7 پیشنهاد برای پیشگیری از اعتیاد"

 

غالباً والدین احساس نگرانی و بلاتکلیفی خاصی را می شناسند که با اعتیاد ارتباط دارد.آنها شاید همین چند سال قبل اصلاً درباره این مسئله فکر نمی کردند زیرا فکر می کردند که فرزند آنها هرگز در خطراعتیاد نیست ولی امروزه تصور دیگری دارند زیرا آنها متوجه شده اند که همه در خطر هستند مگر اینکه قبلاً پیشگیری لازم را کرده باشند . در این راه دو تفکر ریشه ای وجود دارد :                                                          

1-این کاملاً بی نتیجه است که مسئولین فقط مانع تولید و عرضه مواد مخدر شوند زیرا این مسئله به مرور زمان غیر ممکن می شود بلکه باید بیشتر تلاش در جهت ممانعت از به وجود آمدن و پیشرفت اعتیاد باشد ، یعنی قدم اول مبازره با مواد مخدر نیست بلکه هدف ، پیشگیری از به وجود آمدن اعتیاد است .                                                

2- بهترین روش برای جلوگیری از اعتیاد نیز معالجه آن نیست بلکه پیشگیری از به وجود آمدن اعتیاد است . این مسئله مهم تر و کاربردی تر از درمان است . طی سالیان گذشته متخصصین به این نتیجه رسیده اند که یک برنامه صحیح پیشگیری از اعتیاد خیلی زودتر از آنچه که قبلاً تصور می کردند باید آغاز شود ، بنابراین آن قدر که پیشگیری از ایجاد اعتیاد اهمیت دارد معالجه آن از اهمیت برخوردار نیست ، البته نسخه صد در صد برای مبارزه با اعتیاد وجود ندارد ولی سعی ما بر آن است که تا جای ممکن راهی منطقی و عملی برای پیشگیری از اعتیاد را ذکر کنیم و در پایان از علائم خطری که نشانه اعتیاد است نام می بریم .    

1-کودکان نیاز به امنیت روانی دارند ، کودکن به امنیت روحی نیاز دارند . این به این معنی است که آنها باید از محبت والدین و نزدیکان بزرگسالشان کاملاً دمطمئن باشند.

2-کودکان نیاز به تشویق و تایید دارند ، باید اعتراف کرد که جامعه امروز جامعه ای است با انتظارات بالا و متاسفانه بعضی از والدین فراموش می کنند که هر انسانی توانایی خاص خودش را دارد و همه مثل هم نیستند.همه استعداد مشابه ندارند و به همین دلیل است که بعضی از کودکان از همان سالهای اول دبستان خودشان را از نظر روحی کاملاً تنها احساس می کنند .مسلم است که والدین بهتریت ها را برای فرزندشان می خواهند اما آنها باید بدانند که با تحت فشار گذاشتن او به نتیجه بهترنمی رسند.

3- کودکان نیاز به بازی آزاد دارند و عادت های خوشایند والدینی که همه کارهای فرزندانشان را می کنند مانع بزرگ شدن او می شوند و در بزرگسالی مشکل می توانند روی پای خودشان بایستند .

4- کودکان نیاز به الگوهایواقعی دارند مسلماً الگوها برای کودکان خیلی اهمیت دارند . کودکان خیلی دقیق بزرگسالان را زیر نظر دارند و در بسیاری از کارهایی دکه انجام می دهند از بزرگسالان الگوئبرداری می کنند و ضمناً آنها به خوبی می فهمند بین آن چیزی که والدین می گویند و آنچه خودشان انجام می دهند تفاوت وجود دارد .

5- کودکان نیاز به تحرک و تغذیه صحیح دارند ، اما امروزه به علت زندگی آپارتمانی کودکان فرصت و امکانی کافی برای حرکات جسمانی ندارند . آپارتمتن ها معمولاً کوچک هستند و کمتر از گذشته کودکان امکان بازی در کوچه ها یا مقابل خانه را دارند . حضور کودکان در خیابان ها هم که به علت وجود اتومبیل ها خطرناک است بنابراین تنها جایی که بچه ها می توانند کمی بازی کنند در پارک هاست . کودکان باید این تجربه را بیابند که سلامتی جسمی با رضایت روحی ارتباط مستقیم دارد. ما نمی گوییم که جسم سالم مانع اعتیاد است ولی باید اعتراف کنیم که سلامت جسمی و روحی ارتباط نزدیکی به هم دارند.

6- کودکان نیاز به دوست و همراه دارند و محیطی که آنها را بفهمد . کودکان امروزه امکاناتی دارند که نسل گذشته نداشت . تلویزیون ، ویدئو و بازیهای کامپیوتری جزئی از زندگی آنهاست .

 

                                                                  
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic