مصرف یكبار «شیشه» اعتیادی مانند هروئین ایجاد می‌كند رئیس مركز پیشگیری و درمان اعتیاد تهران گفت: مصرف یكبار «شیشه اعتیادی مانند اعتیاد به هروئین ایجاد می‌كند و حتی امتحان یكبار این ماده هم عوارض عصبی -روانی شدید در پی دارد.
محمد اسماعیل علیپور در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس اظهار داشت: در حال حاضر از قاچاقچیان و تولید‌كنندگان شیشه در پیشگیری از تولید و مصرف این ماده شوم عقب افتاده‌ایم و با تعداد زیادی از افرادی كه معتاد به شیشه شده‌اند گرفتار شده‌ایم.
وی افزود: در مرحله اول باید در پیشگیری به خصوص در مدارس و دانشگاه‌ها فعالیت عمده داشته باشیم. متأسفانه ذهنیت در بین مصرف‌كنندگان شیشه از این ماده این است كه اعتیاد‌آور نیست و پس از مصرف خماری نمی‌آورد.
علیپور با بیان اینكه این تصور غلط است گفت: در بین مصرف‌كنندگان دیده می‌شود كه وابستگی روانی آنها به شیشه آنقدر شدید است كه می‌توان آن را با وابستگی به هروئین مقایسه كرد و مصرف یكبار شیشه می‌تواند اعتیادی مانند اعتیاد به هروئین ایجاد كند.
وی اضافه كرد: جوانان بدانند حتی یك بار امتحان كردن این ماده شوم آنها را با خطر بزرگی مواجه می‌كند و عوارض عصبی و روانی به همراه دارد و عملكرد فرد را مختل می‌كند.
علیپور یادآور شد: بسیاری از افرادی كه شیشه مصرف می‌كنند دچار افكار بدبینانه نسبت به شغل، خانواده و اجتماع می‌شوند كه عملكرد آنها را مختل می‌كند و خطراتی برای خانواده آنها و ثبات خانوادگی‌شان به همراه دارد.
این متخصص روانپزشكی گفت: گزارش‌هایی از جمله اینكه افراد معتاد به شیشه به فرزندان و همسر خود حمله كرده‌اند و به علت افكار بدبینانه از شغل خود اخراج شده‌اند وجود دارد. در مواردی هم این افراد به دلیل هذیان و توهمی كه در آنها ایجاد می‌شود درمان سختی را باید پشت‌سر بگذارند و در برخی موارد به مدت طولانی باید در بیمارستان‌های روانپزشكی بستری شوند.
وی با بیان اینكه هنوز درمان دارویی برای شیشه وجود ندارد گفت: ما می‌توانیم حتی اعتیاد به هروئین، كراك و تریاك را با داروهای نگهدارنده تا حدی كنترل كنیم اما برای این ماده شوم در دنیا درمانی وجود ندارد و فرد مبتلا شرایط پیچیده‌ای خواهد داشت كه بسیاری از درمانگران به علت سخت‌بودن درمان به زیر بار آن نمی‌روند.

رئیس مركز ترك اعتیاد تهران خاطرنشان كرد: فعالیت‌های تحقیقاتی در این زمینه انجام شده است اما در این زمینه با این مشكل مواجه هستیم. باید از برنامه‌های پژوهشی در زمینه درمان حمایت كنیم و فراخوان از پژوهشگران داشته باشیم.
وی افزود: در حال حاضر عملاً درمان‌های انجام شده، درمان‌های روانگردانی و گروهی است كه اثرات آن در بازگشت معتادان به اعتیاد بالا نیست و امیدواركننده نبوده است.
این متخصص روانپزشكی تصریح كرد: شیشه‌هایی كه در لابراتوارهای خانگی تولید می‌شود ناخالصی‌هایی دارد كه می‌تواند كشنده باشد و فرد را از نظر جسمی دچار آسیب‌های برگشت‌ناپذیر كند.
وی اضافه كرد: خوشبختانه تولید، توزیع و مصرف شیشه به عنوان جرم شناخته شده است كه می‌تواند بر برچیده‌شدن مراكز تولیدكننده شیشه كه قیمت آن را تا یك دهم كاهش داده‌اند و باعث افزایش مصرف آن شده‌اند كمك كنند.
علیپور تأكید كرد: برای درمان و ترك اعتیاد به شیشه باید خود فرد به شدت تمایل داشته باشد اما معمولاً این تمایل به علت مشكل شناختی كه بر اثر مصرف شیشه برای فرد به وجود می‌آید به خود تلقین می‌كند كه هیچ مشكلی ندارد.

منبع:فار نیوز
مصرف یكبار «شیشه» اعتیادی مانند هروئین ایجاد می‌كند
نظرات کاربران

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic