تزریق مشترك و تزریق در جمعیت معتادان كشور نشان می‌دهد كه تزریق مواد مخدر بیش از یك سوم جمعیت معتادان كشور را درگیر كرده است.

 

13 درصد معتادان زیر 20 سال اولین بار تزریق می‌كنند

 

رفیعی همچنین با اشاره به علت اولین تزریق گفت: لذت بیشتر و دستیابی به اثر سریع‌تر مواد مخدر بالاترین درصد اولین علت تزریق را به خود اختصاص داده است.

 

وی به سن اولین تزریق مواد مخدر در كشور اشاره و اعلام كرد: تعداد افرادی كه اولین بار در سنین زیر 20 سال و بین 20 تا 24 سال تزریق مواد مخدر را آغاز كرده اند از 16 به 13 و از 35 به 32 درصد كاهش یافته است.

 

این كارشناس با اشاره به موقعیت اولین تزریق نیز گفت: همچنان جمع دوستان، اولین رتبه آغاز تزریق مواد مخدر را به خود اختصاص می‌دهد.

 

16 درصد معتادان سرنگ غیراستریل مصرف می‌كنند

 

رییس سابق موسسه داریوش با اشاره به این كه 84 درصد معتادان سرنگ استریل مصرف می‌كنند، اعلام كرد: اغلب معتادان تزریق مواد مخدر را به صورت تنها انجام می‌دهند، اما متاسفانه تزریق مواد همراه با دوستان نیز رقم قابل توجهی را به خود اختصاص می‌دهد.

 

وی همچنین افزود: خوشبختانه شمار معتادانی كه سرنگ خود را نه قرض می‌دهند و نه قرض می‌گیرند، از 57 به 60 درصد افزایش یافته است.

 

رفیعی ادامه داد: دسترسی نداشتن به سرنگ نیز اولین علت تزریق مشترك مواد مخدر محسوب می‌شود.

 

اوردوز مواد مخدر 5 درصد افزایش یافته است

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با اشاره به این كه تزریق در دست، همچنان اولین محل تزریق در معتادان كشور محسوب می‌شود، اضافه كرد: متاسفانه سابقه اوردز یا مسمومیت ناشی از مواد مخدر از 36 به 41 درصد افزایش یافته است.

 

دستگیری معتادان 5 درصد كاهش داشته است

 

وی در ادامه با اعلام این كه دستگیری معتادان خوشبختانه از 43 به 38 درصد كاهش یافته است، تاكید كرد: اقدام به درمان از 60 به 75 درصد افزایش یافته است.

 

رییس سابق موسسه داریوش با اشاره به این كه 50 درصد معتادان اقدام به درمان را از خانه آغاز می‌كنند، به ارزیابی روش‌های درمان اعتیاد نیز در RSA86 اشاره و اظهار كرد: بیش از نیمی از معتادان بدون مراجعه به مراكز درمانی، از طریق سقوط آزاد اعتیاد خود را ترك می‌كنند.

 

وی افزود: 45 درصد از سهم درمانی را مراكز خصوصی درمان به خود اختصاص می‌دهند.

 

5 درصد از گردش مالی كشور صرف اعتیاد می‌شود

 

رفیعی در ادامه به هزینه‌ای كه صرف مواد مخدر در كشور می‌شود، نیز اشاره و بیان كرد: 15 درصد از درآمد نفتی كشور در شرایط عادی و پنج درصد از این درآمد در شرایط استثنایی، یعنی حدود پنج درصد از گردش مالی كشور صرف خرید، فروش و مصرف مواد مخدر می‌شود.

 

وی با تاكید بر این كه علیرغم كاهش شیوع مواد مخدر، شدت اعتیاد نیز افزایش یافته است، خاطر نشان كرد: متاسفانه بودجه اعتیاد در كشور در مقایسه با هزینه‌ای كه سالانه صرف اعتیاد می‌شود، قابل توجه نیست.

 

ماهانه 214 هزار تومان صرف خرید شیشه از سوی معتادان می‌شود

 

در ادامه این مراسم، دكتر هومان نارنجی‌ها، كارشناس موسسه داریوش، نیز با اشاره به این كه در حال حاضر ماده غالب مصرفی در كشور هنوز تریاك است در ادامه به انجام RSA86 به استفاده از نشان‌دار كردن معتادان و دستیابی به جمعیت نمونه از طریق معتادان خیابانی اشاره و بیان كرد: با توجه به این كه طبق نتایج RSA86 كنجكاوی و سرخوشی، عمده علت آغاز مصرف مواد مخدر محسوب می‌شود، باید به گسترش پیشگیری در این زمینه بیش از پیش توجه كرد.

 

وی با اعلام این كه در حال حاضر میانگین میزان مصرف ماهانه كراك در كشور 31 گرم در ماه یا روزانه یك گرم است، اعلام كرد: ماهانه به طور متوسط 237 هزار تومان صرف خرید كراك در كشور می‌شود.

 

نارنجی‌ها هزینه پرداختی از سوی معتادان برای خرید ماهانه 81 گرم سوخته را به طور متوسط 170 هزار تومان برشمرد و با بیان این كه 5/4 درصد معتادان در مجموع شیره تریاك و شیره سوخته مصرف می‌كنند، تاكید كرد: متاسفانه همان طور كه مواد اعتیاد آور و مخدر پرخطرتر می‌شوند، هزینه مصرفی برای آن‌ها نیز افزایش می‌یابد، به طوری كه برای مثال معتادان مبتلا به مصرف شیشه ماهانه 214 هزار تومان برای خرید متوسط 9 گرم مواد می‌پردازند.

 

وی در ادامه با اشاره به این كه معتادان ماهانه 223 هزار تومان برای خرید 148 آمپول دو هزار تومانی نورجیزك می‌پردازند، میزان هزینه ماهانه مصرفی برای الكل را به طور متوسط 60 هزار تومان خواند و بیان كرد: طبق آخرین نتایج به دست آمده از تحقیق RSA دامنه اعتیاد كشور همچنان 800 هزار تا یك میلیون و 700 هزار نفر است كه از این تعداد 190 هزار معتاد تزریقی هستند.

 

5 درصد معتادان كشور كارتن خواب هستند

 

تامین سرنگ بر اساس برنامه‌های جاری ستاد از 80 درصد باقی‌مانده تزریق مشترك پیشگیری می‌كند

 

وی با بیان این كه پنج درصد معتادان كشور كارتن خواب و بی خانمان هستند، بر افزایش شدت اعتیاد به دلیل تغییر الگوی مصرف مواد مخدر از دخانی به تزریق تاكید و تصریح كرد: تامین سرنگ بر اساس برنامه‌های جاری ستاد از 80 درصد باقی‌مانده تزریق مشترك پیشگیری می‌كند.

 

نارنجی‌ها در ادامه با بیان این كه حدود 15 هزار معتاد یا 75 درصد معتادان در حال حاضر تحت درمان قرار دارند، افزود: خوشبختانه به دلیل شرایط فرهنگی سقف اعتیاد در كشور افزایش نمی‌یابد و نباید در این مورد سیاه‌نمایی شود.

 

كارشناس موسسه داریوش همچنین با اعلام این كه در حال جمع‌آوری معتادان تفننی از طریق نتایج تحقیق RSA هستیم، اعلام كرد: معتقد نیستیم كه آمار افراد آمار تفننی بیش از افراد معتاد است اما در هر صورت باید بررسی شود.

 

درمان از طریق عطاری‌ها و كپسول‌های دست ساز افزایش یافته است

 

كارشناس موسسه داریوش در ادامه با تاكید بر این كه وظیفه آموزش و پرورش در مورد ارتقای وضعیت تحصیلی كشور نیز یكی از موثرترین الگوهای پیشگیرانه در كاهش جمعیت معتادان محسوب می‌شود، اعلام كرد: بیش از 70 درصد معتادان زیردیپلم و سیكل هستند كه این امر نشان می‌دهد، هرچه افراد از تحصیلات دور می‌شوند، گرایش به اعتیاد آن‌ها نیز افزایش می‌یابد.

 

وی همچنین به افزایش برخی روش‌های غیرمجاز درمانی از طریق عطاری‌ها یا كپسول‌های دست ساز نیز اشاره كرد و با بیان این كه درمان از طریق داروهای گیاهی و كپسول‌های دست ساز به ترتیب به 23 و 18 درصد رسیده است، افزود: از روش‌های درمان غیرعلمی اعتیاد باید فرصت زدایی و روش‌های درمان غیرنسخه‌ای مانند خانواده‌ درمانی و گروه درمانی افزایش یابد.

 

نارنجی‌ها درصد معتادان تحت پوشش درمان نگهدارنده با متادون را نیز 2/12 درصد و سم زدایی با متادون را 7/33 درصد خواند و اعلام كرد: بیش از 20 درصد از سهم درمان به تشكل‌های مردمی مربوط می‌شود.

 

متراژ خانه معتادان 125 متر به طور متوسط

 

كارشناس موسسه داریوش به آمار قابل توجه متراژ متوسط خانه معتادان یعنی 125 متر اشاره كرد و در ادامه سن آغاز مصرف معتادان را نیز بیان كرد و گفت: طبق نتایج RSA83 میانگین سن آغاز مصرف معتادان 22 تا 24 سال بوده است كه البته این میانگین سن در RSA86 مشخص نشده است.

 

وی با بیان این كه حدود 70 درصد معتادان مصرف سیگار و الكل را زیر 19 سال آغاز كرده‌اند، طبق نتایج RSA86 سیگار و الكل را دروازه ورود اعتیاد كشور برشمرد.

 


آخرین ویرایش: - -

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic