درمان کوتاه‌تر از 6 ماه برای ترک اعتیاد نداریم


تیترهای خبری
کارشناس پیشگیری از اعتیاد وزارت بهداشت درگفت‌وگو با فارس:
درمان کوتاه‌تر از 6 ماه برای ترک اعتیاد نداریم
خبرگزاری فارس: کارشناس پیشگیری از اعتیاد وزارت بهداشت گفت: در بسته‌های درمانی گیاهی اعتیاد تبلیغ می‌شود طی 4 هفته ترک اعتیاد صورت می‌گیرد در حالی که برای اعتیاد درمان کوتاه‌تر از 6 ماه تا یک سال نداریم.

سعید ممتازی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس اظهار داشت: درمان هر بیماری با استفاده از داروها نیاز به برنامه‌ریزی مؤثر بین پزشک و بیمار دارد و همان طور که در مورد دیابت نمی‌توان درمان را خرید و بسته درمانی تضمینی را استفاده کرد در مورد اعتیاد هم نمی‌شود.

وی با بیان اینکه این موضوع در زمینه ترک اعتیاد حساس‌تر است، تصریح کرد: آنچه در جریان ترک اعتیاد مهم است مصاحبه انگیزشی و ایجاد و حفظ آن انگیزه در فردی که می‌خواهد ترک اعتیاد انجام دهد است. لذا به طور کلی هیچ‌گونه درمانی که بدون دیدن فرد است توصیه نمی‌شود. همچنین تفاوت‌های فردی هم هنگامی که بیمار دیده نمی‌شود لحاظ نمی‌شود.

ممتازی خاطرنشان کرد: در مورد ترک اعتیاد گیاهی چون مردم این ذهنیت را دارند که هر چیزی که گیاهی است بی‌ضرر است تشویق می‌شوند به اینکه هرچه گیاهی است استفاده کنند در حالی که سیگار و تریاک هم گیاهی هستند.

کارشناس پیشگیری از اعتیاد وزارت بهداشت ادامه داد: وقتی در بسته‌های درمانی که در منازل به عنوان داروی ترک اعتیاد فرستاده می‌شود داروهای ترکیبی استفاده می‌شود، موادی نامشخص درون کپسول ریخته می‌شود و مشتقات آن معلوم نیست و مشکل بیشتر می‌‌شود. برای اعتیاد طراحی‌شدن یک درمان درازمدت لازم است لذا این روش نمی‌تواند برای معتادان نتیجه بخش باشد.

وی در پاسخ به اینکه در این بسته‌های درمانی تبلیغ می‌شود طی 4 هفته ترک اعتیاد انجام می‌شود یادآور شد: برای اعتیاد درمان کوتاه‌تر از 6 ماه تا یک سال نداریم و در طی 4 هفته‌ ممکن است فرد از مصرف ماده مورد نظر جدا شود ولی ممکن است 4 هفته بعد برگردد و برای درمان کامل و برطرف شدن ذهنیت به درمان‌های مختلفی لازم است.


«اظهارات افراد خارج از دبیرخانه ستاد، مندرج در سایت الزاماً به معنای موضع رسمی ستاد مبارزه با موادمخدر نمی باشد.»


منبع خبر: خبرگزاری فارس 31-5-89

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic