تبلیغات
nasimerahi - معضل اعتیاد و علل اجتماعی آن

معضل اعتیاد و علل اجتماعی آن

سه شنبه 12 اردیبهشت 1391 12:52 ب.ظنویسنده : مریم بهشتی

 

ساخت PDF چاپ ارسال به دوستبی گمان یكی از مصیبت بارترین چالش های انسان معاصر، گرفتاری در چنبره معضلات اجتماعی بویژه مواد مخدر است. این مسئله علاوه بر اثرات مخرب روانی و اجتماعی، در بعد اقتصادی نیز مسئله ساز بوده و موجبات ركود اقتصادی كشورهای تولید كننده را فراهم آورده است. چرا كه تجارت و تولید مواد مخدر باعث سرمایه گذاری های كلان دولتی در جهت پیشگیری، درمان و مبارزه با این اشتغال مرگ‌ آفرین می شود و بدین صورت در دراز مدت تحلیل و ركود اقتصادی كشورها را موجب خواهد شد.

براساس یافته های یك موسسه تحقیقاتی در كشور كلمبیا كه یكی از مراكز عمده تولید و تجارت مواد مخدر می باشد بیش از 80 درصد درآمد تجار مواد مخدر در خارج از این كشور سرمایه گذاری می شود و دولت نیز سالانه معادل یك میلیارد دلار صرف مبارزه با گروههای مسلح تولید كننده این مواد می نماید. از سوی دیگر اعتیاد به مواد مخدر باعث تحلیل و كاهش بازده نیروی انسانی فعال شده و بدین صورت جریان ركود اقتصادی كشور تداوم می یابد.
در كشور ما كه از جمله سرزمین های گرفتار در چنگال غول اعتیاد است رشد روز افزون معتادان به مواد مخدر در كنار كشفیات گسترده این مواد بویژه در سال های اخیر نشان دهنده خطر بزرگی است كه جامعه ما را تهدید می كند. بررسی های انجام شده نشان می دهد كه افزایش تمایل به مواد مخدر در میان نوجوانان 14 – 16 سال و نیز در بین دختران رو به افزایش است آنچه مسلم است معضل گسترش و توسعه اعتیاد در جامعه ایران واقعیتی است كه علاوه بر منظر اجتماعی و اقتصادی از منظر سیاسی و فرهنگی نیز قابل تأمل است و باید در جهت كنترل و توقف این روند اقدام شود.
به عبارت دیگر فراوانی و ارزانی مواد مخدر و در دسترس بودن آن در كوچه و خیابان و توزیع نه چندان پنهان آن گواه معتبری بر عدم كارایی سیاست های اجرایی كشور در مبارزه با مواد مخدر بوده است.
به عقیده كارشناسان از مهمترین عوامل عدم موفقیت در مبارزه با مواد مخدر، بهره نگرفتن مناسب از امكانات فرهنگی كشور، نظیر عدم آموزش صحیح نسل جوان در مدرسه و دانشگاه، مقطعی بودن و ضربتی بودن روند مبارزه با اعتیاد، و مهمتر از همه نبود برنامه های مناسب برای پر كردن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان بوده است.
از سوی دیگر، یكی از كاستی های استراتژی مبارزه با مواد مخدر در كشور ما تكیه و تاكید بر اقدامات قهریه و برخورد فیزیكی است. در حالی كه بررسی ها نشان می دهد افزایش آگاهی و توسعه فرهنگی جامعه موجب ایجاد نگرش منفی افراد نسبت به مواد مخدر شده و نوعی مقاومت منفی را در ضمیر ناخودآگاه آنان ایجاد می نماید.
همچنین از آنجایی كه سم زدایی از بدن فرد معتاد بعنوان نخستین گام در فرآیند ترك اعتیاد محسوب می شود لازم است تا در جریان كلاس های آموزشی آموزش های لازم در جهت افزایش اعتماد به نفس و مقابله با خواسته های نامطلوب، احساس ارزشمندی و آموزش مهارت های برقراری ارتباط با دیگران ارائه گردد تا فرد بتوان بدون دغدغه زندگی سالمی را برای خود تدارك بیند.
نوشته حاضر به ضرورت مجال تنگ؛ معضل اعتیاد را از منظر عوامل اجتماعی بررسی می كند. اعتیاد به تعبیری نوعی بیماری اجتماعی است. به خصوص در دوران ما كه شرایط مناسب اجتماعی برای یك زندگی انسانی و توأم با محبت فراهم نیست. معضل شكاف نسل ها عواطف انسانی را به حداقل تقلیل داده و احساس ناامنی، تشویش، اضطراب و میل به انتقامجویی را در افراد تقویت می كند. در این حالت انسان های مضطرب و پر از تضاد و كشمكش و محرومیت، برای تسكین ناراحتی های خود به مواد مخدر پناه می برند. فرد معتاد وقتی نمی تواند شرایط زندگی را در جهت میل خود تغییر دهد، همه چیز را بر علیه خود می بیند و برای رهایی و فراموشی خود را موقتاً به عالم اعتیاد و بی خبری می سپرد.
بررسی های انجام شده توسط متخصصان نشان می دهد كه اپیدمی های بزرگ اعتیاد اغلب در مناطقی روی می دهد كه عیار بیكاری و جنایت در آن بالاست. از این رو معلوم می شود كه گسترش اعتباد در جامعه دقیقاً در ارتباطی تنگاتنگی با وضعیت و شرایط اجتماعی صورت می پذیرد. بطور كلی مهمترین علل اجتماعی گرایش به مواد مخدر عبارتند از:
* فشارهای زندگی اجتماعی: نرسیدن به اهداف مورد نظر در زندگی اجتماعی، شكست در زندگی خصوصی، حتی از دست دادن یكی از نزدیكان مورد علاقه می تواند به روی آوردن فرد به مواد مخدر منجر شود. این در حالیست كه اگر جامعه و واحدهای فرهنگی و اجتماعی آن دارای كاركردی قوی و موثر باشند می توان با ارائه مشاوره و ایجاد انگیزه در افراد برای رقم زدن یك زندگی مطلوب اقدام كرد.
* مهاجرت: تغییر محل زندگی بویژه زمانی كه فرد در جستجوی شرایطی ایده آل نقل مكان می كند و در محل مقصد پندارهای خود را غیر قابل تحقق می یابد و به نوعی احساس غبن و اندوه بر او مستولی می شود، و از آنجایی كه در جریان این هجرت بسیاری از این افراد حمایت خانواده و آشنایان را نیز از دست می دهند گرایش به مواد مخدر و خلاصی موقت از این شرایط ناگوار در فرد اوج می گیرد و نخستین بارقه های روی آوری به اعتیاد بوجود می آید.
* كمبود امكانات فرهنگی و تفریحی: وجود امكانات فرهنگی و تفریحی برای ارضای نیازهای روحی و جسمی فرد بویژه جوانان در جامعه ضروری است. جوان سرشار از انرژی، ماجراجویی، تنوع طلبی و لذت جویی است. از اینرو مستعدترین گروه برای روی آوردن و استعمال مواد مخدر به شمار می روند. توسعه فضاهای فرهنگی و ورزشی و فراهم ساختن امكان بهره مندی همه جوانان از این فضاها از اقدامات ضروری در این زمینه است.
* توسعه صنعتی: كمبود فرصت های شغلی و محرومیت اقتصادی – اجتماعی؛ یكی از زمینه های تسهیل كننده گرایش به مواد مخدر فرآیند توسعه صنعتی است. توسعه صنعتی اساساً باعث مهاجرت افراد به شهر و برخورد با موانع جدید و نیز جدایی از خانواده ها و از دست دادن ارزش های سنتی و ساختار حمایت قبلی می شود.
در نتیجه میزان آسیب پذیری افراد در چنین شرایطی افزایش می یابد. از سوی دیگر، كم سوادی یا بیسوادی، فقدان مهارت های لازم، عدم دسترسی به مشاغل مناسب و اشتغال به مشاغل كاذب فرد را بیش از هر زمان در معرض خطر استعمال مواد مخدر قرار می دهد.
* گروه همسالان: تحقیقات نشان می دهد كه تقریباً در درصد موارد، اولین مصرف مواد مخدر بدنبال تعارف دوستان رخ می دهد. ارتباط و دوستی با همسالان مبتلا به مصرف مواد مخدر، عامل مستعد كننده ای برای ابتلای نوجوانان به اعتیاد است. چرا كه مصرف كنندگان مواد مخدر برای گرفتن تایید رفتار خود از دوستان، سعی می كنند آنان را وادار به همراهی با خود نمایند. گروه همسالان به خصوص در شروع مصرف سیگار و حشیش بسیار موثر هستند.
* * *
خلاصه كلام آنكه؛ اعتیاد به مواد مخدر معضل هولناكی است كه علت اساسی مشكلات بسیاری چون فحشاء، سرقت، طلاق، قتل و جنایت می باشد. از این رو ضروریست مسؤولان، برنامه ریزان و دست اندركاران به دور از هر گونه شعار پردازی و اقدامات بدون نتیجه، در یك عزم ملی به ریشه كن سازی اعتیاد بپردازند و استراتژی مبارزه با اعتیاد و مواد مخدر را صرفاً در برگزاری همایش هایی نمادین خلاصه نكنند.


آخرین ویرایش: - -

 
یکشنبه 19 خرداد 1398 03:30 ق.ظ

I am curious to find out what blog platform you are working with? I'm experiencing some minor security problems with my latest website and I would like to find something more risk-free. Do you have any solutions?
شنبه 18 خرداد 1398 11:10 ق.ظ

Everything is very open with a clear description of the challenges. It was really informative. Your site is extremely helpful. Thanks for sharing!
دوشنبه 1 خرداد 1396 09:59 ب.ظ
Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles?
I mean, what you say is valuable and everything. Nevertheless think about if you added some great graphics or video clips to give your posts more, "pop"!

Your content is excellent but with pics and videos, this blog could undeniably be one of the best in its
niche. Great blog!
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 02:58 ق.ظ
Greetings from Florida! I'm bored to death at work so I decided to browse your website on my iphone during lunch break.
I really like the knowledge you provide here and
can't wait to take a look when I get home.
I'm surprised at how quick your blog loaded on my
mobile .. I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, great site!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر