جدیدترین ارزیابی پراكندگی مدل اعتیاد اعلام شد

معاون آموزشی مركز ملی مطالعات اعتیاد و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران، جدیدترین ارزیابی صورت گرفته از توزیع و پراكندگی مدل اعتیاد در كشور را تشریح كرد و گفت: كراك به رتبه اول مصرف در مناطق پرآسیب شهرها رسید. دكتر آذرخش مكری در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این باره گفت: متاسفانه «كراك» رتبه اول مصرف در مناطق پرآسیب شهری شهرهای بزرگ را به دست آورده است.                                                

وی افزود: البته معمولا مصرف تریاك در مناطق مرفه شهرهای بزرگ رایج است، اما كراك با سرعت بالای شیوع، به پرمصرف‌ترین ماده در شهرها تبدیل می‌شود             

گفتنی است، اغلب، كراك مصرفی در ایران، با عنوان «كراك ایرانی» شناخته می‌شود كه چندی پیش ستاد مبارزه با مواد مخدر در اطلاعیه‌ای از رسانه‌ها خواست كه به جای عبارت«هروئین فشرده»از عبارت"كراك ایرانی" استفاده كنند.                       

به گفته معاون آموزشی مركز ملی مطالعات اعتیاد، «هروئین فشرده»، حاوی بدترین و آسیب‌زننده‌ترین ناخالصی‌هاست و اساسا به دلیل همین موضوع است كه قمیت كراك در كشور نسبت به سایر مواد مخدر پایین‌تر است و از این رو، گرایش به سمت مصرف آن نیز بیشتر شده است.                                                                                

دكتر مكری در ادامه در تشریح تازه‌ترین ارزیابی‌ها از توزیع و پراكندگی مدل اعتیاد در كشور، گفت: با احتسابی كه از روستاها به دست آمده، تریاك همچنان در رتبه اول مصرف در این مناطق است و این موضوع نیز تا حدی تابع شرایط آب و هوایی این مناطق است.                                                                                         

وی یادآور شد: در جمع كل ارزیابی‌های به دست آمده از روستاها و شهرها نیز تریاك همچنان در رتبه اول مصرف قرار دارد و پس از آن كراك (هروئین فشرده) قرار می‌گیرد.                                                                                               

معاون آموزشی مركز ملی مطالعات اعتیاد در مورد شیوع مصرف مواد محرك نیز اعلام كرد: شیشه همچنان گوی سبقت مصرف در این زمینه را ربوده است.               

وی گفت: البته مشاهدات ما در مورد مصرف مواد محرك و شیشه، تمركز بیشتر آن در شهرهای بزرگ و پراكندگی مصرف آن در همه اقشار اعم از ضعیف تا قوی را نشان می‌دهد كه این موضوع بر خلاف نظر عامه مبنی بر شیوع غالب مصرف مواد محرك در اقشار مرفه جامعه است.                                                                        

دكتر مكری در پایان گفت: پراكندگی شیوع مصرف شیشه در اقشار مختلف در حالیست كه مصرف ماده‌ای مثل كراك اغلب در اقشار ضعیف و متوسط رایج است.                


 


 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic