بی توجهی به عدم نگهداری و جمع آوری صحیح معتادان پر خطر

یکشنبه 5 شهریور 1391 12:57 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 


O      صابری زفرقندی با تاکید بر اینکه باید هشدار کارشناسان را جدی بگیریم، می گوید: "اگر موضوع جمع‌آوری معتادان بدون رعایت دقیق دستورالعمل باشد، همچنانکه در سال‌های گذشته نیز شاهد بوده‌ایم نه تنها کمکی به کاهش اعتیاد و حتی کاهش تعداد معتادان پرخطر نخواهد کرد بلکه می‌تواند اثرات معکوسی را هم به دنبال داشته باشد.       "
یه گفته این مقام مسئول: "از جمله عوارض و خطرات غیرقابل جبران در جمع‌آوری معتادان پرخطر در یک فضای محدود و نگهداری آنها برای مدت طولانی، اشاعه عفونت‌هایی همچون ایدز و انواع هپاتیت خواهد بود که در این صورت نظام سلامت کشور برای کنترل سرعت گسترش این عفونت‌ها یا درمان بیماران مبتلا‌ باید هزینه‌های بالایی را بپردازد."

            زنان و اعتیاد: حلقه های گسترش ایدز

O      توجه به گسترش ایدز و بیماریهای عفونی به خاطر جمع شدن معتادان زیر یک سقف، پای ضلع سوم ماجرا را نیز به میان می کشد. زنان بیمار، به عنوان یکی از اصلی ترین عوامل شیوع بیماری هایی مانند ایدز و هپاتیت (به دلیل امکان انتقال از طریق ارتباطات جنسی)، هنگامی که مشکل اعتیاد نیز داشته باشند، به مهمترین عامل انتقال بیماریهای عفونی تبدیل می شوند.

O      در سالهای گذشته هشدارهایی از افزایش ابتلای زنان به اعتیاد در جامعه شنیده شده، مثلا اعلام افزایش زنان معتاد در خوزستان، زنگها را تنها برای یکی  دو روز به صدا درآورد.

حتی هشدارهای برخی از مقامات سیاسی و قضایی مانند رئیس دیوان عالی کشور درباره افزایش 40 برابری مصرف مواد مخدر در میان جوانان نیز تنها چند ساعتی در سایتها و خبرگزاریها ماند و پس از آن، دوباره همه چیز فراموش شد تا پلیس پایتخت اعلام کند با قدرت، برنامه جمع آوری معتادان  پرخطر و لامکان را اجرا می کند.

O      از جمله رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا، یکی دو ماه پیش گزارش داد که 1800 معتاد و کارتن خواب پرخطر را دستگیر کرده اند، ولی این چنین که مسئولان  ستاد مبارزه با مواد مخدر می گویند، این کارها، نتیجه معکوس دارد.

O      دستگیری بدون درمان، یعنی چند برابر کردن مشکلات

O      واقعیت این است که اصلاحیه جدید قانون مبارزه با مواد مخدر، در ماده 16 به دولت تکلیف کرده معتادان به مواد مخدر و روان‌گردان و متجاهر به اعتیاد را با دستور مقام قضایی از یک تا 3 ماه در مراکز دولتی و مجاز درمان نگهداری کنند.

قتل های خانوادگی توسط معتادان"

هر از گاهی می شنویم یا در خبرها می خوانیم که یک معتاد به شیشه یک یا چند تن از اعضای خانواده اش را به طرز فجیعی به قتل رسانده است. در پی افزایش اینگونه جنایات خانوادگی همه می پرسند چرا «شیشه» جرم و جنایت را از بیرون منزل به درون حریم خانوادگی می کشاند و باید چه اقداماتی برای جلوگیری از چنین جرائمی انجام داد و چگونه از افزایش آمار معتادان جلوگیری کرد؟ 

قاضی محمدحسین شاملو رئیس دادگاه کیفری استان می گوید: درباره قتل هایی که تحت تاثیر مواد روانگردان انجام می شود، به جهت اینکه جامعه مبتلابه آن شده هر روز با نمونه هایی از این حوادث تلخ روبرو می شویم. علت وقوع این جرم ها در ابتدا به قانونگذاران مربوط می شود که هیچ مجازاتی را برای مصرف کنندگان شیشه و روانگردان در نظر نگرفته بودند اما در قانون جدید مجازاتی را که برای هروئین در نظر گرفته می شد، برای مواد روانگردان نیز پیش بینی کرده اند. تاکنون تحت تاثیر اینگونه مواد صنعتی تعدادی از افراد خانواده ها قربانی شده اند و حتی خود مصرف کنندگان را به ورطه نابودی    کشانده و باعث از هم پاشیدگی خانواده ها هم شده است.


آخرین ویرایش: یکشنبه 5 شهریور 1391 03:56 ب.ظ

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic