تبلیغات
nasimerahi - روند اعتیاد دانش آموزان به دخانیات ادامه دارد ؛ آقا اجازه، ما متهمیم !

روند اعتیاد دانش آموزان به دخانیات ادامه دارد ؛ آقا اجازه، ما متهمیم !

یکشنبه 17 اردیبهشت 1391 04:23 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 


خبرگزاری انتخاب :

همه ساله با آغاز سال تحصیلی میلیونها دانش آموز روانه كلاسهای درس می شوند و برگ جدیدی از زندگی خودشان را در زیر چتر حمایتی نظام آموزشی آغاز می كنند.


دانش آموزان در فضای تحصیلی و آموزشی مدارس موظف به رعایت یك سری ضوابط و مقررات از جمله نكشیدن سیگار و دخانیات در فضای مدرسه و كلاس هستند، اما واقعیت این است كه بسیاری از دانش آموزان در دوران تحصیل، كشیدن تفننی سیگار را تجربه می كنند.


به گفته كارشناسان جامعه شناسی و آسیبهای اجتماعی، ابتلا به كشیدن سیگار دریچه اصلی ورود افراد به دنیای بزهكاری و ناهنجاریهای اخلاقی و اجتماعی است و به دلیل ارزانی و در دسترس بودن این ماده دخانی و عدم فرهنگ سازی لازم برای پرهیز از سیگار هنوز آن چنان كه لازم است، نتوانسته ایم زمینه های ابتلای دانش آموزان را به سیگار از میان ببریم...


دانش آموزان نصیحت نمی پذیرند
دكتر جلال الدین ستوده، روان شناس و كارشناس اجتماعی در گفتگو با گزارشگر ما اظهار می دارد: واقعیت این است كه دانش آموزان برای پذیرفتن نصیحتهای اخلاقی و اجتماعی اولیا و مربیان خودشان، انگیزه ندارند و رفتن به راهی كه دوستان و همكلاسیهایشان در آن گام نهاده اند، برایشان راحت تر از پذیرش پند و اندرز است.


وی می افزاید: در حوزه آموزش و پرورش و فضاهای آموزشی كشور، ما بزرگترین فرصتهای طلایی تعلیم و تربیت دانش آموزان را به دلیل نداشتن برنامه ریزی لازم از دست می دهیم و به همین دلیل روز به روز بر تعداد دانش آموزانی كه به سمت اعتیاد و یا كشیدن سیگار رو می آورند و سلامتی خود و جامعه شان را به خطر می اندازند، افزایش می یابد.


این استاد دانشگاه تصریح می كند: دانش آموزان از امر و نهی مستقیم بیزارند، به همین دلیل لازم است با الگوسازیهای شایسته و كارآمد و تشویق دانش آموزان موفق و مثبت، به صورت ناخودآگاه دانش آموزان در معرض خطر را به سمت اصلاح و بهبود اجتماعی سوق دهیم و با نظام مند كردن آموزشهای غیرمستقیم مانند بهره گیری از رسانه های سمعی و بصری و حتی برگزاری اردوهای تفریحی و علمی متنوع در جهت نهادینه كردن مثبت گرایی دانش آموزان و متوجه كردن آنان به الگوهای متناسب اجتماعی و اخلاقی گامهای اثربخش و بلندی برداریم.


متهمی به نام والدین!
غلامحسین عمرانی، قاضی دادگاههای عمومی و خانواده در گفتگو با گزارشگر ما اظهار می دارد: گرچه در بحث اعتیاد، بزهكاری و روی آوری دانش آموزان به دخانیات و مواد اعتیاد آور، مدارس و رسانه های گروهی می توانند نقش بازدارنده ای ایفا نمایند، اما براساس یافته های پژوهشی پدران و مادران مهمترین نقش را در بازداری كودكان از اعتیاد و دخانیات برعهده دارند و باید برای واكسینه كردن كودكان و نوجوانان خودشان در مقابل این پدیده های خانمان برانداز اقدامهای مؤثر و كاربردی در برنامه تربیت فرزندانشان بگنجانند.


وی همچنین تصریح می كند: از سوی دیگر در صورتی كه مدیران و مسؤولان وزارت آموزش و پرورش درباره به كارگیری معلمان سیگاری تجدیدنظر نكنند، نمی توانیم درباره اثربخشی تربیتهای پدر و مادر دانش آموزان چندان امیدوار باشیم! زیرا دانش آموزان با دیدن معلمان یا مدیران سیگاری در محیط آموزشی نسبت به قبح این عمل دچار شك و تردید شده و همچنین تردید، آغاز ورود آنان به دنیای پرخطر دخانیات، اعتیاد و بالاخره آسیبهای اجتماعی بعدی خواهد بود.


اتاق دود در مجاورت كلاس درس!
مسعود نیكوعقیده، عضو انجمن اولیا و مربیان یكی از دبیرستانها در گفتگو با گزارشگر ما می گوید: متأسفانه درباره پیشگیری از اعتیاد یا سیگار كشیدن دانش آموزان هیچ گونه برنامه مدون علمی وجود ندارد و به عنوان مثال زمانی كه در دبیرستان یك اتاق در كنار كلاسهای درس برای سیگار كشیدن معلمان و كادر آموزشی اختصاص می یابد، چگونه می توان انتظار داشت دانش آموزان با دیدن این منظره نسبت به سیگار و دخانیات تنفر داشته باشند؟


وی می افزاید: در پاسخ اعتراض والدین نسبت به سیگار كشیدن معلمان برای جلوگیری از الگوپذیری دانش آموزان، مسؤولان آموزش و پرورش اظهار می دارند: در این زمینه نمی توانیم اقدام خاصی انجام دهیم و باید با وضع موجود كنار بیاییم، این در حالی است كه قانون ممنوعیت استعمال دخانیات در كشور تصویب و اجرایی شده است.


استعمال سیگار در مدارس هم ممنوع است
در همین ارتباط دكتر خدیجه محصلی، كارشناس مسؤول دبیرخانه كشوری كنترل و مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت به گزارشگر ما اظهار می دارد: قانون جامع كنترل و مبارزه با دخانیات و مواد دخانی توسط مجلس شورای اسلامی تصویب گردیده و ممنوع بودن استعمال دخانیات در ادارات و اماكن عمومی طی دو سال اخیر به همه ادارات و نهادهای دولتی از جمله وزارت آموزش و پرورش ابلاغ شده و به دلیل قانون بودن برای همه افراد از جمله معلمان یا مدیران مدارس لازم الاجرا می باشد.
وی در توضیح گفته هایش تصریح می كند: براساس قانون جامع كنترل و پیشگیری از استعمال دخانیات، مجازاتها و شاخصهای بازدارنده ای مانند اخطار كتبی بدون درج در پرونده، اخطار كتبی با درج در پرونده و بالاخره جریمه و كسر حقوق از جمله مواردی اند كه می توان به این وسیله مصرف دخانیات را در ادارات و نهادهای عمومی و اماكن كنترل و در نهایت حذف نمود.


دكتر محصلی فرهنگ سازی برای جلوگیری از تمایل دانش آموزان به دخانیات را یكی از راههای مقابله با دخانیات می داند و اظهار می دارد: در این ارتباط مراكز مشاوره آگاه سازی دانش آموزان و والدین درباره مضرات سیگار و كمك به افراد مبتلا برای ترك دخانیات در دانشگاههای علوم پزشكی سراسر كشور و شعبه های آن در همه شهرها مستقر شده اند كه آماده اطلاع رسانی برای جلوگیری از ورود دانش آموزان به آسیبهای اجتماعی جانبی است.


كارشناس ستاد كنترل و مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت در پایان گفته هایش عنوان می كند: این ستاد با همكاری نهادها و ادارات مختلف از جمله وزارت آموزش و پرورش برای كاهش تقاضای دخانیات و در نهایت امنیت بخشی به والدین در جهت جلوگیری از ابتلای دانش آموزان به دخانیات تلاش می كند كه ممنوعیت عرضه قلیان در اماكن عمومی، ممنوع شدن فروش سیگار به نوجوانان و جلوگیری از عرضه مواد دخانی توسط باجه های مطبوعاتی و فرهنگی از جمله تلاشهای همكاران ما در این ستاد است، اما در این فرآیند نیاز مبرمی به همكاری والدین داریم.


دكتر ضیاءالدینی، مدیركل دفتر پیشگیری از آسیبهای اجتماعی وزارت آموزش و پرورش نیز در گفتگو با گزارشگر ما اظهار می دارد: برای اثبات آمارهای ارائه شده درباره اعتیاد و یا استعمال دخانیات دانش آموزان باید مدرك علمی و مستند ارائه شود.


آمارهای اعتیاد در دانش آموزان سند علمی ندارد
وی می افزاید: همه ارقام و آماری كه تاكنون درباره میزان ابتلای دانش آموزان به ایدز، اعتیاد و یا كشیدن سیگار توسط دانش آموزان منتشر شده از سوی وزارت آموزش و پرورش مردود اعلام گردیده و اصولاً این نوع آمارها سند علمی ندارند.
مدیركل سلامت و پیشگیری از آسیبهای اجتماعی وزارت آموزش و پرورش همچنین خاطرنشان می كند: مدرك علمی و قانونی درباره اعتیاد، گرفتن آزمایش و تست اعتیاد است كه ما امكان انجام این نوع آزمایشها را برای همه دانش آموزان نداریم و از نظر حقوقی و قانونی نمی توانیم بدون در اختیار داشتن نتیجه آزمایشها نسبت به اعتیاد یا ایدز دانش آموزان اظهارنظر نماییم.


این مقام مسؤول در وزارت آموزش و پرورش تصریح می كند: البته در صورتی كه والدین برای رفع مشكل دخانیات یا اعتیاد دانش آموزان تعامل لازم را با مدارس داشته باشند، می توانیم به نتایج بهتری در این زمینه برسیم و دفتر پیشگیری از آسیبهای اجتماعی آماده همكاری با اولیا و مدارس در این فرآیند می باشد.


آمارهای منتشر شده دروغ است
محمدباقر پیشنمازی، معاون پرورشی وزیر آموزش و پرورش در جمع خبرنگاران به گزارشگر قدس اظهار می دارد: وقتی كسی یا نهادی در رسانه ها اعلام می كند چندین هزار دانش آموز معتاد داریم، باید براساس اسناد و مدارك قانونی و آماری این رقم را اثبات كند وگرنه اعلام این گونه آمارها دروغ و به جز تشویش اذهان عمومی و ایجاد نگرانی برای والدین دانش آموزان نتیجه دیگری در برنخواهد داشت.


این مقام مسؤول در نظام آموزشی كشور همچنین خاطرنشان می كند: دانش آموزان زمان كمی را از ساعات شبانه روز در محیطهای آموزشی به سر می برند، به همین دلیل لازم است خانواده ها برای نظارت مستمر بر گذران اوقات غیر درسی فرزندانشان برنامه های مؤثرتری را مدنظر داشته باشند.
پیشنمازی اضافه می كند: مدیران و مربیان مدارس فقط در محدوده فضای آموزشی می توانند بر رفتار محصلان نظارت كنند، در صورتی كه براساس تحقیقات انجام شده بیشترین بزهكاری و نابهنجاریهای اجتماعی دانش آموزان در فاصله بین خانه و مدرسه اتفاق می افتد و رفع این مشكل به كار فرهنگی و همكاری رسانه ها با خانواده ها و مدارس برای ایجاد مصونیت دانش آموزان در مقابل سقوط در ورطه های غیراخلاقی و اجتماعی نیاز دارد.


مراقب الگوپذیری دانش آموزان باشیم
وی در ادامه با ذكر مثالی یادآور می شود: وقتی دانش آموز مشاهده می كند پدرش همراه با یك فرد دیگر در بهترین ساعتهای گذران عمر و زندگی شان سیگار می كشند و از این كار احساس رضایت و خرسندی دارند، مسلماً این احساس رضایت و این عمل ناپسند هر دو به صورت یكسان در ضمیر پاك و نقش پذیر او حك می شود، بنابراین باید بشدت مراقب الگوپذیری فرزندان و دانش آموزان از خود و محیط اطراف باشیم.


معاون امور پرورشی و تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش درباره جغرافیای اعتیاد و استعمال دخانیات دانش آموزان اظهار می دارد: البته در صورتی كه دانش آموزی برای یك بار و از روی حس كنجكاوی سیگار بكشد، نباید او را معتاد یا سیگاری بنامیم، اما درباره مناطقی كه بیشتر امكان ابتلای دانش آموزان به دخانیات وجود دارد، باید به فرهنگ مناطق توجه شود؛ یعنی دقیقاً در استانها و شهرستانهایی كه بزرگسالان بیشتر به سیگار روی آورده اند، اعتیاد و دخانیات چندان امر مذمومی محسوب نمی شود. دانش آموزان این مناطق هم امكان ورود به این پدیده های خطرناك و آسیب دیدن از دخانیات را بیشتر دارند.


به همین دلیل لازم است پدران و مادران و نیز مربیان دانش آموزان با آگاه سازی دانش آموزان در محیط مدرسه و خانه از یك سو و رسانه های گروهی و نیروی انتظامی از سوی دیگر برای امنیت بخشی به دانش آموزان و جلوگیری از ابتلای آنان به آسیبهای اجتماعی جلوگیری كنند.
 


برچسب ها: روند اعتیاد در دانش آموزان ، دانش آموزان معتاد ، اعتیاد و مدرسه ، آموز و پرورش و اعتیاد ،
آخرین ویرایش: یکشنبه 17 اردیبهشت 1391 04:55 ب.ظ

 
یکشنبه 19 خرداد 1398 03:30 ق.ظ

Hi everyone, it's my first visit at this web site, and post is truly fruitful designed for me, keep up posting these types of articles or reviews.
شنبه 18 خرداد 1398 11:10 ق.ظ

I was suggested this website through my cousin. I am not certain whether this submit is written by means of him as no one else realize such exact about my trouble. You are amazing! Thank you!
پنجشنبه 23 شهریور 1396 10:04 ب.ظ
Ridiculous quest there. What occurred after? Good luck!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر