تبلیغات
nasimerahi - اعتیاد یک بیماری زیستی، روانی، اجتماعی، محیطی است

اعتیاد یک بیماری زیستی، روانی، اجتماعی، محیطی است

چهارشنبه 10 خرداد 1391 06:58 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 


این را همه می دانیم که هیچگاه یک نفر یک شبه تصمیم نمی گیرد معتاد شود،تمام افرادی که در حال حاضر به مواد مخدر وابستگی پیدا کرده اند زمانی که به تعارف دوستان یا برای پیدا کردن حال خوب اولین پک های خود را با به مواد می زدند حتی تصور این را هم نمی کردند سرنوشتی شوم و بد را در آینده تجربه کنند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران، آمار نشان می دهد که در 60 درصد از معتادین تعارف دوستان و در 70درصد از آنان اختلالاتی نظیر افسردگی، اضطراب،ترس، خودکم بینی و... عامل بوده است.
کارشناس حوزه اعتیاد و آسیبهای اجتماعی گفت: روند چرخه اعتیاد در یک فرد با اولین تجربه مواد به مقدار بسیار کم شروع می شود و سپس مصرف گاه و بیگاه و یا تفننی و در مرحله بعد سوءمصرف مواد مخدر را تجربه می کنند یعنی فرد مجبور به مصرف مواد می شود و کم کم آشفتگی های زندگی فرد بروز می کند ولی معمولا فرد و یا اطرافیان با دروغ گفتن ، بهانه و یا توجیه به راحتی از کنار آن می گذرند و اینجاست که فرد وارد مرحله وابستگی به مواد مخدر می شود یعنی مصرف در فواصل منظم که روی همه امور زندگی وی تاثیر می گذارد، در واقع معتاد مصرف می کند که زندگی کند و زندگی می کند که مصرف کند و اکثر افراد معتاد به مواد مخدر پس از این مرحله الگوی مصرف خود را تغییر می دهند تا به لذت اولیه دست پیدا کنند اما هیچ گاه نئشگی اولیه را تجربه نمیکنند بلکه اعتیادشان سنگین تر و سنگین تر می شود.
مهناز پیشدار افزود: در مصاحبه با معتادین غالب این افراد اذعان دارند که روش درست برخورد با تعارف دوستان را بلد نبودند و مهارت نه گفتن را نداشته و فکر می کردند رد کردن دست دوستشان اشتباه است و یا راهی را برای سر حال و با نشاط بودن بلد نبودند. در این نقطه است که لزوم آموزش مهارتهائی مهم و ضروری به افراد نمود پیدا می کند. ما برای فرایند پیشگیری از اعتیاد و دیگر آسیب های اجتماعی نیازمند فرهنگ سازی و آموزش درست هستیم.
کارشناس حوزه پیشگیری از اعتیاد اظهارداشت: از انجاییکه متاسفانه سیستم اعتیاد و مافیای مرگ هوشمندانه، خلاق، فعال، پویا و 24 ساعته عمل می کند و از هر ظرفیتی جهت پیشبرد اهداف شوم خود استفاده می کند توانسته در بخش های مهمی نظیر خانواده- مراکز آموزشی- محل های کاری- مناطق شهری و روستایی و... نفوذ کند و به قول معروف سیستم مافیای مرگ با الگانس رو به جلو در حرکت است ، بخش های فعال در امر پیشگیری از اعتیاد و آسیب با ژیان به دنبال آن پیش می روند.
وی ادامه داد: به عقیده من به همین دلیل است که سوداگران مرگ چند گام جلوتر از سیستم پیشگیری هستند. به محض اینکه ما برای روند درمان و یا پیشگیری از گرایش جوانان به یک ماده مخدر برنامه ریزی می کنیم و مدت ها وقت صرف پژوهش و ارائه راه کار می کنیم این سیستم ماده ای جدید با اسامی شیک و تبلیغات گول زننده و دروغ وارد بازار می کنند و جوانان ما را به اسارت می کشانند.
شرکت والدین باید در راهکارهای مشارکتی پیشگیرانه
کارشناس حوزه اعتیاد و آسیبهای اجتماعی گفت: می بایست برای برنامه ریزی های پیشگیرانه از تمام ظرفیت های موجود در جامعه استفاده کرد. متاسفانه ما طرح ها را تک بعدی و مقطعی برنامه ریزی می کنیم، یک برنامه پیشگیری می بایست بطور مداوم و در چند جبهه اجرا شود بطور مثال اگر برنامه ای برای نوجوانان در مدرسه داریم برای اولیاء دانش آموزان و اولیاء مدرسه نیز همزمان و مداوم با شکل و محتوای مناسب آنان اجرا شود.
پیشدار درباره نقش والدین تصریح کرد: والدین باید در راهکارهای مشارکتی پیشگیرانه شرکت کنند تا احساس مسئولیت کنند، تماشاچی وقایع نباشند، شگفت زدگان مسائل اجتماعی پیش رویشان نباشند. غالبا این حرف را شنیده ایم که والدین ابراز می کنند که بچه هایمان ما را نمی فهمند و اگر این حرف درست باشد یعنی ما کارمان را بلد نبوده ایم و در امر والدین بودن ناکارآمد و نا بلد هستیم. اکثریت پدر و مادرها نیاموخته اند که والد بودن یک شغل است و نیازمند کسب مهارت های لازم می باشد، و از آنجا که دانش لازم را ندارند، بلد نیستند و منحرف می شوند. باید دانست که انحراف ثمره جهل و نادانی است پس باید که بیاموزیم.
ضرورت تعامل اولیاء دانش آموزان با اولیاء مدارس
کارشناس حوزه اعتیاد و آسیبهای اجتماعی گفت: فرزندان ما بخش اعظم زمان خود را در خانه و مدرسه می گذرانند یعنی باید اولیاء دانش آموزان با اولیاء مدارس در تعامل باشند. بیائید از والدینی که در سال های اخیر بچه دار شده اند بپرسیم که کدامشان برای بچه دار شدن بروشور یا کتاب خوانده اند؟ کدامشان با یک روانشناس و مشاور در ارتباط بوده اند.
پیشدار افزود: متاسفانه مردم با انگیزه های متفاوتی بچه دار می شوند و با آزمایش و خطا نیز آنها را تربیت می کنند. در مدرسه ای از دانش آموزان پرسیدم ویژگی های یک دوست خوب چیست؟ آنها اصلا نمی دانستند ملاک و معیار یک دوست خوب چیست و چگونه یک دوست خوب انتخاب کنند. جالب تر آنکه وقتی از والدین بچه ها پرسیده شد معیار مشخص و قابل قبولی برای انتخاب دوست نداشتند.
چه باید کنیم؟
اما به راستی وظیفه متخصصان و دلسوزان عرصه پیشگیری چیست؟ کارشناسان و متخصصان عرصه پیشگیری نیز می بایست فکری نو و قابل اجرا ارائه دهند و ما باید از الگوهای نا کارآمد غربی فاصله بگیریم و متناسب با فرهنگ مردم ایران برنامه های پیشگیرانه تدوین نمائیم. این را از این جهت می گویم که سالهای اخیر شاهد بازار داغ آموزش مهارت های زندگی و تبلیغات برای آن بوده ایم و همه از مهارت های زندگی و لزوم یادگیری آن به منظور پیشگیری از اعتیاد و آسیب های اجتماعی در میان خانواده و جوانان یاد می کنند اما هیچ تلاشی برای بومی سازی بر مبنای الگوی ایرانی این مهارت ها که بسیار مهم است نگردیده، تنها فعالیت انجام شده برگردان و ترجمه مهارت های زندگی غربی به زبان فارسی بوده است و به این امر توجه نشده که الگوبرداری های غیر بومی تبعات خاص خود را دارد چه بسا آسیب بیشتری بر پیکره نهاد خانواده و جامعه وارد نمایند.
مدیر عامل مرکز پیشگیری از اعتیاد مهرورزان گفت: این روزها شاهد بدترین روش پیشگیری و اطلاع رسانی هستیم که یک معتاد بهبود یافته را در مدرسه یا دانشگاه می برند و معرفی می کنند که ببینید این آدم تا دیروز توی جوی آب افتاده بود ولی الان برای خودش چه جایگاهی دارد.
پیشدار افزود: یک کارشناس پیشگیری از اعتیاد می بایست دائما مطالعه کند و اطلاعات و دانش خود را در زمینه پیشگیری از اعتیاد و آسیب اجتماعی به روز کند. برنامه پیشگیرانه در سه سطح قابل اجرا است و ما می توانیم با اجرای درست و به موقع برنامه های پیشگیرانه اولیه (سطح اول) که دانش جدید و جوانی است و از سال 1961 آغاز گردیده کار کنیم که حتی اگر باران مواد مخدر هم بارید هیچ کسی تر نشود.
وی خاطرنشان کرد: در آخر باید گفت به تعداد افراد روی زمین دلیل و علت برای گرایش به سمت اعتیاد وجود دارد پس لطفا سری دوزی نکنیم. /ز
گزارش از رقیه بقائی


آخرین ویرایش: چهارشنبه 10 خرداد 1391 11:44 ق.ظ

 
سه شنبه 6 تیر 1396 05:40 ق.ظ
What's up i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i
read this piece of writing i thought i could also create comment
due to this brilliant piece of writing.
دوشنبه 1 خرداد 1396 11:06 ب.ظ
Hi i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read
this post i thought i could also make comment due to this sensible post.
چهارشنبه 30 فروردین 1396 10:01 ب.ظ
I need to to thank you for this excellent read!! I certainly enjoyed every bit of it.

I have you saved as a favorite to look at new things you post…
دوشنبه 13 خرداد 1392 07:59 ب.ظ
مصاحبه های خانم پیشدار همیشه عالی و آموزنده است
یکشنبه 12 خرداد 1392 10:12 ق.ظ
مطلب خیلی خوبی بود تشکر
یکشنبه 12 خرداد 1392 10:11 ق.ظ
بسیار خوب ساده و روان مرسی
یکشنبه 12 خرداد 1392 10:10 ق.ظ
عالی بود درود
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر