محمدباقر صابری‌زفرقندی در افتتاحیه دوره اول کارگاه آموزشی "ارتقاء‌ برنامه‌های پیشگیری و مراقبت از اچ‌آی‌وی‌ ایدز برای زنان مصرف‌کننده تزریقی مواد" ویژه کارکنان مراکز DIC کل کشور که در مجموعه فرهنگی شقایق برگزار شد،‌ گفت: در نوع اعتیاد و مصرف موادمخدر بین زنان و مردان تفاوت‌هایی وجود دارد،‌ زنان نسبت به مردان سریع‌تر به اعتیاد گرایش پیدا می‌کنند و ماندگاری بیشتری هم در آن دارند و به همین دلیل پرداختن به موضوع زنان معتاد به‌صورت مجزا می‌تواند بسیار کمک‌کننده در بحث درمان آنان باشد.

مدیرکل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد افزود: زنان نسبت به مردان، اعتیاد خود را مخفی نگه می‌دارند و حتی دیرتر برای درمان اعتیاد اقدام می‌کنند، در واقع آنان با این مخفی‌کاری، رفتارهای پرخطر خود را افزایش می‌دهند.

زفرقندی، تزریق موادمخدر و رفتارهای پرخطر جنسی را مهم‌ترین راه‌های انتقال ویروس HIV ایدز برشمرد و گفت: زنان معتاد تزریقی مواد یا از آموزش‌های لازم در خصوص پیشگیری از انتقال ایدز از طریق آمیزش جنسی اطلاع‌ دارند و یا بی‌اطلاع هستند؛ اما دسته‌ای از این زنان هستند که تمایلی به استفاده از ابزار پیشگیری ندارند که در این‌صورت می‌توانند یک کانون پرخطر برای انتشار انواع بیماری‌ها از جمله اچ‌آی‌وی ایدز باشند.

وی اظهار داشت: زنان معتاد تزریقی مواد،‌ با انتقال ویروس اچ‌آی‌وی از طریق رفتار پرخطر و پیشگیری نکردن از رفتارهای پرخطر جنسی،‌ در گام بعدی، نوزادان آلوده به این ویروس را به دنیا می‌آورند و باعث بروز مشکلات عدیده‌ای هم برای خودشان و هم جامعه می‌شوند که اگر برنامه‌ریزی درستی برای این افراد انجام نشود،‌ آنان می‌توانند به کانون‌های بسیار خطرناکی در جامعه تبدیل شوند.

زفرقندی با اشاره به روش درمان جایگزین MMT گفت: امروزه ثابت شده است که درمان‌های جایگزین همچون MMT، یکی از بهترین راه‌های کاهش تزریقی مواد و حتی موثر در ترک اعتیاد است و این روش در زنان معتاد به دلیل پایداری بیشتر در ترک اعتیاد می‌تواند روشی مناسب و خوب در کاهش تزریقی مواد و حتی ترک اعتیاد آنان باشد.

وی در پایان تاکید کرد: سیاست‌گذاران و صاحبان امر باید به برنامه‌ریزی‌های مربوط به پیشگیری و مراقبت از ویروس اچ‌آی‌وی ایدز در زنان مصرف‌کننده مواد توجه بیشتری داشته باشند.

میانگین شروع اعتیاد در زنان 27 سالگی است

همچنین عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران گفت: براساس گزارش دفتر مقابله با موادمخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC) در سال 2002، زنان حدود 10 درصد جمعیت مصرف‌کننده مواد غیرقانونی را در برخی از جوامع سنتی آسیا تشکیل می‌دادند و این تخمین در کشورهای تشکیل‌دهنده شوروی سابق حدود 20 درصد، در آمریکای لاتین 20 درصد و در آمریکای شمالی و بخشی از از اروپا 40 درصد بوده است.

آفرین رحیمی‌موقر افزود: با بیان اینکه میانگین سن شروع مصرف مواد در زنان در کشورمان 27 سالگی و 6 سال بیشتر از مردان است، اظهار داشت: مصرف حشیش در جمعیت عمومی زنان شیوع زیادی ندارد اما حدود 20 هزار نفر از زنان معتاد در کشورمان هروئین مصرف می‌کنند.

وی گفت: برخی مطالعات حاکی از شیوع قابل توجه مصرف داروهای روانگردان بدون تجویز پزشک در زنان است که شاید شایعترین مورد اعتیاد در آنان باشد.

رحیمی‌موقر با بیان اینکه بسیاری از زنان مصرف‌کننده از طریق همسر خود با مواد آشنا و به مصرف آن تشویق می‌شوند، ‌افزود: میزان مصرف تزریقی مواد در معتادان زن به‌طور قابل توجهی کمتر از معتادان مرد می‌باشد اما علل مختلفی همچون طرد شدن فرد توسط خانواده، عدم حمایت اجتماعی، اعمال خلاف، شیفت به تزریق، بی‌خانمانی، تن فروشی، مورد سوء استفاده قرار گرفتن و اغفال شدن از جمله عوامل بروز اعتیاد تزریقی در زنان محسوب می‌شوند.


 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic