متادون از نظر پلیس ایران جزء مواد مخدر به شمار نمی‌رود اما در کشور عربستان متادون نیز جزء موادهای مخدر به شمار رفته و حمل آن جرم است.


حمل متادون و شیرین بیان در کشور عربستان از سوی زائران ممنوع است .

 

در حال حاضر پلیس ایران قادر به کشف هرگونه جاسازی مواد مخدر از سوی زائران است بر همین اساس به زائران توصیه می‌شود تا از حمل حتی یک گرم مواد مخدر نیز خودداری کنند .  رئیس پلیس فرودگاههای کشور با اشاره به ممنوع بودن حمل متادون و شیرین بیان در کشور عربستان از سوی زائران گفت: با توجه به حساسیت ایجاد شده در این کشور حتی با حمل یک گرم مواد مخدر برخورد می شود.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از مهر ،  سردار نبی‌الله حیدری صبح شنبه در نشست خود با خبرنگاران افزود: در حج تمتع امسال که از بیست و نهم مهرماه آغاز می‌شود ۱۰۳ هزار زائر وارد جده و مدینه می‌شوند.وی ادامه داد: سال گذشته ۶۸ هزار زائر به حج تمتع اعزام شدند که به علت بیماری آنفلوآنزا افراد بالای ۶۵ سال اعزام نشدند اما در سال جاری نزدیک به ۳۰ درصد زائران را افراد بالای ۶۵ سال تشکیل می‌دهند که تکریم آنان یکی از اولویتهای پلیس فرودگاه است.
سردار حیدری با بیان اینکه حجاج از ۱۱ استان کشور و ۱۱ فرودگاه وارد جده و مدینه می شوند افزود: حمل سلاح سرد برای زائران ممنوع است و با توجه به حساسیتی که در کشور عربستان ایجاد شده حتی با حمل یک گرم مواد مخدر توسط زائران نیز برخورد می شود.رئیس پلیس فرودگاه‌های کشور گفت: تشدید قوانین برخورد با حمل مواد مخدر از سوی زائران در کشور عربستان موجب شده تا بازرسی‌های پلیس در فرودگاه‌های داخلی نیز تشدید شود که با بازسازی دستگاه‌ها تمامی مواد مخدر حمل شده از سوی زائران کشف می‌شود.
وی ادامه داد: در حال حاضر پلیس ایران قادر به کشف هرگونه جاسازی مواد مخدر از سوی زائران است بر همین اساس به زائران توصیه می‌شود تا از حمل حتی یک گرم مواد مخدر نیز خودداری کنند.
سردار حیدری تصریح کرد: در صورت کشف مواد مخدر از سوی پلیس، گذرنامه و ویزای زائران توقیف و تحویل سازمان حج می‌شود تا پرونده آنان نیز به دادسرا رفته و از ادامه سفر باز می‌مانند.
وی ادامه داد: اگر پلیس عربستان زائری را به جرم حمل مواد مخدر دستگیر کند آنان را با اعمال شاقه و سخت زندانی کرده و پس از اتمام محکومیت بدون آنکه به جده بروند به ایران باز می‌گرداند.ممنوعیت حمل متادون و شیرین بیان توسط حجاجرئیس پلیس فرودگاه‌های کشور با اشاره حمل متادون از سوی زائران گفت: متادون از نظر پلیس ایران جزء موادهای مخدر به شمار نمی‌رود و برای رهایی از اعتیاد معتادان پرخطر تجویز می‌شود اما در کشور عربستان متادون نیز جزء موادهای مخدر به شمار رفته و حمل آن جرم است بر همین اساس به زائران توصیه می‌شود تا متادون با خود حمل نکنند.
وی با اشاره به حمل شیرین بیان از سوی زائران گفت: شیرین بیان نیز در کشور عربستان مانند تریاک بوده و پلیس عربستان با حاملان آن برخورد می‌کند.سردار حیدری گفت: حمل داروهای آرام بخش و اعصاب و روان بلامانع است اما داروهای دیازپام باید با هماهنگی مسئولان کاروانها حمل شود.دستگیری ۴۷۱ نفر به جرم حمل مواد مخدر در عمره امسالوی افزود: در سال گذشته در ایران ۱۰۷ نفر از زائران حج تمتع دستگیر شدند که ۲۴ نفر آنان زن بودند و به طور مجموع از این افراد دو کیلو و ۱۴۳ گرم انواع مواد مخدر کشف و ضبط شد.
رئیس پلیس فرودگاه‌های کشور تصریح کرد: پلیس عربستان نیز سال گذشته یک نفر را با ۹ گرم مواد مخدر در حج تمتع سال گذشته دستگیر کرد.
وی افزود: در عمره امسال ۴۰۰ هزار زائر اعزام شدند که ۴۷۱ نفر از آنان توسط پلیس ایران به جرم حمل مواد مخدر دستگیر شدند.سردار حیدری گفت: از افراد دستگیر شده هفت کیلو و ۹۵۵ گرم مواد مخدر کشف شد که ۹۳ نفر از افراد دستگیر شده را زنان تشکیل می‌دهند.
وی افزود: در مراسم حج عمره امسال پلیس عربستان نیز هفت نفر را به جرم حمل مواد مخدر دستگیر کرد.رئیس پلیس فرودگاه‌های کشور تصریح کرد: در عمره سال گذشته ۷۶۵ هزار زائر اعزام شدند که پلیس ایران ۶۰۹ نفر را به جرم حمل مواد مخدر دستگیر و از آنان ۱۴ کیلو و ۱۴۳ گرم مواد مخدر کشف و پلیس عربستان نیز ۱۶۰ نفر را به جرم حمل مواد دستگیر کرد که متاسفانه دو نفر از افراد دستگیر شده در زندانهای عربستان جان باختند.
افزایش ۱۸ درصدی سفرهای داخلی و هفت درصدی سفرهای خارجی
وی گفت: در سال جاری ۱۸ میلیون و ۸۸۶ هزار مسافر ورودی و خروجی در پروازهای داخلی داشتیم که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲ درصد افزایش داشت. همچنین پنج میلیون و ۵۰۱ هزار نفر توسط پروازهای خارجی به کشور وارد و یا خارج شدند که ۲۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش نشان می دهد.
رئیس پلیس فرودگاه‌های کشور افزود: تعداد پروازهای داخلی ۱۸ درصد افزایش، تعداد پروازهای خارجی هفت درصد افزایش، میزان تاخیر پروازها ۱۳ درصد کاهش و ابطال پروازها ۳۲ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.
وی گفت: در طول ۶ ماهه سال جاری ۳۰۴ کیلوگرم انواع مواد مخدر در فرودگاههای کشور کشف شد که ۹۲ کیلوگرم آن در پروازهای داخلی و ۲۶۲ کیلوگرم در پروازهای خارجی بوده است. همچنین دو هزار و ۶۵۴ قاچاقچی در فرودگاه‌های کشور دستگیر شدند.
دستگیری یک هزار و ۱۲۴ قاچاقچی خارجی در فرودگاههای کشور
سردار حیدری افزود: در زمینه حمل مواد مخدر یکهزار و ۵۳۰ نفر قاچاقچی در پروازهای داخلی و یک هزار و ۱۲۴ نفر در پروازهای خارجی دستگیر شدند که عمده آنان از کشورهای هند، افغانستان، فیلیپین، لهستان و ایتالیا بودند.

وی با اشاره به کشف کالاهای قاچاق گفت: در طول شش ماهه سال جاری کالاهای قاچاقی با ارزش دو میلیارد و ۱۹۵ میلیون تومان کشف شده و ۴۸۴ قاچاقی در این زمینه دستگیر شدند

.وی ادامه داد: همچنین در طول سال جاری یک آژانس هواپیمایی به دلیل صدور بلیت و عدم اعزام افراد پلمپ شد.رئیس پلیس فرودگاه‌های کشور افزود: در پروازهای امسال ۱۵ سلاح جنگی، ۳۸ قبضه شوکر، ۱۶۸ عدد گاز اشک‌آور، ۵۳۱ فشنگ جنگی کشف و ۱۵ نفر نیز در این زمینه دستگیر شدند.


 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic