اعتیاد تزریقی هنوز عامل اول انتقال ایدز

اعتیاد تزریقی


در حالی كه كارشناسان، اعتیاد تزریقی و استفاده از سرنگ مشترك را مهم ‌ترین عامل بروز ایدز در ایران می ‌دانند، معاون سلامت وزارت بهداشت اعلام كرد:

 "انتقال ایدز از طریق اعتیاد تزریقی در ایران كنترل شده و سیر نزولی پیدا كرده است." دكتر حسن امامی رضوی در گفت‌ وگو با فارس اظهار داشت: با توجه به خطر انتشار بیماری ایدز از طریق اعتیاد تزریقی، طی سال‌ های اخیر تمركز برنامه ‌های مراقبتی این بیماری روی معتادان بوده است و خوشبختانه امروز روند انتقال ایدز در این گروه كنترل شده و روند نزولی پیدا كرده است.

اگرچه به گفته معاون سلامت وزارت بهداشت برنامه‌ هایی مانند كاهش آسیب در معتادان تزریقی، كنترل زندان‌ ها، اجرای برنامه‌ های مراقبتی در مراكز مشاوره و افزایش مراكز كلینیك‌ های متادون ‌تراپی در راستای این هدف در حال اجرا است ولی به گفته متخصصان عفونی با وجود تمام پیشرفت‌ هایی كه برای كاهش اعتیاد تزریقی شده، این عامل هنوز مهم ‌ترین علت انتقال ایدز در ایران محسوب می ‌شود.

تا حدودی موفق بودیم

دكتر حمید عمادی، متخصص عفونی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران به همشهری می‌ گوید: البته سیر نزولی اعتیاد تزریقی با كنترل آن فرق می ‌كند.

مفهوم كنترل این است كه ما دیگر موارد جدید بروز بیماری ایدز را نداشته باشیم. ولی اگر بخواهیم بگوییم منظور از كنترل اعتیاد تزریقی، مهار كردن كامل آن است، اصلا صحیح نیست.

به گفته این متخصص بیماری‌ های عفونی البته با برنامه‌ های زیادی كه در رابطه با آموزش به معتادان تزریقی داده شده است، از قبیل عدم ‌استفاده از سرنگ مشترك تا حدودی شاهد سیر نزولی اعتیاد تزریقی در جامعه بوده‌ ایم به‌ خصوص این كه این آموزش‌ ها از طریق افرادی داده می‌ شود كه قبلا معتاد بوده ‌اند و حالا اعتیاد خود را به ‌طور كامل كنار گذاشته‌ اند.

دكتر عمادی در ادامه با اشاره به این كه ضریب اطمینان این مراكز آموزشی هم بسیار بالا است، ادامه می ‌دهد: از طرفی این آموزش ‌ها در زندان‌ ها هم جا افتاده است به‌ طوری كه الان دیگر اعتیاد خوراكی در این مكان‌ ها جای اعتیاد تزریقی را گرفته است.

چون به هر حال در همه جای دنیا مواد‌مخدر در دسترس زندانی‌ها می باشد. پس اگر این مواد به‌ صورت خوراكی استفاده شوند، خطر كمتری نسبت به اعتیاد تزریقی دارند.


سرنگ مشترك همچنان مقصر است

"در این میان عملكرد مسئولان زندان ‌ها نسبت به معتادان متفاوت شده و همین امر باعث كاهش اعتیاد تزریقی در این مكان ‌ها شده است."

شنیدن این عبارات از زبان دكتر عمادی در حالی است كه دكتر مسعود مردانی، متخصص عفونی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی به همشهری می ‌گوید: اگرچه سیر اعتیاد تزریقی در جامعه رو به كاهش است اما در حال حاضر مهم ‌ترین علت ابتلا به ایدز در ایران همچنان اعتیاد تزریقی است.

به گفته دكتر مردانی از زمانی كه اولین بیمار هموفیلی در اثر خون و فرآورده ‌های خونی آلوده كه از كشور فرانسه وارد شده بود، به ایدز مبتلا شد تا الان 23 سال می ‌گذرد.

همین اتفاق باعث شد كه تصور ما بر این باشد كه خون و فرآورده‌ های خونی آلوده مهم‌ ترین عامل انتقال ایدز محسوب می ‌شوند.

وی ادامه می ‌دهد: ولی از سال 64 ، بعد از این كه تعداد زیادی از این بیماران از بین زندانیان سردرآوردند، مشخص شد مهم‌ ترین راه انتقال ایدز در ایران همچنان اعتیاد تزریقی و استفاده از سرنگ مشترك است.

به عقیده دكتر مردانی با اقداماتی كه وزارت بهداشت، سازمان زندان‌ ها و سازمان بهزیستی انجام داده ‌اند، اعتیاد تزریقی به‌ صورت نسبی كنترل شده و معتادان به داروهای روانگردان و آمفتامین‌ ها گرایش بیشتری پیدا كرده ‌اند.

دكتر عباس صداقت، رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت می گوید: داروهای روانگردان عامل اصلی افزایش آمار ایدز در ایران است.

این داروها تهدید بزرگی در انتقال بیماری ایدز از طریق روابط جنسی است، اما اگرچه در ذهن اكثر اقشار جامعه، اعتیاد تزریقی حرف اول را در ابتلا به این بیماری مهلك می‌ زند، شاید جای سؤال باشد كه داروهای روانگردان در این میان چه نقشی را قرار است ایفا ‌كنند؟

اعتیاد، روان گردان ها
روانگردان‌ ها بیماری‌ های مقاربتی را احیا می ‌كنند!

دكتر مسعود مردانی، در این رابطه این طور توضیح می ‌دهد: متأسفانه در سال ‌های اخیر هنوز هم مهم ‌ترین راه شایع انتقال ایدز در كشور ما استفاده از سرنگ مشترك در معتادان تزریقی است.

ولی طی این سال‌ ها به ‌علت سهولت دسترسی به داروهای روانگردان مثل آمفتامین ‌ها و مت‌آمفتامین ‌ها (شیشه)، داروهایی مثل اكستازی یا كراك (هروئین خالص كمپرس شده) میزان ابتلا به ایدز، افزایش یافته است.

وی در ادامه تصریح می ‌كند: سیستم تهاجمی این داروها در افرادی كه از آن ها استفاده می‌ كنند، افزایش می ‌یابد؛ به‌ طوری كه این افراد مایل به برقراری رابطه جنسی هستند، علاوه بر این كه بعد از استفاده از این داروها دیگر رعایت هیچ‌ گونه مسائل اخلاقی و استفاده از وسایل پیشگیری را نخواهند كرد.

وی با بیان این كه حتی در خیلی از موارد تعداد شركای جنسی هم در این افراد كه عمدتا معتادان تزریقی هستند، افزایش می ‌یابد، خاطرنشان می ‌كند: البته این اتفاق فقط مخصوص كشور ما نیست چون در ایالات متحده آمریكا هم اگرچه تا سال 2000 سیفلیس از جمله بیماری‌ هایی بود كه دیگر رو به فراموشی می ‌رفت ولی از سال 2004 ‌به‌ دنبال استفاده از داروهای روانگردان، این بیماری باز هم سیر صعودی پیدا كرد.

این در حالی است كه دكتر صداقت نیز نسبت به استفاده برخی جوانان از داروهای روانگردان هشدار داده و می ‌گوید: مصرف روانگردان ‌ها باعث می ‌شود كه فعالیت جنسی افراد افزایش یابد در نتیجه آموزش ‌های پیشگیری از ایدز هیچ تاثیری در چنین مواقعی ندارد.

ایدز

افزایش آمار مبتلایان به ایدز

"نبود كنترل و آموزش باعث افزایش آمار ایدز در 3 ماه گذشته شده است."

دكتر مینو محرز در ارتباط با افزایش آمار مبتلایان به ایدز می ‌گوید: البته انتظاری جز این نمی ‌رود چون وقتی كنترل صورت نمی ‌گیرد و آموزش را فراموش كرده ‌ایم در نتیجه آمار ابتلا به این بیماری افزایش می‌ یابد.

رئیس مركز تحقیقات ایدز كشور با عنوان این مطلب كه در حال حاضر بیشترین راه شیوع بیماری ایدز از طریق تماس جنسی رخ می ‌دهد و با انتقاد از عدم ‌آموزش مقابله با شیوع ایدز از طریق تماس جنسی خاطرنشان می ‌كند: متأسفانه رسانه ‌ها از این بحث غافل مانده ‌اند و در خانواده‌ ها، مدارس و... نیز هیچ آموزش و اطلاع ‌رسانی در زمینه انتقال بیماری از طریق جنسی صورت نمی ‌گیرد. این در حالی است كه به گفته دكتر مردانی هم هنوز این آگاهی به خانواده‌ ها داده نشده كه مواد‌مخدری مثل كراك و شیشه علاوه بر خاصیت اعتیادزایی می‌ توانند چه نقش مؤثری در ابتلا به ایدز از طریق رابطه جنسی پرخطر داشته باشند.

رفتارهای پرخطر جایگزین می ‌شود!

"با این حال فراموش نكنیم كه اگرچه اعتیاد تزریقی تا اندازه محدودی سیر نزولی پیدا كرده ولی روند تغییر اپیدمیولوژیك انتقال ایدز در معتادان و جوانان از سرنگ مشترك به طرف رفتار جنسی پرخطر است."

دكتر عمادی نیز این موضوع را تایید می‌ كند: كه با وجود تمام پیشرفت ‌ها در زمینه كاهش اعتیاد تزریقی، آمار اعتیاد در جامعه ما همچنان بالا است و اگر اعتیاد تزریقی را هم كنار بگذاریم، همین معتادان كسانی هستند كه بیشترین روابط جنسی پرخطر را دارند كه این امر هم مهم ‌ترین عامل انتقال ایدز است و باید در مورد آن چاره‌ ای اندیشید.

به عقیده دكتر عباس صداقت متأسفانه 2 گروه اصلی هدف یعنی معتادان تزریقی و افرادی كه بی‌ بند و باری جنسی دارند، با هم، هم پوشانی دارند و ممكن است این افراد به‌ علت روابط جنسی غیرایمن به گسترش این بیماری در جامعه غیرمعتاد دامن بزنند و این خطری است كه اگر نسبت به آن هوشیار نباشیم، می ‌تواند موجب گسترش این بیماری شود.

شواهد نشان می‌ دهد كه الگوی انتقال ایدز در ایران از سرنگ مشترك به سمت روابط جنسی در حال تغییر است.

بسیاری از متخصصان برجسته بیماری‌ های عفونی نیز در كمیته كشوری ایدز به این نكته اذعان داشته ‌‌اند كه در موارد جدید بیماری ایدز كه شناسایی می‌ شود، ابتلا از طریق رابطه جنسی بیشتر خودنمایی می ‌كند.

گردآوری : معصومه آیت اللهی– سایت تبیان


 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic