گزارشی از جدیدترین موادمخدر توهم زا ؛ مراقب مخدرهای تازه به دوران رسیده باشید

سه شنبه 17 مرداد 1391 11:58 ق.ظنویسنده : مریم بهشتی

 
گزارشی از جدیدترین موادمخدر توهم زا ؛
مراقب مخدرهای تازه به دوران رسیده باشید

 


نام: پان. نام خانوادگی: پراگ - شهرت: پان عربی، پان اسفناج، گوتكا، راجا، تایتانیك، ملوان شجاع، هیرو و... در مجموع همان آدامسپودر و پاستیل تحت عنوان خوشبو كننده دهان. تركیبات: ماده اولیه آن ناس است كه مخلوطی از تنباكو، آهك و خاكستر بوده و با افزودن انواعی از اسانس و رنگ در اشكال مختلف فروخته می شود. در بعضی از انواع نیز مواد خطرناكی مانند كربنات منیزیم، سرب و ارسنیك دیده می شود. مكان: شهرهای مرز شرقی كشور، خراسان و بخشهایی از آذربایجان، شاید هم در همین نزدیكی...
* نگاهی به مخدرهای تازه به دوران رسیده!
مواد مخدر امروزه به عنوان یكی از پر سودترین تجارت های غیرقانونی در جهان به شمار می رود. گردش مالی سالانه آن بین هزار و 500 تا 2 هزار میلیارد دلار برآورد شده است، همسایگی ایران با افغانستان و افزایش كشت خشخاش در این كشور تهدیدی جدی برای ایران است، به طوری كه افزایش تعداد معتادان و گسترش كشت خشخاش تا سطح 6 هزار و 100 تن در افغانستان از برنامه ریزیهای خارجی برای افزایش میزان اعتیاد در این منطقه حكایت دارد.
تریاك، هروئین، حشیش، اعضای جدیدی در خانواده مواد مخدر به شمار نمی روند قدمتشان شاید بیش از هزاران سال باشد. كارشناسان و مسؤولان مبارزه با مواد مخدر تلاش خود را برای كاستن میزان معتادان و اعتیاد به این مواد انجام می دادند كه ناگهان ماده جدیدی به نام كراك، فتنه بزرگی در میان خانواده مخدرها ایجاد كرد.
كراك از همان هروئین قدیمی گرفته می شد، اما این بار دیگر نمی شد آن را در گروه مخدرها قرار داد، زیرا خلوص بالای آن مصرف كننده را با حال و هوای جدیدی رو به رو می كرد. روانگردان های جدید با نامهای تجاری متفاوت!
با رواج مصرف كراك در میان جوانان و نوجوانان و پیدا كردن مشتریانی حتی در میان سالخوردگان، بتدریج انواع متعددی از مخدرها با اشكال و نامهای مختلف در گوشه و كنار بازار این اجناس به چشم می خورد. گروهی در خانواده روان گردانها قرار گرفتند و گروهی نیز با میزان خلوص بالاتر توانستند جای پای خود را در میان مخدرها باز كنند. از همین جا بود كه كم كم ماده ای جدید با ظاهری موجه دست به دست میان افراد چرخیده می شد. نامش «پان پراگ پود» خوشبو، خوشرنگ و زرق و برق دار.
قیمت زیادی نداشت، 50 و حداكثر 300 تومان به راحتی در بازار و دكه های روزنامه فروشی و... پیدا می شد. دیگر از بوی بد تریاك و دود و بساط و... هم خبری نبود. پدر و مادرها تفاوت آن را از قرصهای درمانی تشخیص نمی دادند. شادی كاذب، گیجی و به هم خوردن تعادل رفتاری و همچنین وابستگی جسمی و روانی از عوارض زودهنگام مصرف آن به شمار می رود، این در حالی است كه در درازمدت می تواند آسیبهای جدی به مغز، دستگاه تنفسی و قلب و عروق وارد كند. از همه اینها گذشته به دلیل تحریك مخاط دهان، از عوامل مستعدكننده سرطانهای زبان، حنجره و دهان به شمار می آید.
* «پان» از كجا آمده است؟
«پان پراگ» ماده غلیظ سرخ رنگ و دست سازی است كه از برگ درخت مخصوصی ساخته می شود. یكی از مواد پر مصرف رایج در پاكستان در كنار «جاآلیا»، «كوتكا» و «دینودر» است. شیوع مصرف این محصولات جویدنی بین جوانان پاكستانی در حال افزایش است. در فرهنگ هندی ها از «پان» به عنوان یك ماده خوشبوكننده و تمیزكننده دندانها استفاده می شود. این مواد از سوی دست فروشان به دو روش فروخته می شود. نوع طبیعی آن كه روی برگهای درختان مخصوص در میان عسل و دیگر مواد معطر پیچیده شده تا یكباره در دهان قرار گیرد و دقایقی بعد تفاله های آن به همراه بزاق قرمز رنگ دهان از سوی مصرف كننده خارج شود، نوع دیگر آن در بسته های كوچك آلومینیومی قرار دارد كه ضرر و آسیب زیادی به دهان، دندان و لثه وارد می كند.
در افغانستان و پاكستان این مواد كه حاوی مقداری «ناس» است به مدت پانزده دقیقه در زیرزبان قرار گرفته و تفاله آن دور ریخته می شود پس از شادی كوتاه مدت، سرگیجه، عدم تعادل و آثار تخریبی روی سیستم اعصاب برجای می گذارد.
گفته می شود این ماده خوشبو و خوشرنگ ماده جدیدی نیست و همان MDMA ها بودند كه شركت مرگ آسمان در سال 1912 آنها را برای درمان بیماران روانی ساخته بود، اما چهل سال بعد در آمریكا ممنوع اعلام شد.
*هوشیار باشید!
به گفته یكی از كارشناسان مبارزه با موادمخدر، «پان» از برگ سبز تنباكوی افغان ها تهیه می شود. برگ سبز تنباكو به نسبت خاصی با آهك تركیب شده و پس از آمیختگی با بزاق دهان، نیكوتین تنباكو را آزاد و تولید انرژی می كند.
گرمای حاصل از این واكنش تصور اشتباه انرژی زایی را در افراد ایجاد كرده و تقاضای مصرف مجدد را پدید می آورد. بدین ترتیب فرد به مصرف ماده معتاد می شود آهك موجود در این ماده، بیش از هر نقطه ای به لثه و دیگر قسمتهای دهان و دندان آسیب می رساند، اما با گذشت زمان این ماده دیگر نیازهای روحی و جسمی فرد را تأمین نمی كند، به همین دلیل فرد معتاد رفته رفته به طرف مواد سنگین تری می رود.
اصغر باقریان به خانواده ها هشدار می دهد، گاه موادی در قالب خوشبوكننده و در بسته های كوچك مانند سماق یا نمكهای رستورانی عرضه می شود. این ماده با ظاهری فریبنده و خوشبو افراد بویژه دانش آموزان را هدف قرار داده است. این بسته های كوچك اغلب حاوی سه عدد از این ماده به شكل پاستیل است و توانایی بدن، میزان و روش مصرف آن در بروز عوارض ظاهری نقش مهمی دارد. این مواد در شكل پودر و با طعم نعناع و موارد مشابه نیز عرضه می شود.
* رواج آدامسهای مخدر
جانشین معاون مبارزه با مواد مخدر پلیس خراسان رضوی چندی پیش نیز نسبت به توزیع این ماده مخدر جدید هشدار داد، «پان پراگ» با ظاهری كاملا متفاوت به عنوان ماده مخدر به كشور وارد شده است و دسترسی به آن بسیار راحت است.
سرهنگ گل محمدی اضافه می كند: طبق دستورالعملی كه از سوی مركز مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی ابلاغ شده است، روند حساس سازی موضوع و ارائه هشدار به سازمانهای مختلف بخصوص آموزش و پرورش و نهادهای آموزش عالی در حال پیگیری است تا از رواج آن جلوگیری شود.
* هند، مقام دوم سرطان دهان در دنیا
از سوی دیگر دكتر محمدرضا جهانی، جانشین دبیركل ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز با اشاره به اینكه این ماده از سال گذشته از كشورهای هند، پاكستان و افغانستان وارد كشور شده است تصریح می كند: در بررسی های انجام شده از سوی مركز بهزیستی استان سیستان و بلوچستان، از انواع «پان» كه در سطح این استان جمع آوری شده، شش نوع آن حاوی مواد مخدر افیونی نیز بوده است.
وی اضافه می كند: هندوستان به دلیل مصرف زیاد این ماده، مقام دوم سرطان دهان در دنیا را دارد.
دكتر محمود توكلی، مدیر اجرایی مركز تحقیقات اعتیاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی نیز در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به تحقیقات انجام شده در خصوص اعتیاد و تغییر نوع مصرف مواد مخدر از انتشار این ماده جدید در میان افراد كم سن و سال اظهار نگرانی می كند.
وی می گوید: براساس آخرین تحقیقات انجام شده در سال 86 با نام طرح ملی برابر تقریبی معتادان در كشور كه به سفارش ستاد مبارزه با مواد مخدر صورت گرفت، مشخص شد، در حالی كه شیوع اعتیاد در سال 86 نسبت به سالهای قبل از آن افزایش نیافته است اما متأسفانه شدت اعتیاد از تریاك و هروئین به سمت مواد خطرناكی از جمله كراك تغییر داشته است. به گونه ای كه مصرف تریاك به 60 درصد و كراك به 40 درصد رسیده است كه آمار ناگواری به شمار می رود، زیرا سن مصرف آن پایین است و همه وابستگی بیشتری به مصرف ایجاد می كند.
به گفته این كارشناس مصرف كنندگان كراك نیز افراد بین 20 تا 25 سال هستند كه به نظر می رسد این ماده جدید تحت عنوان آدامس یا پاستیل با تركیبات خطرناك مشتریان كم سن تری را جذب می كند.
وی به خانواده ها هشدار می دهد تا نسبت به آخرین و جدیدترین انواع مواد مخدر اطلاعات كافی به دست آورند، زیرا در صورت اعتیاد و ایجاد وابستگی به این مواد توهم زا، آثار و عوارض بسیار بدی در انتظار مصرف كننده است. از این رو دقت لازم را داشته و در خصوص مواد خوراكی مشكوك تحقیقات بیشتری انجام دهند.دكتر توكلی می افزاید: آدامسها و یا پاستیلهای «پان پراگ» مخدرهای سبكی هستند كه به اصطلاح به آنها ورودی گفته می شود، زیرا بتدریج فرد را به سمت مواد سنگین تر سوق داده و دریچه ای به دنیای خطرناكترین مخدرهای توهم زا می گشایند.

  


آخرین ویرایش: - -

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic